Αρχαία - Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία

kardoula

Νεοφερμένος

Η kardoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
παιδιά μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στην σελίδα 45 στο ας εμβαθύνουμε το σημείο 3 ?????έχω αύριoooo. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DIMOS FOITHTHS

Νεοφερμένος

Ο ΔΗΜΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χαλκηδόνα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
παιδιά μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στην σελίδα 45 στο ας εμβαθύνουμε το σημείο 3 ?????έχω αύριoooo. :(

Απ' ότι κατάλαβα χρειάζεσαι βοήθεια στην Ελένη του Ευριπίδη. Εγώ να σε βοηθήσω.... αλλά πώς το εννοείς ότι το έχεις για αύριο (δηλαδή για σήμερα);;:what::what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DIMOS FOITHTHS

Νεοφερμένος

Ο ΔΗΜΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χαλκηδόνα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Δεν τα έχει και τόσο αναλυτικά... Ας πούμε δεν έχει την περίπτωση που η παραλήγουσα του επιθέτου αποτελείται από κάποιο δίχρονο φωνήεν (α,ι,υ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
παιδιά καλησπέρα :) μήπως 8α μπορούσε να μου πει κανείς πως γίνετε το απολογούμαι και το ευδοκιμώ στον παρακείμενο? το πρόβλημά μου είναι ο αναδιπλασιασμός. εμένα μου βγαίνει ότι είναι ''ηπολογουμαι'' και ''ηυδοκιμω'' αλλά δεν μου φαίνεται σωστό:( από εσάς 8ελω μόνο το 1ο ενικό πρόσωπο παρακειμένου οριστικής για το κα8ε ρήμα ώστε να δω τον σχηματισμό του αναδιπλασιασμού.
ευχαριστώ προκαταβολικά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
απολελόγημαι και ηυδοκίμηκα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 257 μηνύματα.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
απολελόγημαι και ηυδοκίμηκα:)
σωστα:D
το απολογουμαι ειναι απο+λογουμαι οποτε ο αναδιπλασιασμος θα ειναι στο λογουμαι βαζοντας μπροστα το απο.
οσο για το αλλο το ευ γινεται παντα ηυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
σωστα:D
το απολογουμαι ειναι απο+λογουμαι οποτε ο αναδιπλασιασμος θα ειναι στο λογουμαι βαζοντας μπροστα το απο.
οσο για το αλλο το ευ γινεται παντα ηυ.

αχ παιδια ευχαριστω πολυ:thanks: εγω αυτο δεν μπορουσα να καταλαβω: απο που βγαινει το απολογουμαι:P το λογουμαι πλακα πλακα πρωτη φορα το ακουω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blablabla14

Νεοφερμένος

Η blablabla14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
αξιοω-ω στον αοριστο στην ε.φ και μ.φ ειχα μια φωτοτυπια με αυτα αλλα την εχασα και τωρα εχω μια εργασια πανω σε αυτο :'( οποιος μπορει ας βοηθησει :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sunn(y)

Νεοφερμένος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εχουμε να κανουμε πληρη συντακτικη αναλυση σε αυτην την περιοδο του κειμενου:<<Ο μεν γάρ ίδώτης οίκίας 'ή οίκεέτου έπιθυμεί,ό δέ τύραννος 'ή πόλεων 'ή χώρας πολλής 'ή λιμένων 'ή ακροπόλεων ισχυρων.>>

θα το εκτιμουσα πολυ αν μπορουσατε να βοηθησετε;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dora4ever

Νεοφερμένος

Η dora4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
αχ!ναι και εγω θελω να μ απαντησετε σε αυτη την ερωτηση της sunny!:D:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Πιστεύω πως μιλάμε για απορίες και όχι για λύσεις ασκήσεων..ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΑΡΙ ρε σεις..Έλεοςς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dora4ever

Νεοφερμένος

Η dora4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ναι το ξερω εχεις δικιο αλλα αν καποιος δυσκολευεται και δε ξερει τι να κανει δεν ειναι καλυτερο να βαλει την ασκηση εδω να προσπαθησουν να του τι λυσουν!????:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Όχι βέβαια..Αυτό είναι αδικία..Τους Κανόνες τους διάβασες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dora4ever

Νεοφερμένος

Η dora4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
οχι δε τους διαβασα,και στο κατω κατω οποιος θελει απανταει,δε σε αναγκασε κανεις να λυσεις τις ασκησεις των αλλων!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kardoula

Νεοφερμένος

Η kardoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
παιδια το σημειο 2 στο ας εμβαθυνουμε στην σελ 47
και μας ειπε να σχ0λιασουμε τον στιχο 575 ...ευχαριστωωωω:D
-----------------------------------------
Παιδια αν μπορει να απαντησει καποιος στις πιο πανω τωραα σας παρακαλω ειναι επιγον :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blablabla14

Νεοφερμένος

Η blablabla14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
αοριστος β' του ρημα "λαμβανω"
μπορει καποιος να μου αναλυσε τον αοριστο β' ?? :/
δν το εχω καταλαβει απο το βιβλιο.αν μου το εξηγησετε αναλυτικα θα μπορεσω να λυσω και την ασκηση μου :)
ευχαριστωω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
ελαβον, δεν είναι κάτι να καταλαβεις. Μαθαίνεις το πινακακι που εχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Atzaki

Νεοφερμένος

Η Atzaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
και υποτακτικη λάβω.... Κ εσεις εκει ειστε...??? Ολο το πινακακι πρεπει να το μαθεις απ'εξω..... Τι άλλο θέλεις..???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top