Αρχαία - Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία

kostas_kavala14

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά όποιος ξέρει από παθητική φωνή μπορεί να με βοηθήσει:
Να κλιθεί Παθητικός Μέλλοντας Α' στη Προστακτική
Το ρήμα είναι το αλλαχθήσομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ntina_btfc

Νεοφερμένος

Η Ntina_btfc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ο Μέλλοντας δεν έχει προστακτική.Μονο οριστική και ευκτική.!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ria3

Νεοφερμένος

Η ria3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Εγώ το έψαξα αλλά δεν βρήκα για α΄παθητικό μέλλοντα προστακτική μήπως σου έλεγε αόριστο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Platwnas

Νεοφερμένος

Ο Platwnas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα.... Θα ήθελα να με βοηθήσετε σε μία άσκηση, η οποία είναι η εξής: Θέλω να βρω από πέντε ομόρριζα των : βουλήσονται, πεπονθότων, ίσασι, ανελείν, υπαγομένους... (στα αρχαία)
Ευχαριστώ εκ των πρωτερων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
βουλήσονται (βούλομαι): βούληση, βούλημα, βουλητός, αβούλητος
πεπονθότων (πάσχω) : πάθος, πάθημα, πάθηση, πένθος, νηπενθής(αύτος που αποβάλλει το πένθος)
ίσασι (οίδα) : ιστορία, είδηση, ειδησεογραφικός, ειδήμονας, συνείδηση
υπαγομένους (άγω) : εξάγω, παράγω, διεξάγω, προάγω, εξαγωγέας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
βουλήσονται (βούλομαι): βούληση, βούλημα, βουλητός, αβούλητος
πεπονθότων (πάσχω) : πάθος, πάθημα, πάθηση, πένθος, νηπενθής(αύτος που αποβάλλει το πένθος)
ίσασι (οίδα) : ιστορία, είδηση, ειδησεογραφικός, ειδήμονας, συνείδηση
υπαγομένους (άγω) : εξάγω, παράγω, διεξάγω, προάγω, εξαγωγέας
Σωστα αυτα που εγραψες, ομως καλυτερα ειναι να μην βαζεις ρηματα αλλα ουσιαστικα και επιθετα. Επισης καλο ειναι τα ομορριζα να μην εχουν ολα τις ιδιες καταληξεις.
Βρηκα και πεμπτο ομορριζο με το βουλησονται: βουλησιαρχια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Platwnas

Νεοφερμένος

Ο Platwnas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Παιδιά, σας ευχαριστώ ταμάλα για την βοήθεια σας.... Να εισασται πάντα καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisanthy95

Νεοφερμένος

Η xrisanthy95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπερα...
μπορω να ρωτησω αν θυμαται κανενας απο σας τι ειναι τα διπτωτα ρηματα???
αλλα σας παρακαλω καποιος να μου απαντησει λιγο γρηγορα γιατι εχω αρχισει να τα χανω λιγο...
μας εβαλε ο καθηγητης επαναληπτικες ασκησεις και τα εχω παιξει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
https://www.media.uoa.gr/language/grammar/details.php?id=63 Στα νέα ελληνικά. Φαντάζομαι το ίδιο θα ισχύει και στα Αρχαία. Google it
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Παιδιά μήπως ξέρετε κάποιο σάιτ που να έχει τις μεταφράσεις των αρχαίων...
Γιατί τις χρειάζομαι και δε μπορώ να τις βρώ..
Δεν εχω κ βοήθημα να τις δω...Έχετε να μου προτείνετε κάτι;; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
βασικά δεν ξέρω αν επιτρέπεται να αναφέρω άλλο site αλλά το free-ebooks.gr νομίζω πως έχει βοήθημα αρχαίων με ετυμολογικά,μεταφράσεις,γραμματικήκ.τ.λ
Ψάξτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Μετοχη Ενεργητικης φωνης ουδετερου αοριστος.-λυσαν με οξεια η περισπωμενη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Παιδιά μήπως ξέρετε κάποιο σάιτ που να έχει τις μεταφράσεις των αρχαίων...
Γιατί τις χρειάζομαι και δε μπορώ να τις βρώ..
Δεν εχω κ βοήθημα να τις δω...Έχετε να μου προτείνετε κάτι;; :worry:
Μπορείς να τις βρεις εδώ: https://ischool.e-steki.gr/downloads.php?do=file&id=99
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lydia95

Νεοφερμένος

Η lydia95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά μήπως μπορεί κανείς να μου πει πως ειναι το απαρέμφατο και η μετοχή του ρήματος " αντανήγαγε" ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Παιδιά μήπως μπορεί κανείς να μου πει πως ειναι το απαρέμφατο και η μετοχή του ρήματος " αντανήγαγε" ??
ανταναγάγειν-ανταναγάγων,ανταναγάγουσα,ανταναγαγον.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
ανταναγάγειν-ανταναγάγων,ανταναγάγουσα,ανταναγαγον.:)
γ τ μετοχη αοριστου; επειδη ειναι τ ρημα στον αοριστο;νομιζω οτι θελει ενεστωτα .με καθε επιφυλαξη παντα.
ανταναγων -ανταναγουσα-ανταναγον:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitra S.

Νεοφερμένος

Η Dimitra S. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Έχω χάσει το χαρτί που είχα γράψει το πως συντάσεται το κείμενο της ενότητας 1 απο το βιβλίο των αρχαίων της γ γυμνασίου και γράφω διαγώνισμα πάνω σε αυτό την Δευτέρα. Μήπως ξέρει κανείς να μου πει το πως συντάσεται ή το πού μπορώ να βρώ ( σε καμία ιστοσελίδα οχι σε βιβλιο) τη σύνταξή του ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Αλεξανδρα1996

Νεοφερμένος

Η Αλεξανδρα1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Αναφορική αωτωνιμία ος, η, ο στα αρχαια!!! Ποια ειναι ????​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιωργάκης14

Νεοφερμένος

Ο Γιωργάκης14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παθητικος αοριστος και μελλοντας του αγω? ξερει κανεις? :redface::redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top