Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού - Ασκήσεις

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

maria98125

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Από το ορθογώνιο τρίγωνο βρίσκω (τριγωνομετρικά) την προσκείμενη στη γωνία πλευρά που είναι η προβολή του διανύσματος ν πάνω στο διάνυσμα α και ισούται με ν.συνθ
Η γνωστή σχέση διαν α. διαν β=αβσυνθ εδώ ισχύει ως διαν α . διαν ν=α.νσυνθ=α.προβ του ν στο α

Οk το κατάλαβα!! Ευχαριστώ πάρα πολύ!! :):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akrione

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akrione αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 202 μηνύματα.
παιδια ο μαθηματικος της κατευθυνσης(του σχολειου) μας εδωσε καποιες ασκησεις 51 για την αρκιβεια(απο καποιο βοηθημα πιστευω) πανω σε ολη την ευθεια δλδ σε ολο το 2ο κεφαλαιο του σχολικου βιβλιου...εγραψα μια ασκηση απο αυτες στο ιντερνετ και εμφανιστηκε το ονομα jacques delors..εγω λοιπον ζηταω να μου πειτε αν ξερετε που στο καλο μπορω να βρω τις λυσεις...οποιος ενδιαφερεται να κανει καλη πραξη ας γραψει στο google ''jacques delors ευθεια'' και να παει στη δευτερη επιλογη..εκει θα βρει τις ασκησεις που πρεπει να κανω.ετσι αν τις εχει ηδη κανει μπορει να μου πει καμια πηγη για να δω τις λυσεις ή εστω τα αποτελεσματα μονο και οχι απαραιτητα τη μεθοδολογια(αν και προτιμω ολοκληρη τη λυση)..ξερω οτι δινω λιγα στοιχεια αλλα πιστευω οτι θα μπορεσετε να βοηθησετε.ευχαριστω προκαταβολικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Γιατί δεν κάνεις ότι μπορείς και να σου τα λύσει ο καθηγητής?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akrione

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akrione αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 202 μηνύματα.
επειδη νιωθω καπως οταν δν μπορω να ολοκληρωσω τις ασκησεις μου.νιωθω απροετοιμαστος και ας μν ειμαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τρελόγατονι

Νεοφερμένος

Η Χουπακι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
παιδια ο μαθηματικος της κατευθυνσης(του σχολειου) μας εδωσε καποιες ασκησεις 51 για την αρκιβεια(απο καποιο βοηθημα πιστευω) πανω σε ολη την ευθεια δλδ σε ολο το 2ο κεφαλαιο του σχολικου βιβλιου...εγραψα μια ασκηση απο αυτες στο ιντερνετ και εμφανιστηκε το ονομα jacques delors..εγω λοιπον ζηταω να μου πειτε αν ξερετε που στο καλο μπορω να βρω τις λυσεις...οποιος ενδιαφερεται να κανει καλη πραξη ας γραψει στο google ''jacques delors ευθεια'' και να παει στη δευτερη επιλογη..εκει θα βρει τις ασκησεις που πρεπει να κανω.ετσι αν τις εχει ηδη κανει μπορει να μου πει καμια πηγη για να δω τις λυσεις ή εστω τα αποτελεσματα μονο και οχι απαραιτητα τη μεθοδολογια(αν και προτιμω ολοκληρη τη λυση)..ξερω οτι δινω λιγα στοιχεια αλλα πιστευω οτι θα μπορεσετε να βοηθησετε.ευχαριστω προκαταβολικα
Πιστεύω πως σε αυτό που ζητάς δεν παίζουν ΄΄ρόλο΄΄ οι καλές πράξεις.. :redface:
επειδη νιωθω καπως οταν δν μπορω να ολοκληρωσω τις ασκησεις μου.νιωθω απροετοιμαστος και ας μν ειμαι


Εγώ θεωρώ πως καλύτερα είναι να προσπαθήσεις να τις λύσεις μόνος σου..
Αυτές οι ασκήσεις πιστεύω θα σε βοηθήσουν πολύ στο επίπεδο που είσαι.
Άμα κρίνεσαι από το βοηθήματα τι θα κάνεις στις πανελλήνιες? :P
Όπως είπες κι εσύ με το που είδες μια άσκηση προσπάθησες να βρεις τις λύσεις από το ιντερνετ!
Καλύτερα να τις κοιτάξεις λίγο, και εντάξει δεν είναι ανάγκη να τις κάνεις και όλες απλώς προσπάθησε..
Όταν κάποιος δεν μπορεί να ολοκληρώσει τις ασκήσεις του δεν σημαίνει πως κατευθείαν πάμε στα λυσάρια.. :P
Φιλικά,
Τρελόγατονι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3v@Ki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η V for Vlammenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 302 μηνύματα.
σήμερα έγραψα μαθηματικά κατεύθυνσης στο φροντιστήριο και είχε αυτο το ερωτημα στο 3ο θέμα
έδινε την εξισωση

και επρεπε να αποδειξεις οτι η εξισωση αυτη παριστανει 2 ευθειες καθετες μεταξυ τους (ευκολακι αυτο) και να βρεις το σημειο τομης τους (και αυτο ευκολο) το οποιο το βρηκα
στο επομενο ερωτημα (εδω ειναι και η απορια μου) ηθελε να δειξεις οτι το σημειο Μ ανηκει στην ευθεια για καθε
στις λυσεις το ελυνε με γεωμετρικο τοπο...εθετε χ=-2λ και y=λ ελυνε το συστημα των δυο αυτων και εβρισκε τελικα οτι ο γεωμετρικος τοπος των σημειων Μ ειναι η ευθεια
εμενα δεν μου φανηκε καν οτι η ασκηση ηθελε γεωμετρικο τοπο οποτε ειπα οτι για να ανηκει το σημειο Μ στην ευθεια αυτη πρεπει οι συντεταγμενες του Μ να την επαληθευουν οποτε ειπα που ιχυει για καθε
ρε παιδια ειναι λαθος ο τροπος μου??επρεπε οπωσδήποτε να πάρω γεωμετρικο τοπο?? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
σήμερα έγραψα μαθηματικά κατεύθυνσης στο φροντιστήριο και είχε αυτο το ερωτημα στο 3ο θέμα
έδινε την εξισωση

και επρεπε να αποδειξεις οτι η εξισωση αυτη παριστανει 2 ευθειες καθετες μεταξυ τους (ευκολακι αυτο) και να βρεις το σημειο τομης τους (και αυτο ευκολο) το οποιο το βρηκα
στο επομενο ερωτημα (εδω ειναι και η απορια μου) ηθελε να δειξεις οτι το σημειο Μ ανηκει στην ευθεια για καθε
στις λυσεις το ελυνε με γεωμετρικο τοπο...εθετε χ=-2λ και y=λ ελυνε το συστημα των δυο αυτων και εβρισκε τελικα οτι ο γεωμετρικος τοπος των σημειων Μ ειναι η ευθεια
εμενα δεν μου φανηκε καν οτι η ασκηση ηθελε γεωμετρικο τοπο οποτε ειπα οτι για να ανηκει το σημειο Μ στην ευθεια αυτη πρεπει οι συντεταγμενες του Μ να την επαληθευουν οποτε ειπα που ιχυει για καθε
ρε παιδια ειναι λαθος ο τροπος μου??επρεπε οπωσδήποτε να πάρω γεωμετρικο τοπο?? :hmm:
Λεπτό σημείο αυτό.
Εμένα οι περισσότεροι μαθηματικοί μου έχουν πει ότι όταν οι άσκηση λέει να δείξεις ότι ένα σημείο ανήκει κάπου, δε χρειάζεται να βρεις το γεωμετρικό τόπο.
Εγώ θα το έλυνα όπως εσύ (και για έναν μαθηματικό που ξέρει πού του παν τα 4 έτσι θα το δεχόταν).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3v@Ki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η V for Vlammenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 302 μηνύματα.
Λεπτό σημείο αυτό.
Εμένα οι περισσότεροι μαθηματικοί μου έχουν πει ότι όταν οι άσκηση λέει να δείξεις ότι ένα σημείο ανήκει κάπου, δε χρειάζεται να βρεις το γεωμετρικό τόπο.
Εγώ θα το έλυνα όπως εσύ (και για έναν μαθηματικό που ξέρει πού του παν τα 4 έτσι θα το δεχόταν).
μα ακριβως αυτο...ποιο το νόημα να βρω το γεωμετρικο τόπο του σημείου και να βρω την ευθεια στην οποια ανηκει και να πω τελικα "α ρε συ..η ευθεια που βρηκα ειναι ιδια με την ευθεια που μου δωσατε αρα ανηκει σε αυτη την ευθεια το σημειο μου"?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
σήμερα έγραψα μαθηματικά κατεύθυνσης στο φροντιστήριο και είχε αυτο το ερωτημα στο 3ο θέμα
έδινε την εξισωση

και επρεπε να αποδειξεις οτι η εξισωση αυτη παριστανει 2 ευθειες καθετες μεταξυ τους (ευκολακι αυτο) και να βρεις το σημειο τομης τους (και αυτο ευκολο) το οποιο το βρηκα
στο επομενο ερωτημα (εδω ειναι και η απορια μου) ηθελε να δειξεις οτι το σημειο Μ ανηκει στην ευθεια για καθε
στις λυσεις το ελυνε με γεωμετρικο τοπο...εθετε χ=-2λ και y=λ ελυνε το συστημα των δυο αυτων και εβρισκε τελικα οτι ο γεωμετρικος τοπος των σημειων Μ ειναι η ευθεια
εμενα δεν μου φανηκε καν οτι η ασκηση ηθελε γεωμετρικο τοπο οποτε ειπα οτι για να ανηκει το σημειο Μ στην ευθεια αυτη πρεπει οι συντεταγμενες του Μ να την επαληθευουν οποτε ειπα που ιχυει για καθε
ρε παιδια ειναι λαθος ο τροπος μου??επρεπε οπωσδήποτε να πάρω γεωμετρικο τοπο?? :hmm:
Το λάθος που εντοπίζω εγώ είναι ότι στο τέλος έπρεπε να χρησιμοποιήσεις ισοδυναμίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Το λάθος που εντοπίζω εγώ είναι ότι στο τέλος έπρεπε να χρησιμοποιήσεις ισοδυναμίες.
Ισοδυναμίες χρησιμοποιούμε όταν ψάχνουμε ΓΤ. Τέλος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3v@Ki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η V for Vlammenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 302 μηνύματα.
Το λάθος που εντοπίζω εγώ είναι ότι στο τέλος έπρεπε να χρησιμοποιήσεις ισοδυναμίες.
μη μου λες τέτοια γιατι αν θέλει ισοδυναμίες η επαληθευση ευθειας με συντεταγμενες σημείου τότε παει χαμένο και αλλο θεμα στο ιδιο διαγωνισμα:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Ισοδυναμίες χρησιμοποιούμε όταν ψάχνουμε ΓΤ. Τέλος!
Το ξέρω αυτό και το έχω ψάξει αρκετά! Εγώ λέω ότι έπρεπε να χρησιμοποιήσει ισοδυναμίες στη δεύτερη σειρά από το τέλος, αφού πάει με τη μέθοδο του αρκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akrione

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akrione αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 202 μηνύματα.
[/color]

Εγώ θεωρώ πως καλύτερα είναι να προσπαθήσεις να τις λύσεις μόνος σου..
Αυτές οι ασκήσεις πιστεύω θα σε βοηθήσουν πολύ στο επίπεδο που είσαι.
Άμα κρίνεσαι από το βοηθήματα τι θα κάνεις στις πανελλήνιες? :P
Όπως είπες κι εσύ με το που είδες μια άσκηση προσπάθησες να βρεις τις λύσεις από το ιντερνετ!
Καλύτερα να τις κοιτάξεις λίγο, και εντάξει δεν είναι ανάγκη να τις κάνεις και όλες απλώς προσπάθησε..
Όταν κάποιος δεν μπορεί να ολοκληρώσει τις ασκήσεις του δεν σημαίνει πως κατευθείαν πάμε στα λυσάρια.. :P


ποιος σου ειπε οτι κατευθειαν στραφηκα σε λυσαρια...απλα δν ελυσα μερικες ασκησεις και δν νιωθω σιγουρος για τα αποτελεσματα καποιων που εχω ηδη λυσει...that is all...και το οτι ρωτησα για τις λυσεις φυσικα και δε σημαινει οτι δν προσπαθησα..ευχαριστω παντος για το χρονο που δωσατε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Αρκεί το Μ να επαληθεύει την εξίσωση: Αντικαθιστώ. Την επαληθεύει. Πάπαλα. Πού είναι το λάθος;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ: Η τελευταία σχέση ισχύει. Άρα λόγω των ισοδυναμιών ισχύει και η δεύτερη ισοδύναμη σχέση που δείχνει ότι το Μ ανήκει στην ευθεία. Πιστεύω ότι οι ισοδυναμίες είναι απαραίτητες με τη συγκεκριμένη διατύπωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Τώρα που το λες για να είναι εντελώς σωστό έπρεπε να μην το πάει με συνεπαγωγές, αλλά ούτε και με ισοδυναμίες. Καλύτερα να το έγραφε με τον τρόπο που έδειξα στο προηγούμενο μου μήνυμα.
Αλλά και πάλι δεν πιστεύω πως μπορεί να κόψει από αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Βασικά αυτό που έχει σημασία είναι το σύμβολο , το σύμβολο του αρκεί, το οποίο περιλαμβάνεται στην ισοδυναμία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elissavet21

Νεοφερμένος

Η elissavet21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
καλησπέρα!!! μπορειτε να με βοηθησετε με την παρακάτω ασκηση?


Φωτεινή ακτίνα διερχόμενη από το σημείο Σ (2, 3) και προσπίπτουσα στην ευθεία x + y + 1 = 0, μετά την ανάκλασή της διέρχεται από το σημείο
Μ (1, 1). Να βρεθούν οι εξισώσεις της προσπίπτουσας και της ανακλόμενης ακτίνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
μη μου λες τέτοια γιατι αν θέλει ισοδυναμίες η επαληθευση ευθειας με συντεταγμενες σημείου τότε παει χαμένο και αλλο θεμα στο ιδιο διαγωνισμα:'(
Νομίζω πως την έλυσες σωστά. Η λύση που λες ότι είδες θα ίσχυε αν ζητούσε να βρεθεί ο ΓΤ των σημείων Μ
Για τις ισοδυναμίες επίσης διαφωνώ . Παράδειγμα 2λ-2λ=0 <==> 0=0 ισχύει το ανάποδο της ==> δηλ 0=2λ-2λ είναι μονοδιάστατο/¨οχι βέβαια διότι και 0=5λ-5λ καθώς και 0=3-3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Με αυτό το σκεπτικό δεν θα έπρεπε να υπάρχει καθόλου η ισοδυναμία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top