Αρχαία - Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία

Spiros4o

Νεοφερμένος

Ο Spiros4o αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ρε παιδιά μπορεί να μου πει κανένας πως γίνεται το βλάπτω στην υποτακτική ενεστώτα???:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
βλαπτω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spiros4o

Νεοφερμένος

Ο Spiros4o αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
γιατί το κρύπτω πάει κεκρυφώς αλλά ο κύριος μας είπε πως πάει βεβλακώς και έχω μπερδευτεί...
-----------------------------------------
εεε θελω να πω παρακειμενου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
αν εννοεις υποτακτικη παρακειμενου κανει βεβλαφως ω κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spiros4o

Νεοφερμένος

Ο Spiros4o αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ααα σε ευχαριστώ!
-----------------------------------------
τι ακριβως ειναι το υποκειμενο ενος απαρεμφατου σε μια προταση;;; ολο λαθος κανω σε αυτες τις ασκησεις
-----------------------------------------
γιατι εκεινη την ημερα ελειπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
το υποκειμενο του απαρμφατου αν εχουμε ταυτοπροσωπια τοτε ειναι ιδιο με αυτο του ρηματος ενω αν εχουμε ετεροπροσωπια τοτε μπαινει σε αιτιατικη.Δηλαδη αναλογα με την περιπτωση.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitra S.

Νεοφερμένος

Η Dimitra S. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Ενικος Πληθυντικος
Αρσενικο
όσπερ οίπερ
ουπερ ωνπερ
ωπερ οισπερ
όνπερ ούσπερ
Θηλυκό
ήπερ αίπερ
ησπερ ωνπερ
ηπερ αισπερ
ήνπερ άσπερ
Ουδέτερο
όπερ άπερ
ουπερ ωνπερ
ωπερ οισπερ
όπερ άπερ

Σε αυτα που δεν εχω βάλει οξεια, παιρνουν περισπωμένη.
Επίσης σε όλα βάλε δασεία..!:)

Ευχαριστώ !!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ταξιάρχης42940

Νεοφερμένος

Ο Ταξιάρχης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
το υποκειμενο του απαρμφατου αν εχουμε ταυτοπροσωπια τοτε ειναι ιδιο με αυτο του ρηματος ενω αν εχουμε ετεροπροσωπια τοτε μπαινει σε αιτιατικη.Δηλαδη αναλογα με την περιπτωση.:)
σωστα.και στην ταυτοπροσωπια το υποκειμενο του απαρεμφατου παντα σε ονομαστικη(οπωσ και του ρηματοσ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SasUkeGR

Νεοφερμένος

Ο SasUkeGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά θέλω αν μπορείτε γιατί έχω μεγάλη ανάγκη να μου κάνετε μια μετάφραση την 6 ενότητα το κείμενο . Σας ζητάω τη βοήθειά σας γιατί απλώς προσπάθησα αλλά δεν καταλαβαίνω τίποτα μα τίποτα γι αυτό θέλω να με βοηθήσετε !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Παιδιά θέλω αν μπορείτε γιατί έχω μεγάλη ανάγκη να μου κάνετε μια μετάφραση την 6 ενότητα το κείμενο . Σας ζητάω τη βοήθειά σας γιατί απλώς προσπάθησα αλλά δεν καταλαβαίνω τίποτα μα τίποτα γι αυτό θέλω να με βοηθήσετε !!




View attachment 26005
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nikoc

Νεοφερμένος

Ο Nikoc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Παιδιά μπορεί κανείς να με βοηθήσει..?Έχουμε τις 2 ασκήσεις στην σελ. 82....Δεν τα παω πολύ καλά με τις μετοχές...και θα ήθελα λίγη βοήθεια...Ας πουμε στο Πρωτο..
α)Των στρατιωτων λεγόντων ο στρατηγός απεκρίνατο.
Ξερω πως ρημα ειναι το απεκρίνατο...Ο στρατηγος το υποκ. και των στρατιωτων το αντ. μαλλον η μετοχη θα ειναι το λεγόντων...αλλα τι μετοχη ειναι??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ili@$

Νεοφερμένος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Παιανία (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Η προστακτική παρακειμένου του '' εκπλήττω'' πώς είναι ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
Η προστακτική παρακειμένου του '' εκπλήττω'' πώς είναι ;
εκπεπληγώς,-γυια,-γός ισθι, έστω
εκπεπληγότες,-γυιαι,-γότα εστε, έστων.
στα -ι- του θηλυκού που δεν έβαλα οξεία θα βάλεις περισπωμένη και σε όλα ψιλή.
Γραμματική των αρχαίων σας έχουν δώσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ili@$

Νεοφερμένος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Παιανία (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ναι ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanouria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fanouria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 261 μηνύματα.
Παιδιά μπορεί κανείς να με βοηθήσει..?Έχουμε τις 2 ασκήσεις στην σελ. 82....Δεν τα παω πολύ καλά με τις μετοχές...και θα ήθελα λίγη βοήθεια...Ας πουμε στο Πρωτο..
α)Των στρατιωτων λεγόντων ο στρατηγός απεκρίνατο.
Ξερω πως ρημα ειναι το απεκρίνατο...Ο στρατηγος το υποκ. και των στρατιωτων το αντ. μαλλον η μετοχη θα ειναι το λεγόντων...αλλα τι μετοχη ειναι??
Αν δεν κάνω λάθος το λεγόντων είναι επιρρηματική και απόλυτη μετοχή .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^IoaNNa^

Νεοφερμένος

Η Ioanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Παιδιά έχω μια άσκηση στη σελίδα 93 που λεεί να γράψω προτάσεις στη ν.ε. χρησιμοποιώντας τις λέξεις <τελεσφορώ>, <αυτοτέλεια> και <υποτελής> :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
Ρε παιδιά πώς μπορώ να ξεχωρίσω τον ονοματικό από τον επιρρηματικό προσδιορισμό; Και μετά πώς καταλαβαίνω αν είναι ομοιόπτωτος ή ετερόπτωτος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Mπορεί να μου κλίνει κάποιος τον παρακείνο και τον υπερσυντέλικο της μέσης φωνής του ρήματος ράπτω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
έρραφα
έρραφας
έρραφε
ερράφαμεν
ερράφατε
ερράφασιν (τα ε με ψιλή)

ερράφειν
ερράφεις
ερράφει
ερράφεμεν
ερράφετε
ερράφεσαν (πάλι τα ε με ψιλή)

δεν είμαι σίγουρος όμως... καλύτερα να απαντήσει και κανας άλλος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Στις προτάσεις με απρόσωπο ρήμα υποκείμενο απαρεμφάτου είναι η δοτική προσωπική; Έχει αντικείμενο το απαρέμφατο σε αυτές τις προτάσεις;

Ακόμη, μπορεί κάποιος να μου κλείνει το ρίπτω στον παρατατικό τον αόριστο τον υπερσυντέλικο και τον παρακείμενο.Ευχαριστώ.Πιο επείγοντα είναι τα πρώτα που ρώτησα γιατί αύριο γράφω τεστ και μπερδεύτηκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top