Βοήθεια/Απορίες στα Γαλλικά

Αντιγονη2

Νεοφερμένος

Η Αντιγονη2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εδώ μπορείτε να ζητήσετε βοήθεια για οποιαδήποτε απορία έχετε στα γαλλικά ( γραμματικά φαινόμενα, δομή/ιδέες εκθέσεων, λεξιλόγιο κλπ)
:bye:

Γειά!:) Αν σου στείλω στα γαλλικά κάτι θα μπορέσεις να μου το μεταφράσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Και βέβαια μπορούμε να σου μεταφράσουμε! Στείλε ότι θες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
γινεται να μου πεις σε καθε ενοτητα πως τα πηγες?

εεε ενταξει δεν τα πηγα και πολυ καλα...αν και δεν το περιμενα...ουτε εγω ουτε η καθηγητρια μου....τωρα δεν θυμαμαι ακριβως τους βαθμους μου..νομιζω κειμενα 7 ειχα χαμηλο και ακουστικο 5 τα αλλα ηταν πανω απο τη βαση....:(:(:redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
εεε ενταξει δεν τα πηγα και πολυ καλα...αν και δεν το περιμενα...ουτε εγω ουτε η καθηγητρια μου....τωρα δεν θυμαμαι ακριβως τους βαθμους μου..νομιζω κειμενα 7 ειχα χαμηλο και ακουστικο 5 τα αλλα ηταν πανω απο τη βαση....:(:(:redface::redface:
τωρα ομως στο β2 που κανεις,στα τεστ εννοω,τα πας καλα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
τωρα ομως στο β2 που κανεις,στα τεστ εννοω,τα πας καλα?


εκει που τα παω παρα πολυ καλα ειναι η εκθεση...στα κειμενα για παραδειγμα οταν κανει μια ερωτηση και θελει να απαντησουμε με δικιες μας λεξεις...ναι μεν θα βρω την απαντηση αλλα δυσκολευομαι να την γραψω με δικα μου λογια....και τωρα στο ακουστικο εχω βελτιωθει πολυ λιγο δηλαδη γυρω ατα 9/15:redface::(...και ακουω καθε μερα TV5...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
9/15 αντιστοιχει σε 14,5/25.δεν ειναι ασχημα αλλα κανε πολλα ακουστικα και να βλεπεις ταινειες χωρις υποτιτλους!στα κειμενα,οταν ζητουν να απαντησουμε με δικα μας λογια,οντως ειναι δυσκολο!και εγω εκει εχω ενα προβλημα!αλλα οπως λεει και η καθηγητρια μου να σκεφτομαστε απλα και να απανταμε!το χειροτερο ειναι να μην απανταμε καθολου γιατι χανουμε εντελως την ερωτηση ενω αν προσπαθησουμε μπορει και να πιασουμε κανενα βαθμο(εννοειται η ερωτηση να πιανει 3 μοναδες)!στην εκθεση συνεχισε ετσι!μην εγακαταλειπεις αμα ειναι το δυνατο σου σημειο!γιατι ομως παραλληλα με το β2 δεν πας να δωσεις και β2 κρατικο?θα σου προσφερει μια καλη εμπειρια και θα εξοικειωθεις περισσοτερο με τις εξετασεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντιγονη2

Νεοφερμένος

Η Αντιγονη2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Και βέβαια μπορούμε να σου μεταφράσουμε! Στείλε ότι θες!

Σ'ευχαριστώ πολυ!:D:D:D
Θα σου στείλω το βράδυ σε προσωπικό μήνυμα αυτο που θέλω γιατί τωρα δεν τα έχω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
9/15 αντιστοιχει σε 14,5/25.δεν ειναι ασχημα αλλα κανε πολλα ακουστικα και να βλεπεις ταινειες χωρις υποτιτλους!στα κειμενα,οταν ζητουν να απαντησουμε με δικα μας λογια,οντως ειναι δυσκολο!και εγω εκει εχω ενα προβλημα!αλλα οπως λεει και η καθηγητρια μου να σκεφτομαστε απλα και να απανταμε!το χειροτερο ειναι να μην απανταμε καθολου γιατι χανουμε εντελως την ερωτηση ενω αν προσπαθησουμε μπορει και να πιασουμε κανενα βαθμο(εννοειται η ερωτηση να πιανει 3 μοναδες)!στην εκθεση συνεχισε ετσι!μην εγακαταλειπεις αμα ειναι το δυνατο σου σημειο!γιατι ομως παραλληλα με το β2 δεν πας να δωσεις και β2 κρατικο?θα σου προσφερει μια καλη εμπειρια και θα εξοικειωθεις περισσοτερο με τις εξετασεις!

εννοειτε και ομολογω πως μετα το β1 εχω αγχωθει παρα πολυυυυυυυυ..............:(:(:(:(:(:(:(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
εννοειτε και ομολογω πως μετα το β1 εχω αγχωθει παρα πολυυυυυυυυ..............:(:(:(:(:(:(:(:(:(
μην αγχωνεσαι!μια μικρη αποτυχια ηταν,οχι και το τελος του κοσμου!αμα αγχωνεσαι πολυ δεν θα μπορεις να αποδωσεις σωστα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
μην αγχωνεσαι!μια μικρη αποτυχια ηταν,οχι και το τελος του κοσμου!αμα αγχωνεσαι πολυ δεν θα μπορεις να αποδωσεις σωστα!

το ξερω...οταν εδινα αγγλικα στο προφορικο αγχωθηκα και αντι για bye bye ειπα au revoir.....ευτυχως με περασε...:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
το ξερω...οταν εδινα αγγλικα στο προφορικο αγχωθηκα και αντι για bye bye ειπα au revoir.....ευτυχως με περασε...:):):)
χαχαχαχαχαχ!και ενα κοριτσι οταν εδινε γαλλικα αντι να πει salut ειπε hi!αλλα και αυτη την περασανε!δεν κολλανε σε τετοια οι εξεταστες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
λοιπον...θελω να με βοηθησει καποιος με την μεταφραση της παρακατω φρασης παρακαλω...αν γινεται...
"une societe initie en effet ses enfants a ce qui lui semble essentiel"....excuse moi αλλα με αυτο το πληκτρολογιο δεν 3ερω να βαζω τονους στα γαλλικα... εχω μεταφρασει την προταση αλλα εχω κολλησει στο initie...αν ειχε τονο θα συμαινε μυημενος...αλλα δεν εχει...:worry: je vous en remercie d'avance!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
"une societe initie en effet ses enfants a ce qui lui semble essentiel"....

μία κοινωνία (δεν νομίζω να σημαίνει εταιρία εδώ) μυεί τα παιδιά της σε ό,τι της φαίνεται ουσιώδες

initier
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
μία κοινωνία (δεν νομίζω να σημαίνει εταιρία εδώ) μυεί τα παιδιά της σε ό,τι της φαίνεται ουσιώδες

initier

ααα οκ σε υπερ ευχαριστω :D:D:thumbup::thumbup: mercy beaucoup!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Natasha K.

Νεοφερμένος

Η Natasha K. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
delf 1 δηλαδη a1 a2 a3 a4 και delf 2 δηλαδη α5 α6 αρα με τη nouvelle formule exeis a1 a2 b1 b2!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Natasha K.

Νεοφερμένος

Η Natasha K. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
σε γραπτα κ προφορικα προσοχη στην γραμματικη σε αυτα τα επιπεδα πρεπει την subjonctif να την χρησιμοποεις κ στον γραπτο κ στον προφορικο λογο!και γενικοτερα οταν η συνταξη κ η γραμματικη ειναι σε καλο επιπεδο δεν θα σε κοψουν ευκολα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lebron15

Νεοφερμένος

Ο lebron15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Αρχιζοντας απο το πληρες μηδεν ποσα χρονια χρειαζονται για να φτασει καποιος στο πρωτο πτυχιο των Γαλλικων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Αρχιζοντας απο το πληρες μηδεν ποσα χρονια χρειαζονται για να φτασει καποιος στο πρωτο πτυχιο των Γαλλικων;
τι εννοεις 1?α1 η' εννοεις επιπεδο β2?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lebron15

Νεοφερμένος

Ο lebron15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Σαν το αντιστοιχο lower...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Σαν το αντιστοιχο lower...

χρειαζεσαι 4 χρονια να να φτασεισ στο Β2 το αντιστοιχο lower δηλαδη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top