Μαθηματικά - Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά

Ποιο είναι πιο δύσκολο για Γ' Γυμνασιου
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 50)
  • Εξισώσεις

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Θεωρημα Θαλή

    Ψήφοι: 10 20.0%
  • Τριγωνομετρία

    Ψήφοι: 17 34.0%
  • Συστήματα

    Ψήφοι: 4 8.0%
  • Παραγοντοποίηση

    Ψήφοι: 13 26.0%
  • Ταυτότητες

    Ψήφοι: 4 8.0%
  • Απλοποίηση

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Άλλο ( ποιό; )

    Ψήφοι: 4 8.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 5 10.0%

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
εμάς προσωπικά μας είχε λιώσει στις ασκήσεις η μαθηματικός. 20 παραγοντοποιήσεις ( με κλάσματα, τριώνυμα, άθροισμα κύβων κτλ) κάναμε στην τάξη και άλλες τόσες στο σπίτι. Όμως γίναμε όλοι ξεφτέρια. Ο μέσος όρος στο διαγωνίσμα ήταν 19 ( εκτός από τους τελείως άσχετους). Τώρα πετάμε στην παραγοντοποίηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Τώρα που προχωρήσαμε λίγο στη Φυσική είδα ότι χρησιμοποιήτα και εκεί.

Είδα από κάτι βιβλία της 2ας Λυκείου ότι για να λύσεις κάποιες ασκήσεις χρειάζεται να εντοπίσεις εσύ σε ποιά σημεία και ν βοηθάει η παραγοντοπίηση. Αυτές είναι ασκήσεις και όχι οι δικές μας. Να στύβεις το μυαλό σου για να βρεις έναν από τους διάφορους τρόπους που υπάρχουν για να λύσεις μία άσκηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι, υποτίθεται οτι εμάς μας τα βάζουν αυτά γιατί ξέρουμε παραγοντοποίηση. Σκοπός της Γ' Γυμνασίου, όμως, είναι να σας μάθει παραγοντοποίηση.
Ναι, όντως υπάρχουν ασκήσεις, κυρίως κατεύθυνσης, που δεν λύνονται χωρίς παραγοντοποίηση, όπως πχ. κανα πολυώνυμο με horner, καμιά συμπλήρωση τετραγώνων και τέτοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
πωπω μονο που σκεφτομαι οτι θα πεσει τον ιουνιο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΦΩΤΕΙΝΗ

Νεοφερμένος

Η φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Σας αρέσουν /Ασχολείστε καθόλου εκτός σχολείου

αν θέλετε προσθέστε μαθηματικούς γρίφους ή προβλήματα που αγαπάτε ή ο,τιδηποτε άλλο σχετικό

:D:D:D

κάνω την αρχή


Ο Γρίφος του Einstein


Υπάρχουν 5 σπιτια, 5 διαφορετικών ανθρώπων. Σε κάθε ένα σπίτι ζει ένας άνθρωπος διαφορετικής εθνικότητας. Οι 5 ιδιοκτήτες πίνουν ένα συγκεκριμένο είδος ποτού ,καπνίζουν μια συγκεκριμένη μάρκα τσιγάρων και έχουν ένα συγκεκριμένο κατοικίδιο. Όλοι έχουν μεταξύ τους διαφορετικά κατοικίδια, διαφορετικές μάρκες τσιγάρων και διαφορετικά είδη ποτών.
Η ερώτηση είναι ποίος έχει το ψάρι????

Στοιχεία:

α)Ο Άγγλος μένει στο κόκκινο σπίτι.
β)Ο Σουηδός έχει ένα σκύλο.
γ)Ο Δανός πίνει τσάι.
Δ)Το πράσινο σπίτι είναι αριστερά από το άσπρο σπίτι.
ε)Ο ιδιοκτήτης του πράσινου σπιτιού πίνει καφέ.
ζ)Αυτός που καπνίζει Pall Mall τσιγάρα έχει πουλιά για κατοικίδια.
h)Ο ιδιοκτήτης του κίτρινου σπιτιού καπνίζει Dunhill.
θ)Αυτός που μένει στο μεσαίο σπίτι πίνει γάλα.
ι)Ο Νορβηγός μένει στο 1ο σπίτι.
κ)Αυτός που καπνίζει Blendsμενει δίπλα σε αυτόν που έχει γάτες.
λ)Αυτός που έχει το άλογο μένει δίπλα σε αυτόν που καπνίζει Dunhill.
μ)Ο ιδιοκτήτης που καπνίζει Bluemasters πίνει μπίρα.
ν)Ο Γερμανός καπνίζει Prince.
ξ)Ο Νορβηγός μένει δίπλα στο μπλε σπίτι.
ο)Αυτός που καπνίζει Blendsεχει ένα γείτονα που πίνει νερό.

εγώ το έλυσα σε 25 λεπτά ακριβώς ... αμάν μέχρι να βρω την άκρη

αν θέλετε τη λύση πείτε μου ...
ελπίζω να σας αρέσει

ένα ακόμη ωραίο






α ισούται με 5555553 / 5555557 και β με 6666665/6666669 .ποιος αριθμός έιναι μεγαλύτερος ??






να βρεθεί ο αριθμός

222223 * 444441 * 222220 + 222216 και όλο αυτό διά 222222 στο τετράγωνο !!




Το πρόβλημα του οπτικού πεδίου
Ονομάζουμε οπτικό πεδίο ενός θεατή τη γωνία ω με την οποία αυτός βλέπει το χώρο στον οποίο κινείται ο ομιλητής.


Σε ποια από τις παρακάτω εικόνες όλοι οι θεατές έχουν περίπου το ίδιο οπτικό πεδίο;

Το Πρόβλημα της Καλαμιάς
Το πρόβλημα αυτό ανήκει πιθανότατα στα αρχαιότερα μαθηματικά που έχουν διασωθεί. Προέρχεται από ένα κινέζικο βιβλίο Μαθηματικών.
"Στο κέντρο μίας κυκλικής λίμνης υπάρχει μία Καλαμιά, της οποίας ακριβώς 1 μέτρο ξεχωρίζει πάνω από την επιφάνεια της λίμνης. Παίρνουμε την κορυφή της καλαμιάς χωρίς να τη λυγίσουμε και την μετατοπίζουμε μέχρι την επιφάνεια της λίμνης στο σημείο Β. Στη συνέχεια μετράμε τη διάμετρο της λίμνης και τη βρίσκουμε 10 μέτρα.Πόσο είναι το βάθος της λίμνης;"





ποιος είναι ο επόμενος αριθμός ???


4 14 1114 3114 132114 1112122114 ..... ..







οι παραπάνω είναι κάποιες από τις αγαπημένες μου ασκήσεις.περιμένω να μου πείτε τη γνωμη σας !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

simos24

Νεοφερμένος

Ο Σιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
μπλιαχχχ.........λυπαμαι δεν μου αρεσουν καθολου τα μαθηματικα,γριφοι....κατι σε ποδοσφαιρο δεν εχει? σορρυ φωτεινη!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αυτα με τους επόμενους αριθμούς δεν είναι και καμιά εξυπνάδα. Αρκεί να βρεις την πρόοδο. Και τα τελευταία πάνε με διαιρετότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
εγω π[οτε δε βρηκα ενδιαφερον στα μαθηματικα και γι αυτο μου τα ελυνε ο σαββαλας.να δω τη δευτερα τι θα γραψω :P :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
έχει πολλά τέτοια το science illustrated που παίρνουμε κάθε μήνα...Μου αρέσει πολύ να τα λύνω, και πολλά από αυτά με μεγάλη επιτυχία μάλιστα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Δεν νομίζω πως οι γρίφοι μπορούν να καθορίσουν την ανθρώπινη ευφυΐα -άποψη μου πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kyriakosax

Νεοφερμένος

Ο kyriakosax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Cool ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 290 μηνύματα.
O πρώτος γρίφος που έβαλες είναι του Αϊνστάιν πάντως. Τον είχα λύσει από παλιά. Νομίζω πως ο γερμανός είναι. Δεν θυμάμαι πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Γειά σε όλους! Εχμ.....όπως βλέπετε είμαι δευτέρα γυμνασίου, αλλά δεν μπορώ να περιμένω άλλο...! Ξέρω μόνο την ύλη της 1ης+2ας γυμνασίου στα μαθηματικά αλλά θέλω ΠΟΛΥ να μάθω κάποια πράγματα για τη στατιστική! Δεν ξέρω τίποτα σχετικά με αυτήν..! Παρακαλώ παραθέστε ότι μπορεί να είναι χρήσιμο με τρόπο απλό και ευνόητο:D Εχμ....μην ξεχνάτε ότι είμαι άσχετος από στατιστική και....μην ξεχάσετε να εξηγήσετε τα ΄βασικά πρώτα...:PΕυχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
τι ακριβως θελεις να μαθεις;; η στατιστικη ειναι ενα μαθημα(νομιζω) οτι διδασκεται στην γ λυκειου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Είναι λίγο δύσκολο νομίζω να σου εξηγήσει κάποιος σε αυτή τη φάση που βρίσκεσαι γιατί δεν έχεις την απαιτούμενη μαθηματική ωριμότητα.
Αν υπάρχει κάποιος θαρραλέος, ας το προσπαθήσει :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Πρόβλημα:

Έχω ένα ζάρι. Το ρίχνω. Πόσες πιθανότητες έχω να πετύχω 4 ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Πρόβλημα:

Έχω ένα ζάρι. Το ρίχνω. Πόσες πιθανότητες έχω να πετύχω 4 ;

16,666666666666666666666666666667% :P είμαι καλός βλέπετε...; :'(:P
Προσπαθήστε τουλάχιστον βρε παιδιά να μου εξηγήσετε....:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

noodlee999

Νεοφερμένος

Η noodlee999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
το ζαρι ουσιαστικα εχει 6 πιθανα αποτελεσματα στη ριψη του!
αρα η πιθανοτητα του να ριξεις 4 δεν ειναι 1/6?
με την εννοια οτι η ιδια πιθανοτητα υπαρχει να ριξεις 1, η ιδια και να ριξεις 4...

;);)

ελπιζω να μην σε μπερδεψα. . .

(μονο που η zip_unzip ρωτησε για στατιστικη κ οχι για πιθανοτητες!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
τι ακριβως θελεις να μαθεις;; η στατιστικη ειναι ενα μαθημα(νομιζω) οτι διδασκεται στην γ λυκειου...

δεν ξέρω πότε διδάσκετε...εγώ θέλω να μάθω κάποιοα βασικά πράγματα...:'(

(μονο που η zip_unzip ρωτησε για στατιστικη κ οχι για πιθανοτητες!)
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!! δεν είμαι "η" βρε....."ο" είμαι...:'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top