Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά

Ζαννα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
γιατι καλε? αφου τα γεγονοτα του θουκιδηδη εινε πιο πριν απο του ξενοφωντα και επισης εινε πιο δυσκολη η συνταξη...αρα καλητερα που ξεκινησαμε με τα δυσκολα να τελειωνουμε κ μετα να παμε στα ευκολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iSasori

Νεοφερμένος

Ο iSasori αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Ναιιιι :D
αλλά μου φαίνεται λίγο κάπως επδ το ακούω πρώτη φορά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζαννα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Κεφαλαιο 2 -Παραγραφος 22-33
Οποιος μπορει ας με βοηθησει σε αυτη την ερωτηση : Ποια σημασια εχει η επιστροφη στην πολη τους των εξοριστων ολιγαρχικων Αθηναιων,που αποτελουσε και μια απο τις βασικες προυποθεσεις που εθεταν οι Σπαρτιατες για τη συναψη ειρηνης με την Αθηνα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζαννα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
διαβασε το σχολιο στις σελ 312-313 "εν δε τουτω...ενικησαν"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iSasori

Νεοφερμένος

Ο iSasori αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

Θέλω να κάνω χρονική και εγκλιτική αντικατάσταση στο ρήμα ''πάθῃ'' :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makis07

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο makis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

Θέλω να κάνω χρονική και εγκλιτική αντικατάσταση στο ρήμα ''πάθῃ'' :/:

πασχη,παθη,πεπονθη ή πεπονθώς η
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
Χρονική Αντικατάσταση
Είναι υποτακτική άρα έχουμε:
Ενεστώτας: πάσχη
Αόριστος β': πάθη
Παρακείμενος: πεπονθώς,-υια,-ός η

Εγκλιτική Αντικατάσταση
Οριστική: έπαθε
Υποτακτική: πάθη
Ευκτική: πάθοι
Προστακτική: παθέτω

Ελπίζω να μην έχω κάνει κανένα λαθάκι:P:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Γεια σας ταλνταρες μου στα αρχαια και καλημερα σας!!;)

λοιπον επειδη ειμαι γνωστο βοδακι στα αρχαια(μουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ:P)θα ηθελα να μου πειτε λιγο πως γινονται οι παρακατω ασκησουλες!!

α)ίδοι(και με ψιλη)-->να κλιθει ο ενεστωτας και ο παρτατικος της ε.φ σε ολες τις εγκλισεις (αορ.β ε.φ)σαν ποιο κλινεται τωρ αυτο????και ποιο ρημα ειναι ?το οραω-ω(αλλα δεν γραφετε ετσι...)

β)γινεται να μου πειτε πως γινονται οι αυξησεις???ποιες ειναι δηλαδη σε στυλ το α -->η
τα αλλα ποια ειναι??:hmm:εψαξα στην γραμματικη αλλα δεν βγαζω νοημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
Λοιπον οι αυξησεις ειναι οι εξης:
α,ε--> η
αι,ει--> η(με υπογεγραμμένη)
ο--> ω
οι--> ω(με υπογεγραμμένη)
ι(βραχύ)--> ι(μακρό)
υ(βραχύ)--> υ(μακρό)

το ίδοι είναι ευκτική γ' προσώπο του β' αορίστου του οράω,-ω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Λοιπον οι αυξησεις ειναι οι εξης:
α,ε--> η
αι,ει--> η(με υπογεγραμμένη)
ο--> ω
οι--> ω(με υπογεγραμμένη)
ι(βραχύ)--> ι(μακρό)
υ(βραχύ)--> υ(μακρό)

το ίδοι είναι ευκτική γ' προσώπου του β' αορίστου του οράω,-ω:)


ευχαριστω.ευχαριστω.ευχαριστω.ευχαριστω.ευχαριστω.ευχαριστω.!!!:clapping::-*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
Τίποτα βρε συ:D:-*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
α)να κλιθει το ρημα πλεω στον ενεστωτα και στον παρατατικο σε ολες τις εγκλισεις
any help?

αυτες ΟΙ ΣΥΝΑΙΡΕΣΕΙΣ μου εχουν βγαλει την πιστη!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
Ριρίκα ξεκίνα να γράφεις:P

Οριστική
Ενεστώτας: πλέω, πλέεις, πλέει, πλέομεν, πλέετε, πλέουσιν
Παρατατικός: έπλεον, έπλεες, έπλεε, επλέομεν, επλέετε, έπλεον

Υποτακτική
Ενεστώτας: πλέω, πλέης, πλέη, πλέωμεν, πλέητε, πλέωσιν

Ευκτική
Ενεστώτας: πλέοιμι, πλέοις, πλέοι, πλέοιμεν, πλέοιτε, πλέοιεν

Προστακτική
Ενεστώτας: ---, πλέε, πλεέτω, ---, πλέετε, πλεόντων-έτωσαν

Για τυχόν λάθη δεν ευθύνομαι εγώ, χαχα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iSasori

Νεοφερμένος

Ο iSasori αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
ευχαριστώ πάρα πολύ ^^ :D

ευχαριστώ ^^ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Ριρίκα ξεκίνα να γράφεις:P

Οριστική
Ενεστώτας: πλέω, πλέεις, πλέει, πλέομεν, πλέετε, πλέουσιν
Παρατατικός: έπλεον, έπλεες, έπλεε, επλέομεν, επλέετε, έπλεον

Υποτακτική
Ενεστώτας: πλέω, πλέης, πλέη, πλέωμεν, πλέητε, πλέωσιν

Ευκτική
Ενεστώτας: πλέοιμι, πλέοις, πλέοι, πλέοιμεν, πλέοιτε, πλέοιεν

Προστακτική
Ενεστώτας: ---, πλέε, πλεέτω, ---, πλέετε, πλεόντων-έτωσαν

Για τυχόν λάθη δεν ευθύνομαι εγώ, χαχα:P

ξερεις κατι???νομιζω πως δεν γινεται πλεεις..αλλα πλεις ..σαν συναιρεση...καπως ετσι μας το ειχε κανει και η καθηγητρια μας στο σχολειο αλλα δεν θυμαμαι καθολου τις συναιρεσεις!!!καποιος που να τις ξερει??


και


το ιδοι πως κλινεται στο ενεστωτ και παρατατικο ε.φ σε ολες τις εγκλισεις???ΣΟΣ ΣΟΣ ΣΟΣ ΣΟΣ:/:

ΑΣΧΕΤΗ ΗΕRE!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
Πφφ ρε συ σορρυ αλλά σε αυτό μου το σπίτι δεν έχω τα βιβλία μου, σορρυ:/:

Αδαμαντία το πλέω το έχει στη γραμματική σελίδα 210:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iSasori

Νεοφερμένος

Ο iSasori αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
ξερεις κατι???νομιζω πως δεν γινεται πλεεις..αλλα πλεις ..σαν συναιρεση...καπως ετσι μας το ειχε κανει και η καθηγητρια μας στο σχολειο αλλα δεν θυμαμαι καθολου τις συναιρεσεις!!!καποιος που να τις ξερει??


και


το ιδοι πως κλινεται στο ενεστωτ και παρατατικο ε.φ σε ολες τις εγκλισεις???ΣΟΣ ΣΟΣ ΣΟΣ ΣΟΣ:/:

ΑΣΧΕΤΗ ΗΕRE!!

Λοιπόν!
εδώ θέλουμε τα Β τάξης συνηρημένα ρήματα σε -έω -ῶ
Αρα
ε+ε=ει (π.χ. ζητέετε = ζητεῖτε)
ε+ο=ου (π.χ. ζητέομεν = ζητοῦμεν)
Μάλιστα πρέπει να πούμε οτι το ρήμα πλέω είναι ενα απο τα 9 μονοσυλλαβα ρηματα σε -εω και συναιρείται μονο οπου μετα το χαρακτηρα ε ακολουθει ε ή ει.
Λοιπόν οπότε γίνεται
ενεστώτας>>> Οριστικη>>>πλέω πλεῖς πλεῖ πλέομεν πλεῖτε πλέουσιν
υποτακτικη>>πλέω πλέῃς πλέῃ πλέωμεν πλέητε πλέωσιν
ευκτικη>>>>πλέοιμι πλέοις πλέοι πλέοιμεν πλέοιτε πλέοιεν
προστακτικη>>> --- , πλεῖ , πλείτω , -- , πλεῖτε, πλεόντων/πλείτωσαν
παρατατικός>>> ἔπλεον ἔπλεις ἔπλει ἐπλέομεν ἐπλεῖτε ἔπλεον :D
Ελπίζω να μην έχω κανένα λαθος ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζαννα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Blue Butterly ( δεν ξερω το ονομα σου ) :)
με αφησες αφωνη :clapup:

RESPECT!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
:clapup::worry::worry:
Λοιπόν!
εδώ θέλουμε τα Β τάξης συνηρημένα ρήματα σε -έω -ῶ
Αρα
ε+ε=ει (π.χ. ζητέετε = ζητεῖτε)
ε+ο=ου (π.χ. ζητέομεν = ζητοῦμεν)
Μάλιστα πρέπει να πούμε οτι το ρήμα πλέω είναι ενα απο τα 9 μονοσυλλαβα ρηματα σε -εω και συναιρείται μονο οπου μετα το χαρακτηρα ε ακολουθει ε ή ει.
Λοιπόν οπότε γίνεται
ενεστώτας>>> Οριστικη>>>πλέω πλεῖς πλεῖ πλέομεν πλεῖτε πλέουσιν
υποτακτικη>>πλέω πλέῃς πλέῃ πλέωμεν πλέητε πλέωσιν
ευκτικη>>>>πλέοιμι πλέοις πλέοι πλέοιμεν πλέοιτε πλέοιεν
προστακτικη>>> --- , πλεῖ , πλείτω , -- , πλεῖτε, πλεόντων/πλείτωσαν
παρατατικός>>> ἔπλεον ἔπλεις ἔπλει ἐπλέομεν ἐπλεῖτε ἔπλεον :D
Ελπίζω να μην έχω κανένα λαθος ;)


[1000985605969256257405765968257898620956259867257469825709257298572586056729058679835627980567297625476256479385467923574205-130959086359605765376095867ευχαριστω !!!ευχαριστω πολυ και εσενα ριρικα !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top