Βοήθεια/Απορίες στα Γαλλικά

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Εγώ θυμάμαι έκανα στο c'est clair . Δεν ξέρω κάνει για παιδάκι 8 χρονών ; :/
Εγώ ένα sac à dos έκανα. Αλλά νομίζω ότι ήταν για «μεγαλύτερα παιδάκια», μολονότι ήταν υπερπλήρες φωτογραφιών.
Παρ' όλα αυτά, εάν μένεις Αθήνα, μπορείς να πας στην οδό Σίνα. Πλησίον του IFA υπάρχουν αμέτρητα γαλλικά βιβλιοπωλεία. Σίγουρα θα μπορέσουν να σου προτείνουν κάτι εκεί. :)

Edit: Δεν ξέρω που είναι η Νέα Ιωνία. Εξ 'ου και η υποθετική πρόταση. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex-paula

Νεοφερμένος

Η alex-paula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Εγω φέτος που έκανα σε ένα κορίτσι τετάρτης δημοτικού κάναμε το copains copines και τα κατάφερε μιά χαρά. Είχα και ένα πρώτης δημοτικού και κάναμε το les mots de nemo. Αν είναι εντελώς αρχάριο θα έλεγα καλύτερα το 2ο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Καλέ η Νέα Ιωνία στην Αθήνα είναι :worry:
Τέλος πάντων , ευχαριστώ για τις πληροφορίες σας τελικά διάλεξα alex-paula το les mots de nemo , μου το πρότεινε και μια καθηγήτρια μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Γειά σας! Φέτος τελείωσα την τρίτη λυκείου! Τρίτη γυμνασίου έδωσα B2 ifa και ΚΠγ και τα πήρα και τα δυο! Το ifa με σχετικά καλό βαθμό(δε θυμάμαι ακριβώς)! Το θέμα είναι πως έχω χάσει επαφή και πιστεύω πως το ακουστικό ειδικά θα με δυσκολέψει πολύ εάν συνεχίσω! Θα ήθελα να συνεχίσω σε Sorbonne c1 και c2. Πιστεύετε θα συναντήσω μεγάλη δυσκολία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Γειά σας! Φέτος τελείωσα την τρίτη λυκείου! Τρίτη γυμνασίου έδωσα B2 ifa και ΚΠγ και τα πήρα και τα δυο! Το ifa με σχετικά καλό βαθμό(δε θυμάμαι ακριβώς)! Το θέμα είναι πως έχω χάσει επαφή και πιστεύω πως το ακουστικό ειδικά θα με δυσκολέψει πολύ εάν συνεχίσω! Θα ήθελα να συνεχίσω σε Sorbonne c1 και c2. Πιστεύετε θα συναντήσω μεγάλη δυσκολία?
Τα διπλώματα αυτά της Σορβόννης δεν έχουν ακουστικό (με εξαίρεση τα προφορικά του SC2). :)
Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος όσον αφορά στο δίπλωμα που έδωσες; Ήταν Delf ou Sorbonne ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Συγγνώμη! Ήταν Delf!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exelmi

Νεοφερμένος

Ο exelmi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Τα διπλώματα αυτά της Σορβόννης δεν έχουν ακουστικό (με εξαίρεση τα προφορικά του SC2). :)
Για διευκολυνση της συζητησης και για να μην υπαρχουν ερωτηματικα και παρπληροφορηση

Comprehnesion Orale ( epeuve collective ) - ή ακουστικα οπως αναφερθηκε - υπαρχουν στις εξετασεις Sorbonne B1 , B2 .... ΕΝΩ στις εξετάσεις Sorbonne C1 - C2 ΔΕΝ υπαρχουν

Tα θέματα των τελευταιων εξετασεων καθως και παλαιοτερα θεματα Sorbonne για ολα τα επιπεδα υπαρχουν εδω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Για διευκολυνση της συζητησης και για να μην υπαρχουν ερωτηματικα και παρπληροφορηση

Comprehnesion Orale ( epeuve collective ) - ή ακουστικα οπως αναφερθηκε - υπαρχουν στις εξετασεις Sorbonne B1 , B2 .... ΕΝΩ στις εξετάσεις Sorbonne C1 - C2 ΔΕΝ υπαρχουν
Στα προφορικά του SC1 δεν ακούει ο υποψήφιος μία ραδιοφωνική συζήτηση ( ; ) και σχολιάζει την problematique; Εκτός κι αν αυτό συμβαίνει στο Dalf.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exelmi

Νεοφερμένος

Ο exelmi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Στα προφορικά του SC1 δεν ακούει ο υποψήφιος μία ραδιοφωνική συζήτηση ( ; ) και σχολιάζει την problematique; Εκτός κι αν αυτό συμβαίνει στο Dalf.
Οπως ειπαμε στα Sorbonne C1 C2 ΔΕΝ υπαρχει epreuve orale collective ...
Αντιθετα στο Dalf C2 υπαρχει μια ενιαια epreuve orale ( comprehension + expression ) οπου ο υποψηφιος εχει ενα document sonore το οποιο ακουει και παρουσιαζει
1. τι καταλαβε
2 . Κανει ενα expose΄ oral ( με βαση ενα απο τα 2 προτεινομενα θεματα αναπτυξης )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Οπως ειπαμε στα Sorbonne C1 C2 ΔΕΝ υπαρχει epreuve orale collective ...
Αντιθετα στο Dalf C2 υπαρχει μια ενιαια epreuve orale ( comprehension + expression ) οπου ο υποψηφιος εχει ενα document sonore το οποιο ακουει και παρουσιαζει
1. τι καταλαβε
2 . Κανει ενα expose΄ oral ( με βαση ενα απο τα 2 προτεινομενα θεματα αναπτυξης )
Α, οκ. Δε θυμόμουν σε ποιο από τα δύο γίνεται αυτό. Ήμουν από κινητό και δε μπορούσα να ανοίξω τα pdfs του IFA...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pouleles

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pouleles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Θα ηθελα να ρωτησω αν με εναν καλο βαθμο στο b1 ειναι ευκολο να πας κατευθειαν στα c1 c2?Εννοω εχει πιθανοτητες με τον απαραιτητο χρονο βεβαια διαβασματος (2 χρονια κτλ) ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kορνηλια

Νεοφερμένος

Η Kορνηλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Κοιτα εγω προσωπικα πηρα και το Β1 και το Β2 και μετα προχωρησα για τα επομενα πτυχια. Θεωρω πως με βοηθησε πολυ το Β2 κυριως στην εκθεση και στο προφορικο για να προχωρησω. Δηλαδη εχοντας δωσει εξετασεις για το Β2 και δινοντας τωρα για C1 βλεπω πως πολλα πραγματα που εκανα στο Β2 ηταν ιδια με το C1. Το λεξιλογιο ηταν πιο απαιτητικο αλλα εμοιαζε με του Β2 και η εκθεση ηταν παρομοια. Βεβαια στο C1 πρεπει να κανεις και τη συνθεση μαζι με την εκθεση και αυτο ηταν κατι εντελως καινουργιο που δεν εχεις ξανακανει ουτε στο Β2. Εγω πιστευω πως απο τη στιγμη που λες οτι μπορεις να αφιερωσεις τουλαχιστον 2 χρονια στο διαβασμα τοτε καντο! Αλλα κατευθειαν δε πας με τιποτα!:P Ελπιζω να βοηθησα! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pouleles

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pouleles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Η καθηγητρια μου μου εχει πει πως το C1 ειναι πιο δυσκολο απο το C2..και ελεγα αν με 2 χρονια διαβασμα ειχα πιθανοτητες για C2 χωρις να δωσω B2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kορνηλια

Νεοφερμένος

Η Kορνηλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Εγω μονο το C1 εδωσα και ακομα περιμενω να δω τα αποτελεσματα! Τελοσπαντων,δε ξερω το βαθμο δυσκολιας του C2 αλλα νομιζω οτι ειναι πιο απαιτητικο. Αλλωστε αν εχεις αυτο το πτυχιο μπορεις να διδαξεις γαλλικα! Οποτε λογικα ειναι λιγο πιο δυσκολο. Τωρα εσυ απο το Β1 θες να πας κατευθειαν στο C2; Δε θα δυσκολευτεις πολυ; Μηπως να δωσεις Β2 και μετα C2 χωρις να δωσεις C1;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pouleles

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pouleles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
καλα σιγουρα απο B2 θα δωσω C2 και οχι C1 .Εμενα ετσι μου εχουν πει για το C1 οτι ειναι αρκετα πιο δυσκολο απο C2.Λογικα θα παω B2 τωρα και μετα θα δω για C2.Απλα ελεγα μηπως πηγαινα με την μια.Καλα αποτελεσματα σου ευχομαι.Θα σου στειλω ενα πμ να σου δειξω και κατι που μ εκανε εντυπωση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kορνηλια

Νεοφερμένος

Η Kορνηλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Εσυ ξερεις τι ειναι καλυτερο για σενα! Κι εσυ καλη επιτυχια οτι κι αν αποφασισεις!:)
Ευχαριστω πολυ! Περιμενω το πμ!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theoritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theoritikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
σε πόσα χρόνια μπορεί ένας ενήλικας να πάρει το lower στα γαλλικα, αν ξέρει αγγλικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Το lower που λες στα γαλλικά είναι το επίπεδο β1-β2. Τα αγγλικά βοηθούν λίγο στο λεξιλόγιο κατά την γνώμη.Σε 2-3 χρόνια πιστεύω ένας ενήλικας θα είναι έτοιμος να δώσει κατά την γνώμη μου ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
σε πόσα χρόνια μπορεί ένας ενήλικας να πάρει το lower στα γαλλικα, αν ξέρει αγγλικά?
ε πιστευω αν ξεκινα απ το 0, 2 χρονια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theoritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theoritikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
μμ μια χαρά μου ακούγεται έκανα γαλλικά στο γυμνάσιο 3 χρόνια στο σχολείο τα χω ξεχάσει όλα, αλλα κατι ψιλά, ενα je m appele το θυμάμαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top