Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού - Ασκήσεις

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Ricky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pericles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Έχω μια απορία που ίσως φανεί χαζή: Όταν α = β + γ τότε |α|=|β + γ| ; Πιστεύω πώς ναι χωρίς να είμαι όμως σίγουρος...

Αν 2 αριθμοί είναι ίσοι, τότε και οι απόλυτες τιμές τους είναι ίσες. Οπότε η σχέση που έγραψες ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Συγγνώμη αλλά ξέχασα να γράψω πως τα α, β και γ είναι διανύσματα. (δεν ξέρω πώς μπαίνει το σύμβολο:redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ricky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pericles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Συγγνώμη αλλά ξέχασα να γράψω πως τα α, β και γ είναι διανύσματα. (δεν ξέρω πώς μπαίνει το σύμβολο:redface:)

Ομοίως: Αν 2 διανύσματα είναι ίσα, τότε τα μέτρα τους, εξ'ορισμού, είναι ίσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Απλώς με μπέρδεψε επειδή στο δεύτερο μέλος είναι δύο διανύσματα. Είχα την εντύπωση ότι αυτό με τα μέτρα ισχύει μόνο στο α = β και όχι στο α + β = γ+δ κτλ. Δεν ξέρω πώς μου καρφώθηκε αυτή η ιδέα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vavlas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 311 μηνύματα.
Απλώς με μπέρδεψε επειδή στο δεύτερο μέλος είναι δύο διανύσματα. Είχα την εντύπωση ότι αυτό με τα μέτρα ισχύει μόνο στο α = β και όχι στο α + β = γ+δ κτλ. Δεν ξέρω πώς μου καρφώθηκε αυτή η ιδέα...

Πρόσεξε όμως ότι δεν ισχύει το αντίστροφο.
Δηλαδή αν |α|=|β| τότε δεν είναι υποχρεωτικά α=β.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Ναι, αυτό το έχω εμπεδώσει!
Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Γράφαμε τεστ σήμερα. εύχομαι να τα πήγα καλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vavlas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 311 μηνύματα.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
όχι και τις τρεις ασκήσεις τις έλυσα αν και ήταν κάπως. Το θέμα είναι ότι στη δεύτερη επειδή δεν πρόλαβα να την ελέγξω αφού το όλο τεστ πήρε πολύ χρόνο δεν θυμάμαι αν τα μέτρα που είχε στο τέλος στο τετρ τα κανα μέτρα, αλλά πολύ αδρά το θυμάμαι ότι το έκανα. Κι αυτό γιατί εκείνη τη στιγμή που ήμουν σε εκείνο το σημείο περνούσε ο διευθυντής έξω από την τάξη και φοβόταν ένα σκυλί που τον είχε πάρει από πίσω και άρχισαν τα παιδιά να γελάν...Ελπίζω να την έχω σωστή στο τέλος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
βρε παιδια
εχω μια ερωτηση
γινεται ενας μαθητης να πηγαινει παααρα πολυ καλα σε φυσικη και χημεια και να εχει προβλημα στα μαθηματικα;;;
τι θα του προτεινατε;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
βρε παιδια
εχω μια ερωτηση
Για πες...

γινεται ενας μαθητης να πηγαινει παααρα πολυ καλα σε φυσικη και χημεια και να εχει προβλημα στα μαθηματικα;;;
Γίνεται.

τι θα του προτεινατε;;;;
Καταρχήν, παρατηρώ ότι έκανες δύο ερωτήσεις. :P

Θα του πρότεινα να διαβάσει περισσότερο τα μαθηματικά του. :studying:



Το υποθετικό πρόσωπο τί τάξη πάει αλήθεια; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Ρε παιδιά μπορεί κανείς να δώσει τα φώτα του σ αυτήν την άσκηση;
Θεωρούμε ισόπλευρο τρίγωνο ΑΒΓ πλευράς α και ΑΔ το ύψος του. Να υπολογίσετε τα παρακάτω γινόμενα:
1) ΑΒ*ΑΓ
2)ΑΒ*ΒΓ
3)ΑΔ*ΒΔ (όλα διανύσματα εννοείται)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Ρε παιδιά μπορεί κανείς να δώσει τα φώτα του σ αυτήν την άσκηση;
Θεωρούμε ισόπλευρο τρίγωνο ΑΒΓ πλευράς α και ΑΔ το ύψος του. Να υπολογίσετε τα παρακάτω γινόμενα:
1) ΑΒ*ΑΓ
2)ΑΒ*ΒΓ
3)ΑΔ*ΒΔ (όλα διανύσματα εννοείται)

Τα εσωτερικά γινόμενα ζητάει. Οπότε λογικά ( ; ) θες τις γωνίες. Ισόπλευρο το τρίγωνο, οπότε και .



Την είχες προσπαθήσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
ααα.......πάω να το δοκιμάσω έτσι. ΤΥ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
δευτερα λυκειου!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
πάλι όμως δεν βγαίνει. Παίρνω συνημίτονο των 60 και δεν βρίσκω ακριβώς αριθμούς αφού δεν ξέρω ακριβώς τις πλευρές τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
πάλι όμως δεν βγαίνει. Παίρνω συνημίτονο των 60 και δεν βρίσκω ακριβώς αριθμούς αφού δεν ξέρω ακριβώς τις πλευρές τους!
Αφού σου δίνει τις πλευρές α και όχι με αριθμούς και εσύ θα βρεις αποτελέσματα σε συνάρτηση με το α. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Α εντάξει τότε

Ρε παιδιά πλιζ και μια άλλη βοήθεια γιατί κάνω μια άσκηση και δεν ξέρω αν τη λύνω σωστά γιατί τα αποτελεσματα μου μου φαίνονται κάπως παράξενα!
Εστω τα διανύσματα α, β με ΙαΙ=1 και ΙβΙ=2 και συν(α,β)=π/3. Να υπολογίσετε το συνημίτονο της γωνίας (3α-2β, 3α+2β)
Εγώ φτάνω σε ένα αποτέλεσμα συν=-7/ρίζα 481. Βγαίνει τόσο ή αλλιώς.

Πλιζ αν μπορεί κάποιος ας τη λύσει κι αυτός να δει το αποτέλεσμα και να μου πει!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ricky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pericles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Ρε παιδιά πλιζ και μια άλλη βοήθεια γιατί κάνω μια άσκηση και δεν ξέρω αν τη λύνω σωστά γιατί τα αποτελεσματα μου μου φαίνονται κάπως παράξενα!
Εστω τα διανύσματα α, β με ΙαΙ=1 και ΙβΙ=2 και συν(α,β)=π/3. Να υπολογίσετε το συνημίτονο της γωνίας (3α-2β, 3α+2β)
Εγώ φτάνω σε ένα αποτέλεσμα συν=-7/ρίζα 481. Βγαίνει τόσο ή αλλιώς.

Πλιζ αν μπορεί κάποιος ας τη λύσει κι αυτός να δει το αποτέλεσμα και να μου πει!!!!

To σωστό αποτέλεσμα είναι 1/2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Γιατί; Μπορείς να το κάνεις λίγο αναλυτικά;
Εγώ το Ι3α+2βΙ=ρίζα 37 και το Ι3α-2βΙ=ρίζα 13 το βρήκα.
και το γινόμενο -7
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top