Αρχαία - Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία

jimmakoss13

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Να κλεισουμε την Α και Β Κληση των Ουσιαστικων λειω, λειωμαι στη οριστηκη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Κοιτα τους πινακες πισω στο βιβλιο των αρχαιων σου ;)

Το 'λυω' ειναι το πιο βασικο ρημα εκει.
Και αν δεν υπαρχει,τοτε κοιτα καποιο ρημα που τελειωνει σε -ω και βαλε τις καταληξεις του διπλα στο λυω ;)

Επισης,τα ρηματα δεν εχουν καμια ΜΑ καμια σχεση με τις κλισεις των ουσιαστικων:mad:

Εγω σου δινω τους αρχικους χρονους των ρηματων αυτων.Το πως θα τα κλισεις...δικο σου προβλημα(μην τα δινουμε ολα και μασημενη τροφη)

Λυω

Ενεστ:λυω
Παρατ:ελυον
Μελ:λυσω
Αορ:ελυσα
Παρακ:λελυκα
Υπερσ:ελελυκειν
Απαρεμφατο:λυειν
Μετοχη:λυων-ουσα-ον

Λυομαι

Ενεστ:λυομαι
Παρατ:ελυομην
Μελ:λυσομαι
Αορ:ελυσαμην
Παρακ:λελυμαι
Υπερσ:ελελυμην
Απαρεμφατο:λύεσθαι
Μετοχη:λυόμενος-μένη-μενον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Να κλεισουμε την Α και Β Κληση των Ουσιαστικων λειω, λειωμαι στη οριστηκη...

Πως γίνεται να να είναι ουσιαστικό και να έχει οριστική έγκλιση;:P:D Και είναι λύω, λύομαι..Α και λεμε να κλίνουμε, όχι να κλείσουμε (αυτό πάει πακέτο με την πόρτα :p)

Αυτά τα ολίγα από εμένα :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

simos24

Νεοφερμένος

Ο Σιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
αχχχ κουραγιο..αρχη ειναι κ τα ξεχασαμε ολα
αλλα τα ρηματα οπως αυτα εχουν οριστικη...τα ουσιαστικα εχουν πτωσεις........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Πως γίνεται να να είναι ουσιαστικό και να έχει οριστική έγκλιση;:P:D Και είναι λύω, λύομαι..Α και λεμε να κλείνουμε, όχι να κλείσουμε (αυτό πάει πακέτο με την πόρτα :p)

Αυτά τα ολίγα από εμένα :p



λολ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Πως γίνεται να να είναι ουσιαστικό και να έχει οριστική έγκλιση;:P:D Και είναι λύω, λύομαι..Α και λεμε να κλείνουμε, όχι να κλείσουμε (αυτό πάει πακέτο με την πόρτα :p)

Αυτά τα ολίγα από εμένα :p



Μην μου κλέβεις ιδέες!!!!!Άντε τώρα!!Εγώ στο είπα αυτό με το κλείσουμε(την πόρτα)...:P:P:P:lol::lol::lol::lol:Α και είναι κλίνουμε το ρήμα...(όχι κλείνουμε:P)

Πάντως πέρα από την πλάκα,μη νομίζει το παιδί ότι το κοροιδεύουμε αντί να το βοηθάμε εγώ θα του έλεγα να ανοίξει το βιβλίο των αρχαίων του και να πάει στις τελευταίες σελίδες που έχει κάτι πίνακες με το λύω,λύομαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Huntress

Νεοφερμένος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Πως γίνεται να να είναι ουσιαστικό και να έχει οριστική έγκλιση;:P:D Και είναι λύω, λύομαι..Α και λεμε να κλείνουμε, όχι να κλείσουμε (αυτό πάει πακέτο με την πόρτα :p)

Αυτά τα ολίγα από εμένα :p
Για την ακρίβεια(πάντα ήμουν σπασικλάκι,μη με παρεξηγείτε)είναι κλίνουμε(από την κλίση)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Για την ακρίβεια(πάντα ήμουν σπασικλάκι,μη με παρεξηγείτε)είναι κλίνουμε(από την κλίση)...


Δες το ποστ μου...το έχω αναφέρει και εγώ!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Huntress

Νεοφερμένος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Δες το ποστ μου...το έχω αναφέρει και εγώ!:P
Je vous presente toutes mes excuses,mademoiselle...:P
Δεν το παρατήρησα!Με δύο τέτοια φωτισμένα μυαλά λοιπόν απαιτώ να αλλάξει και ο τίτλος του thread(βλ.κλήση)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Je vous presente toutes mes excuses,mademoiselle...:P
Δεν το παρατήρησα!Με δύο τέτοια φωτισμένα μυαλά λοιπόν απαιτώ να αλλάξει και ο τίτλος του thread(βλ.κλήση)!

Δν πειράζει!!!:PΝαι έχεις δίκιο!!Πρέπει να αλλάξει ο τίτλος του thread...είδες τί κάνει το μυαλό???????:P:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Huntress

Νεοφερμένος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Ειδικά αν περισσεύει κιόλας...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimmakoss13

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Μιν με παρεξιγεισετε οτι βρηκα στο τετραδιο μου εγραπσα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Μιν με παρεξιγεισετε οτι βρηκα στο τετραδιο μου εγραπσα :P

Καποια στιγμη πρεπει να διαβαζεις και αυτα που εγραψες,να δεις αν βγαζουν καποια λογικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria8

Νεοφερμένος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
αν εχεις την γραμματικη των αρχαιων (βιβλιο οργανισμου) στις σελιδες 164-167 υπαρχει το λυω στην ενεγητικη σε ολους τος χρονους κ εγκλισεις ενω στις σελιδες 168-170 (μεχρι πρωτο πινακα) στην μεση σε ολους τους χρονους κ εγκλισεις .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Μιν με παρεξιγεισετε οτι βρηκα στο τετραδιο μου εγραπσα :P

Λέω τώρα εγώ, μήπως λέω μήπως, έχεις συνηθήσει τα greeklish;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Κι εγώ είχα να κλίνω το λύω και το λύομαι, για τη Δευτέρα, και το έγραψα χτες.

ΥΓ: Άτιμα greeklish... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimmakoss13

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Λέω τώρα εγώ, μήπως λέω μήπως, έχεις συνηθήσει τα greeklish;:P
ναι και πολυ κακο αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Grabeel Lucas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eλένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 181 μηνύματα.
Να κλεισουμε την Α και Β Κληση των Ουσιαστικων λειω, λειωμαι στη οριστηκη...
λειω, λειωμαι ειναι ουσιαστικα?? ποιος ακριβως ειναι ο σκοπος του θεματος αυτου?? .....διευκρινησε το γτ δν καταλαβαινω πολλα αυτες τις μερες..φαινεται δν εγκληματιστηκα ακομη στη Β κ μ'επηρεαζει:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimmakoss13

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
λειω, λειωμαι ειναι ουσιαστικα?? ποιος ακριβως ειναι ο σκοπος του θεματος αυτου?? .....διευκρινησε το γτ δν καταλαβαινω πολλα αυτες τις μερες..φαινεται δν εγκληματιστηκα ακομη στη Β κ μ'επηρεαζει:jumpy:

Μαλον ηθελα να πω Α και Β κληση ουσιαστικων
και διαφορετικα Λυω,λυωμαι στη οριστηκη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Grabeel Lucas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eλένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 181 μηνύματα.
οκ!! κοιτα τη γραμμ κ αν θες κατι που δν καταλαβες λεγ!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top