Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά Γενικής Παιδείας

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
συνήθως στις ανισότητες δουλεύουμε με "εις άτοπο απαγωγή"

Για τις ανισοτητες στις πιθανοτητες,σπας συνηθως την ανισοτητα σε 2 μικροτερες και αποδεικνυεις οτι ισχυουν.

Αν εχεις κανα cv και θες να δειξεις ομοιγενεια : εστω οτι ισχυει και οπου σε βγαλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Ποιά πράγματα από Μαθηματικά και Άλγεβρα της δευτέρας λυκείου θα μου φάνουν χρήσιμα στα μαθηματικά γενικής παιδείας, τα οποία θα δώσω και στις πανελλαδικές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toi_toi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο toi_toi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.
λοιπον εγω βασικα δεν πολυδιαβαζα αλγεβρα στην δευτερα κ δεν ξερω τι ρολο βαραει η υλη αλλα θα σου πρότεινα απο αυτα που χω ακουσει να μην αφησεις κανενα κενο γιατι χρειάζονται ολα! τωρα απ την κατευθυνση δεν χρειαζεται τιποτα το ιδιαιτερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Ποιά πράγματα από Μαθηματικά και Άλγεβρα της δευτέρας λυκείου θα μου φάνουν χρήσιμα στα μαθηματικά γενικής παιδείας, τα οποία θα δώσω και στις πανελλαδικές;

Όλη η άλγεβρα της Β' ,αν εξαιρέσεις το 3 κεφάλαιο,είναι χρήσιμη.
Μετά από μαθ κατ της Β θα τα χρειαστείς μόνο για τα μαθ κατ της Γ'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vavlas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 311 μηνύματα.
Για την τρίτη λυκείου χρειάζεται όλη η άλγεβρα της πρώτης και της δευτέρας τόσο στα μαθηματικά όσο και στην φυσική.
Από κατεύθυνση όλα εκτός από διανύσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostakis3

Νεοφερμένος

Ο Kostakis3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά θα μπορούσα να έχω μια βοήθεια στην άσκηση 22 σελίδα 22 του μπάρλα μαθηματικά γενικής?? Γιατί το Π.Ο της f είναι όλο το R??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Ε, γραψ'την να σε βοηθησουμε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostakis3

Νεοφερμένος

Ο Kostakis3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ε, γραψ'την να σε βοηθησουμε:P

0αχ0χ0χααχ0 σωστός...

f(x)=αγκίλη και στο πάνω άκρο είναι 3χ+1/χ-1, αν χ διάφορο του 1
και στο κάτω άκρο είναι α στο τετράγωνο - 3 δηλαδή α*2 - 3, αν χ=1

i) Να βρείτε το πεδίο ορισμού της f
ii) Να υπολογίσετε το α ώστε f(-1)=f(1)

Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγνώμη για τους συμβολισμούς απλά δεν ξέρω να γράφω άριστα στο πληκτρολόγιο με μαθηματικούς χαρακτήρες!! :redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
i) Το πεδιο ορισμου ειναι ολο το R, καθως και για την τιμη χ=1 εχουμε f(1)=
-3
ii)f(-1)=1 αρα
-3=1 αρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kostakis3

Νεοφερμένος

Ο Kostakis3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
i) Το πεδιο ορισμου ειναι ολο το R, καθως και για την τιμη χ=1 εχουμε f(1)=" />

οοοο τώρα κατάλαβα σε ευχαριστώ πολύ να σαι καλά!! :D:D Δηλαδή ότι απορίες έχω θα μπορείται να με βοηθάτε έτσι?? Ουάου!!" />" />
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgakisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Καλησπέρα. Μια βοήθεια θα ήθελα σε μία άσκηση στην οποία κατά πάσα πιθανότητα είναι γελοία, αλλά μάλλον έχει πάθει black out το ξερό μου. Συγκεκριμένα είναι η άσκηση 12 στη σελίδα 139 του Μπάρλα και λέει :
Έστω ότι σε ένα ομαδοποιημένο δείγμα μεγέθους ν=120 στην κλάση [4,12) με κεντρική τιμή την χ2 υπάρχουν 48 παρατηρήσεις. Να βρείτε :

i) α) Το πλήθος των παρατηρήσεων της κλάσης [4,12) που είναι μικρότερες του 7
β) Το ποσοστό των παρατηρήσεων του δείγματος που έχουν τιμή τουλάχιστον 4 και μικρότερη του 6

ii) Το χ ώστε στο διάστημα [4,χ), χ<=8
α) να ανήκουν 6 παρατηρήσεις
β) να ανήκει το 20% των παρατηρήσεων του δείγματος

Όπως προείπα, η άσκηση μάλλον είναι γελοία αλλά έχω κολλήσει ώρες τώρα, οπότε κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mikri_tulubitsa

Νεοφερμένος

Η δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Μπορεί να μου κάποιος τι πρέπει να κάνουμε στην 3 σελ.46 του σχολικού?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Μπορεί να μου κάποιος τι πρέπει να κάνουμε στην 3 σελ.46 του σχολικού?

Σελίδα 46 έχει τα γραμμικά συστήματα. :confused:

edit: μπερδεύτηκα με την Κατ. :redface:

Λεπόν.
Έστω χ το μήκος της πλευράς των τετραγώνων που θα αποκοπούν. Άρα V (x) = (60-2x)² * x , 0<x<30
V'(x)=2(60-2x)(-2)*x+(60-2x)² = (60-2x)(-4x+60-1x)
V'(x)=(60-2x)(60-6x) και V''(x) = -2(60-6x)+(60-2x)(-6)
V''(x)= -120+12x-360+12x
V''(x)= 24x-480
V'(x)=0 <=>x=10 ή x=30
χ=30 απορρ.
Για χ=10 V''(x)=240-480=-240<0
To δοχείο με το μεγαλύτερο όγκο είναι εκείνο με χ=10,άρα η πλευρά της βάσης είναι 60-2*10=40 cm και ύψος 10 cm.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

rainbow.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rainbow. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
γεία! Ξέρει κάποιος ποιες γνώσεις χρειάζονται από την α κ β λυκείου για τα μαθηματικά γενικής της γ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
εννοια της συναρτησης απο α λυκειου, και Fi, fi, xi, νi απο τεχνολογια α' λυκειου, ολα τα αλλα ειναι καινουρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Στην Α' δεν κάναμε fi.
Γενικά όλα. Τριγωνομετρία, ριζικά, απόλυτες. Όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OLSon-X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο OLSon-X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αριστομένης (Μεσσηνία). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
ειναι ευκολο μαθημα? εχω ακουσει πως πρεπει να πας για 18++ επειδη ειναι ευκολα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ναι,σαφώς!Ειδικά τα φετινά θέματα ήταν γελοία!!!(ειρωνεία)
Παλιότερα,ήταν εύκολα!Φέτος τα τσίμπησαν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!
Εγώ έγραψα 18,5 απο μια βλακεία μου και οι περισσότεροι άριστοι εκεί είναι [18-19]:)
Και πήγαινα για καθαρό 100!
Φαντάσου οι μέτριοι-πολύ καλοί πόσο γράψανε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Aφήστε τις λογικές του εύκολου και του δύσκολου και το τι γινόταν τις άλλες χρονιές.Εγώ έλυσα όολα τα θέματα περασμένων χρόνων και πήγα το σάββατο με αυτοπεποίθηση,ε είδα τα θέματα που δεν είχαν σχέση με τις άλλες χρονιές και τα έπαιξα ολίγον τι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OLSon-X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο OLSon-X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αριστομένης (Μεσσηνία). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
οοοχ παιδια με ανχωσατε τωρα..το εχω και μαθημα βαρυυτηταςςς αχχχ...μαλον πρεπει να το ξανα σκεφτω μηπως παρω βιολογια :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top