Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού - Ασκήσεις

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Αυτό το κατάλαβα και μάλιστα βρήκα το ΑΓ=6α-β και το ΒΔ=-4α-5β. Μετά όμως δεν ξέρω τι κάνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
στο βιβλιο της κατευθυνσης;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Ναι.Θα σου στείλω με πμ το μσν μου μάλλον αύριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Αυτό το κατάλαβα και μάλιστα βρήκα το ΑΓ=6α-β και το ΒΔ=-4α-5β. Μετά όμως δεν ξέρω τι κάνω...

|6α̅̅|² = (6α̅̅)² = 36α̅² - 12 α̅ β̅ + β̅² = 36|α̅|² - 12|α̅|̅|συν45 + |β̅|² = ...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Αααααααα κατάλαβα. Ωραία μου βγήκε. Δεν θα μου δώσεις τώρα καμιά συμβουλή για το άγχος μου;;; Ελα:/:, αφού είδες το πρόβλημά μου:(!!! Σε παρακαλω:(:bye::worship::warn:!!!Έλα,μίλα σοβαρά τώρα!!!Πλιζ!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ssalex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ssalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
τι κατεύθυνση είσαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
θετική,γιατί;

Παιδιά σε μια άσκηση λέει: Νδο προββα=(αβ)β/ΙβΙ²
Πως μπορώ να το δείξω;Αν ξεκινήσω από το β μέρος μου μένει α το οποίο δεν μου λέει τίποτα. Πλιζ, μια μικρή βοήθεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vavlas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 311 μηνύματα.
Άγχος από β λυκείου;
Γιατί;
Τι θα κάνεις του χρόνου που τα πράγματα θα είναι πολύ πιο δύσκολα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AntziWin

Διάσημο μέλος

Η Κουφό Χρυσόψαρο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,096 μηνύματα.
Παιδια δεν ξερω για εσας αλλα εμενα μου φαίνονται πολυ δυσκολα τα διανυσματα και εχουμε και εναν καθηγητη γαμώ :devil: στην κοσμαρα του...!!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vavlas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 311 μηνύματα.
Παιδια δεν ξερω για εσας αλλα εμενα μου φαίνονται πολυ δυσκολα τα διανυσματα και εχουμε και εναν καθηγητη γαμώ :devil: στην κοσμαρα του...!!:mad:
Κοίτα δεν είναι και απο τα πιο σημαντικά κεφάλαια τα διανύσματα,βοηθάνε βέβαια αρκετά στην φυσική και σε κάποια θέματα στους μιγαδικούς του χρόνο,αλλά οκ.

Και μένα στην αρχή τα μαθηματικά στην β μου φαινόταν δύσκολα αλλά προσαρμόστηκα.
Όταν πάτε στην ευθεία και στις κωνικές τομές τα πράγματα γίνονται πιο ενδιαφέροντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AntziWin

Διάσημο μέλος

Η Κουφό Χρυσόψαρο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,096 μηνύματα.
Κοίτα δεν είναι και απο τα πιο σημαντικά κεφάλαια τα διανύσματα,βοηθάνε βέβαια αρκετά στην φυσική και σε κάποια θέματα στους μιγαδικούς του χρόνο,αλλά οκ.

Και μένα στην αρχή τα μαθηματικά στην β μου φαινόταν δύσκολα αλλά προσαρμόστηκα.
Όταν πάτε στην ευθεία και στις κωνικές τομές τα πράγματα γίνονται πιο ενδιαφέροντα.
αχχχ μακαρι γιατι δεν μπορω αλλο..μου ερχεται να σκίσω το βιβλιο ωρες ωρες..!!:mad::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
αν καποιος εχει ελευθερο χρονο θελω να μου πει πως μπορω να παραγοντοποιησω τους ορους τις παρακατω εξισωσης ωστε να μπορει να λυθει
με
και
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Για μια ερώτηση που έβαλα χτες μην μπαίνετε στον κόπο να τη λύσετε. Μου βγήκε τελικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgio-PD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης Καλλιατζής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Δίνονται τα διανύσματα α και β που δεν είναι συγγραμμικά. Να βρεθεί το διάνυσμα χ για το οποίο ισχύουν (χ-α)//β και (χ+2β)//α...
Βοήθεια.....
Δεν ξέρω την μεθοδολογία :worry::worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
μπορει καποιος να με βοηθησει με 2 ασκησουλες;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Βάλε μας εκφώνηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Ασκηση 1

Δινεται η εξισωση χ*-(2λ-1)χ-2λ+1=0 (1)
α) Αν τα σημεια Α,Β εχουν τεταγμενες τις ριζες της εξισωσης (1) και το σημειο Μ(κ,3) ειναι μεσο του ΑΒ
ι) Να βρειτε το λ
ιι) Να βρειτε το κ, ωστε το διανυσμα ΜΟ να σχηματιζει με τον αξονα χ'χ γωνια 300
β) Αν τα διανυσματα α, β εχουν συντελεστες διευθυνσης τις ριζες της εξισωσης (1), να βρειτε το λεΡ, ωστε τα διανυσματα α και β να ειναι συγγραμμικα

(χ* = χ στο τετραγωνο, το λ ανηκει στους πραγματικους)

οποιος θελει και μπορει...

Ασκηση 2

Δινονται τα σημεια Α(3,2), Β(7, -4). Να βρεθει σημειο του αξονα χ'χ, ωστε το τριγωνο ΜΑΒ να ειναι:
α) ισοσκελες με κορυφη το Μ
β) ορθογωνιο στο Μ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Για τη 2:
ορίζεις Μ (χ,0)
i. ΜΑ=ΜΒ
ii. να ισχύει το πυθαγόρειο

με ισότητες σημείων δουλεύεις.

(θα δω τη 1 σε λίγο)

Α. θα βρεις τη Δ και θα βρεις δύο ρίζες, Δ διάφορο του μηδενός. Οι ρίζες θα είναι η ρ1, ρ2
Άρα Α(0,ρ1) Β(0,ρ2)
i. ΑΜ=ΜΒ αποστάσεις σημείων
ii. Με ένα τύπο εφαπτομένης που έχει το βιβλίο
Β δεν το θυμάμαι


Αν έκανα λάθος διορθώστε με.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
στην ασκηση 2 πρεπει να κανω κατι λαθος στις πραξεις και δεν μου βγαινει!!
κανεις τον κοπο να τις γραψεις;;; οχι τωρα απαραιτητα αλλα μεχρι αυριο το μεσημερακι τουλαχιστον!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
αν δεν έκανα κάποιο λάθος το α. είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top