Αρχαία - Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
Στις προτάσεις με απρόσωπο ρήμα υποκείμενο απαρεμφάτου είναι η δοτική προσωπική; Έχει αντικείμενο το απαρέμφατο σε αυτές τις προτάσεις;
Ναι, η δοτικη προσωπικη ειναι το υποκειμενο απαρεμφατου, αλλα στην αιτιατικη. Αν εχει αντικειμενο το απαρεμαφατο, δεν θυμαμαι...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου κάνει γραμματική ανάλυση του του ''ειργάσθων'' και του ''ειργάσθω'' ;

Και επίσης, μας έβαλε να γράψουμε ένα ρήμα σε όλους τους χρόνους που υπάρχουν και μαζί το απαρέμφατο κάθε χρόνο (ολοι οι χρόνοι στην ευκτική, υποτακτική, οριστική, προστακτική) και η μετοχή. Δηλαδή τι πρέπει να γράψω; Μπορείτε να μου δώσετε ένα παράδειγμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου κάνει γραμματική ανάλυση του του ''ειργάσθων'' και του ''ειργάσθω'' ;

Μάλλον γραμματική αναγνώριση θες.

ειργάσθω : β' ενικό προστακτικής παρακειμένου μέσης φωνής του εργάζομαι
ειργάσθων : γ' πληθυντικό προστακτικής παρακειμένου μέσης φωνής του εργάζομαι.


Και επίσης, μας έβαλε να γράψουμε ένα ρήμα σε όλους τους χρόνους που υπάρχουν και μαζί το απαρέμφατο κάθε χρόνο (ολοι οι χρόνοι στην ευκτική, υποτακτική, οριστική, προστακτική) και η μετοχή. Δηλαδή τι πρέπει να γράψω; Μπορείτε να μου δώσετε ένα παράδειγμα;

Πρέπει στην ουσία να κλίνεις ολόκληρο το ρήμα, βέβαια δεν αναφέρεις σε ποια φωνή. Θα γράψεις

Ενεστώτας

Οριστική : παύω/παύεις/παύει..
Υποτακτική : παύω/παύης/παύει..
Ευκτική : παύοιμι/παύοις/παύοι..
Προστακτική : -/παύε...
Απαρέμφατο : πάυειν
Μετοχή : παύων.-ουσα.-ον

Παρατατικός

Οριστική : έπαυον/έπαυες/έπαυε..

Μέλλοντας

Οριστική : παύσω/παύσεις/παύσει..
Ευκτική : παύσοιμι/παύσοις/παύσοι..
Απαρέμφατο : παύσειν
Μετοχή : παύσον,-ουσα,-ον

Αόριστος

Οριστική : έπαυσα/έπαυσας/έπαυσε..
Υποτακτική : παύσω/παύσης/παύση..
Ευκτική : παύσαιμι/παύσαις-παύσειας/παύσαι-παύσειε(ν)
Προστακτική : -/παύσον/παυσάτω..
Απαρέμφατο : παύσαι
Μετοχή : παύσας-σασα-σαν

Παρακείμενος

Οριστική : πέπαυκα/πέπαυκας/πέπαυκε(ν)..
Υποτακτική : πεπαυκώς ω/ης/η...
Ευκτική : πεπαυκώς είην/είης/είη..
Προστακτική : πεπαυκώς ίσθι/έστω..
Απαρέμφατο : πεπαυκέναι
Μετοχή : πεπαυκώς-υία-ός

Υπερσυντέλικος

Οριστική : επεπαύκειν/επεπαύκεις/επεπαύκει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Μάλλον γραμματική αναγνώριση θες.

ειργάσθω : β' ενικό προστακτικής παρακειμένου μέσης φωνής του εργάζομαι
ειργάσθων : γ' πληθυντικό προστακτικής παρακειμένου μέσης φωνής του εργάζομαι.




Πρέπει στην ουσία να κλίνεις ολόκληρο το ρήμα, βέβαια δεν αναφέρεις σε ποια φωνή. Θα γράψεις

Ενεστώτας

Οριστική : παύω/παύεις/παύει..
Υποτακτική : παύω/παύης/παύει..
Ευκτική : παύοιμι/παύοις/παύοι..
Προστακτική : -/παύε...
Απαρέμφατο : πάυειν
Μετοχή : παύων.-ουσα.-ον

Παρατατικός

Οριστική : έπαυον/έπαυες/έπαυε..

Μέλλοντας

Οριστική : παύσω/παύσεις/παύσει..
Ευκτική : παύσοιμι/παύσοις/παύσοι..
Απαρέμφατο : παύσειν
Μετοχή : παύσον,-ουσα,-ον

Αόριστος

Οριστική : έπαυσα/έπαυσας/έπαυσε..
Υποτακτική : παύσω/παύσης/παύση..
Ευκτική : παύσαιμι/παύσαις-παύσειας/παύσαι-παύσειε(ν)
Προστακτική : -/παύσον/παυσάτω..
Απαρέμφατο : παύσαι
Μετοχή : παύσας-σασα-σαν

Παρακείμενος

Οριστική : πέπαυκα/πέπαυκας/πέπαυκε(ν)..
Υποτακτική : πεπαυκώς ω/ης/η...
Ευκτική : πεπαυκώς είην/είης/είη..
Προστακτική : πεπαυκώς ίσθι/έστω..
Απαρέμφατο : πεπαυκέναι
Μετοχή : πεπαυκώς-υία-ός

Υπερσυντέλικος

Οριστική : επεπαύκειν/επεπαύκεις/επεπαύκει...
Ευχαριστώ πολύ. Απλά για το ειργάσθω, το ε δεν γίνεται η? γιατί γίνεται ει; Και κάτι ακόμη. Και στην ενεργητική και στη μέση φωνή μας τα έβαλε αλλά την κλίση την κατάλαβα. Εγώ δεν κατάλαβα αν έχουν όλες οι εγκλίσεις απαρέμφατο και μετοχή και πιο είναι γιατί δεν μας το είπε. Μας είπε να το βρούμε. Εννοώ αν έχει μετοχή και απαρέμφατο η υποτακτική, η προστακτική και η ευκτική. Ευχαριστώ πάντως. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Ετυμολογία: από ρίζα Fεργ- και κατάληξη -αζομαι > εργάζομαι. Ο παρατατικός ειργαζόμην (άρα και οι υπόλοιποι παρελθοντικοί χρόνοι) προήλθε από το
ε(αύξηση)-Fεργαζόμην > εεργαζόμην > ειργαζόμην.

Ενώ ξέρω τι έχει συμβεί, δεν έχω τις γνώσεις/το απαραίτητο λεξιλόγιο για να στο εξηγήσω, ελπίζω να το καταλάβεις σχηματικά :/ (το F είναι το αρχαίο γράμμα δίγαμμα, το οποίο αποβλήθηκε από την ελληνική γλώσσα)

Απαρέμφατο και μετοχή έχει ο χρόνος, όχι η έγκλιση. Είναι δηλαδή Απαρέμφατο Ενεστώτα/Μέλλοντα/Αορίστου και Παρακειμένου. Όχι απαρέμφατο οριστικής/υποτακτικής κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

POSITIVE

Νεοφερμένος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Δεῖ τόν δικαστήν ὀρθῶς δικάζειν.

Στην παραπάνω πρόταση έχουμε ετεροπροσωπία ή ταυτοπροσωπία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

γιαννης ever

Νεοφερμένος

Ο γιαννης ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Δάφνη (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
εγραψα σημερα αρχαια γραμματικη πανευκολη(εγγλιτικη και χρονικη αντικατασταση) και την πατριδαν και ο πατηρ αλλα το συντακτικο ηταν λιγακι δυσκολο γιατι ειχε μεσα μετοχες που δεν μου αρεσουν και πολυ

Δεῖ τόν δικαστήν ὀρθῶς δικάζειν.

Στην παραπάνω πρόταση έχουμε ετεροπροσωπία ή ταυτοπροσωπία;
ταυτοπροσωπια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Στην πραγματικότητα είναι ετεροπροσωπία. Το «Δεῖ» έχει υποκείμενο το «δικάζειν» και το υποκείμενο του απαρεμφάτου βρίσκεται μέσα στην πρόταση σε αιτιατική όπως συνηθίζεται. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

γιαννης ever

Νεοφερμένος

Ο γιαννης ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Δάφνη (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Στην πραγματικότητα είναι ετεροπροσωπία. Το «Δεῖ» έχει υποκείμενο το «δικάζειν» και το υποκείμενο του απαρεμφάτου βρίσκεται μέσα στην πρόταση σε αιτιατική όπως συνηθίζεται. :)
καλα στην τυχη το ειπα γιατι δεν το εχω κανει

το μονο που εχουμε κανει ειναι ετεροπρωσοπια και ταυτοπροσωπια σε προσοπικο ρημα
το δει και το χρη τα εχουμε μαθει ως απροσωπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Στην απρόσωπη σύνταξη όταν υπάρχει και δοτική προσωπική και αιτιατική ποιο είναι το αντικείμενο τοθ απαρεμφάτου και γιατί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Το αντικείμενο του απαρεμφάτου είναι σχεδόν πάντα στην αιτιατική. Αν εννοείται το εγώ, ή το ημείς ή και δεν ξέρω και γω τι, πρώτα θα το βάλεις στην αιτιατική και μετά θα το πεις Υ απαρέμφατου. Βέβαια αυτό ισχύει στην απρόσωπη σύνταξη... Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος.

(Ας με διαψεύσουν οι θεωρητικοί αν κάνω λάθος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Στην απρόσωπη σύνταξη όταν υπάρχει και δοτική προσωπική και αιτιατική ποιο είναι το αντικείμενο τοθ απαρεμφάτου και γιατί;
Επειδή δε βλέπω κανείς να κατάλαβε τι θέλεις να πεις, θες να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένη; Άσε που η δοτική προσωπική δε γίνεται να είναι αντικείμενο, γιατί τότε δε θα τη λέγαμε δοτική προσωπική, αλλά... αντικείμενο. :P Άλλο αντικείμενο σε δοτική, άλλο δοτική προσωπική.

Το αντικείμενο του απαρεμφάτου είναι σχεδόν πάντα στην αιτιατική. Αν εννοείται το εγώ, ή το ημείς ή και δεν ξέρω και γω τι, πρώτα θα το βάλεις στην αιτιατική και μετά θα το πεις Υ απαρέμφατου. Βέβαια αυτό ισχύει στην απρόσωπη σύνταξη... Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος.

(Ας με διαψεύσουν οι θεωρητικοί αν κάνω λάθος)
Μπέρδεψες το υποκείμενο με το αντικείμενο νομίζω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Στην απρόσωπη σύνταξη όταν υπάρχει και δοτική προσωπική και αιτιατική ποιο είναι το αντικείμενο τοθ απαρεμφάτου και γιατί;

Αυτό δεν είναι στάνταρ. Δηλαδή:

Προσήκει ἡμῖν ἀγαθοῖς εἶναι = Αρμόζει σε εμάς να είμαστε καλοί.

εἶναι : υποκείμενο στο ρήμα προσήκει
ἡμῖν : είναι δοτική προσωπική, την οποία αν τρέψουμε σε αιτιατική, δηλαδή ημας , θα είναι το υποκείμενο του απαρεμφάτου.

Τώρα αν σε μια πρόταση με απρόσωπη σύνταξη έχεις:

δοτική προσωπική + μια αιτιατική, κατά 90% η δοτική γίνεται αιτιατική και υποκείμενο στο απαρέμφατο, ενώ η αιτιατική γίνεται αντικείμενο στο απαρέμφατο (εφόσον το απαρέμφατο παίρνει αντικείμενο) αλλά μπορεί να μην είναι και αντικείμενο, μπορεί να είναι επιρρηματική αιτιατική (πχ αιτίας κλπ) που δεν νομίζω να έχετε κάνει ακόμα. Πάντος το καλύτερο κόλπο είναι να προσπαθήσεις να κάνεις τη βασική μετάφραση και θα σε οδηγήσει αυτή :)

Η δοτική προσωπική δεν μπαίνει ποτέ αντικείμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχουν 100% δεδομένοι κανόνες... σίγουρα ακολουθείς κάποιο "σκελετό" αλλά κάθε σύνταξη προσεγγίζεται διαφορετικά, ανάλογα με το νόημα βέβαια... γι'αυτό καλό έιναι να κάνεις μετάφραση πρώτα μέσα σου να διαπιστώσεις αν η πρόταση σου ακούγεται λογική :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος00753684

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κούγκαρ της Ενωσης Ζωαδιων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
μπορει να μου καποιος μια προταση με τη λεξη ρήτρα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.

Γιώργος00753684

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κούγκαρ της Ενωσης Ζωαδιων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
θεοδωρα ευχαριστω παρα μα παρα πολυ... !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VasVas Koko

Νεοφερμένος

Ο VasVas Koko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Χρονική αντικατάσταση: βλάπτωσι, γεγραμμένοι εισί.
Εγκλιτική αντικατάσταση: εξεδίωξε!


Απαντήστε μου γρήγορα please!!!!
Δεν έχω πολύ χρόνο! HELPPPPPPP :( :( :(

κανεις?
please, ειναι επιγων !!!!!
:rtfm: :console: :verymad: :/: :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Χ.Α. ενεστ: βλάπτωσι
παρατ: -
μελλ: -
αορ: βλάψωσι
παρακ: βεβλαφότες ώσι (περισπωμένη, ψιλή)
υπερσ: -

ενεστ: γράφονται
παρατ: εγράφοντο (ψιλή)
μελλ: γράψονται
αορ: εγράψαντο(ψιλή)
παρακ: γεγραμμένοι εισί (ψιλή)
υπερσ: γεγραμμένοι ήσαν (περισπωμένη, ψιλή)

Ε.Α.
οριστ: εξεδίωξε (ψιλή)
υποτακτ: εκδιώξη (η-> υπογεγραμμένη)
ευκτ: εκδιώξαι/εκδιώξειε (ψιλή)
προστ: εκδιωξάτω (ψιλή)
απαρεμφ: εκδιώξαι (ψιλή, περισπωμένη)
μετοχ: εκδιώξας, εκδιώξασα, εκδιώξαν (το εκδιώξαν με περισπωμένη) (ψιλές)

δεν ξέρω αν τα έχω σωστά. ελπίζω να πρόλαβα :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VasVas Koko

Νεοφερμένος

Ο VasVas Koko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
thanks !!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top