Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά Γενικής Παιδείας

helena_16_kolin

Νεοφερμένος

Η helena_16_kolin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Μπα όχι...ξεκίνα από Σεπτέμβριο καλύτερα για να έχεις και περιθώριο για πολλές επαναλήψεις ώστε να γράψεις όσο το δυνατόν καλύτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aero :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Ποιό μάθημα θα δόσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Πάντως το πρώτο κεφάλαιο από μαθηματικά γενικής θα το κάνεις αναλυτικότατα στα μαθηματικά κατεύθυνσης, οπότε στην ουσία σου μένουν 2 κεφάλαια. Εγώ θα σε συμβούλευα να ξεκινήσεις κανονικά από Σεμτέμβριο ώστε να μπορέσεις να λύσεις όσο το δυνατό περισσότερες ασκήσεις και γενικά να καλύψεις όλο το φάσμα των πιθανών ασκήσεων που μπορεί να "πέσουν" στο τέλος ώστε όταν έρθει η ώρα να δώσεις να είσαι καλά προετιμασμένη σε όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Εγώ έχω ξεκινήσει από τώρα, παράλληλα με τα μαθηματικά κατεύθυνσης, και είναι 1 ώρα την εβδομάδα μόνο...

1 ώρα δεν είναι κατι υπερβολικό νομίζω... Ξεκίνα από Σεπτέμβριο αν θες να είσαι σίγουρη. Για πανελλήνιες πρόκειται εξάλλου, όχι για ενδοσχολικές. Οπότε καλύτερα να είσαι σίγουρη από τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilenaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριλένα.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Παιδιά πότε είναι καλύτερα να αρχίσει η προετοιμασία για αυτό το μάθημα ; στο φροντιστήριο μου θα αρχίσουμε απο Σεπτέμβρη αλλά έχω ακούσει από άλλα παιδιά ότι έκαναν μόνο από τον Φεβρουάριο και έγραψαν πολύ καλά.. Σκέφτομαι μήπως σπαταλώ ώρες τζάμπα που θα μπορούσα να αφιερώσω σε μαθηματικά κατεύθυνσης..



σε φροντηστήριο 1 φορά τη βδομάδα από οκτώβρη.. σε ιδιαίτερο και 1 στις 15 το κάνεις...:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasoyla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vasoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Εγω ξεκιναω μαθηματικα γενικης απο αρχες Σεπτεμβρη απο 2 ωρες την εβδομαδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilenaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριλένα.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Εγω ξεκιναω μαθηματικα γενικης απο αρχες Σεπτεμβρη απο 2 ωρες την εβδομαδα.


20 θα γράψεις...:lol: σαν εμένα φέτος!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
σεπτέμβρη ξεκίνα.

πολοί κάνουν το λάθος να ξεκινάνε αργότερα και μετά τρέχουν και δέν φτάνουν.
όπως και στο αοδε υσχύει το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gossipgirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.
Εγω ξεκινησα απο το καλοκαιρι:P...Και τα Χριστουγεννα ειχα βγαλει την υλη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antonela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
τα μαθηματικά γενικής δεν είναι τίποτα μπροστά στα μαθηματικά κατεύθυνσης! :P
Εγώ είχα κάνει γύρω στις 2 ώρες (ιδιαίτερα) στο Α' τετράμηνο για το διαγώνισμα στο σχολείο και μετά τα υπόλοιπα αρκετά αργά...
Αν είσαι θετική ή τεχνολογική το πρώτο κεφάλαιο βγαίνει από την κατεύθυνση!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trela-7

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Διδυμότειχο (Έβρος). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Νομίζω πως άδικα θα τα αρχίσεις από τώρα..Είναι ανύπαρκτα μπροστά στα μαθηματικά κατ..Εγώ τα ξεκίνησα μετά τα Χριστούγεννα και ως το Πάσχα τα είχα βγάλει..Έγραψα 20 και γενικά δεν είχα κανένα πρόβλημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστακης

Δραστήριο μέλος

Ο κωστακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 656 μηνύματα.
μετα τα χριστουγεννα ξεκινησα.ελυσα 2 βοηθητικα.αποτελεσμα 20:thanks::thanks::thanks::thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
Κουλης!! ΤΕΛΟΣ!! μετα τα χριστουγεννα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gossipgirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.
Εγω ειμαι της αποψης να ξεκινησεις τωρα σιγα σιγα...Τωρα απο κει και περα η αποφαση ειναι δικια σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zorc

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άνω Λιόσια (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Εστω f(x)=lnx / x να αποδειξετε οτι x^e=<e^x για καθε x>0. (Για καποιο λογο δεν λειτουργει το Latex)

Δεν μπορω να καταλαβω τι κανω λαθος και δεν μου βγαινει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos66

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 379 μηνύματα.
Εστω f(x)=lnx / x να αποδειξετε οτι x^e=<e^x για καθε x>0. (Για καποιο λογο δεν λειτουργει το Latex)

Δεν μπορω να καταλαβω τι κανω λαθος και δεν μου βγαινει!


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • lysi.JPG
    lysi.JPG
    56 KB · Εμφανίσεις: 176

Zorc

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άνω Λιόσια (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ. Δεν χρησιπομοιησα σωστα την ιδιοτητα στο τελος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zorc

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άνω Λιόσια (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.

Ελπίζω να ειναι σωστος ο α τροπος...
-----------------------------------------
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos66

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 379 μηνύματα.
Από Πυθαγόγειο Θεώρημα


Σαν 2ο τρόπο μπορείς να πεις ότι τα διαδοχικά τρίγωνα που σχηματίζονται είναι όμοια
(είναι ορθογώνια και οι κάθετες πλευρές είναι ανάλογες)
Άρα και η υποτείνουσα έχει σταθερό ρυθμό μεταβολής (σε συνάρτηση με το χρόνο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliana13

Νεοφερμένος

Η Iliana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
εμεις εχουμε ξεκινησει με το σχολειο απ το καλοκαιρι.καναμε ιουνιο και αυγουστο.και με το φροντιστηριο ξεκινησαμε το σεπτεμβρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top