Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
λεγειν
-
λεξειν/ερειν
λεξαι/ειπαι/ειπειν
ειρηκεναι
-
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maresca7

Νεοφερμένος

Ο maresca7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
χαρα μου που βοηθησα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Παιδάκια,μήπως ξέρετε ποθ θα βρώ τις μετοχές και την προστακτική του ρήματος σιωπώ;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwannak

Νεοφερμένος

Η Ιωαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
θελω μια βοηθεια μαw εβαλαν να κανουμε εγκλητικη αντικατασταση τα: εισελθοντες το λαβοντες το απαγαγοντες αλλα στα ρηματα τους..και αντιστιχα το καθενα στο β ενικο στο γ ενικο κ στο β πληθ


ευχαριστω εκ των προτερων..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
θελω μια βοηθεια μαw εβαλαν να κανουμε εγκλητικη αντικατασταση τα: εισελθοντες το λαβοντες το απαγαγοντες αλλα στα ρηματα τους..και αντιστιχα το καθενα στο β ενικο στο γ ενικο κ στο β πληθ


εισηλθες εισελθεις εισελθοις εισελθε εισελθειν εισελθων/ουσα/ον
ελαβε λαβη λαβοι λαβετω λαβειν λαβων/ουσα/ον
απηγαγετε απαγαγητε απαγαγοιτε απαγαγετε απαγαγειν απαγαγων/ουσα/ον
-----------------------------------------
Παιδάκια,μήπως ξέρετε ποθ θα βρώ τις μετοχές και την προστακτική του ρήματος σιωπώ;;;

απο ολους τους χρονους?σου τους δινω ολους,ουφ :P

σιωπων/ωα/αν
--
σιωπησων/σωσα/σαν
σιωπησας/ασα/σαν
σεσιωπηκως/υια/ος


σιωπα
σιωπατω
σιωπατε
σιωπαντων/ατωσαν

σιωπησε
σιωπητω
σιωπητε
σιωπηντων/ητωσαν

σιωπον
σιωπησατω
σιωπησατε
σιωπησαντως/ατωσαν

σεσιωπηκως ισθι
<< εστω
σεσιωπηκοτες εστε
<< οντων/εστωσαν


παντως για αυτα δεν ειμαι καθολου σιγουρη,καλυτερα να παρεις κι αλλη γνωμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

argy13

Νεοφερμένος

Η argyrw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδια μηπως μπορει καποιος να μου πει την ασκηση στη σελ. 113 την 3 ειναι για αυριο...οποιος μπορει! :(
-----------------------------------------
το βρηκα οκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λευτερης Κελ.

Νεοφερμένος

Ο Λευτερης Κελ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Έχω μια άσκηση στα αρχαία και θέλω βοήθεια... είναι λίγο δύσκολη :
" Η στημένη δίκη του Θηραμένη ποιές παρόμοιες δίκες μας θυμίζει στη σύγχρονη ιστορία ; " ποιές βρε παιδιά;;;;;;;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

overkill

Νεοφερμένος

Η overkill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
παιδια μπορει να μου πει κανεις τους αρχικους χρονους του 'ειργασμένην' κ αν εχετε να προτηνετε κανενα καλο λεξικο της αρχαιας ελληνικης;

ευχαριστω εκ των προτέρων :):thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
χρονικη αντικατασταση θες η αρχικους του ρηματος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

overkill

Νεοφερμένος

Η overkill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
χρονικη αντικατασταση** συγγνωμη,λαθος..:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hipman

Νεοφερμένος

Ο Ιπποκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Παιδια μπορει καποιος να μου κλινει το ουσιαστικο θριξ...;;;;:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsakd

Νεοφερμένος

Η tsakd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
....νομιζω...

θριξ θρικος θρικι θρικα θριξ
θρικες θρικων θριξι θρικας θρικες
δεν ειμαι σιγουρη
πρεπει να κλινεται οπως ο κοραξ του κορακος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hipman

Νεοφερμένος

Ο Ιπποκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
οχι δεν ειναι ετσι, π.χ. γενικη κανει της τριχος.... γι αυτο σας το ζηταω γιατι ειναι περιπλοκο!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
θριξ
τριχος
τριχι
τριχα
θριξ

τριχες
τριχων
θριξι
τριχας
τριχες

?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Χμμμ, θα μπορουσες να αναφερθεις στις εξης ομοιοτητες (αποψη μου βεβαια και δε λεω οτι μπορουν να ειναι ολα σωστα):

1)Στο ποσο διεφθαρμενη ηταν και ειναι η δικαστικη εξουσια και ποσο ευμεταβλητες ειναι οι αποφασεις της
2)Στο οτι οι κυβερνώντες δε δινουν σημασια στους νομους
3)Στο οτι η κοινη γνωμη ειναι ευκολα χειραγωγισιμη και καθ'ενας νοιαζεται για τον εαυτο του ("απορω ομως μ'εσας που, αν και γνωριζετε οτι το ονομα μου δε διαγραφεται καθολου ευκολοτερα απο αυτο καθενος απο εσας...")
4)Η πολιτικη ηγεσια αποτελειται απο τους αδικωτερους ανθρωπους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsakd

Νεοφερμένος

Η tsakd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
α ισως ειναι αυτο που εχει απαντηθει πιο κατω
δεν ηξερα οτι ηταν της τριχος...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimisrockas

Νεοφερμένος

Ο Dimitris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Να κλίσουμε....κακοήθεις,ελεήμων......βοήθεια....:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4kR!bn:)

Νεοφερμένος

Η Ακριβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Μοσχάτο (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Να κλίσουμε....κακοήθεις,ελεήμων......βοήθεια....:'(
οί κακοήθεις
των κακοήθων
τοις κακοήθεσι
τούς κακοήθεις
κακοήθεις



ό ελεήμων
του ελεήμονος
τω ελεήμονι
τόν ελεήμονα
ελεημον

το ίδιο είναι και το θηλυκό.Όπου δεν εχει τόνο πάει περισπωμένη:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

everes

Νεοφερμένος

Ο everes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
παιδια μπορειτε να μου βρειτιε την χρονικη αντικατασταση στο απαραμφατο διενεγκειν ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top