Αρχαία - Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία

Rotzcp

Νεοφερμένος

Ο Rotzcp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Φίλε δυστυχώς ο μόνος τρόπος είναι αρχικά με ανοιχτό το βιβλίο να λύνεις ασκήσεις με γ' κλίση. Στη συνέχεια όταν τα μάθεις κάπως και αφού έχεις διαβάσει καλά τις παρατηρήσεις λύνεις ασκήσεις μόνος σου(από κάποιο βιβλίο ασκήσεων) και ύστερα ανοίγεις το βιβλίο και κοιτάς για τυχόν λάθη. Στο επόμενο στάδιο λύνεις κι άλλες ασκήσεις με αρσενικά θηλυκά και ουδέτερα ανακατεμένα, προσπαθώντας να μην κάνεις τα ίδια λάθη. Όταν φτάσεις στο σημείο που θα ξέρεις όλα τα γένη και τις εξαιρέσεις ή τα μικροπράγματα με τους τόνους κτλ είσαι έτοιμος.

Μην αγχώνεσαι, έγραψα κι εγώ πρώτο μάθημα αρχαία, είχα τρελαθεί ειδικά με τη μέση φωνή και τελικά μας έβαλε τα πιο εύκολα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ballerina

Νεοφερμένος

Η κυβέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
ναι αυτο κανουν συνηθως!!!ειναι επειδη θα τα ξανακανουμε και του χρονου αυτα,για να περασουν ισως καποια παιδια που δυσκολευονται και επειδη δεν σας τα διδαξε καλα μαλλον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoOla

Νεοφερμένος

Η natasoOla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
και εγω εκει ειχα προβλημα αλλα ενταξει απλα να θυμασε τισ καταληξεισ και ολα OK !!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Ειλικρινά η γ κλίση που κάνετε είναι γελοία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristidis

Νεοφερμένος

Ο aristidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Ετσι λεει κ η αδερφη μου οτι η γ κλιση ειναι η πιο ευκολη...
Αλλα εγω νομιζω οτι πιος ευκολη ειναι η Α...
Τελως παντων την εμαθα κ αυτη...
Πειτε μου καλη επυτιχια για αυριο!!!!!!!!!!:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rotzcp

Νεοφερμένος

Ο Rotzcp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Καλή επιτυχία καημενούλη!:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TeoMag

Νεοφερμένος

Ο Τέο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
αντε να δουμε και με εμενα... εγω δινω την Πεμπτη αρχαια αλλα ειμαι Α' λυκειου... διαβαστε τωρα γτ εκει ειναι δυσκολουτσικα τα πραγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

THODWRHS

Νεοφερμένος

Ο THODWRHS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Φιλε μου αρχικα πρεπει να διαβασεις πολυ καλα τις καταλιξεις...και μετα να λυσεισ ακσησεισ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ballerina

Νεοφερμένος

Η κυβέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
καλη επιτυχεια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Ρε παιδιά μην πάτε να μαθετε τις καταληξεις. Απλά προσπαθηστε να σας βγαίνει και να ακουγετε σωστα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ballerina

Νεοφερμένος

Η κυβέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
μπορει να μας ακουγεται σωστα αλλιως ομως...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
εξοικείωση και καλό και συστηματικό διαβασμα θέλει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλεξία34715

Νεοφερμένος

Η Αλεξία34715 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Φίλε/η βλέπε στη Γραμματική:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Πηγαινε θετικη κατευθηνση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elen1996

Νεοφερμένος

Η ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
καθησε κ διαβασε την κ θα την μαθεις.προσεξε τις καταληξεις κ το πολυ,πολυ μαθε μονο αυτες κ θα τα βγαλεις πιστευω περα.δεν ειναι κ τιποτα η γ' κλιση.εγω νομιζω οτι ειναι η πιο ευκολη.διαβασε κ ξαναδιαβασε κ ξαναδιαβασε κ ξαναδιαβασε....θα την μαθεις παντως με λιγο ΠΟΛΥ διαβασμα.καλη επιτυχια.!!!!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgaki

Νεοφερμένος

Η Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Ετσι λεει κ η αδερφη μου οτι η γ κλιση ειναι η πιο ευκολη...
Αλλα εγω νομιζω οτι πιος ευκολη ειναι η Α...
Τελως παντων την εμαθα κ αυτη...
Πειτε μου καλη επυτιχια για αυριο!!!!!!!!!!:jumpy:


Πώς τα πήγες;:hmm:Εύκολα δεν ήταν;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
η γ' κλίση ειναι η πιο ωραια απο ολες τις αλλες !
γ' κλίση FTW !!1 (καπως ετσι ημουν καποτε ) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristidis

Νεοφερμένος

Ο aristidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Παιδια ολα ηταν πανευκολα εχω γραψει τελεια...
Δεν επεσε καθολου η Γ΄κλιση...
Το απαρεμφατο του ειμι δεν ειναι το εινε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elen1996

Νεοφερμένος

Η ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Παιδια ολα ηταν πανευκολα εχω γραψει τελεια...
Δεν επεσε καθολου η Γ΄κλιση...
Το απαρεμφατο του ειμι δεν ειναι το εινε???
ναι αυτο ειναι μονο π γραφεται με -αι στο τελος.(ειναι):bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ballerina

Νεοφερμένος

Η κυβέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
ε βεβαια και δεν επεσε,ειπα εγω θα τα κανουμε και του χρονου αυτα...:no1:περιττο λοιπον το αγχος , ειδες?:Pσυγχαρητηρια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top