Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Παιδιά,θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι αν το γνωρίζετε.
Ακούστε πώς έχουν τα πράγματα.
Η αδελφή μου πηγαίνει 3η γυμνασιου και εγώ τη βοηθάω στα αρχαία ...
και έχουμε αγοράσει το βοήθημα του Πατάκη .
Και σε κάποιο σημείο που λέει για συντακτικό,σε κάτι ασκήσεις για την ακρίβεια,βρήκα την έκφραση ''γενική οργανική''
Νταξ δεν ειμαι διάνοια στα αρχαία,μιας και ειμαι θετικοπαιδο,αλλά ήξερα οτι υπάρχει γενική αντικειμενική,κτητική,διαιρετική και τόσες άλλες.
Όμως γενική οργανική τί είναι ;
Χρειάζεται να το ξέρει ένα παιδί 3ης γυμνασίου;
Στην τάξη πάντως δεν μίλησαν καν για κάτι τέτοιο :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Παιδιά,θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι αν το γνωρίζετε.
Ακούστε πώς έχουν τα πράγματα.
Η αδελφή μου πηγαίνει 3η γυμνασιου και εγώ τη βοηθάω στα αρχαία ...
και έχουμε αγοράσει το βοήθημα του Πατάκη .
Και σε κάποιο σημείο που λέει για συντακτικό,σε κάτι ασκήσεις για την ακρίβεια,βρήκα την έκφραση ''γενική οργανική''
Νταξ δεν ειμαι διάνοια στα αρχαία,μιας και ειμαι θετικοπαιδο,αλλά ήξερα οτι υπάρχει γενική αντικειμενική,κτητική,διαιρετική και τόσες άλλες.
Όμως γενική οργανική τί είναι ;
Χρειάζεται να το ξέρει ένα παιδί 3ης γυμνασίου;
Στην τάξη πάντως δεν μίλησαν καν για κάτι τέτοιο :confused:
3η λυκειου εχω φτασει θεωρητικη και πρωτη φορα το ακουω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Δὲ νομίζω νὰ ὑπάρχῃ γενικὴ ὀργανική. Τουλάχιστον στὸ συντακτικὸ (Σαλμανλῆ-Μπιτσιάνη) ποὺ ἔχω ἐγὼ δὲν ἀναφέρει κάτι σχετικό. Ὀργανικὴ εἶναι ἡ δοτικὴ καὶ δηλώνει τὸ ὄργανο μὲ τὸ ὁποῖο κάνει κάποιος κάτι (γιὰ τὴν ἀκρίβεια ἡ ὀργανικὴ ἦταν παλαιὰ πτώση ἡ ὁποία ἀντικαταστάθηκε ἀπὸ τὴ δοτική). Θὰ μποροῦσες νὰ γίνῃς λίγο πιὸ συγκεκριμένη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Δοτικη οργανικη υπαρχει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Παιδιά σωστά το λέτε ,δοτική οργανική είναι,εγώ έγραψα βλακεία και σας τάραξα :P
Έχουμε το βοήθημα των εκδόσεων Πατάκη (Μιχάλης Σαρρής) για τη γ' γυμνασίου.
Στο κείμενο της ενότητας κάνει συντακτική αναγνώριση και σε κάποια στιγμή λέει ...και αγώνες τίθενται επ'αυτοίς ρώμης και σοφίας και πλούτου,ως αξίους όντας τούς εν τω πολέμω τετελευτηκότας ταις αυταίς τιμαίς και τους αθανάτους τιμάσθαι ...

στην αναγνώριση γράφει :
ταις τιμαις ---> δοτική οργανική του τρόπου στο τιμάσθαι

υγ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Η δοτικη του οργανου ειναι η wannabe δοτικη του μεσου...εγω του μεσου θα εβαζα το "ταις τιμαις"..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ἀκριβῶς, γιατὶ ὅταν μιλοῦμε γιὰ «ὄργανο», ἐννοοῦμε κάποιο ἁπτὸ ἀντικείμενο π.χ. «ἐφονευσε τοῦτον μαχαίρᾳ». Τὸ «μαχαίρᾳ» εἶναι δοτικὴ τοῦ ὀργάνου. Ὅταν ἔχουμε ὅμως πιὸ ἀφῃρημένα πράγματα, λογικὸ εἶναι νὰ ἀναφερώμαστε σὲ δοτικὴ τοῦ μέσου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria100000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
παιδια ειναι μεγαλη αναγκη οποιοε ξερει ασ μου πει...θελω στο συμβαλεται να κλιθει σε ολες τισ εγκλισεισ..helpppppp
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toto13

Νεοφερμένος

Ο toto13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
συμβαλλλεται-συνεβαλλοτο-συμβαλήσεται-συνεβαλατο-συμβεβληται-συνεβεβλητο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria100000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
θελει ενεστωτασ παρακειμενοσ υπερσιντελικοε και τετοια..κατω κατω.οχι μν αυτα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λιβία Αυγούστα

Δραστήριο μέλος

Η Λιβία Αυγούστα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
συμβαλλλεται-συνεβαλλοτο-συμβαλήσεται-συνεβαλατο-συμβεβληται-συνεβεβλητο

Παρατατικος->συνεβάλλετο
Μελλοντας->συμβαλείται
Αοριστος β->συνεβαλετο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria100000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
θελω στο συμβαλεται να κλιθει σε ολες τισ εγκλισεισ δηλ ενωστωτας παρατατικος,παρακειμενος,υπερσυντελικος...ΒΟΗΘΕΙΑΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λιβία Αυγούστα

Δραστήριο μέλος

Η Λιβία Αυγούστα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 457 μηνύματα.

maria100000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
δεν μου το βγαζει.................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λιβία Αυγούστα

Δραστήριο μέλος

Η Λιβία Αυγούστα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
δεν μου το βγαζει.................

Βρες το σημειο που λεει Γραμματικη της Αρχαιας Ελληνικης και επιλεξε το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κων/νος 1997

Νεοφερμένος

Ο κων/νος 1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γεια σας θα ηθελα αν μπορειτε να μου παραθεσετε λινκ με ασκησεις για εγκλιτικες και χρονικες αντικαταστασης ρηματων ενεργητικης φωνης!
Ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας! :)

Σημείωση : Τα μηνύματα 2156-2158 προήλθαν από thread αντίστοιχου περιεχομένου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Γεια σας θα ηθελα αν μπορειτε να μου παραθεσετε λινκ με ασκησεις για εγκλιτικες και χρονικες αντικαταστασης ρηματων ενεργητικης φωνης!
Ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας! :)
ψαξε μονος σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Να σε πω τι θα κάνεις. Αγοράζεις ένα βοήθημα αρχαίων. Στο σχολικό βιβλίο υπάρχουν άπειρα ρήματα και ρηματικοί τύποι, τα οποία το βοήθημα τα κάνει χρονικές και εγκλιτικές αντικαταστάσεις. Προσπαθείς να τα κάνεις μόνος σου και ύστερα ελέγχεις αν είναι σωστά από το βοήθημα.

Ή ψάχνεις για ασκήσεις στο νετ.

Απλά πράματα. Δεν θέλει πολύ κλικ κλικ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Να σε πω τι θα κάνεις. Αγοράζεις ένα βοήθημα αρχαίων. Στο σχολικό βιβλίο υπάρχουν άπειρα ρήματα και ρηματικοί τύποι, τα οποία το βοήθημα τα κάνει χρονικές και εγκλιτικές αντικαταστάσεις. Προσπαθείς να τα κάνεις μόνος σου και ύστερα ελέγχεις αν είναι σωστά από το βοήθημα.

Ή ψάχνεις για ασκήσεις στο νετ.

Απλά πράματα. Δεν θέλει πολύ κλικ κλικ.
Άλλη δουλειά δεν είχε, να πληρώνει για βοηθηματα, μόνο και μόνο για τις χρονικές/εγκλιτικές αντικαταστάσεις των ρημάτων:P

Πολύ απλά, θα εντοπίζει τα ρήματα της κάθε παραγράφου και, με τη βοήθεια της γραμματικής και του καθηγητή, θα τα αντικαθιστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria100000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
ποιος μπορει να με βοηθεισει να κανουμε μεταφραση στο παρακατω..??.:worry:..ει ουν ουτος πρωτον μεν ημασ βυζαντιου αποκλισει,επειτα δε τοις αλλοις αρμοσταις παραγγειλη εις τας πολεις μη δεχεσθαι ως απιστουντας λακαιδαιμονιοις και ανομους οντας,ετι δε προς αναξιδιον τον ναυαρχον ουτος ο λογος περι ημων ηξειχαλεπον εσται και μενειν και αποπλειν και γαρ εν τη γη αρχουσι λακεδαιμονιοι και ην τη θαλαττη τον νυν χρονον.......????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top