Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά

Eva Ch

Νεοφερμένος

Η Eva Ch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Να κληθεί ο σίτος.. (και οι δεύτεροι τύποι) και να γίνει χρονική αντικατάσταση στο επιλελοιπέναι :(
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphadora

Νεοφερμένος

Η Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Νομίζω ότι θα ήταν καλύτερα σε ονομαστική, χωρίς να πέρνω όρκο γιατί δεν ειμαι και της θεωρητικής για να ξέρω και πολλά πολλά... αλλά για να πω την αλήθεια δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο για μετοχές γενικής...

edit: μια φιλη μου της θεωρητικης λεει οτι συνήθως είναι απόλυτες, αλλά καλό θα ήταν να κάνεις έναν έλεγχο πρώτα και να μην το παίρνεις πάντα σαν δεδομένο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Η φιλόλογός μας μας έχει πει ότι οι μετοχές σε πτώση γενική είναι απόλυτες.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A_myrto

Νεοφερμένος

Η A_myrto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
γενικη απολυτη μετοχη ειναι η μετοχη της οποιας το υποκειμενο δεν παιζει αλλο ρολο μεσα στην προταση οπως υποκειμενο ρηματος η αντικειμενο

συννημενη μετοχη ειναι η μετοχη της οποιας το υποκειμενο εχει τουλαχιστον ενα ακομα ρολο μεσα στην προταση οπως υποκειμενο ρηματος η αντικειμενο

το υποκειμενο της μετοχης και η μετοχη συμφωνουν σε αριθμο,πτωση και γενος.δηλαδη η πτωση της μετοχης χρειαζεται μονο αν θελουμε να βρουμε να βρουμε το υποκειμενο της και οχι για να την χαρακτηρισουμε ως συννημενη η γενικη απολυτη.

ελπιζω να βοηθησα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AntGuRu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AntGuRu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 139 μηνύματα.
Ναι αυτό το ήξερα, γι'αυτό και μου έκανε εντύπωση ο κανόνας.
Γιατί στα 2 πρώτα παραδείγματα απέδειξα ότι μπορεί να είναι και συννημένες (ή έτσι νομίζω τουλάχιστον :P).

Είναι εύλογη απορία; Να τολμήσω να την ρωτήσω στην καθηγήτρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
σιτος
σιτου
σιτω
σιτον
σιτε

σιτα
σιτων
σιτοις
σιτα
σιτα

δεν εχει δευτερους τυπους...

επιλειπειν
επιλειψειν
επιλιπειν
επιλελοιπεναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zouzoula

Νεοφερμένος

Η zouzoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Γεια σε ολους!Μπορειτε να με βοηθησετε με την 2η ασκηση της σελιδας 78?Ειναι επιγον!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eva Ch

Νεοφερμένος

Η Eva Ch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
σιτος
σιτου
σιτω
σιτον
σιτε

σιτα
σιτων
σιτοις
σιτα
σιτα

δεν εχει δευτερους τυπους...

επιλειπειν
επιλειψειν
επιλιπειν
επιλελοιπεναι

Α,οκ!!Η καθηγητρια μας,μας ειπε οτι εχει..τελος παντων..!!!
Σ'ευχαριστω πολυ!!!!:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A_myrto

Νεοφερμένος

Η A_myrto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
φυσικα!μην ντρεπεσαι ποτε για τις αποριες σου!εγω εβαλα το χημικο να εξηγησει 5 φορες χωρις υπερβολες την ιδια ασκηση!:lol:για αυτο δεν ειναι οι καθηγητες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AntGuRu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AntGuRu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 139 μηνύματα.
Ποτέ δεν φοβήθηκα να το κάνω αλλά συχνά κατηγορούμαι για αυτό.

Για παράδειγμα πέρυσι τον είχα πρήξει τον καθηγητή γιατί το Vολικό = V1 + V2 σε κάτι συστήματα ηλεκτρισμού και όλοι με έβριζαν του τύπου "ωχ ακόμα να το καταλάβεις". Βέβαια είμαι σίγουρος πως ούτε αυτοί το καταλάβαιναν και δεν είμαι εγώ ο χαζός. Από την άλλη, ποιος χαζός παραδέχετε ότι είναι χαζός;:P Φιλοσοφικά ερωτήματα.

Το θέμα είναι ότι σκέφτομαι κάπως περίπλοκα και πολλές φορές πνίγομαι σε μια κουταλιά νερό...

Νέο παράδειγμα:
"Πυρετό εχούσης, Κατερίνα εις σπίτιν έκατσον" :jumpy:Just for fun και
"Λιγοστούς συμμάχους εχούσης, Αθήνα εις Λακεδαιμονίοις παρεδώθηκε" (για το ρήμα δεν είμαι σίγουρος γιατί βαρέθηκα να το κλίνω:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
δε σημαινει οτι οποια μετοχη ειναι σε γενικη ειναι εξ ορισμου απολυτη ...αυτο ειναι μεγαλο λαθος...

ως απολυτη μετοχη οριζεται εκεινη της οποιας το υποκειμενο (που ειναι στην ιδια πτωση με αυτην)δεν εχει αλλη λειτουργια στην προταση .... αντιθετα η συνημμενη μετοχη εχει υποκειμενο (στην ιδια πτωση παντα με αυτην) το οποιο εχει και αλλη λειτουργια στην προταση πχ αντικειμενο υποκειμενο..κτλ

το υποκειμενο της μετοχης απαραιτητα εχει την ιδια πτωση με τη μετοχη
συνιθιζεται ομως στα αρχαια κειμενα να βλεπουμε την απολυτη μετοχη περισσοτερο σε γενικη πτωση... για αυτο συνηθως η απολυτη μετοχη ειναι σε γενικη
δεν ειναι ομως και απαραιτητο πχ
ουτοι εισι οι λογοι του Αγησιλαου βουλομενου την πολιν.
μτφ. αυται ειναι τα λογια του Αγησιλαου ο οποιος θελει την πολη.
εδω το "Αγησιλαου" ειναι γενικη υποκειμενικη στο "λογοι" (ο Αγησιλαος λεγει). παρακατω το "βουλομενου" ειναι σε γενικη και εχει ως υποκειμενο
το "Αγησιλαου" το οποιο ειναι επισης σε γενικη. Εφοσον το υποκειμενο της μετοχης εχει και αλλη συντακτικη λειτουργια στην προταση(ειναι γενικη υποκειμενικη) η μετοχη σε γενικη ειναι συνημμενη.. και μαλιστα ειναι και επιθετικη

επομενως δεν ειναι κανονας οτι οποιαδηποτε μετοχη σε γενικη ειναι απολυτη... εξαρταται απο τη λειτουργια του υποκειμενου της..
-----------------------------------------
Νέο παράδειγμα:
"Πυρετό εχούσης, Κατερίνα εις σπίτιν έκατσον" :jumpy:Just for fun και
"Λιγοστούς συμμάχους εχούσης, Αθήνα εις Λακεδαιμονίοις παρεδώθηκε" (για το ρήμα δεν είμαι σίγουρος γιατί βαρέθηκα να το κλίνω:P)
περα απο την πλακα:P
τα παραδειγματα σου ειναι λαθος..
γιατι εβαλες το εχουσης σε γενικη εφοσον το υποκειμενο(κατερινα:P) ειναι σε ονομαστικη?? πρεπει να μπει σε ονομαστικη και η μετοχη ειναι συνημμενη.. πυρετο εχουσα η κατερινα οικια(εις σπιτιν:P) εκατσε..
το ιδιο συμβαινει και στο αλλο παραδειγμα..
λιγοστους συμμαχους εχουσα Αθηνα εις Λακεδαιμονιους παρεδωθη.
-----------------------------------------
1) Ηρησαμένου Περικλέος βουλευτής, εκέλευσε την πόλιν εις Λακεδαιμονίους παραδείναι. = Αφού ο Περικλής έγινε βουλευτής, διέταξε να παραδοθεί η πόλη στους Λακεδαιμονίους.

2) Ταύτα λεξαμένου Περικλέος, προσέβαλε αυτός Αλκιβιάδην. = Ο περικλής είπε αυτά, και προσέβαλε τον Αλκιβιάδην.

Μήπως πρέπει αυτές οι μετοχές να μπουν σε ονομαστική;
ναι πρεπει να μπουν σε ονομαστικη... το υποκειμενο των μετοχων ειναι το ιδιο με το υποκειμενο του ρηματος σε καθε περιπτωση εδω.. αφου το υποκειμενο του ρηματος ειναι παντα σε ονομαστικη τοτε και η μετοχες(αφου εχουν το ιδιο υποκειμενο με το ρημα) θα μπουν σε ονομαστικη..

το εκελευσε στην πρωτη σου προταση εχει υποκειμενο το Περικλης το οποιο ειναι σε ονομαστικη... αρα και η μετοχη εφοσον εχει υποκειμενο το ιδιο(το Περικλης) θα μπει σε ονομαστικη..
Ηρεθεις (και οχι ηρησαμενου) ο Περικλης βουλευτης εκελευσε....(αφου ο Περικλης εκλεχτηκε βουλευτης, διεταξε...)

και παλι το προσεβαλε εχει υποκειμενο το Περικλης.. ειναι σε ονομαστικη .. αλλα και η μετοχη εχει υποκειμενο το Περικλης ....αρα και η μετοχη σε ονομαστικη θα μπει ..
ταυτα ειπων(λαθος το λεξαμενος) ο Περικλης Αλκιβιαδην προσεβαλε..
(επειδη ειπε αυτα ο Περικλης προσεβαλε τον Αλκιβιαδη..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AKIRA

Νεοφερμένος

Η Κατερινάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Νέο παράδειγμα:
"Πυρετό εχούσης, Κατερίνα εις σπίτιν έκατσον" :jumpy:Just for fun




Α ρε Αντώνη!!!just for fun αλλά στο στόμα πάντα με έχεις!:Pατιμούτσικο ε ατιμούτσικο?!;):xixi::xixi:είπα και γω να μείνω άρρωστη 2 μερες αλλά πουουού!!! ή εσύ θα με αναφέρεις (:mad: και στα ΑΡΧΑΙΑ βρήκες??! ) ή θα με θάψει η Οικονόμου που ήρθα με πυρετό!! :Pkidding)))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
σιτος
σιτου
σιτω
σιτον
σιτε

σιτα
σιτων
σιτοις
σιτα
σιτα

δεν εχει δευτερους τυπους...

κι ομως εχει:

σιτα/σιτοι
σιτων/σιτων
σιτοις/σιτοις
σιτα/σιτους
σιτα/σιτοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Επεκαλειτο:χρονική αντικατάσταση
καθοραν:χρονική αντικατάσταση και εγκλιτική
αγνούνται:υποτακτική και ευκτική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HOOLIGAN13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dhmhtrhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
επικαλειτο χρονικη αντικατασταση β ενικο στην φωνη που βρισκεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Επεκαλειτο:χρονική αντικατάσταση
καθοραν:χρονική αντικατάσταση και εγκλιτική
αγνούνται:υποτακτική και ευκτική
Παιδιά το χρειάζομαι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Οποιος το χρειάζεται το κάνει μόνος του.

επικαλείτο είναι απο το επικαλουμαι
καθοραν απο το καθορώ

κατα το λύω κλίνονται και το ποιώ
το αλλο πρεπει να είναι κατα το δηλώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Οποιος το χρειάζεται το κάνει μόνος του.

επικαλείτο είναι απο το επικαλουμαι
καθοραν απο το καθορώ

κατα το λύω κλίνονται και το ποιώ
το αλλο πρεπει να είναι κατα το δηλώ


Συμφωνώ!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HOOLIGAN13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dhmhtrhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
τοτε στις 62 σελιδες τι ειναι ρε παιδια για να μην τρελαθουμε δηλαδη...ποιος κανει τις ασκησεις μονος του?και εγω εχω βοηθησει και περιμενω κ εγω μια βοηθεια τωρα.Αλλα τεσπα σας προλαβα το βρηκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Μπορείς να μου πείς και εμένα που το βρήκες;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top