Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Τι ξερεις ρε σχετικη?:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antoniofert54

Νεοφερμένος

Ο antoniofert54 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
παιδια μπορει κανεις να μου πει το κατειργασατο και βουλευεσθαι χρονικη αντικατασταση και εγκλιτικη
και το ελαβε και επεμψε εγκλιτικη αντικατασταση ευχαριστω!!!!!!!!!!1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrysanthi24

Νεοφερμένος

Η chrysanthi24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
παιδια μπορει κανεις να μου πει το κατειργασατο και βουλευεσθαι χρονικη αντικατασταση και εγκλιτικη
και το ελαβε και επεμψε εγκλιτικη αντικατασταση ευχαριστω!!!!!!!!!!1


βουλεύεσθαι, βουλεύσεσθαι, βουλεύσασθαι, βεβουλευσθαι ( τώρα εγκλιτική δεν ξέρω σε ποιο πρόσωπο το θέλει)

έλαβε, λάβη(με υπογεγραμμένη), λάβοι, λαβέτω
έπεμψε, πέμψη, πέμψοι, πεμψάτω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilisKALITHEA

Νεοφερμένος

Ο vasilisKALITHEA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ειναι αναγκη! Δεν βαριεμαι απλώς εχω δυσκολια! Πρεπει να κλεινω το "Κατεστισατο".Να κανω χρονικη αντικατασταση στο εγενοντο και εγκλιτικη στο ιδοι βοήθεια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

antoniofert54

Νεοφερμένος

Ο antoniofert54 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ευχαριστω πολι,δεν πειραζει για το αλλο ρημα το βρηκα εγω απλα ειχα παρα πολλα να κανω και ηθελα βοιθεια!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lenz

Νεοφερμένος

Ο Lenz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Παιδιά μπορείτε παρακαλώ να μου γράψετε χρονική και εγκλιτική αντικατάσταση στο ρήμα έλαβεν;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolakisofi

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Γεια χαρά,μπορεἰ καποιος να μου πει πως κλινετε ''η κλιτυς'' και ''ο θως΄΄ ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κωστακης 11

Νεοφερμένος

Ο Κωστακης 11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μπορειτε να μου κανετε Χ.Α ΚΑΙ Ε.Α το εφυγον please...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Μπορειτε να μου κανετε Χ.Α ΚΑΙ Ε.Α το εφυγον please...:)
Δεν ξέρω αν εννοείς το α' εν. ή τ γ' πλ. Οπότε σου τα γράφω και τα 2.
Εν. φεύγω -------φεύγουσι
Παρ. έφευγον--- έφευγον
Μελ. φεύξομαι/φευξούμαι(με περισπωμένη)----- φεύξονται /φευξούνται
Αορ. έφυγον ---- έφυγον
Πρκμ. πέφευγα ---- πεφεύγασι(ν)
Υπ. επεφεύγειν -----επεφεύγεσαν

Ορισ. έφυγον--- έφυγον
Υποτ.φύγω ----- φύγωσι(ν)
Ευκτ. φύγοιμι --- φύγοιεν
Προστ. ( - ) ----φυγόντων/φυγέτωσαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μπαμπης13

Νεοφερμένος

Ο μπαμπης13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
παιδια εχω μια απορια το ψευδομενον πως θα το κανω χ.α μετοχη δεν ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
ε βαλτη στο μελλοντα τον αοριστο και τον παρακειμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νανά Δ.

Νεοφερμένος

Η Νανά Δ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
παιδια εχω μια απορια το ψευδομενον πως θα το κανω χ.α μετοχη δεν ειναι?


ειναι μετοχη μεσης φωνης στον ενωστωτα
μελλοντας ψευσομενον
αοριστος ψευσαμενον
στον παρακειμενο δεν ξερω πως γινεταιι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν εννοείς το α' εν. ή τ γ' πλ. Οπότε σου τα γράφω και τα 2.
Εν. φεύγω -------φεύγουσι
Παρ. έφευγον--- έφευγον
Μελ. φεύξομαι/φευξούμαι(με περισπωμένη)----- φεύξονται /φευξούνται
Αορ. έφυγον ---- έφυγον
Πρκμ. πέφευγα ---- πεφεύγασι(ν)
Υπ. επεφεύγειν -----επεφεύγεσαν
Ή "πεφευγώς ἦν------πεφευγότες ἦσαν":redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Ή "πεφευγώς ἦν":redface:

Στην ενεργητική φωνή ο παρακείμενος σχηματίζεται κατά κανόνα μονολεκτικά. Εκτός κι αν η γραμματική αναφέρει και τον περιφραστικό τύπο που έγραψες, οπότε πάω πάσο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Στην ενεργητική φωνή ο παρακείμενος σχηματίζεται κατά κανόνα μονολεκτικά. Εκτός κι αν η γραμματική αναφέρει και τον περιφραστικό τύπο που έγραψες, οπότε πάω πάσο :)
Ο Γεωργοπαπαδάκος αναφέρει τον περιφραστικό τύπο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφία Καλ 3096

Νεοφερμένος

Η Σοφία Καλ 3096 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παρακαλωωωωωω :
Να γίνει χρονική αντικατάσταση ωκησε,εξαμαρτανειν.εφυγομεν,οντες
εγλιτική αποκατάσταση επείσθη,εδικασαμεθα,εφυγομεν

;\\\\
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Αυτό το να εγγράφεστε τόσα άτομα μόνο και μόνο για να ρωτήσετε για μια απάντηση, πολύ μου αρέσει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
xaxaxa ελα ντε...καλα χρονικη στο οντες? ΑΣΕ ΜΑΣ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ ΜΟΥ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Ρε παιδια ανοιξτε μια γραμματικη και εναν george σε ενα τεταρτο θα εχετε τειλειωσει ελεος εχει καταντησει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top