alchemia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alchemia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Λαθος την τεμνει.
Αλλα οχι εσωτερικα.;) Γ αυτο οσα λεω δεν ειναι σωστα:D
Παρολα αυτα λειπει η αποδειξη:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Ξαναδιάβασε λίγο το ποστ μου :P

Έρχεται σε λίγο η απόδειξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alchemia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alchemia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Λάθος μου, μπορεί να αποδειχθεί ότι ποτέ η μεσοκάθετος δεν τέμνει τη διχοτόμο εντός τριγώνου.
Διαβασα το εντος, ενος :P
το περνω πισω:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Έστω οξυγώνιο τρίγωνο ΑΒΓ, με διχοτόμο ΑΔ και διάμεσο ΑΜ. Χωρίς βλάβη της γενικότητας υποθέτουμε ότι ΑΒ<ΑΓ. Προεκτείνουμε την ΑΜ κατά ίσο τμήμα ΜΖ. Επειδή ΑΜ=ΜΖ και ΒΜ=ΓΜ, το ΑΒΖΓ είναι παραλληλόγραμμο.

Τώρα γωνΒΑΜ=γωνΜΖΓ (1) επειδή ΑΒ//ΓΖ.

Όμως επειδή ΑΒ=ΓΖ<ΑΓ, οι αντίστοιχες γωνίες θα είναι αντιστοίχως άνισες, δηλαδή γωνΜΑΓ<γωνΜΖΓ (2).

Από (1),(2) παίρνουμε γωνΜΑΓ<γωνΒΑΜ, όμως γωνΜΑΓ+γωνΒΑΜ=γωνΑ. Αυτές οι 2 σχέσεις δίνουν ότι γωνΜΑΓ<(γωνΑ)/2 (3)
Όμως, έχουμε πως γωνΓΑΔ=(γωνΑ)/2 (4) λόγω διχοτόμου.

Οι (3),(4) δίνουν γωνΜΑΓ<γωνΓΑΔ. (5)

Από την τελευταία προκύπτει
-γωνΜΑΓ>-γωνΓΑΔ
Α-γωνΜΑΓ>Α-γωνΓΑΔ
γωνΒΑΜ>γωνΒΑΔ

Φέρνουμε και ύψος ΑΕ, οπότε βλέπουμε ότι για τις 2 πλάγιες στα δεξιά του ΑΔ ισχύει ΑΔ<ΑΜ, δηλαδή η ΑΜ βρίσκεται δεξιά της ΑΔ. Φέρνουμε την κάθετη στο Μ, που τέμνει την ΑΓ στο Κ. Τώρα επειδή η εξωτερική γωνία ενός τριγώνου είναι μεγαλύτερη της απέναντι εσωτερικής έχουμε γωνΑΔΜ>γωνΑΕΔ=90 δηλ, η γωνΑΔΜ είναι αμβλεία.

Όμως, επειδή γωνΑΔΜ+γωνΔΜΚ>180 μοίρες, δεν μπορεί να σχηματιστεί τρίγωνο ΔΜΟ, ώστε το Ο να βρίσκεται στο ημιεπίπεδο που ορίζει η ΒΓ και βρίσκεται το Α. Άρα η ΑΔ και η ΜΚ τέμνονται εκτός του ΑΒΓ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexanderV

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Αν ο ν τείνει στο άπειρο, δηλαδή έχει άπειρα δεκαδικά ψηφία τότε το = είναι καθαρό.
ok ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alchemia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alchemia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Έστω οξυγώνιο τρίγωνο ΑΒΓ, με διχοτόμο ΑΔ και διάμεσο ΑΜ. Χωρίς βλάβη της γενικότητας υποθέτουμε ότι ΑΒ<ΑΓ. Προεκτείνουμε την ΑΜ κατά ίσο τμήμα ΜΔ. Επειδή ΑΜ=ΜΔ και ΒΜ=ΓΜ, το ΑΒΔΓ είναι παραλληλόγραμμο.
Πρεπει να εχεις κανει καπου λαθος το οποιο ειναι φανερο αφου τα B,Δ,Γ ειναι σημεια την ΒΓ


Η δικια μου αποδειξη ειναι η εξης:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Ωχ, ονόμασα 2 σημεία με το ίδιο γράμμα. Το διόρθωσα τώρα.

Η απόδειξή σου είναι λάθος νομίζω. Στο σημείο που αποδεικνύεις ότι το DBG είναι ισοσκελές, ουσιαστικά χρησιμοποιείς το γεγονός ότι η μεσοκάθετος περνάει από το D, το οποίο δεν έχει αποδειχθεί. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alchemia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alchemia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Κοιτα δεν εκανα το σχημα σου.
Οπως το διαβαζω δεν βλεπω καπου να κανεις λαθος...απλα εχεις επιλεξει πολυ πολυπλοκο τροπο αποδειξης ενω βγαινει πολυ απλα.
Παντως μπραβο σου, πολυ λιγα παιδια εχουν τετοιες γνωσεις στην Β' γυμνασιου(αμφιβαλλω αν υπαρχουν καν στο βιβλιο αλλα δεν θυμαμαι κιολλας:P.)
Ειναι καποιος απο τους γονεις σου μαθηματικος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Ναι αλλά η δική σου απόδειξη δεν είναι σωστή :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alchemia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alchemia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Ολοσωστη ειναι
απλα μπορει να μην τα εχετε κανει ακομα
Η μεσοκαθετος περναει απο το D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Βασικα η ιδέα σου είναι σωστή και βγαίνει όπως το λες, απλά δεν το διατύπωσες πολύ καλά.

Γιατι η μεσοκάθετος περνάει από το D?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alchemia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alchemia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Κοιταξε, καποια στιγμη ειτε στην 3η γυμνασιου ειτε στην 1η λυκειου θα κανετε οτι η μεσοκαθετος μιας χορδης διχοτομει το αντιστοιχο τοξο.
Αυτο βγαινει πολυ απλα :
Αν φτιαξεις εναν κυκλο, παρεις μια χορδη και την μεσοκαθετο του, ενωνοντας το σημειο που η μεσοκαθετος τεμνει τον κυκλο με τις ακρες της χορδης δημιουργουνται 2 ορθ.τριγωνα τα οποια εχουν τις καθετες πλευρες τους ισες( η μια κοινη βσκ) οποτε οι γωνιες μεταξυ χορδης και των πλευρων που ενωνουν τις ακρες της χορδης και το σημειο τομης του κυκλου με την μεσοκαθετο ειναι ισες.
Και ισες γωνιες βαινουν σε ισα τοξα.
Αν κανεις το σχημα θα σου βγει πολυ απλα. Και απο το σχημα που εχω κανει εγω αν συγκρινεις τα ΜΔΓ και ΜΔΒ εχουν : μια γωνια ορθη, ΜΒ=ΜΓ και ΜΔ κοινη
Αρα Β1=Γ1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Ναι αλλά η διατύπωσή σου παραμένει λάθος :P

Θα μπορούσες να είχες πει το εξής:
AD: Διχοτόμος άρα D μέσο του τόξου BG
Φέρνουμε τη μεσοκάθετο της BG, η οποία σύμφωνα με γνωστό θεώρημα περνάει από το D.
Άρα η διχοτόμος και η μεσοκάθετος τέμνονται στο D.


Παραδέχομαι ότι ήταν πολύ έξυπνη η σκέψη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alchemia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alchemia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Κοιτα απο τη στιγμη που σου δινς σχημα, ειναι κατανοητο.
Απλα περασα καποια βηματα τα οποια θεωρησα αυτονοητα
Εν παση περιπτωση λυθηκε :)
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Βασικά έκανες περιττά πράγματα, αφού μπορούσε να αποδειχθεί ευκολότερα, αυτό προσπαθούσα να πω και γι'αυτό δεν τη θεωρούσα σωστή :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexanderV

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Καλά ρε παιδιά ηρεμήστε :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
ειπα και εγω να ανοιξω το πρωτο μου θεμα...οποιος και αν εχει ορεξη ας γραψει μερικες καλες...
ας αρχισω λοιπον,



american invitational mathematical examination 1990



ειναι σχετικα δυσκολη κατα τη γνωμη μου ..ζητηστε και υποδειξεις:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Μην μου πείς ότι βγαίνει ακριβώς η λύση/λύσεις(αν έχει δύο)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
ιπα και εγω να ανοιξω το πρωτο μου θεμα...οποιος και αν εχει ορεξη ας γραψει μερικες καλες...
ας αρχισω λοιπον,



american invitational mathematical examination 1990



ειναι σχετικα δυσκολη κατα τη γνωμη μου ..ζητηστε και υποδειξεις:no1:


Ας λύσουμε την άσκηση που έθεσε ο 13diagoras που είναι και συντοπίτης. Θέτω όπου . Για να ορίζονται οι ρητές παραστάσεις στην εξίσωση πρέπει να ισχύει . Η εξίσωση μετατρέπεται ισοδύναμα στην



Η τιμή του y ικανοποιεί τους περιορισμούς, οπότε γίνεται δεκτή.






 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Ας λύσουμε την άσκηση που έθεσε ο 13diagoras που είναι και συντοπίτης. Θέτω όπου . Για να ορίζονται οι ρητές παραστάσεις στην εξίσωση πρέπει να ισχύει . Η εξίσωση μετατρέπεται ισοδύναμα στην



Η τιμή του y ικανοποιεί τους περιορισμούς, οπότε γίνεται δεκτή.







ολοσωστος...:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top