Βοήθεια/Απορίες στην Άλγεβρα

kostantin

Νεοφερμένος

Ο gavros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
στην πρωτη εξισωση η εφχ πως γινεται 2εφ (χ/2)/1-εφ^χ(χ/2)???και στην 3η ειναι ημ^χ-συν^χ και οχι συν^χ-ημ^χ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
στην πρωτη εξισωση η εφχ πως γινεται 2εφ (χ/2)/1-εφ^χ(χ/2)???και στην 3η ειναι ημ^χ-συν^χ και οχι συν^χ-ημ^χ!!!

Ολόσωστος είναι.



* ημίτονο , συνημίτονο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostantin

Νεοφερμένος

Ο gavros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
οκ ευχαριστω πολυ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marios88

Νεοφερμένος

Ο marios88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Παιδια εχω μια απορια Μαθ Γεν . 2ο κεφ (μετρα θεσης) πως βρισκουμε εναν αγνωστο οταν μας δινεται διαμεσος και μεση τιμη;
π.χ Xi 3 5 6 9 Vi 6 4 x 1 με α) δ=5 και β)μεση τιμη χ=5 ;; ξερω την απαντυση απτις λυσεις αλλα δεν ξερω τον τροπο!!
Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
άμα ζητάει να κάνω την παράσταση f(x)=3ημχ/2 όταν χε[0,8π]
βρίσκω ότι η περίοδος είναι 4π. Και ξέρω τη μέθοδο που διαιρείς το 4π με το 4 για να βρεις 4 τιμές και να κάνεις τη γραφική. Και οι 4 τιμές που βρήκα είναι οι 0 φυσικά, 2π, 3π, 4π. Αλλά σε όλες το ημίτονο μηδενίζεται. Μήπως κάνω κάτι λέθος. Εν τω μεταξύ αν το κάνω με την άλλη τη μέθοδο που πρώτα σε έναν πίνακα τιμών παιρνω το ημχ και μετά πολλαπλασιάζω με το τρία κοκ βγαίνουν αλλά μας είπε ότι δεν θέλει με αυτόν τον τρόπο αλλά με τον πρώτο που σας είπα. Γιατί δεν μου βγαίνει όμως;
Σε μια άλλη λέει ότι νδο η f(x)=ημχ/3+3συνχ/2 έχει περίοδο 12π. Αλλά εγώ βρίσκω την περίδο του πρώτου ίσον με 6π του δεύτερου ίσον με 4π και όλο αυτό κάνει 10π, όχι 12. Μήπως βγαίνει με άλλο τρόπο;;;
Πλιζ, μια μικρή help!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
άμα ζητάει να κάνω την παράσταση f(x)=3ημχ/2 όταν χε[0,8π]
βρίσκω ότι η περίοδος είναι 4π. Και ξέρω τη μέθοδο που διαιρείς το 4π με το 4 για να βρεις 4 τιμές και να κάνεις τη γραφική. Και οι 4 τιμές που βρήκα είναι οι 0 φυσικά, 2π, 3π, 4π. Αλλά σε όλες το ημίτονο μηδενίζεται

Το ημχ μηδενίζεται, όχι το ημχ/2 που σε ενδιαφέρει, σωστά;

Σε μια άλλη λέει ότι νδο η f(x)=ημχ/3+3συνχ/2 έχει περίοδο 12π. Αλλά εγώ βρίσκω την περίδο του πρώτου ίσον με 6π του δεύτερου ίσον με 4π και όλο αυτό κάνει 10π, όχι 12. Μήπως βγαίνει με άλλο τρόπο;;;
Πλιζ, μια μικρή help!!!

Φαντάζομαι ότι η περίοδος υπολογίζεται όχι με βάση το άθροισμα αλλά με το ελάχιστο κοινό πολλαπλάσιο, που είναι το 12. Έτσι δεν είναι;

:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ricky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pericles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
άμα ζητάει να κάνω την παράσταση f(x)=3ημχ/2 όταν χε[0,8π]
βρίσκω ότι η περίοδος είναι 4π. Και ξέρω τη μέθοδο που διαιρείς το 4π με το 4 για να βρεις 4 τιμές και να κάνεις τη γραφική. Και οι 4 τιμές που βρήκα είναι οι 0 φυσικά, 2π, 3π, 4π. Αλλά σε όλες το ημίτονο μηδενίζεται. Μήπως κάνω κάτι λέθος. Εν τω μεταξύ αν το κάνω με την άλλη τη μέθοδο που πρώτα σε έναν πίνακα τιμών παιρνω το ημχ και μετά πολλαπλασιάζω με το τρία κοκ βγαίνουν αλλά μας είπε ότι δεν θέλει με αυτόν τον τρόπο αλλά με τον πρώτο που σας είπα. Γιατί δεν μου βγαίνει όμως;
Σε μια άλλη λέει ότι νδο η f(x)=ημχ/3+3συνχ/2 έχει περίοδο 12π. Αλλά εγώ βρίσκω την περίδο του πρώτου ίσον με 6π του δεύτερου ίσον με 4π και όλο αυτό κάνει 10π, όχι 12. Μήπως βγαίνει με άλλο τρόπο;;;
Πλιζ, μια μικρή help!!!

H περίοδος της f(x)=3ημχ/2 είναι πολύ σωστά 4π. Γενικότερα η περίοδος της συνάρτησης ημ (αχ) είναι 2π/α (το ίδιο ισχύει και για το συνημίτονο).

Για τη μέθοδο που διαιρείς την περίοδο με το 4: Θα πάρεις τις τιμές 0,π,2π,3π,4π και θα τις αντικαταστήσεις στην f(x). Tότε θα βρεις:

f(0) = 0
f(π) = 3ημ (π/2) = 3
f(2π) = 3ημ (2π/2) = 0
f(3π) = 3ημ (3π/2) = -3
f(4π) = 0

Τώρα μπορείς να σχεδιάσεις τη γραφική παράσταση της f.

Για το άλλο ερώτημα, θυμίσου τί σημαίνει μια συνάρτηση f να είναι περιοδική με περίοδο P. Σημαίνει ότι f(x+P)=f(x) για κάθε x στο πεδίο ορισμού της.

Δείξε ότι f(x) = ημχ/3+3συνχ/2 = ημχ (x+12π)/3+3συν (χ+12π)/2 = f(x+12π) και τελείωσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Τελικά τις έλυσα παιδιά thanks!!! Σε μια άλλη όμως που λέει να βρω ότι είναι άρτια εγώ κοιτάξτε μέχρι που φτάνω:
f(x)=-xsyn1/x+ef^2x
f(-x)=-(-x)syn1/-x+ef^2(-x)=-syn1/x+ef^2(-x) πρέπει να φτάσω όμως ότι εφ^2χ έτσι όπως το χει πίσω στις λύσεις. Αλλά πως γίνεται κάτι τέτοιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ricky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pericles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Τελικά τις έλυσα παιδιά thanks!!! Σε μια άλλη όμως που λέει να βρω ότι είναι άρτια εγώ κοιτάξτε μέχρι που φτάνω:
f(x)=-xsyn1/x+ef^2x
f(-x)=-(-x)syn1/-x+ef^2(-x)=-syn1/x+ef^2(-x) πρέπει να φτάσω όμως ότι εφ^2χ έτσι όπως το χει πίσω στις λύσεις. Αλλά πως γίνεται κάτι τέτοιο;

η f είναι η

;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Oχι. Δεν πρέπει να πάει έτσι. Για να αποδείξω ότι είναι άρτια τελικά πρέπει να πάρω την αρχική σχέση και να αντικαταστήσω όπου f(x) το f(-x) kαι μετά να καταλήξω στην αρχική σχέση και να δείξω τελικά ότι είναι άρτια αλλά εμένα όπως σας έδειξα μου βγαίνει ένα μείον στην εφ και δεν ξέρω γιατί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Oχι. Δεν πρέπει να πάει έτσι....
Γράψε κατανοητά την άσκηση, για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
η f είναι η

;
f(x)=-xσυν1/χ+εφ^2χ και θέλει να αποδείξω ότι αυτή είναι άρτια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
f(x)=-xσυν(1/χ)+εφ²χ και θέλει να αποδείξω ότι αυτή είναι άρτια
Αυτή δεν είναι ούτε άρτια ούτε περιττή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Γιατί όμως πίσω στου Μπάρλα την έχει άρτια; Κανονικά άμα την λύσεις έτσι όπως την έλυσα εγώ ξεκινώντας από f(-x)=...βγαίνει όπως έγραψα και πιο πάνω ένα μείον στην εφ που δεν ξέρω τι να το κάνω γιατί νομίζω πως το μείον δεν γίνεται συν και ο Μπάρλας το βγάζει συν και μετά λέει ότι είναι άρτια. Δεν ξέρω όμως την ακριβή λύση του Μπάρλα γιατί στις λύσεις δίνει μόνο τις τελευταίες σειρές, ωστε να ξέρω που ακριβώς έχω κάνει ή εγώ ή το βιβλίο κάποιο λάθος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ricky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pericles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Γιατί όμως πίσω στου Μπάρλα την έχει άρτια; Κανονικά άμα την λύσεις έτσι όπως την έλυσα εγώ ξεκινώντας από f(-x)=...βγαίνει όπως έγραψα και πιο πάνω ένα μείον στην εφ που δεν ξέρω τι να το κάνω γιατί νομίζω πως το μείον δεν γίνεται συν και ο Μπάρλας το βγάζει συν και μετά λέει ότι είναι άρτια. Δεν ξέρω όμως την ακριβή λύση του Μπάρλα γιατί στις λύσεις δίνει μόνο τις τελευταίες σειρές, ωστε να ξέρω που ακριβώς έχω κάνει ή εγώ ή το βιβλίο κάποιο λάθος....

Η δε γράφεις σωστά τη συνάρτηση ή Κος Μπάρλας έχει κάνει λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
To ξαναείδα και έτσι όπως σας την έγραψα την δίνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
To ξαναείδα και έτσι όπως σας την έγραψα την δίνει...
Αυτή f(x)=-xσυν(1/χ)+εφ²χ δεν είναι ούτε άρτια ούτε περιττή διότι:
f(-x) = xσυν(1/χ)+εφ²χ f(x) και -f(x)
Άρτια είναι η f(x)=-xημ(1/χ)+εφ²χ διότι: f(-x) = f(x)
Θα έχεις ήδη καταλάβει ότι σε όλα τα βοηθήματα υπάρχουν και λάθη (και ειδικά στις απαντήσεις των ασκήσεων γίνεται της χαμός). ;)


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Άρα λες να είναι λάθος,ε; οκ thanks!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νατ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η νατ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Δεν ξερω αν υπάρχει παρόμοιο θεμα γι'αυτο ανοιγω αυτό.Μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα βοηθημα για την αλγεβρα Β λυκείου ;
Είμαι θετικη . Κάποιο που να έχει καλογραμμενη την θεωρία και να εχει και αρκετές ασκήσεις για λύση και να εχεί και τις απαντήσεις την ασκήσεων .Δεν με ενδιαφέρει να έχει τις λύσεις των ασκήσεων του βιβλίου.
Ακούω προτάσεις ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Οι ίδιοι γράφουν για κατεύθυνση, οι ίδιοι και για γενικής παιδείας. Οπότε ρίξε μια ματιά εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top