Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά

p0p@k!

Νεοφερμένος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
να σας ρωτήσω κάτι βρεεε παιδιά
πως γράφουμε αρχαία(δασείες κτλ κτλ) στο pc;;ε;;
Υπάρχει μία γραμματοσειρά στον Η/Υ που είναι για πολυτονικά συστήματα. ονομάζεται palatino linotype
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos--

Νεοφερμένος

Ο christos-- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σας παιδια ειμαι καινουργιος και θελω μια μικρη βοηθεια....εχει καπιοσ απαντηση σε αυτην την ερωτηση (ποια η συμπεριφορα του αγισιλαου απεναντι στους αιχμαλοτους,στον αμαχο πληθυσμο και στα ιερα τον πολεων).θα σας ειμαι υποχρεομενος αν μου δωσει καποιος απαντηση!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
η καταστροφη της ορθογραφιας...

μετρησα 6 λαθη σε 2 σειρες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Λοιπόν. Η ερώτηση είναι η εξής:

Να χαρακτηρίσετε τους Αθηναίους από τις προτάσεις και τις ενέργειές τους πριν και κατά τη διάρκεια της ναυμαχίας και να συγκρίνετε την στάση τους με τη στάση των Κορινθίων και των μισθοφόρων.


Θέλω λιγη βοήθεια, καμία σημείωση ή κάτι που μπορεί να βοηθήσει γιατί έλειπα εκείνες τις μέρες που κάναμε το μάθημα και δεν έχω τίποτα..

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Μήπως θα μπορουσες να μας πεις σε ποιες σελιδες αναφέρεσαι?
Για να μπορουμε να σε βοηθησουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Αυτά κάνουν τα greeklish....

Να ρωτήσω, έχει κανείς την μετάφραση του Θουκιδίδη Βιβλίο 3. Κεφάλαιο 81?
Δεν την βρίσκω στη βιβλιοθήκη. Εχει μόνο μέχρι το 80.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.

mel!n@

Νεοφερμένος

Η μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
εχετε καμια ιδεα για τα σοσ του ιουνιου?? δν εχω διαβασει ολη τη χρονια κ δν ξερω απο π να αρχισω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

benpap

Νεοφερμένος

Ο benpap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Τι πρεπει να ξερω στα αρχαια για να γραψω 20 στα στις εξετασεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Χμ όλη την μετάφραση και τα σχόλια απ'έξω. Να κλίνεις όλα τα ρήματα, ουσιαστικά, επίθετα (Χρονικές και εγκλιτικές εννοούνται) και την σύνταξη όλου του αρχαίου κειμένου.

Αυτά βρε, παιχνιδάκι. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

benpap

Νεοφερμένος

Ο benpap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ελεος, ολα παπαγαλια χωρις καμια λογικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
αιντά! ο κάθε άκυρος κολλημένος θετικο-τεχνολογικός μπαίνει σε θέματα για αρχαία και λέει τη βλακεία του... δεν απευθύνομαι προσωπικά στον από επάνω αλλά είναι γενικό το κακό...αφού είναι ασήμαντα θα παρακαλούσα να μην γράφετε σε κάθε θέμα για αρχαία λέξεις όπως :βλακείες,παπαγαλία κτλ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Γιατί μπορώ και 'γω άνετα αν θέλω να μπω στης γεωμετρίας και να βγάλω το άχτι μου. (συμπληρώνω τον Ηλία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mel!n@

Νεοφερμένος

Η μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
κ γω δν ειμαι της θεωριτηκης αλλα δεν πιστευω πως τα αρχαια ειναι παπαγαλια εχουν μια λογικη οπως ολες οι γλωσσες. πηγα μια φορα ν μαθω μεταφραση απ εξω κ δν εβγαινε ενω οταν τα βλεπω με τη λογικη ειναι καπως καλυτερα τα πραγματα..
-----------------------------------------
σ αυτο τ site εχει στη βιβλιοθηκη διαφορες μεταφρασεις απο αρχαια αλλα εγω δν βρισκω του θουκη ιστορια κεφ 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31. μηπως μπορει ν με βοηθησει κανεις???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
ταρχαία σίγουρα δεν είναι παπαγαλία (κατα ένα μεγάλο ποσοστό τουλάχιστον!)το συντακτικό τη στιγμή που βγαίνει στην τάξη είναι μαθηματική λογική, φυσική σκέψη(πολύ το τράβηξα:P).τώρα η γραμματική:sick::sick::sick: ναι είναι κάπως παπαγαλία και γιαυτό τη μισώ όσο τίποτα άλλο!!!!!η μετάφραση βγαίνει(αρκεί να ξέρεις αρχαία:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p@g

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
εγω παντως ποτε δεν τα αγαπουσα τα αρχαια παρολα αυτα το θεωρουσα χρησιμο μαθημα αλλα το κερασακι στην τουρτα ηταν οι 6 διδακτικες ωρες που εχουμε φετος!!!!:mad:τωρα πλεον τα σιχαινομαι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
που να δεις,,,εμείς έχουμε Δ-Τ πρώτη ώρα Τ-Π 2η ώρα και παρασκευή 2ωρο 2η και 8η....τραλαλαλαλα......
κατά τα αλλα εγω δεν τα μισώ μπορώ να πω ότι φέτος μαρέσουν πολύ περισσότερο από πέρσι(το συντακτικό τουλάχιστον)....
αλλά μπροστά στη φυσική...δεν πιάνουν τίποτα...!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
ρε παιδια ας μην το ψαχνουμε...τα αρχαια ειναι τροπος σκεψης....δεν ειναι τυχαιο οτι στο εξωτερικο τα παιδια τα διδασκονται απο το γυμνασιο ακομα....κατα τα αλλα γνωμη μου ειναι πως για να τα καταφερει κανεις πρεπει να αρχισει απο νωρις αγνωστο...κατα τα αλλα ειναι μονο διαβασμα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vanesa

Νεοφερμένος

Η Vanesa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
γενικά όποιος θέλει για σοσ!!με συμπληρώνουν και άλλα παιδιά!!
η καθηγήτριά μου μας λέει ότι από μετάφραση είναι:από Ξενοφώντα σελ. 71 οι όροι της ειρήνης(20), σελ. 86 (53) και από Θουκιδίδη σελ. 315 και σελ. 320..

τώρα από ρήματα και ουσιαστικά για να κλίνουμε όπως μπορείς να καταλάβεισ δεν είναι και τόσο εύκολο να σου πω..τα βασικά όμως που πρέπει να ξέρεις είναι: ναυς, άνερ, γυνή..κ αλλα που δεν μου ερχονται σορρυ!

αλλα βεβαια ειναι διαφορετικα σε καθε σχολειο..μπορει εμεις να εχουμε κεφαλαια π εσεις δεν εχετε..!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Ερικα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ερικα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
οχι καλε!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top