Αρχαία - Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία

Λίλιαν30810

Νεοφερμένος

Η Λίλιαν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
πρώτη η β μετά η α και τελευταία η γ (η πιο βαρετη)
:mad::mad::mad::mad::mad::mad::(:(:(:(:(:(:(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggel A4 forever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 251 μηνύματα.
1)β 2)γ (οτι εχω κανει) και 3)α(αθλια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pavlosssss20

Νεοφερμένος

Ο παυλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
εγω λεω οτι η β΄ ειναι η πιο ευκολη...η γ' μου φαινεται αρκετα δυσκολη και η α' ουτε μου αρεσει αλλα ουτε τη μισω.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λίλιαν30810

Νεοφερμένος

Η Λίλιαν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Εμείς στο 16...........................
:thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilint_ntara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Μόλις μπήκαμε στο 16
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hantzos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Μισω ολα τα φιλολογικα (εκτος ιστοριας) παρολο που τα παω κλ σε βαθμους. Πιστεψε με αν πας να γραψεις αρχαια εξετασεις για καλο βαθμο χωρις να εχεις διαβασει ολη τη χρονια θα πρεπει να διαβασεις γυρω στις 15 ωρες αν φυσικα τα καταλαβεις. Παλι καλα που εμεις στη α γυμνασιου ειχαμε πολυ καλη καθηγητρια και τα θυμαμαι ακομα. Σε συμβουλευω να αρχισεις να κανεις απο τωρα επαναληψη στη γραμματικη και το συντακτικο και ρωτα τη καθηγητρια σου οτι δε καταλαβαινεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Κάτσε διάβασε τώρα τα γελοία γιατί θα φτάσεις λύκειο και δεν θα ξέρεις καν να κλίνεις ενα ουσιαστικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
λυσε καμια εξισωση καλυτερα:P

*φευγει με ελαφρα πηδηματακια γιατι η Λυδια κυκλοφορει με μια ρακετα του τενις*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
λυσε καμια εξισωση καλυτερα:P

*φευγει με ελαφρα πηδηματακια γιατι η Λυδια κυκλοφορει με μια ρακετα του τενις*
Όχι,αρχαία να διαβάσει...Γιατί το λες αυτό? Εγώ? Ρακέτα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JinBluejean

Νεοφερμένος

Η JinBluejean αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Κοιτα, εγω τωρα πηγαινω δευτερα και επειδη στην πρωτη προσεχα πολυ λιγο και δεν διαβαζα, τωρα τα εχω βρει μπαστουνια και ουτε το λυω δεν ξερω να κλινω. Αρχισε να διαβαζεις γιατι στα αρχαια (οπως και στα μαθηματικα), αν δεν προσεχεις/διαβαζεις δεν μπορεις να μαθεις παρακατω... Στην δευτερα γυμνασιου θα σου φαινονται ολα βουνο (οπως και σε μενα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koyklina007

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
εμενα η γ μου φενετε δυσκολη
η β και η α ειναι πιο ευκολε πιστευω:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pckokos

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Γειά σας συμμαθητές μου,
θα ήθελα να ζητήσω μια μικρή βοήθεια σχετικά με το ρήμα διδάσκω. Αν δεν κάνω λάθος ο Μέλλοντας του είναι διδάξω, όμως δεν έχω καταλάβει γιατί. Σύμφωνα με τον κανόνα θα έπρεπε να είναι διδάσξω παρ'ολο που δεν ταιριάζει. Αν μπορείτε λοιπόν, θα ήθελα να μου πείτε σύμφωνα με ποιον κανόνα γίνεται έτσι και που βρίσκεται αυτός (στο βιβλίο της ά γυμνασίου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Έχετε (νομίζω) καινούργια βιβλία, εάν δεν έχουν αλλάξει, βρίσκεται στην σελ 38, στα γραμματικά.

Από ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΒΙΒΛΙΟ:

Ο μέλλοντας στην αρχαία ελληνική έχει τις ίδιες καταλήξεις με τον ενεστώτα, αλλά μπροστά από αυτές έχει τον χρονικό χαρακτήρα -σ-

"Υπενθυμίζουμε ότι στα συμφωνόληκτα, που έχουν άφωνο χαρακτήρα συμβαίνουν οι ακόλουθες μεταβολές:

κ,γ,χ + σ = ξ
π,β,φ + σ = ψ
τ,δ,θ + σ = σ"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pckokos

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Συμφωνώ με τα παραπάνω, αλλά το θέμα είναι ότι έχουμε το ρήμα διδάσκω. Πριν από το κ το οποίο είναι ο χαρακτήρας και στο οποίο θα γίνει η μεταβολή, έχουμε το σ. Άρα δεν θα έπρεπε να γίνει διδάσξ(κ+σ)ω; Γιατί να φύγει το σ από μπροστά;



Αν δεν υπάρχει κάποιος κανόνας γραμμένος στο βιβλίο, τότε πείτε το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Λοιπόν, από βιβλίο γραμματικής της αρχαίας ελληνικής γυμνασίου - λυκείου

Ένωση ή συγχώνευση συμφώνων

Σε μερικές περιπτώσεις ένα σύμφωνω ενώνεται ή συγχωνεύεται με άλλο. Τέτοιες ενώσεις ή συγχωνεύσεις συμφώνων είναι συνήθως οι ακόλουθες:

1) Ουρανικό (κ,γ,χ) όταν βρίσκεται εμπρός από το σ, ενώνεται με αυτό σε ξ'

σελ. 33 67


Ελπίζω να σε κάλυψα νεαρέ. Όχι εγώ, ο Οικονόμου δηλαδή. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pckokos

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Κι όμως! Στην περίπτωση του διδάσκω, έχουμε το σ εμπρός του κ και όχι το αντίθετο. Και στο κάτω κάτω αν υπήρχε συγχώνευση θα γινόταν στον μέλλοντα, δηλ. στο διδάσξω (εδώ δεν είναι βέβαια ο σωστός μέλλοντας), όπου το σ βρίσκεται εμπρός του ξ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Αμα πας σε ένα λεξικό, θα δεις πως στην ετυμολογία του διδάσκω λέει:

Θέμα -δα- με ενεστωτικό αναδιπλασιασμό > δι-δά και πρόσφυμα -σκ- > διδάσκω

Πρόσφυμα : γράμμα που προστίθεται στη ρίζα των ονομάτων για το σχηματισμό των παραγωγικών καταλήξεων ή στη ρίζα ρημάτων για το σχηματισμό του ενεστώτα και παρατατικού. Δηλαδή όχι μέλλοντα, αορίστου, παρακειμένου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pckokos

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Λοιπόν... τώρα μάλλιστα. Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Βασικά, δεν είναι πώς με έπιασε τρέλα για να μάθω γιατί γίνεται έτσι το διδάσκω. Το θέμα είναι πως ρώτησα την καθηγήτρια και μου έβγαλε μεγάλη φασαρία λέγοντας ότι δεν τα έχω μάθει και να κάτσω να τα διαβάσω. Παραξενέυτηκα λοιπόν πολύ που δεν βρήκα πουθενά στο βιβλίο δικαιολογία για αυτό και είπα να ρωτήσω. Εσυ τι λες; Θα έπρεπε να το ήξερα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Δεν κάνει τίποτα εννοείται, άλλωστε καλό μου κάνει να διαβάζω και να ψάχνω, και μόνον καλό (μ'αρέσει άλλωστε). Πες στην καθηγήτρια πως κάτι τέτοιο δεν το έχετε διδαχθεί (εδώ δεν το έχω μάθει εγώ στο σχολείο που είναι η 4η χρονιά που κάνω αρχαία) αν και στην θέση σου απλά θα την αγνοούσα. Εκτός εάν στα λεξιλογικά-σημασιολογικά έχει κάπου την λέξη διδάσκω (δεν μπορώ να το ξέρω, τα βιβλία έχουν αλλάξει). Δυστυχώς τα αρχαία βασίζονται στην αποστήθιση αρκετά, με αποτέλεσμα να παπαγαλίζουμε και να ξεχνάμε τι μαθαίνουμε.

Πολύ καλά έκανες και ρώτησες, και καλό θα ήταν του χρόνου (ή φέτος ακόμα) να αγοράσεις ένα λεξικό ομαλών και ανωμάλων ρημάτων της αρχαίας ελληνικής. (:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
με την προυποθεση οτι σου αρεσουν τα αρχαια αρκετα ωστε να ασχοληθεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top