Αρχαία - Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία

bnknata

Νεοφερμένος

Η bnknata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά και γω γράφω τη Τρίτη...Μπορείτε να μου γράψετε τη μετάφραση του κειμενου 6;
Είναι επείγον...Ευχαριστώ πολύ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κουνελίνι

Νεοφερμένος

Η κουνελίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Η ευθύνη για την παιδεία των νέων

ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ
ΣΩ. Αλλά, όμως, εσύ, Μέλητε, ισχυρίζεσαι ότι εγώ ασχολούμενος με τέτοια διαφθείρω τους νέους; Και όμως, γνωρίζουμε, αναμφίβολα, ποιες είναι οι διαφθορές των νέων· εσύ, λοιπόν, πες μου αν γνωρίζεις ότι κάποιος έχει γίνει εξαιτίας μου είτε από ευσεβής ανόσιος είτε από συνετός αλαζόνας.
ΜΕΛ. Αλλά, ναι, μα τον Δία, γνωρίζω εκείνους τους οποίους εσύ έχεις πείσει να εμπιστεύονται εσένα περισσότερο παρά τους γονείς τους.
ΣΩ. Το παραδέχομαι, όσον αφορά τουλάχιστον την παιδεία· γιατί γνωρίζουν ότι γιʼ αυτό νοιάζομαι. Και για την υγεία τους, όμως, οι άνθρωποι περισσότερο εμπιστεύονται τους γιατρούς παρά τους γονείς· και στις συνελεύσεις του λαού βέβαια όλοι πιθανόν οι Αθηναίοι υπακούουν περισσότερο σε όσους μιλούν πιο φρόνιμα(λογικά) παρά στους συγγενείς τους. Μήπως, βέβαια, δεν εκλέγετε και στρατηγούς όποιους ενδεχομένως θεωρείτε ως τους πιο συνετούς για τα πολεμικά; Λοιπόν και αυτό περίεργο σου φαίνεται ότι είναι, δηλαδή εγώ να αντιμετωπίζω από εσένα κατηγορία που επισύρει την ποινή του θανάτου, εξαιτίας αυτού, επειδή δηλαδή για το μεγαλύτερο αγαθό των ανθρώπων, για την παιδεία, θεωρούμαι από μερικούς ότι είμαι ο καλύτερος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Steve_13_

Νεοφερμένος

Ο Steve_13_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ποιες ειναι οι πλαγιες πτωσεις ρε παιδια...???...
Βοηθηστε με!!!!:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Γενική, δοτική κι αιτιατική,όλες οι υπόλοιπες(ονομαστική και κλητική) είναι οι ορθές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ κουνελίνι για τις μεταφράσεις...Είσαι κ η πρώτη!!!:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Και μάλλον επειδή ενδιαφερεσαι για τα αντικειμενα εμμεσα και αμεσα:
Αιτιατικη και Γενική--->Αμεσο η αιτιατική εμμεσο η γενική
Αιτιατική και Δοτική---->Αμεσο η αιτιατική εμμεσο η δοτική
Αιτιατική και Αιτιατική---->Αμεσο η αιτιατική προσώπου εμμεσο η αιτιατική πραγματος
Γενική και Δοτική--->Αμεσο η γενική εμμεσο η αδοτική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Σχετικά με τα αντικείμενα έχω έναν απλό μνημονικό κανόνα:
Αιτιατική προσώπου
Αιτιατική πράγματος
Γενική
Δοτική

Να θυμάσαι ότι πάνε αλφαβητικά κατά σειρά ισχυρότητας κάθε προηγούμενο "τρώει" το επόμενο,δηλαδή η αιτιατική προσώπου είναι άμεσο ενώ πράγματος έμμεσο,η αιτιατική γενικά είναι άμεσο ενώ η γενική είναι έμμεσο,η αιτιατική είναι άμεσο ενώ η δοτική έμμεσο,η γενική άμεσο και η δοτική έμμεσο...

Και εξειδικεύοντας περισσότερο(μιας και δεν ξέρω την ύλη του Γυμνασίου)αν έχεις αντικείμενο δευτερεύουσα πρόταση ή απαρέμφατο αυτά ισοδυναμούν και συμπεριφέρονται ως αιτιατικές πράγματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χριστοσ/\/\/\

Νεοφερμένος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
γεια σας θα μπορούσατε να μου πείτε τις μετάφραση τον κειμένων 3 και 6??:)

γιατί δεν ξέρω τίποτα από αρχαία και κινδυνεύω να μεινω:'(

σας ευχαριστώ...:D
--------------------------------------------------------------------------------
βασικά μόνο την έκτη την τρίτη την βρήκα
_________________________________________________
(ααα και μην παραξενεύεστε με το όνομα ότι το γράφω με "ι" άλλα έχω συνηθίσει να γράφω με "greeklish")
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eisvoleasgiorgos

Νεοφερμένος

Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
θελω ενα αρχειο που να εχει την γ κλιση ειναι επιγον αυριο γραφω ευχαριστω!!!
-----------------------------------------
ειναι επιγον!@#$%^&*)(_+
S.O.S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Δες εδώ τα λέει παρα πολύ καλα:
https://omilias.blogspot.com/2007/01/blog-post_13.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eisvoleasgiorgos

Νεοφερμένος

Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
το ειδα αυτο θελω ενα αρχειο για να το εκτυποσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χριστοσ/\/\/\

Νεοφερμένος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ο κ εδωσα μην αγχώνεστε...επεσε το κειμενο 3:)
πρεπει να περασα εφχαριστο:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Εμάς έπεσε το κείμενο 6 με τον Σωκράτη και τον Μέλητο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alantin

Νεοφερμένος

Ο Αλαντιν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
ENOTHTA 7

Όλοι γνωρίζουμε ότι ο Αγησίλαος, όπου πίστευε ότι θα ωφελήσει την πατρίδα σε κάτι, δεν έπαυε να μοχθεί, δεν απέφευγε τους κινδύνους, δε λυπόταν τα χρήματα, δεν πρόβαλλε ως δικαιολογία τη σωματική αναπηρία ούτε τα γηρατειά, αλλά αυτό θεωρούσε καθήκον του σωστού βασιλιά, δηλαδή να κάνει στους υπηκόους του όσο το δυνατόν περισσότερα καλά.Ανάμεσα στις πολύ σπουδαίες ωφέλειές του προς την πατρίδα και αυτό εδώ συγκαταλέγω, ότι, μολονότι ήταν πολύ ισχυρός στην πολή, φανερά υπηρετούσε σε μεγάλο βαθμό τους νόμους. Γιατί ποιος δεν θα ήταν πρόθυμος να υπακούει, αν βλέπει τον βασιλιά να υπακούει; Αυτός ακόμα και προς του πολιτικούς αντιπάλους του, συμπεριφερόταν όπως ο πατέρας στα παιδιά. Δηλαδή τους κακολογούσε για τα σφάλματά τους, αλλά τους τιμούσε όποτε έκαναν κάτι σωστό, και τους παραστεκόταν, όποτε τους συνέβαινε κάποια συμφορά, καθώς δεν θεωρούσε κανέναν πολίτη εχθρό του, αλλά ήταν πρόθυμος να τους επαινεί όλους, και θεωρούσε κέρδος να είναι όλοι σώοι, αλλά θεωρούσε ζημία αν και κάποιος ανάξιος χανόταν.
1000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000 ευχαριστω :thanks::up:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STELLA95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
ειναι τελειο απλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ellog96

Νεοφερμένος

Η Ellog96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
εισαι τελεια! εχασα τις σημειώσεις μου και το βιβλίο Αρχαίων το έχω δωσει στην ξαδέρφη μου που θα πάει Α'Γυμνασίου! Ευχαριστώ για την Βοήθεια!
Ώρα για επανάληψη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maroulaki!

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Γάζι (Ηράκλειο). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
ευχαριστωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω...:thanks:!!! ενα τετοιο πινακα τον χρειαζομαστε ολοι μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis41

Νεοφερμένος

Ο antonis41 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Τέλειο!!!!!!! Ευχαριστώ πολύ:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riki

Νεοφερμένος

Η riki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
τελιο..μακαρι ν το ιχερα πιο πριν...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MakingMirrors

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ντένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
σε ευχαριστω!!!!!!!ειναι τελειο!!!!!!!!!:no1::no1::no1::no1::D:D:D:jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top