Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά Γενικής Παιδείας

rafaa

Νεοφερμένος

Η Ρ.+ Θ. = <3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
https://ischool.e-steki.gr/attachment.php?attachmentid=28001&stc=1&d=1267041108

μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει σ αυτη την ασκηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • scan0001.jpg
    scan0001.jpg
    263.1 KB · Εμφανίσεις: 194

rafaa

Νεοφερμένος

Η Ρ.+ Θ. = <3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • scan0003.jpg
    scan0003.jpg
    943.1 KB · Εμφανίσεις: 184

GStef

Νεοφερμένος

Ο GStef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 42 μηνύματα.

rafaa

Νεοφερμένος

Η Ρ.+ Θ. = <3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
απο την δευτερη ασκηση και μετα....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ntina_btfc

Νεοφερμένος

Η Ntina_btfc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Γεια σας, είμαι μαθήτρια της Β' Λυκείου , θεωρητική κατεύθυνση , και του χρόνου σκέφτομαι να πάρω μαθημα επιλογής τα Μαθηματικα-Στατιστική, για να δηλώσω κάποιες σχολές του 4ου πεδίου που με ενδιαφέρουν (και έχουν σχέση με το σχέδιο)....Εχουν καμία σχέση με τα Μαθηματικά που κάνω φέτος?? Αλγεβρα Γ.Π πιάνω ένα 15 μ.ο.... Αν ναι τι θα πρέπει να προσέξω...? και αν όχι ποιος είναι ο βαθμος δυσκολίας???:confused::/:....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leobakagian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Αρχικά τα μαθηματικα γπ εχουν 3 κεφαλαια:1.συναρτησεις(ορια,παραγωγος)2.στατιστικη3.πιθανοτητες...Τα θεματα στις πανελληνιες ειναι σχετικα ευκολα.Για τα κεφαλαια 2 και 3 χρειαζονται πιο πολυ πραξεις και επιλυση ανισωσεων εξισωσεων...επισης οι λογαριθμοι που θα κανετε στο τελος της αλγεβρας εχουν αρκετες εφαρμογες και πρεπει να τα προσεξεις...Στο κεφαλαιο 1 θελεις μια καποια μαθηματικη λογική αλλα και αυτό δεν ειναι πολύ δυσκολο...Με ενα διαβασμα 3-4 ωρες την εβδομαδα θα εισαι απολυτα καλυμμενη...Εγω προτεινω να το δωσεις...Θα χτυπησεις και βαθμό;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BYG123

Νεοφερμένος

Ο BYG123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Το μαθημα αυτο ειναι ευκολο αρκετα ευκολο και γινεται ακομα πιο ευκολο με αυτα που βαζουν στις πανελληνιες νομιζω οτι αμα ασχοληθεις λιγακι δεν θα εχεις κανενα προβλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Γεια σας, είμαι μαθήτρια της Β' Λυκείου , θεωρητική κατεύθυνση , και του χρόνου σκέφτομαι να πάρω μαθημα επιλογής τα Μαθηματικα-Στατιστική, για να δηλώσω κάποιες σχολές του 4ου πεδίου που με ενδιαφέρουν (και έχουν σχέση με το σχέδιο)....Εχουν καμία σχέση με τα Μαθηματικά που κάνω φέτος?? Αλγεβρα Γ.Π πιάνω ένα 15 μ.ο.... Αν ναι τι θα πρέπει να προσέξω...? και αν όχι ποιος είναι ο βαθμος δυσκολίας???:confused::/:....
Για τα μαθηματικά: Εντάξει όπως λένε όλοι το μάθημα δεν είναι δύσκολο και όποιος δουλέψει βγάζει και βαθμό. Βέβαια το ότι βγάζεις 15 άλγεβρα δείχνει ότι θέλεις δουλειά ακόμα για να μπεις στο πετσί των μαθηματικών, αλλά με δυνατή προσπάθεια θα τα καταφέρεις. Όμως νομίζω ότι το πρόβλημα είναι αλλού: Από τη θεωρητική για να χτυπήσεις σχολές του 4ου πεδίου με τα μαθηματικά γενικής δεν είναι καθόλου εύκολο. Χάνεις μόρια και μάλιστα χάνεις όσα ακριβώς χρειάζονται για να μπεις. Κάνε δοκιμές σε έναν υπολογιστή μορίων και θα δεις. Λες σχολές που έχουν σχέση με σχέδιο. Δεν ξέρω πόσο ποντάρεις ότι θα πιάσεις πολύ υψηλό βαθμό στα σχέδια, δεν νομίζω να είναι και τόσο απλό αυτό. Αν εννοείς αρχιτεκτονικές μάλλον πρέπει να τις ξεχάσεις. Αν δοκιμάσεις στα μόρια θα δεις ότι με άριστα σχέδιο για να φτάσεις τις βάσεις της αρχιτεκτονοκής πρέπει να γράψεις παντού σχεδόν 20. Τώρα αν θέλεις ΤΕΙ που θέλουν σχέδιο π.χ. γραφιστικής και φωτογραφίας κλπ ίσως έχεις κάποιες ελπίδες. Όμως αν τα μόρια σου φτάνουν για τα ΤΕΙ αυτά του 4ου θα φτάνουν και για να μπεις και νομική. Θέλω να πω ότι βασικά είναι παραμύθι το άνοιγμα άλλου άσχετου πεδίου με τα μαθήματα γενικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ntina_btfc

Νεοφερμένος

Η Ntina_btfc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Κοιτα, αν το ειχα στο πετσι μου οπως λες θα πηγαινα θετικη εξ'αρχης και οχι θεωρητικη.:P Ναι αυτες οι σχολες με ενδιαφέρουν....Το ξερω οτι δεν μπορω να πιασω αρχιτεκτονικη. Στα μαθηματα της κατευθυνσης μου ειμαι αριστη.Αυτο που με απασχολει ειναι αλλο: Τα μαθηματικα προδιδουν καμια φορα και τους πιο καλους,ποσο μαλλον εμενα...Επειδη ειναι απροβλεπτο μαθημα.Γι αυτο εχω αμφιβολιες.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soares

Νεοφερμένος

Ο soares αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
για σας παιδες ψαχνω της απαντησεις των επαναληπτικων θεματων του 2007 και του 2006 μπορει κανεις να βοηθησεις ?:redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
αν εννοεις των πανελλαδικων===> https://www.ypepth.gr/efarmoges/themata.php
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soares

Νεοφερμένος

Ο soares αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
ναι αλλα δεν εχει της απαντησεις,θελω να δω τι εχω κανει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soares

Νεοφερμένος

Ο soares αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
για σας παιδες εχω κολλησει σε 2 ασκησεις και ελπιζω να βοηθησετε...
1)σε ενα διαγωνισμο η κατανομη των βαθμων 200 μαθητων ηταν περιπου κανονικη.Απο αυτους μαθητες 5 πηραν κατω απο 4 και 32 πανω απο 13.
να βρεθοθν , μεση τιμη,s,d,R
2)δινεται ο δειγαμτικος χωροσ Ω={1,2,3,4,5} ενος πειραματος που ισχυει.. P(1)/2=P(2)/5=P(3)/3=P(4)/4=P(5)/6
a)να βρειτε της πιθανοτητες απλων ενδεχομενων
β)δινεται η συναρτηση f(X)=e στην μχ ΚΑΙ τα ενδεχομενα
A={M ANHKEI Ω/f''(0)-3f'(0)+2f(0)=0}
b{μ ανηκει Ω/f''(0)>3}
να παρασταθουν με αναγραφη (????) τα ενδεχομενα Α,Β...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rafaa

Νεοφερμένος

Η Ρ.+ Θ. = <3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
θα σου απαντησω στην πρωτη ασκηση: πρωτα απο ολα θα κανεισ το σχημα της κατανομης κ θα αιτιολογησεις τα ποσοστα οπως στην σελ 95 του σχολικου
εχουμε
στους 200 οι 5
στους 100 χ οποτε χ=2,5% εχουν πανω απο 4
μετα στους 200 οι 32
στους 100 χ οποτε χ=16%
αρα εχουμε: χ-2s=4 κ χ+s=2 λυνεις το συστημα κ βρισκεις χ(μεση)=10 κ s=3
το R=6s=6.3=18
ελπιζω να βοηθησα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixas!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mixas!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 290 μηνύματα.
18)Η Α ταξη Λυκειου εχει 50 αγορια και κοριτσια.Το 20% των αγοριων και τα 2/5 των κοριτσιων επελεξαν βολεϊ.
Επιλεγουμε τυχαια ενα ατομΟ.Αν η πιθανοτητα να ειναι αγορι και να μην επελεε το βολευ ειναι 40%,να βρειτε.
Ποσα ειναι τα αγορια και ποσα τα κοριτσια.
Την πιθανοτητα να ειναι κοριτσι και να μην επελεξε βολευ


19)Στπ διπλανο σχημα φαινεται η βαθμολογια μιας ομαδας φοιτητψν σε ενα μαθημα.Αν εκλεξουμε υχαια ενα φοιτητη να βρειτε την πιθανοτηα να εχει βαθμο¨:
1) 8
2)το πολυ 6
3)τουλαχιστον5
4) 5 ή 7

Αν μπορειτε μια βοηθεια...ειναι απο τις πρωες μου και δεν τα εχω και φρεσκα λογω εφταημερης...σαν τη 2η δεν εχω λυση καμια μονο πιο παλια με καμπανα(κατανομη)..δε γινετε ετσι αυτη νομιζω
Οσο για την πρωτη...δυσκολευομαι στο 1ο ερωτημα.Πιστευω πως με λιγο σμπρωξιμο 8α λυσω και το 2ο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
18)Η Α ταξη Λυκειου εχει 50 αγορια και κοριτσια.Το 20% των αγοριων και τα 2/5 των κοριτσιων επελεξαν βολεϊ.
Επιλεγουμε τυχαια ενα ατομΟ.Αν η πιθανοτητα να ειναι αγορι και να μην επελεε το βολευ ειναι 40%,να βρειτε.
Ποσα ειναι τα αγορια και ποσα τα κοριτσια.
Την πιθανοτητα να ειναι κοριτσι και να μην επελεξε βολευ
Εστω α τα αγορια και κ τα κορίτσια. Απο την εκφώνηση έχεις ότι τα 0,2α επέλεξεαν βόλευ.
Άρα τα υπόλοιπα 0,8α δεν επέλεξαν βόλευ.
Άρα η πιθανότητα να ειναι αγόρια και να μην επέλεξε βόλευ ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
19)Στπ διπλανο σχημα φαινεται η βαθμολογια μιας ομαδας φοιτητψν σε ενα μαθημα.Αν εκλεξουμε υχαια ενα φοιτητη να βρειτε την πιθανοτηα να εχει βαθμο¨:
1) 8
2)το πολυ 6
3)τουλαχιστον5
4) 5 ή 7
Δεν μας το σχήμα όμως :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixas!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mixas!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 290 μηνύματα.
η χαζη το ξεχασα...
Βαθμος Φοιτητες
4 ________2
5 ________6
6 _______8
7 _______4

Ευχαριστω για την απαντηση

Εστω α τα αγορια και κ τα κορίτσια. Απο την εκφώνηση έχεις ότι τα 0,2α επέλεξεαν βόλευ.
Άρα τα υπόλοιπα 0,8α δεν επέλεξαν βόλευ.
Άρα η πιθανότητα να ειναι αγόρια και να μην επέλεξε βόλευ ειναι

το 0.4 βγαινει απο το 2/5???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
το 0.4 βγαινει απο το 2/5???
Το 0,4 ειναι απ την πιθανότητα που δίνει (40%)

19)Στπ διπλανο σχημα φαινεται η βαθμολογια μιας ομαδας φοιτητψν σε ενα μαθημα.Αν εκλεξουμε υχαια ενα φοιτητη να βρειτε την πιθανοτηα να εχει βαθμο¨:
1) 8
2)το πολυ 6
3)τουλαχιστον5
4) 5 ή 7

Βαθμος Φοιτητες
4 ________2
5 ________6
6 _______8
7 _______4

Ευχαριστω για την απαντηση
Καταρχας οι φοιτητές είναι 20
1) Για το πρώτο αν δεν έχεις γραψει λάθος τον πινακα η πιθανότητα είναι 0 αφού δεν υπαρχει το 8 σαν βαθμολογία.
2) Για βαθμό το πολύ 6 (δηλαδή απο 0 μέχρι 6) οι φοιτητές είναι 2+6+8=16. Άρα οι πιθανότητα είναι 16/20=0,8

Ομοίως θα κάνεις και τα άλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boom100060

Νεοφερμένος

Ο boom100060 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Στα μαθηματικα και στατιστικη αν δωσεις βαση και προσεξεις απο την αρχη της χρονιας θα σο φανουν ολα πολυ ευκολα (γιατι ειναι). Παντως θα πω αυτο που ειπαν και οι υπολοιποι ειναι πολυ δυσκολο να πιασεις μορια απο την Θεωριτικη στο 4ο πεδιο. Σαν να λεμε παω θεσ/νικη μεσω Κρητης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top