Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
πω πω.............ποσες ωρεσ διαβαζεισ?

Όσες χρειάζεται για να εμπεδώσω καλά αυτό που διαβάζω. Γι'αυτό δεν παίζει ρόλο το πόσο πολύ διαβάζει κανείς αλλά το πόσο κατανοεί στην ουσία αυτό που διαβάζει ... Οπότε στον καθένα ποικίλλει ! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria100000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
μπραβο βρε συ και εισανωτερα......:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pro1996

Νεοφερμένος

Ο pro1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
παιδιά θέλω παθητικό αόρ στν ιδια φωνή στο ερωτάω-ω και χρονικη αντικατάσταση στο ερωτάω-ω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στην Ε.Α. (εγκλιτική αντικατάσταση) του αδικώ στο β' πληθυντικό Αορίστου Μ.Φ. και του εψηφίσαντο στο γ' ενικό Αορίστου Μ.Φ.;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Χρονική Αντικατάσταση

ἐρωτάω-ῶ
ἠρώτων
ἐρωτήσω / ἐρήσοµαι
ἐρώτησα / ἠρόµην / ἠρώτησα
ἠρώτηκα
ἠρωτήκειν


Ο παθητικός αόριστος ἠρωτήθην είναι του ἐρωτῶµαι

:)

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στην Ε.Α. (εγκλιτική αντικατάσταση) του αδικώ στο β' πληθυντικό Αορίστου Μ.Φ. και του εψηφίσαντο στο γ' ενικό Αορίστου Μ.Φ.;

Εγκλιτική Αντικατάσταση:

Οριστική: ἠδικήθητε , εψηφίσατω
Υποτακτική: αδικηθήτε , ψηφίσηται
Ευκτική: αδικηθείητε/ειτε , φηφίσαιτο
Προστακτική: αδικήθητε , ψηφισάσθω

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
έπρασον -Χρονικη αντικατασταση! :$ Δεν ξερω το ρημαα!!Βοηθαει κανεις με την ΧΑ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Έπρασον ή έπρασσον;
Αν είναι το δεύτερο , είναι του ρ.πράττω κι απλώς έχει δύο "σ" αντί για δύο "τ".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Έπρασον ή έπρασσον;
Αν είναι το δεύτερο , είναι του ρ.πράττω κι απλώς έχει δύο "σ" αντί για δύο "τ".

Κανουμε Θουκιδιδη νομιζω πως ειναι η τεχνικη του τετοια ε; Αρα ισως ειναι το δευτερο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Κανουμε Θουκιδιδη νομιζω πως ειναι η τεχνικη του τετοια ε; Αρα ισως ειναι το δευτερο!!
Ακριβώς! (το πρώτο για την ακρίβεια δεν πρέπει να υπάρχει )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Ακριβώς! (το πρώτο για την ακρίβεια δεν πρέπει να υπάρχει )

Ναι αλλα αφου τα σσ τα χει απο τν αρχη πως γινεται η χρονικη;:$
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Ναι αλλα αφου τα σσ τα χει απο τν αρχη πως γινεται η χρονικη;:$
Eίναι α' ενικό ή γ' πληθυντικό;Όπως θα έκανες και το πράττω.
Αν υποθέσουμε ότι είναι α' ενικό , τότε θα κάνει : πράσσω , έπρασσον , πράξω , έπραξα , πέπραχα , επεπράχειν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
και καλού κακού βάλε και ένα πραττω, έπραττον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Άν όμως είναι γ' πληθυντικό θα είναι : πράσσουσι(ν), έπρασσον, πράξουσι(ν), έπραξαν, πεπράχασι(ν), επεπράχεσαν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jim4everjim

Νεοφερμένος

Ο Jim4everjim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΣΤΗΝ ΧΡΟΝΙΚΗ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ετύγχανε . Έχω χάσει τους αρχικούς και δεν ξέρω πως να το κάνω...

Σας ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΣΤΗΝ ΧΡΟΝΙΚΗ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ετύγχανε . Έχω χάσει τους αρχικούς και δεν ξέρω πως να το κάνω...

Σας ευχαριστώ!

Εν: τυγχάνει Πρτ: ετύγχανε Μελ: τεύξηται Αορ: έτυχε Πρκ: τετύχηκε Υπ: ετετυχήκει
(Για τον μέλλοντα δεν είμαι πολύ σίγουρος :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
***τεύξεται δεν είναι ο Μέλλοντας? :hmm:

τεύξομαι
τεύξη(ει)
τεύξεται
τευξόμεθα
τεύξεσθε
τεύξονται ?? Ή εγώ κάνω λάθος?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
Ούπς :P
Ίσως και να έχεις δίκιο!!!
Και είμαι και θεωρητική :redface: Έπαθα και εγώ ένα μικρό μπλακ-άουτ (αλλά ντράπηκα...δε θα πω ψέματα :D)
Τέυξεται είναι η οριστ. μέλλοντα και Τεύξηται η υποτ. μέλλοντα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ούπς :P
Ίσως και να έχεις δίκιο!!!
Και είμαι και θεωρητική :redface: Έπαθα και εγώ ένα μικρό μπλακ-άουτ (αλλά ντράπηκα...δε θα πω ψέματα :D)
Τέυξεται είναι η οριστ. μέλλοντα και Τεύξηται η υποτ. μέλλοντα!!!

Δὲν ἔχει Ὑποτακτικὴ ὁ Μέλλοντας...

(Ὁμολογουμένως θέλεις ἕνα φρεσκάρισμα στὴ Γραμματική. Ξεκίνα το)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Ούπς :P
Ίσως και να έχεις δίκιο!!!
Και είμαι και θεωρητική :redface: Έπαθα και εγώ ένα μικρό μπλακ-άουτ (αλλά ντράπηκα...δε θα πω ψέματα :D)
Τέυξεται είναι η οριστ. μέλλοντα και Τεύξηται η υποτ. μέλλοντα!!!

Χαχαχα...μη νομίζεις και γω Θεωρητική είμαι αλλά πετάω κάτι κοτσάνες!Τελικά όλοι έχουμε πρόβλημα με τη γραμματική.:redface: :P

**ο μελλοντας δεν εχει υποτακτικη! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top