Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
μπορει κανεις να μου κανει μια χρονικη αντικατασταση των εξης ρηματων,ανηγοντο,προσειλοντο,προσβαλοντες,διηρπασαν και μια εγλιτικη αντικατασταση των εξης ρηματων,προσειλοντο,διηρπασαν και ανηχθησαν
ααα στην εγλιτικη αντικατασταση στον χρονο που βρισκονται ευχαριστω!!!!!!!!!! θα με βγαλετε απο την αδιεξοδο αλλα να σας πω με τα αρχαια δεν τα παο καλα:/::/::/:

τα ρηματα γραφονται με ω....
ανοιξε τη γραμματικη και θα τα βρεις ολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

σωτηρ

Νεοφερμένος

Ο σωτηρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
καλησπέρα! ξέρει κανείς την χρονική αντικατάσταση του ειμί;;;; :D

ευχαριστώ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antoniofert54

Νεοφερμένος

Ο antoniofert54 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ευχαριστω ειχεσ δικιο τελικα μπορεις σε παρακαλω να μου κανεις εγλιτικη αντικατασταση του ανηχθησαν δεν το βρηκα και δεν το ξερω ευχαριστω!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
καλησπέρα! ξέρει κανείς την χρονική αντικατάσταση του ειμί;;;; :D

ευχαριστώ!!!!
ειμι
ην με περισπωμενη
εσομαι
εγενομην
γεγονα
εγεγονειν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

σωτηρ

Νεοφερμένος

Ο σωτηρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
:)ευχαριστω πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Και άμα τα γράψεις δηλαδή στο τετράδιό σου, θα βγεις από το αδιέξοδο; :worry: Λάθος πορεύεσαι.

Αν ακολουθήσει θετική, ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
ευχαριστω ειχεσ δικιο τελικα μπορεις σε παρακαλω να μου κανεις εγλιτικη αντικατασταση του ανηχθησαν δεν το βρηκα και δεν το ξερω ευχαριστω!!!!!!
λογικα στο παραθετω σωστα.οριστικη ανηχθησαν υποτακτικη αναχθωσι με περισπωμενη ευκτικη αναχθειησαν,αναχθειεν το αναχθειεν περισπωμενη,προστακτικη αναχθεντων,αναχθητωσαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Αν ακολουθήσει θετική, ναι.

Και αυτό σημαίνει ότι δεν πρέπει να έχει κάποιες γενικές στοιχειώδεις γνώσεις;
Δηλαδή πάμε σχολείο για να διαβάζουμε μόνο τα μαθήματα κατεύθυνσης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Για τους θετικούς που βασανίζονται (:P) μπείτε εδώ: έχει αρχικούς χρόνους, χρονικές αντικαταστάσεις κλπ όλων των ρημάτων που έχουν τα κείμενα του σχολικού βιβλίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μπαμπης13

Νεοφερμένος

Ο μπαμπης13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
παιδια σος γινετε να με βοηθησετε σε καποιες εγλιτικες?δεν εχω χρονο για αυτο ζηταω βοηθεια :(
αν μπορειτε να με βοηθησετε θα σας ειμουν υποχρεως τα ρηματα ειναι αυτα
εναυμαχησαν και ηλθεν εγκλιτικη και εχων ενικησαν ανηγαγοντο χρονικη
ευχαριστω εκ τον προτερων!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Chiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 949 μηνύματα.
ναι. αν και μάλλον αργήσαμε λίγο να σου απαντήσουμε. :Ρ
λοιπόν.

οριστική: εναυμάχησαν.
υποτακτική: ναυμαχήσωσιν
ευκτική: ναυμαχήσαιεν
προστακτική: ναυμαχήσαντων/ναυμαχησάντωσαν
απαρέμφατο: ναυμαχήσαι( εδώ μπαίνει περισπωμένη βτω)
μτχ: ο ναυμαχήσας η ναυμαχήσασα, το ναυμαχήσαν

ορ: ήλθεν
υπ: έλθη(με υπογεγραμμένη)
ευκτ: έλθοι
προστ: ελθέτω
απρφ: ελθείν(με περισπωμένη)
μτχ: ελθών, ελθούσα, ελθόν
(το έρχομαι το πήρα καθαρά αντιγραφή απο εδώ: https://omilias.blogspot.gr/2008/05/blog-post_24.html)

τώρα αυτό το έχων τι είναι? μετοχή; (είμαι και λίγο άσχετη :/)
σόρρυ αλλά δεν έχω ιδέα πώς γίνεται. το είδα απο βικιπαίδεια https://el.wiktionary.org/wiki/ἔχω

ενεστ: έχων, έχουσα, έχον
πρτ:-
μελλ: έξων έξουσα έξον
αόρ: σχων σχούσα σχον
πρκ: εσχηκώς, εσχυκυία, εσχηκός
υπρσ: -

το ενίκησαν είναι συνηρημένο βτω(νικάω-νικώ)
λεπόν αυτό θα γίνει:
ενεστ: νικώσιν
πρτ: ενίκων
μελλ: νικήσουσιν
αορ: ενίκησαν
πρκ: νενήκασιν (για αυτό δεν είμαι σίγουρη :/)
υπρσ: ενενήκεσαν (ούτε για αυτό :Ρ)

και τελευταίο:

ενεστ: ανάγονται
πρτ: ανηγάγοντο
μελλ: ανάξονται (αν και υπάρχει και ο τύπος αναχθήσομαι-> αναχθήσονται)
αορ: ανηγάγοντο ή ανηγάγαντο (δεν ξέρω :( ) βέβαια και εδώ υπάρχει ο τύπος ανήχθην -> ανηχθήσαντο.

ε κοίτα να σου πω. παρακείμενος δεν ξέρω πως θα γίνει. ούτε υπερσυντέλικος. το άγομαι έχει χαρακτήρα γ και θα κλιθεί όπως το πέπραγμαι (γραμματική σελ 186-187) αυτά παιδί μου είναι ΑΝΩΜΑΛΑ. τι σας βάζει αυτή η καθηγήτρια; εδώ και μία ώρα ασχολούμαι με αυτή την απάντηση. πφφ... άκουσέ με τώρα. ανώμαλα ρήματα: γραμματική σελ. 293. ψάξτο. εγώ δεν βγάζω άκρη. μου έβγαλε την πίστη.
άντε και πολύ ασχολήθηκα :(
και μη το ξεχνάς. μου είσαι υπόχρεος.
και παρακαλώ εκ των προτέρων. :Ρ

μπορεί κάτι απο αυτά που έγραψα να είναι λάθος. δεν είμαι και πολύ των αρχαίων. τέσπα ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο. ^_^
ας διορθώσει κάποιος τα λάθη όπου υπάρχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolakisofi

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
γεια σας,
μπορει να μου πει καποιος σε τι χρονο ειναι το ρημα ''ανηχθησαν''??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zoeleve4

Νεοφερμένος

Η Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
γεια σας,
μπορει να μου πει καποιος σε τι χρονο ειναι το ρημα ''ανηχθησαν''??

Παθητικός Αόριστος α' (γ'πληθ.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolakisofi

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
δηλαδἠ πάει έτσι ??

οριστικη ανηχθησαν -υποτακτικη αναχθωσι με περισπωμενη -ευκτικη αναχθειησαν-προστακτικη αναχθεντων ἠ αναχθητωσαν??

καλα τα λἐω ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mdoulagi

Νεοφερμένος

Η mdoulagi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
αντικασταση στα ρηματα εισβαίνει , κινήσοιντο , παρετάξαντο , εκέλευσεν , επεσθαι , κατιδόντος , εποίει , επεί. HELP !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Chiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 949 μηνύματα.
δηλαδἠ πάει έτσι ??

οριστικη ανηχθησαν -υποτακτικη αναχθωσι με περισπωμενη -ευκτικη αναχθειησαν-προστακτικη αναχθεντων ἠ αναχθητωσαν??

καλα τα λἐω ??

ναι. στις αντικαταστάσεις δεν σας ζητάνε απαρέμφατο και μετοχή; :Ρ

απρφ: αναχθήναι (με περισπωμένη)
μτχ: αναχθείς, αναχθείσα (με περισπωμένη), αναχθέν

αντικασταση στα ρηματα εισβαίνει , κινήσοιντο , παρετάξαντο , εκέλευσεν , επεσθαι , κατιδόντος , εποίει , επεί. HELP !!!

χρονική; εγκλιτική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelios0097

Νεοφερμένος

Ο stelios0097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Στην εγκλιτική αντικατάσταση θέλει μόνο το ίδιο πρόσωπο και στον ίδιο χρόνο σε όλες τις εγκλίσεις ? ή και σ ε όλους τους χρόνους όλων των εγκλίσεων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Στην εγκλιτική αντικατάσταση θέλει μόνο το ίδιο πρόσωπο και στον ίδιο χρόνο σε όλες τις εγκλίσεις ? ή και σ ε όλους τους χρόνους όλων των εγκλίσεων?

το πρωτο που ειπες!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasiliki Zoulia

Νεοφερμένος

Η Vasiliki Zoulia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
μηπως μπορει καποιος να μου πει την εγκλιτικη αντικατασταση του ''εκοιμηθη'';
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrictinaki16

Νεοφερμένος

Η xrictinaki16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μούδρος (Λέσβος). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Γεια σας!!Θέλω βοήθεια..μπορεί κάποιος να με βοηθησει με το ρημα " προσεκτησαντο" (θελω β ενικο προσωπο ολων των εγλισεων ενεστωτα και αοριστο) και με τη μετοχη " απεχομενους" (χρονικη αντικατασταση)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top