Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού - Ασκήσεις

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
oxi 0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
ΡΕ παιδες ας βοηθησει λιγο καποιος γιατι το μυαλο μου εχει κολισει για τα καλα....@@

Εχω να κανω την πραξη Χ/Χ-1=0 .... Μηπως η απαντηση ειναι ΑΤΟΠΟ;;;:worry:
Για χ διάφορο του 1 δεν είναι άτοπο. Βάλε νούμερα στο χ να το δεις. Τι εννοείς να κάνεις την πράξη? Λογικά με πράξεις θα κατέληξες σε αυτό που δεν νομίζω ότι απλοποιήται άλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Προφανώς εννοεί να λύσει την εξίσωση.
Εξισώνεις τον αριθμητή με 0,άρα η λύση είναι χ=0 για κάθε πραγματικό χ διάφορο του 1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θελω να πετυχω

Νεοφερμένος

Ο θελω να πετυχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Παιδες λεει η ασκηση...Δινεται ο μιγαδικος ταδε με χ Ε R , x διαφορο του 1.......Και στο τελος μου βγαινει η πραξη χ/χ-1=0 ....Απο εκει και περα τι απανταω ;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
το κλασμα ειναι 0 αν ο αριθμητης ειναι 0.Αν ο παρανομαστης τεινει στο 0 ειναι απροσδιοριστο.Τι μπερδεθεστε για το αν το χ ειναι διαφορο του 1?το χ πρεπει να ειναι 0 για να ειναι το κλασμα 0.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
H εξισωση επαληθευεται για χ=0.Αρα,ο z ανηκει στους φανταστικους.Αν το χ ειναι αυτο που φανταζομαι δηλαδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θελω να πετυχω

Νεοφερμένος

Ο θελω να πετυχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Re παιδια δεν πολυκαταλαβα.....Σας λεω πως εχω το κλασμα χ προς χ-1 = 0 ... με ισοδυναμια αυτο τι βγαινει?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.

θελω να πετυχω

Νεοφερμένος

Ο θελω να πετυχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Για να ειναι ο z=0 πρεπει να υπαρχει τιμη του χ ιδια;; Για παραδειγμα εγω εβγαλα χ=0 και χ=3/2 ...... ΟΠΟΤΕ δεν υπαρχει τιμη του χ για z=0.....ΣΩΣΤΑ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MANOLIS_X3!!!

Νεοφερμένος

Ο MANOLIS_X3!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
!!!!!!!!!!!!! Απελπίστηκα με τα LATEX! Ελπίζω να τα βγάλετε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
!!!!!!!!!!!!! Απελπίστηκα με τα LATEX! Ελπίζω να τα βγάλετε!

Επειδή η g(x)=lnx είναι 1-1 και γνησίως αύξουσα παίρνεις ln και τα δυο μέλη και η φορά μένει ίδια.
Μετά χρησιμοποιείς την ιδιοτητα lna^k=k*lna και προκύπτει άσκηση της Α λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
A few years ago...

Στις πανελληνιες γραφεις αυτα που θελουν.Ελευθερια λογου δεν υπαρχει,αλλα μονο αντιγραφη,για να τους κανεις χαρουμενους και να σου βαλουν τις μοναδες ;)

Λυπάμαι αλλά κάνεις λάθος. :)

''Κάθε λύση επιστημονικά τεκμηριωμένη είναι αποδεκτή'', αναγράφεται στα θέματα. Απλά ο miv μίλησε για σύμβολα που δε διδασκόμαστε. Πώς φτάσατε στη λογοκρισία, δεν καταλαβαίνω.

Και εγώ δε νομίζω να ισχύει αυτό που λέει ο παπας...

Μαθηματικά γράφεις, όχι έκθεση :p

Μα σκέψου λίγο, θα ήταν παράλογο να τους γράψεις μια ολόσωστη πλην καινούρια απόδειξη και να μην τη δεχτούν. Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα για να φανεί πως ξέρουμε το σύστημα. Το έχω ξαναπεί πολλές φορές, ''μπάζει'' από παντού αλλά δε ''βυθίζεται'' ολοκληρωτικά.

Ε μα το ξέρω και γι' αυτό μου φάνηκε παράξενο αυτό που είπε ο papas..

Τι λέγαμε παιδία; Ότι στις πανελλήνιες δεν θέλει παπαγαλία; :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Latvala

Νεοφερμένος

Ο Latvala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
καλησπερα... μου δινεται μια ασκηση με διανυσματα να αποδειξω κατι αν ισχυει... μετα απο διαφορες πραξεις και διαφορα πραγματα κτλ κτλ κτλ κατεληξα στο αποτελεσμα ΑΑ(διανυσμα)=0(διανυσμα) αυτο τωρα ειναι σαν να απεδειξα οτι ισχυει ή ενα τιποτα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
καλησπερα... μου δινεται μια ασκηση με διανυσματα να αποδειξω κατι αν ισχυει... μετα απο διαφορες πραξεις και διαφορα πραγματα κτλ κτλ κτλ κατεληξα στο αποτελεσμα ΑΑ(διανυσμα)=0(διανυσμα) αυτο τωρα ειναι σαν να απεδειξα οτι ισχυει ή ενα τιποτα ?
Αυτο στο οποιο κατεληξες ειναι κατι αληθες....αρα πιθανοτατα αυτο που ηθελες, με τις καταλληλες πραξεις το αδηγησες σε κατι αληθες που ισχυει!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Latvala

Νεοφερμένος

Ο Latvala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
ευχαριστω φιλε μου να σαι καλα για την αμεση απαντηση σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω κάτι, όταν έχουμε να προσθέσουμε 3 διανύσματα π.χ. α+β+γ , μπορούμε να πάρουμε ότι οι στυντεταγμένες του τελικού διανύσματος είναι (χ1+χ2+χ3, ψ1+ψ2+ψ3) ; Γιατί ο κανόνας πρόσθεσης συντεταγμένων ξέρω ότι ισχύει για 2 διανύσματα :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω κάτι, όταν έχουμε να προσθέσουμε 3 διανύσματα π.χ. α+β+γ , μπορούμε να πάρουμε ότι οι στυντεταγμένες του τελικού διανύσματος είναι (χ1+χ2+χ3, ψ1+ψ2+ψ3) ; Γιατί ο κανόνας πρόσθεσης συντεταγμένων ξέρω ότι ισχύει για 2 διανύσματα :confused:


a+b+c=((a+b)+c)
case closed
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Ωχ ναι σωστά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.

Έστω τα διανύσματα



τέτοια ώστε:

1)


2)


3)


4)


Να δείξετε ότι:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Για απορία είναι η άσκηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top