Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
Θελω τη βοηθεια σας για μια ερωτηση στο βιβλιο των αρχαιων.

Θέματα για συζητηση,σελιδα 104

Πώς εξηγειται το γεγονος οτι πολλοι καταδιωκομενοι,αντιπαλοι του καθεστωτος,εβρισκαν καταφυγιο στον Πειραια?

πλζ παιδια,τη θελω γρηγορααα!!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steve391242

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Μάλλον το ήθελες για χθές το βράδυ,αλλά από ό,τι μας είχε πει ο καθηγητής μας όταν ήμασταν εκεί,και αν θυμάμαι καλά βέβαια,νομίζω ότι και από πιο πριν ο Πειραιάς κατοικούνταν στην πλειονότητά του από δημοκρατικούς.Οπότε τώρα που καταδιώκονταν από τους Τριάκοντα,μπόρούσαν να βρούν εκεί πολύ ευκολότερα κατάλυμμα,αφού είναι δίπλα στην Αθήνα και επειδή εκεί θα φυγαδεύονταν από τους ομοϊδεάτες τους.Νομίζω δηλαδή.

Νομίζω ό,τι όπως είπε και η London,επειδή οι μέτοικοι δεν ήταν Αθηναίοι αυτοί καθ'εαυτοί,αλλά είχαν έρθει στην Αθήνα από άλλες πόλεις,είχαν μόνο φορολογικές υποχρεώσεις και όχι δικαιώματα ιδιοκτησίας στο αθηναϊκό έδαφος.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

millerovia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η millerovia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Ακούω ιδέες...
Πώς εξηγείτε το γεγονός ότι σκεπτόμενοι άνθρωποι,συγγραφείς και φιλόσοφοι,και μάλιστα όχι θαυμαστές ή οπαδοί του δημοκρατικού πολιτεύματος,όπως είχε εξελιχθεί στην Αθήνα του τέλους του 5ου αιώνα(Ξενοφών,Πλάτων,Αριστοτέλης)αποδοκιμάζουν έντονα το καθεστώς των τριάκοντα και επαινούν αποφάσειςτης αποκαταστημένης δημοκρατίας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

λευτέρης

Νεοφερμένος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Καταρχάς,όλοι αυτοί μπορούσαν να κρινουν αντικειμενικά,και έτσι έβλεπαν πως το τυραννικό καθεστώς των τριάκοντα ήταν αντιλαικό.
Άνθρωποι εκτελούνταν χωρίς πρόβλημα,και τα ιερά παραβιάζονταν(δες και σχετικό κείμενο στο αρχαίοι έλληνες ιστοριογράφοι).
Φυσικά δεν μπορούσαν να μείνουν υπερασπιστές ενός τόσο βρώμικου καθεστώτος.
Έτσι,άλλαξαν απόψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
ok thnx.ναι,για χτες την ηθελα,αλλα δεν μας την εξετασει τελικα,την τριτη :D πηρα την απαντηση κι απο το ιδαιατερο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

millerovia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η millerovia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Καταρχάς,όλοι αυτοί μπορούσαν να κρινουν αντικειμενικά,και έτσι έβλεπαν πως το τυραννικό καθεστώς των τριάκοντα ήταν αντιλαικό.
Άνθρωποι εκτελούνταν χωρίς πρόβλημα,και τα ιερά παραβιάζονταν(δες και σχετικό κείμενο στο αρχαίοι έλληνες ιστοριογράφοι).
Φυσικά δεν μπορούσαν να μείνουν υπερασπιστές ενός τόσο βρώμικου καθεστώτος.
Έτσι,άλλαξαν απόψεις.
Thanks:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
είναι σημαντικό μάθημα( επειδή το κάνουμε 6 ώρες...:P) όσοι έχετε κάποια απορία να απευθύνεστε εδώ για να βοηθάμε όσο μπορούμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

λευτέρης

Νεοφερμένος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
δεν κάνει τίποτα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
μηπως μπορει να μου κανει καποιος την εγκλιτικη αντικατασταση του "άγνοιο"?
τη χρειαζομαι για αυριο.πλζ πειτε μου τουλαχιστον ποιανου ρηματος ειναι και τι εγκλιση(ειμαι σιγουρη οτι ειναι ευκτικη αλλα δε βρισκω το ρημα!:hmm:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
από ποιο κείμενο είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

λευτέρης

Νεοφερμένος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
χμμμ πρέπει να είναι του αγνοίμην,αλλά δεν παίρνω και όρκο.
δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοιο ρήμα βασικά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
Φωνης(=ξενοφωντας :P),βιβλιο 2,κεφαλαιο 4,παραγραφος 18-19.σελ 106 διδακτικου βιβλιου

και τι,δηλαδη ειναι ρημα της φιλολογου?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
ΟΚ θα στο βρω σε λίγο...
-----------------------------------------
γιατί δεν βρίσκω τέτοιο ρήμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TiNk!!!

Νεοφερμένος

Η TiNk!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Είναι από το αγνοω(-εω)....είναι β' ενικό πρόσωπο μέσης φωνής ευκτικής ενεστώτα.Κλίνεται σαν το ποιω(-εω)ποιουμαι
Οριστική:αγνοη-ει(με περισπωμένη και υπογεγραμμένη)
Υποτακτική:αγνοης(με περισπωμένη)
Ευκτική:αγνοιο
Προστακτική:αγνοου(με περισπωμένη)
Απαρέμφατο:αγνοεισθαι(με περισπωμένη)
Μετοχή:αγνοούμενος-η-ον


Δεν είμαι σίγουρη όμως
-----------------------------------------
Στην υποτακτική αγνοη(με περισπωμένη και υπογεγραμμένη) είναι....έβαλα ένα ς κατά λάθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
ευχαριστω παρα πολυ!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
ΑΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ τελικα αγοιο ελεγε!!!:P:lol:
εγω απο τη βιασυνη μου το διαβασα λαθος :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiko

Νεοφερμένος

Ο tiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μπορει κανεις να με help στα αρχαια 1ης λυκειου?ο καθηγητης μου,μου ζητησε να βρω τις μεταφρασεις Θουκυδιδου ιστοριαι 1ης λυκειου...αμα κανεις βρει κτ η μπορει να help ας το κανει plz :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Μπορείς από την Βιβλιοθήκη του φόρουμ : https://www.ischool.gr/downloads.php?do=cat&id=19 Δεν έχει μόνο μεταφράσεις αλλά θα σε βοηθήσει σε αυτό που ψάχνεις.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mpoumpouka

Νεοφερμένος

Η mpoumpouka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
συμφωνω......αλλα υπαρχουν κ λυσαρια??:jumpy:

καμια απορια ειμαι τελια στα αρχαια...:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
*τέλεια:P... τότε θα βοηθήσουμε τους άλλους...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top