Μαθηματικά - Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Δηλαδη,τι θα σας βαλει ασκηση η απλως την ανεφερε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ballerina

Νεοφερμένος

Η κυβέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
οντως εχει...λοιπον να θυμασαι οτι τα αντιστροφως αναλογα ποσα σχηματιζουν υπερβολη ...ξερω οτι και παλι δεν σου εδωσα να καταλαβεις,αλλα πιστεψε το για μενα ειναι λιγο δυσκολο απο ενα φορουμ...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Για να λύσουμε τα πάντα:
Άλλο εφαπτομένη, άλλο ασύμπτωτη. Στην πρώτη μιλάμε με τιμές της f, στη δεύτερη με όρια της f. Δεν υπάρχει ούτε "ακουμπάει", ούτε "δεν ακουμπάει αλλά αγγίζει".
Στις διάφορες σχέσεις της Φυσικής, όταν μεταβάλλεται ένα μέγεθός, θα μεταβάλλεται κι ένα άλλο, ενώ ένα τρίτο θα παραμένει σταθερό.
Όλη η παραπάνω ανάλυση δεν χρησιμεύει στο να κατανοήσει το παιδί της Α' Γυμνασίου τι είναι αντιστρόφως ανάλογα ποσα. Αν θυμάμαι καλά από το γυμνάσιο, ισχύει αυτό που ειπώθηκε και παραπάνω:
Αντίστροφος ανάλογα ποσά είναι δυο ποσά, όταν το ένα ποσό πολλαπλασιάζεται με έναν αριθμό το άλλο διαιρείτε με τον ίδιο αριθμό.
Ανάλογα ποσά είναι δυο ποσά όταν το ένα ποσό πολλαπλασιάζεται με έναν αριθμό και το άλλο ποσό πολλαπλασιάζεται με τον ίδιο αριθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ballerina

Νεοφερμένος

Η κυβέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
παιδια σοσ!!!τι ειναι οι θολωτοι ταφοι?πειτε μου σας παρακαλω επειδη δεν τα γραφει αναυτικα το βιβλιο!!!:'(:'(:'(αυριο γραφω!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diavasma!!!

Νεοφερμένος

Ο diavasma!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
βοήθημα έχεις;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ballerina

Νεοφερμένος

Η κυβέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
ναι αλλα δεν τους περιγραφει...help!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δέσποινα34824

Νεοφερμένος

Η Δέσποινα34824 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
θολωτοί τάφοι: Ενας λίθινος διάδρομος οδηγεί σε λίθινο κυκλικό θάλαμο με θολωτή οροφή ο οποίος σκεπαζόταν με χώμα μετά την ταφή και έμοιαζε με λόφο.:)

Ελπίζω να σε βοήθησα.
Κι εγώ γράφω ιστορία αύριο αλλά δεν τους έχω στην ύλη μου.
Καλή μας επιτυχία:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Θολωτοί τάφοι:Αποτελούνταν από ένα θάλαμο,ο οποίος ήταν κτιστός σε σχήμα κυψέλης.Στην μια πλευρά του θαλάμου υπήρχε μία είσοδος με τριγωνική απόληξη στο επάνω μέρος.Στην είσοδο οδηγούσε διάδρομος με κτιστές τις πλευρές του.Η είσοδος έκλεινε με μία ξύλινη θύρα.Μετά την ταφή και ο θάλαμος και ο διάδρομος καλύπτονταν με χώμα κι έτσι δημιουργούταν η εντύπωση μικρού λόφου.Ο ημαντικότερος θολωτός τάφος είναι ο "θησαυρός του Ατρέως" στις Μυκήνες.:)

Από το βιβλίο της Ιστορίας της Α Λυκείου.Ελπίζω να είναι κατανοητά.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ballerina

Νεοφερμένος

Η κυβέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
ευχαριστω δεσποινα και μαρακι που απαντησατε!τελικα επεσε,και το εγραψα οπως το ειχε στο βιβλιο...λιγα πραγματα δηλαδη...:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diavasma!!!

Νεοφερμένος

Ο diavasma!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
για να σου πω την αλήθεια και σε εμάς που ήταν στην ύλη δεν μπήκε...το είχα μάθει παπαγαλία αυτό γιατί δεν μπορούσα να το θυμάμαι...να το καταλάβεις είναι όμως πολύ εύκολο νομίζω...τι σας έβαλαν;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ballerina

Νεοφερμένος

Η κυβέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
ναι ουτε και εγω μπορεσα να το συγκρατησω,γι αυτο το εμαθα παπαγαλια:D
εε μας εβαλαν για την εκκλησια του δημου, τι ειναι και το αντιστοιχο σωμα στην Σπαρτη,τι ειναι το μετοικιο και τι οι λειτουργιες και να τις αναφερουμε,μια αντιστοιχηση,την διοικητικη οργανωση των ανακτορων-μινωικος πολιτισμος,ποιοι εκπαιδευαν τα παιδια των Αθηναιων και μερικα ακομη που δεν θυμαμαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diavasma!!!

Νεοφερμένος

Ο diavasma!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
και εμάς αυτά μας έβαλαν...και για τον πελοποννησιακό πόλεμο..να γράψουμε τα ονόματα και χρονολογίες και αποτελέσματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Death_Angel

Δραστήριο μέλος

Ο Φουφουτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 685 μηνύματα.
εμεις που γραψαμε ιστορια(πρωτο) δεν ειχαν μπει:yeah:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rotzcp

Νεοφερμένος

Ο Rotzcp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
σε μας μπήκαν αλλά δε τους διάλεξα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diavasma!!!

Νεοφερμένος

Ο diavasma!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
εμεις που γραψαμε ιστορια(πρωτο) δεν ειχαν μπει:yeah:

Έτσι και αλλιώς δεν ήταν και πολύ δύσκολοι...
εμάς πάντως ήταν πανεύκολο το διαγώνισμα...και η δασκάλα μας είναι πολύ αυστηρή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anni96

Νεοφερμένος

Η anni96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
εγώ τα έχω μάθει έτσι: στα ανάλογα όσο αυξάνεται το ένα ποσό τόσο αυξάνεται και το άλλο.
στα αντιστρόφως ανάλογα όσο αυξάνεται το ένα τόσο μειώνεται το άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Αυτό είναι ουσιαστικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
εγώ τα έχω μάθει έτσι: στα ανάλογα όσο αυξάνεται το ένα ποσό τόσο αυξάνεται και το άλλο.
στα αντιστρόφως ανάλογα όσο αυξάνεται το ένα τόσο μειώνεται το άλλο.

Έτσι όπως τα λες!!! Απλά και καταννοητά σε όλους!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Death_Angel

Δραστήριο μέλος

Ο Φουφουτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 685 μηνύματα.
εγώ τα έχω μάθει έτσι: στα ανάλογα όσο αυξάνεται το ένα ποσό τόσο αυξάνεται και το άλλο.
στα αντιστρόφως ανάλογα όσο αυξάνεται το ένα τόσο μειώνεται το άλλο.

ακριβως ετσι Αννη..........ειδατε ρε τι μαθηταρες βγαζει το σχολειο μου?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top