Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά Γενικής Παιδείας

Lost in the Fog

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
μμμ μπορεις να μου εξηγησεις το α) ερωτημα; εγω σκεφτομουν οτι Χμεσο=80+κ/5=>20=80+κ/5 αλλα δεν μου εβγαινε για το β) και το γ). ενοοω που προεκυψε το 20κ στον αριθμητη και το κ+4 στον παρονομαστη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.


Στον αριθμητή είναι το άθροισμα των παρατηρήσεων και στον παρονομαστή το πλήθος των παρατηρήσεων. Είχα 4 παρατηρήσεις και προσέθεσα k παρατηρήσεις. Σύνολο 4+k
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lost in the Fog

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
αχα μαλιστα! κατανοητον τωρα:). αυτο ηταν που με δυσκολευε και δεν μπορουσα να τη λυσω, τα υπολοιπα ηταν σχετικα πιο ευκολα! 1000 ευχαριστω για τον κοπο σου, πραγματικα με βοηθησες:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sansy16

Νεοφερμένος

Η Sansy16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Γεια σας παιδια θελω βοηθεια στις πιθανοτητες αρχικα ισχυει παντα οτι P(Α ΕΝΩΣΗ Β) <=1 ?
ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΑΣΚΗΣΗ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙΣ ΟΤΙ P(A ΤΟΜΗ Β) =<P(A)/2 +P(B)/2 =<P(A EΝΩΣΗ Β)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Το εβδομαδιαίο χαρτζιλίκι ν μαθητων μιας ταξης ακολουθεί την κανονική κατανομη.αν το 84% παίρνει τουλάχιστον 25 ενω το 2.5% παίρνει το πολύ 20 να βρείτε τη μεση τιμή και την τυπική απόκλισή. Δε ξέρω γιατί αλλα τα νούμερά μου βγαίνουν κουλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Το εβδομαδιαίο χαρτζιλίκι ν μαθητων μιας ταξης ακολουθεί την κανονική κατανομη.αν το 84% παίρνει τουλάχιστον 25 ενω το 2.5% παίρνει το πολύ 20 να βρείτε τη μεση τιμή και την τυπική απόκλισή. Δε ξέρω γιατί αλλα τα νούμερά μου βγαίνουν κουλά

Εγώ τα βγάζω:
s=1,25 και x=23,75
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Εγώ τα βγάζω:
s=1,25 και x=23,75

Και εγώ.Αλλά στο δεύτερο ερώτημα έχει πόσοι μαθητές έχουν χαρτζιλίκι από 25 μέχρι 35 άρα δεν είναι λογικό :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lost in the Fog

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
επειδη δεν ειμαι πολυ καλη στις πιθανοτητες βοηθηστε με λιγακι με αυτη την ασκηση (ειναι μια αλλα το υπολοιπο ηταν στην πισω μερια του φυλλου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
1
i) και οπότε χωρίς τα απόλυτα η πρώτη σχέση γίνεται

Όμως

και αφού το λ είναι φυσικός, αναγκαστικά . Όμοια από κτλ βρίσκουμε
ii) Παρατηρούμε ότι η ζητούμενη ανισότητα γράφεται

που ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
επειδη δεν ειμαι πολυ καλη στις πιθανοτητες βοηθηστε με λιγακι με αυτη την ασκηση (ειναι μια αλλα το υπολοιπο ηταν στην πισω μερια του φυλλου)






Ξέρουμε τα πρόσημα, οπότε βγάζουμε τα απόλυτα:



Ομοίως όσο αυξάνεται το λ, τόσο αυξάνει και η πιθανότητα, οπότε τελικώς


Άρα τελικά, κι επειδή , έχουμε:



Καταρχάς ξέρουμε ότι
Επίσης



που ισχύει διότι

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Δινεται η f(x)=x-lnx και Α,Β τα ενδεχομενα του δ.χ. Ω με Α τομη Β <>0.νδο ln P(A)/P(AτομηΒ)>= P(A-B)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Μελέτησε την μονοτονία της συνάρτησης στο και παρατήρησε ότι η ζητούμενη ανισότητα γράφεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lost in the Fog

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ αλλα τι γινεται και στο β);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου πει, που μου χρειάζεται ο πίνακας που λέει

αν το μέγεθος δείγματος είναι <20, ο αριθμός κλάσεων είναι 5,
αν το μέγεθος δείγματος είναι 20-50, ο αριθμός κλάσεων είναι 6 και πάει λέγοντας..

μπορείτε να μου δώσετε παράδειγμα μια άσκηση που χρειάζεται αυτό τον πίνακα για να τα την λύσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Timmy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Timmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
για ερωτηση σχετικα με ΜΑΘ.ΓΕΝ. η πιθανοτητα P(A-B') με τι ισουται αλλιως? βασικα πρεπει νδο ουσιαστικα P(A-B')>P(Α-Β)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Frwws

Νεοφερμένος

Η Frwws αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
για ερωτηση σχετικα με ΜΑΘ.ΓΕΝ. η πιθανοτητα P(A-B') με τι ισουται αλλιως? βασικα πρεπει νδο ουσιαστικα P(A-B')>P(Α-Β)

τώρα για αυτό που πρέπει να δείξεις δεν ξέρω δεν σου δίνει τίποτα άλλο η ασκηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
Ωραια η εκθεση αλλα επειδη τα πραγματα τρεχουν,ας κοιταμε μπροστα !
Μια ερωτηση,την θεωρια της εφαπτομενης (σελιδα 19) και της αποδειξη της στιγμιαιας ταχυτητας(σελιδα 21) θα τα μαθετε? Ενταξει η εφαπτομενη παλευτεται αλλα το αλλο ειναι ΟΤΙ ΝΑΝΕ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imagica

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Imagica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
εγω ταχυτητες κτλπ δν παιζει να μαθω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Για βοηθήστε με λίγο. Ξέρω να κάνω τις ασκήσεις αλλά επειδή δεν κάνω φροντηστήριο-σχολείο δεν ξέρω τι πρέπει να διαβάσω σαν θεωρία/αποδείξεις.

Η θεωρία είναι παπαγαλία (και γενικά ποια είναι η θεωρία)? Ότι απόδειξη βλέπω να την μαθαίνω απέξω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top