Βοήθεια/Απορίες στα Γαλλικά

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Λοιπον θα ήθελα καποια συμβουλη. Αν εχεις παρει το C2 θα με βοηθούσες αρκετα.
Ειμαι 15 χρονών και εχω παρει το Β2 με 57/100. Ειναι καλύτερο φετος να διαβάσω για C2 και να δώσω ή να περιμενω μεχρι το πανεπιστιμιο??

Delf B2 ή Sorbonne B2???
Πιστεύω ότι μιας και το σκορ σου είναι χαμηλό δεν πρέπει να δώσεις C2 φέτος γτ δεν θα προλάβεις..Πάω εκ του ασφαλούς και σου προτείνω να δώσεις το Sorbonne C1 αν θες και φυσικά με την προυπόθεση ότι θα διαβάσεις πολύ όχι περιστασιακά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Λοιπον θα ήθελα καποια συμβουλη. Αν εχεις παρει το C2 θα με βοηθούσες αρκετα.
Ειμαι 15 χρονών και εχω παρει το Β2 με 57/100. Ειναι καλύτερο φετος να διαβάσω για C2 και να δώσω ή να περιμενω μεχρι το πανεπιστιμιο??

Εγώ σου προτείνω να το δώσεις

Το Β2 το πήρα με 59/100 και παράτησα τα γαλλικά για ένα χρόνο, φέτος έδωσα C2 με 1 ώρα φροντιστήριο την εβδομάδα και το πήρα με 52/100 :P

Δώστο, αρκεί να διαβάζεις και να έρχεσαι σε επαφή με τη γαλλική γλώσσα όσο πιο συχνά μπορείς, εκτός απ'τα βιβλία του φροντιστηρίου ψάξε και για βιβλία γαλλικών στο ίντερνετ

[...]

επίσης διάβαζε γαλλική εφημερίδα και άκου γαλλικό ράδιο στον ελεύθερο χρόνο σου (πέρα από το διάβασμα για το φροντιστήριο).


Το βασικό είναι να αποκτήσεις ευχέρεια στην γλώσσα, σε βαθμό του να μην έχεις πρόβλημα να σκεφτείς στα γαλλικά κατευθείαν. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Χμ...εγώ φέτος έδωσα C2 (και Sorbonne και Dalf) και έκανα προετοιμασία 2 χρόνια. Είναι δύσκολα πτυχία. Δεν χρειάζεται να βιάζεσαι. Θα είναι καλύτερο νομίζω να πάρεις ένα πτυχίο με μεγαλύτερο βαθμό γιατί και εσύ θα έχεις μάθει καλύτερα τη γλώσσα αλλά θα είσαι και πιο σίγουρος.
Αν θες την γνώμη μου πήγαινε για Sorbonne C1 και μετά (στο πανεπιστήμιο που θα έχεις χρόνο γιατί στο λύκειο τα πράγματα δυσκολεύουν) να δώσεις και τα δύο C2.
Εγώ το μετάνιωσα που τελείωσα φέτος....Θέλω γαλλικάααα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
παιδια αν καποιος εχει dalf c2 μπορει ναπαρει επαρκεια?η' χρειαζεται στο σορμπον 2?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Φυσικά!!! Ανεξάρτητα αν έχεις πάρει ή το Dalf C2 ή το Sorbonne C2 ή και τα δύο παίρνεις επάρκεια+άδεια διδασκαλίας. Όμως νομίζω ότι επιτρέπεται έπειτα από την ηλικία των 18.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
Μπορεις να παρεις το C2 νωριτερα και να βγαλεις επαρκεια αργοτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Και εγώ που έχω πάρει και τα 2 (Sorbonne και Dalf) μπορώ να διδάξω. Μάλιστα έχω 5 παιδιά για ιδιαίτερο. Πάντως είναι δύσκολα πτυχία. Θέλει αρκετή δουλειά και όχι εποφανειακό και βιαστικό διάβασμα. Εγώ διαβάζω ακόμα για το Sorbonne 3 και τελειωμό δεν έχει. Σκέφτομαι μόλις τελειώσω τη σχολή, να πάω Σορβόννη. Θα έίναι μια πολύ καλή εμπειρία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
παιδια ο,τι και να πουμε η γαλλια οσον αφορα το 1 επιστημονικο πεδιο ειναι καταπληκτικη και οργανωμενη!και ειδικα το πανεπιστημιο της σορβοννης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Παιδιά, εγώ πήγαινα σε Ιδιωτικό στην Λεόντειο και τα διπλώματα που έχω λέγονται D.L.F. 1 και D.L.F. 2. Ξέρετε σε τί αντιστοιχούν αυτά; Είχα αποτύχει στο Sorbonne 1 και σκεφτόμουν τώρα να ξαναρχίσω, τα έχω αφήσει βέβαια τα Γαλλικά 4 χρόνια και τα έχω ξεχάσει. Τί συμβουλέυετε όμως, να πάω για Sorbonne 1 ή κατευθείαν για Sorbonne 2? Πού μπορώ να βρώ την ύλη για το καθένα απ' αυτά;

Πρώτη φορά ακουω γι αυτα τα πτυχία. Ελπίζω εδώ που είναι πιο κεντρικά να μας διαφωτίσει κάποιος ή κάποια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
παιδια εγω δινω των δεκεμβριο το Β2 εχετε καποια καλη συμβουλη???:book:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
παιδια εγω δινω των δεκεμβριο το Β2 εχετε καποια καλη συμβουλη???:book:
να εισαι ιδιαιτερως προσετικη στο ακουστικο,στα γραπτα να διαβασεις με προσοχη τα κειμενα και πολλες φορες την ερωτηση πριν απαντησεις,στην εκθεση να μην βγαινεις εκτος θεματος,στο προφορικο να εισαι ανετη και την ωρα που σου δινουν να την χρησιμοποιησεις σωστα!εγω προφορικα ημουν μετριος βαθμολογικα!ακουστικα επιασα 12,5,γραπτα 18,5,εκθεση 21 και δεν το περιμενα γιατι στο φροντιστηριο δεν τα πηγαινα καλα και η κυρια μου εμμεσα ηταν σαν να μου ελεγε οτι δεν θα παω καλα,και δικιο ειχε γιατι δεν προσεχα καθολου,εβγαινα εκτος θεματος,χρησιμοποιουσα φρασεις μικρου επιπεδου!μου αρεσει που θελω και να συνεχισω dalf c1 θα γελασουν και τα τσιμεντα!αλλα αξιζει η προσπαθεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Έχοντας πετύχει 21 στην έκθεση δεν θα γελάσει κανένα τσιμέντο!Καλή επιτυχία στο C1!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Έχοντας πετύχει 21 στην έκθεση δεν θα γελάσει κανένα τσιμέντο!Καλή επιτυχία στο C1!
πιστεψε με,θα γελασει!δεν το περιμενα το 21!σε ευχαριστω για την ευχη σου αλλα για μενα η εμπειρια θα ειναι σημαντικη αλλα τουλαχιστον θα ηθελα αν δεν παρω το dalf c1 να παρω το κρατικο γ1!εστω!τουλαχιστον για ελλαδα θα ειμαι οκ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
να εισαι ιδιαιτερως προσετικη στο ακουστικο,στα γραπτα να διαβασεις με προσοχη τα κειμενα και πολλες φορες την ερωτηση πριν απαντησεις,στην εκθεση να μην βγαινεις εκτος θεματος,στο προφορικο να εισαι ανετη και την ωρα που σου δινουν να την χρησιμοποιησεις σωστα!εγω προφορικα ημουν μετριος βαθμολογικα!ακουστικα επιασα 12,5,γραπτα 18,5,εκθεση 21 και δεν το περιμενα γιατι στο φροντιστηριο δεν τα πηγαινα καλα και η κυρια μου εμμεσα ηταν σαν να μου ελεγε οτι δεν θα παω καλα,και δικιο ειχε γιατι δεν προσεχα καθολου,εβγαινα εκτος θεματος,χρησιμοποιουσα φρασεις μικρου επιπεδου!μου αρεσει που θελω και να συνεχισω dalf c1 θα γελασουν και τα τσιμεντα!αλλα αξιζει η προσπαθεια!

ευχαριστω πολυ:):):)....εμενα η κυρια μου,μου λεει οτι εαν βαλω τα δυνατα μου θα τα καταφερω....στο φροντηστηριο προσεχω...γιατι ειναι ιδιαιτερο το μαθημα...αλλα και στο σπιτι οταν παω να γραψω ενα τεστ με το που βλεπω τα κειμενα αγχωνομαι....και κανω κατι γραμματα αν αγχωθω αστα να πανε.....:(:(:(:redface::redface::redface:

ΥΓ:αυτο για το προφορικο το εχω ξανα ακουσει αλλα δεν ειμαι και πολυ καλη στην υποκριτικη:P:P:P αλλα προσπαθω:/::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ:):):)....εμενα η κυρια μου,μου λεει οτι εαν βαλω τα δυνατα μου θα τα καταφερω....στο φροντηστηριο προσεχω...γιατι ειναι ιδιαιτερο το μαθημα...αλλα και στο σπιτι οταν παω να γραψω ενα τεστ με το που βλεπω τα κειμενα αγχωνομαι....και κανω κατι γραμματα αν αγχωθω αστα να πανε.....:(:(:(:redface::redface::redface:

ΥΓ:αυτο για το προφορικο το εχω ξανα ακουσει αλλα δεν ειμαι και πολυ καλη στην υποκριτικη:P:P:P αλλα προσπαθω:/::/:
ειναι η πρωτη φορα που δινεις εξετασεις του γαλλικου ινστιτουτου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
οχι εχω δωσει και Α1 Α2 Β1 και εχω παρει τα Α1 Α2 μονο:( :cry_x:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Μην ανησυχείς. Και το Β1 θα πάρεις. Είναι πολύ εύκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
οχι εχω δωσει και Α1 Α2 Β1 και εχω παρει τα Α1 Α2 μονο:( :cry_x:
στο β1 κοπηκες?αλλα δεν υπαρχει προβλημααν σου εκανε η καθηγητρια υπενθυμηση στην υλη του β1 και μετα μπηκες για β2 πας κανονικα για β2!αλλα εγω στην θεση σου θα ξαναεδινα β1!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
ξανα εκανα την υλη του β1 αλλα οταν εμαθα οτι δεν περασα ειχα ηδη ξεκινησει την υλη τ β2........:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
ξανα εκανα την υλη του β1 αλλα οταν εμαθα οτι δεν περασα ειχα ηδη ξεκινησει την υλη τ β2........:(
γινεται να μου πεις σε καθε ενοτητα πως τα πηγες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top