Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού - Θεωρία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

bour1992

Νεοφερμένος

Ο bour1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Μπορείτε να μου πείτε ποιες ταυτότες θεωρούνται γνωστές από πρηγούμενες τάξεις και πρεπεί να τις ξέρω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
D moivre,lagrange, euler και τις ανωνυμες ταυτοτητες τετραγωνο,κύβος αθροισματος/διαφορας, διαφορα τετραγώνων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bour1992

Νεοφερμένος

Ο bour1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Ποιο είναι το ανάπτυγμα της ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
συμπτυγμα? εννοεις μάλλον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.

bour1992

Νεοφερμένος

Ο bour1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ και τους δύο για τη βοήθεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimmy007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimmy007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς αν ισχύει το κριτήριο παρέμβολης στο άπειρο?? Ότι ισχύει ισχύει, αλλά μπορούμε να το χρησιμοποιούμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

desolator_X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο desolator_X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Όλες οι ιδιότητες και τα θεωρήματα από τα όρια που διδάχτηκαν στις προηγούμενες παραγράφους ισχύουν και για τα όρια στο άπειρο. Οπότε όπου χρειάζεται μπορείς να το χρησιμοποιείς, φυσικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stroumfotragoudw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
έχω μια άσκηση της οποίας ένα υποερώτημα είναι :

να δείξετε ότι h(x)^(-1) = abg

(όπου abg μια παράσταση)..
ισχύει αν δείξω ότι h(abg)=x ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
αν εχεις π.χ το πολυ απλο θετεις και εχεις


και εχεις τελικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
έχω μια άσκηση της οποίας ένα υποερώτημα είναι :

να δείξετε ότι h(x)^(-1) = abg

(όπου abg μια παράσταση)..
ισχύει αν δείξω ότι h(abg)=x ;

Ναι θα ισχύει, αλλά δεν ξέρω αν έτσι δείχνεις αυτό που σου ζητά η άσκηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis_pilio

Νεοφερμένος

Ο giannis_pilio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
γεια σας δινω πανελληνιες ξανα μετα απο δυο χρονια ειμαι φοιτητης αλλα η σχολη δεν μου αρεσει.και επειδη δεν εχω επαφη με το σχολειο μπορει να μου πει καποιοσ την θεωρια στα μαθηματικα κατευθηνσησ απο που μεχρι που και τι πρεπει να μαθω απο καθε κεφαλαιο γιατι το βιβλιο το εχασα? αν ναι να του δωσω το ε-μαιλ μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antonis.1821

Νεοφερμένος

Ο Antonis.1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 104 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
γεια σας δινω πανελληνιες ξανα μετα απο δυο χρονια ειμαι φοιτητης αλλα η σχολη δεν μου αρεσει.και επειδη δεν εχω επαφη με το σχολειο μπορει να μου πει καποιοσ την θεωρια στα μαθηματικα κατευθηνσησ απο που μεχρι που και τι πρεπει να μαθω απο καθε κεφαλαιο γιατι το βιβλιο το εχασα? αν ναι να του δωσω το ε-μαιλ μου.

Πήγαινε ΕΔΩ και κατέβασε το βιβλίο με τις λύσεις του και με αναλυτικές οδηγίες για τη διδασκαλία του, και ΕΔΩ για να κατεβάσεις την ύλη που είναι στις πανελλήνιες (και στα άλλα μαθήματα).
Good luck!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis_pilio

Νεοφερμένος

Ο giannis_pilio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
ευχαριστω παρα πολυ αυτο το λινκ δεν το εβρισκα !και παλυ ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixas!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mixas!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 290 μηνύματα.


Υπαρχει η ιδιοτητα των οριων οπου μετατρεπει την προσθεση των δυο συναρτησεων σε οριο του γινομενου τους???το εχω δει σε βιβλιο με λυμενη ασκηση...αλλα οχι σε καποια ιδιοτητα οριων!!Μπορει απλα να μην εχω καταλαβει καλα και α ειναι κατι αλλο για αυτο εβαλα και το παραδειγμα...Ευχαριστω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.


Υπαρχει η ιδιοτητα των οριων οπου μετατρεπει την προσθεση των δυο συναρτησεων σε οριο του γινομενου τους???το εχω δει σε βιβλιο με λυμενη ασκηση...αλλα οχι σε καποια ιδιοτητα οριων!!Μπορει απλα να μην εχω καταλαβει καλα και α ειναι κατι αλλο για αυτο εβαλα και το παραδειγμα...Ευχαριστω...

μπορει να δινεται συναρτηση με την ιδιοτητα f(a+b)=f(a)f(b) δεν ισχυει για ολες ομως ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixas!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mixas!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 290 μηνύματα.
μπορει να δινεται συναρτηση με την ιδιοτητα f(a+b)=f(a)f(b) δεν ισχυει για ολες ομως ...


ναι η ασκηση λεει αν ισχυει η σχεση αυτη και φ συνεχης στο 1 ν.δ.ο θα ειναι συνεχης και στο συνολο των πραγματικων(το οποιο ειναι το ΠΟ)

Σε ευχαριστω πολυ...!!!!Γατος εισαι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratos_man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
εχω κατι ερωτησεις πανω στο θεωρημα Bolzano οποιος μπορει να με βοηθησει.Καταρχας σε ποια περιπτωση περνουμε περιπτώσεις δλδ αν μηδενιζεται στα ακρα και τον κανονικο τροπο λυσης. ΙΙ)αμα μας λεει η ασκηση ν.δ.ο υπαρχει ριζα απο το (0,5) και εμεις επειδη μας βολευει δειξουμε στο (1,3) ειναι λαθος..??? κατι τελευταιο στις ρητες (κλασματικα) μονη λυση ειναι αν παρουμε τον αριθμητη σαν ισοδυναμο..??? ΑΥΤΑ.!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
εχω κατι ερωτησεις πανω στο θεωρημα Bolzano οποιος μπορει να με βοηθησει.Καταρχας σε ποια περιπτωση περνουμε περιπτώσεις δλδ αν μηδενιζεται στα ακρα και τον κανονικο τροπο λυσης. ΙΙ)αμα μας λεει η ασκηση ν.δ.ο υπαρχει ριζα απο το (0,5) και εμεις επειδη μας βολευει δειξουμε στο (1,3) ειναι λαθος..??? κατι τελευταιο στις ρητες (κλασματικα) μονη λυση ειναι αν παρουμε τον αριθμητη σαν ισοδυναμο..??? ΑΥΤΑ.!! :D

Δεν καταλαβαινω τι λες αλλα οκ :D:D

Για το 1ο δεν καταλαβα τιποτα φερε παραδειγμα
Για το 2ο μπορεις να το κανεις αυτο που λες εφοσον το (υποσυνολο)
Για το 3ο επισης δεν καταλαβα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimmy007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimmy007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 173 μηνύματα.
εχω κατι ερωτησεις πανω στο θεωρημα Bolzano οποιος μπορει να με βοηθησει.Καταρχας σε ποια περιπτωση περνουμε περιπτώσεις δλδ αν μηδενιζεται στα ακρα και τον κανονικο τροπο λυσης. ΙΙ)αμα μας λεει η ασκηση ν.δ.ο υπαρχει ριζα απο το (0,5) και εμεις επειδη μας βολευει δειξουμε στο (1,3) ειναι λαθος..??? κατι τελευταιο στις ρητες (κλασματικα) μονη λυση ειναι αν παρουμε τον αριθμητη σαν ισοδυναμο..??? ΑΥΤΑ.!! :D

1. O Bolzano βρίσκει ρίζα στο ανοιχτό διάστημα. Αν παίρνεις Bolzano στο [α,β] και f(a)*f(b)<_0 (μικρότερο η ίσο του 0) τότε παίρνεις περιπτώσεις για μικρότερο όπου ισχύει το θεώρημα και για 0 όπου ένα τουλάχιστον εκ των α,β είναι ρίζα. Επομένως, συνοψίζοντας τελικά προκύπτει ρίζα στο κλειστό. Πρόσεξε αυτές τις ασκήσεις γιατί συνδυάζουν εύκολα και μιγαδικούς.
2. Γενικότερα αν βρεις ρίζα στο γνήσιο υποσύνολο ενός διαστήματος τότε βρίσκεις και στο ίδιο το διάστημα(ανοικτό πάντα). Οπότε ναι ισχύει αυτό που λες.
3. Γενικότερα, σε μία εξίσωση με κλάσματα σαν και αυτή κάνεις συνήθως απαλειφή εφόσον στο διάστημα που ψάχνεις ρίζα οι παρονομαστές είναι διάφοροι του μηδενός. Αλλιώς παίρνεις αναγκαστικά υποδιαστήματα. Μπορεί να βγαίνει και με Rolle αλλά θέλει πολύ "φαντασία" και καλύτερα μην σε μπλέξω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top