Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
6 ώρες καταραμένες...

Αν έχετε καλό καθηγητή δε θα θέλει και πολύ διάβασμα, παρά μόνο τη μετάφραση και ορισμένα βασικά πράγματα από τη Γραμματική και το Συντακτικό. Αν έχετε κολλημένο, τότε θα πρέπει να πεις γεια στην ταλαιπωρία και την καθημερινή αρχαιοζαλάδα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Ειναι 6 ωρες αρκετα ζορικες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ειναι οντως ενα προβλημα τα τοσα αρχαια στην Α Λυκειου... ευτυχως ειχα σχετικα ελαστικη καθηγητρια και ειχα πολυ καλο βαθμο χωρις να ταλαιπωρηθω παρα πολυ!

Παντως απο την σιχαμερη, αθλια και αυτοκτονικα βαρετη Αντιγονη της Β Λυκειου, ειναι πολυ καλυτερα! :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Grabeel Lucas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eλένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 181 μηνύματα.
εαν θελεις θεωρητικη πρεπει να μαθεις να διαβαζεις τα κειμενα με μια συγκεκριμενη μεθοδο: λεξιλογιο,μτφρση,συνταξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Αν ομως εχει παρει αποφαση να παει θετικη/τεχνολογικη γιατι πρεπει να κανει ΤΟΣΟ αναλυτικα και διεξοδικα τα αρχαια; Ειναι περισσοτερες ωρες απ οτι αλγεβρα+γεωμετρια μαζι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Grabeel Lucas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eλένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 181 μηνύματα.
σιχαμερη, αθλια και αυτοκτονικα βαρετη Αντιγονη της Β Λυκειου
ωχ........μη μου λες τετοια........!!
εχω ακουσει βεβαια οτι ειναι απαιτητικο μαθημα κ εξαιρετικα πιο δυσκολο απ'τα ρητορικα κειμενα κατευθυνσης της Β'
-----------------------------------------
Αν ομως εχει παρει αποφαση να παει θετικη/τεχνολογικη γιατι πρεπει να κανει ΤΟΣΟ αναλυτικα και διεξοδικα τα αρχαια; Ειναι περισσοτερες ωρες απ οτι αλγεβρα+γεωμετρια μαζι...
ειπα ΕΑΝ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγω στο διαγωνισμα Α τετραμηνου Αντιγονης εγραψα 3!! :p Και δεν πηγα και εντελως αδιαβαστος, κατι ειχα διαβασει... δεν καταλαβαινα Χριστο βεβαια.

Εσυ που εισαι θεωρητικη θα τα καταφερεις... εμεις ομως γιατι ειμαστε υποχρεωμενοι να κανουμε τοσο απαιτητικα αρχαια κειμενα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Grabeel Lucas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eλένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 181 μηνύματα.
εχεις δικαιο, ειναι φρικτο...ετσι νοιωθω κ γω με αλγεβρα κ φυσικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Αν ομως εχει παρει αποφαση να παει θετικη/τεχνολογικη γιατι πρεπει να κανει ΤΟΣΟ αναλυτικα και διεξοδικα τα αρχαια; Ειναι περισσοτερες ωρες απ οτι αλγεβρα+γεωμετρια μαζι...

Εσύ δεν είσαι που μισείς τα Μαθηματικά;:P

Εγω στο διαγωνισμα Α τετραμηνου Αντιγονης εγραψα 3!! :p Και δεν πηγα και εντελως αδιαβαστος, κατι ειχα διαβασει... δεν καταλαβαινα Χριστο βεβαια.

Εσυ που εισαι θεωρητικη θα τα καταφερεις... εμεις ομως γιατι ειμαστε υποχρεωμενοι να κανουμε τοσο απαιτητικα αρχαια κειμενα;

Είμαστε γιατί είναι γλώσσα των προγόνων μας κλπ κλπ και τις λοιπές ασυναρτησίες και δικαιολογίες που προβάλλουν για να μας κάνουν να πάμε δύο τρεις ώρες παραπάνω φροντιστήριο. Αλήθεια, δεν μπορεί η Αντιγόνη να είναι τόσο αηδιαστική...
Ελπίζω δηλαδή γιατί η καθηγήτρια που έχουμε τώρα είναι πολύ καλή και δε θέλω να χαλάσει η Αντιγόνη την εικόνα που έχω για αυτήν.
Πέρυσι βέβαια είχαμε έναν που μας έβαζε τόσες ασκήσεις στα αρχαία που τα μισά από όσα διαβάζαμε ήταν Αρχαία. Μπούχτισα. Τα καταριέμαι. Ξέρω πως είναι σημαντικό μάθημα αλλά με τον τρόπο που γίνεται και με το σημείο στο οποίο εστιάζουν, καταντούν πιο βαρετά κι από "Τα σταφύλια της Οργής" του Τζον Στάιμπεκ... Ελπίζω να μην έχετε αποπειραθεί να το διαβάσετε...
-----------------------------------------
εχεις δικαιο, ειναι φρικτο...ετσι νοιωθω κ γω με αλγεβρα κ φυσικη

Ο καθένας έχει τα δικά του! Το ζήτημα είναι να γίνει πιο προσαρμοστικό και ευέλικτο το πρόγραμμα σπουδών του Λυκείου. Τη γενική παιδεία την έχει αναλάβει το Γυμνάσιο. Διαφορετικά το Λύκειο θα ήταν υποχρεωτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HALOS

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
βασικα εγω απο μικρος ημουν καλος στα μαθηματικα αλλα στο γυμνασιο και ειδικα στην 3 δεν διαβαζα...φετος ομως θα κατσω να διαβασω και ενας λογος που μενω γενικα ειναι γιατι η καθηγητρια αλγεβρας και γεωμετριας φενεται πολυ καλη και εμπειρη στην δουλεια της!

-------------------------------------------------------

Απο τι εχω ακουω εδω και χρονια το λυκειο θα γινει υποχρεωτικο....τωρα ποτε θα γινει θα σε γελασω!Παντως εγω ξερω 2 παιδια που δεν εχουν βγαλει καν 1 γυμνασιου...ηρθαν στο γυμνασιο μας οταν εγω πηγαινα 2 γυμνασιου και εφυγαν και ξαναρθαν το επομενο χρονο και παλι εφυγαν δλδ ΕΛΕΟΣ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Καλα εμεις στην Αντιγονη ειχαμε απαραδεκτη καθηγητρια. Δεν εκανε καθολου καλο μαθημα. Στην Α Λυκειου αντιθετως ειχα πολυ καλη καθηγητρια...

Crook μπροστα στα αρχαια τα μαθηματικα ειναι τιποτα! :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Δε λέω, αλλά εμένα μου αρέσουν τα μαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Kαι εμένα...Αλλά για να καταλάβω γιατί να κάνουμε ένα 6ωρο αρχαία με ένα βιβλιο 420 σελιδων + γραμματική + συντακτικό και να κάνουμε μόνο 2 ώρες άλγεβρα; :mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Γιατί είναι βλαμμένοι αυτοί που συνέταξαν το σχολικό πρόγραμμα και δεν σκαμπάζουν τίποτα από τις πραγματικές συνθήκες διδασκαλίας. Η ύλη είναι τρομακτικά τεράστια και οι ώρες διδασκαλίας περιορισμένες (να μην πω ελάχιστες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
εμεις εχουμε 5 ωρες αρχαια... καθως και 3αλγεβρα 2 γεωμετρια... ποιο ευκολο δλδ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sed

Νεοφερμένος

Ο Στάθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
εμεις εχουμε 5 ωρες αρχαια... καθως και 3αλγεβρα 2 γεωμετρια... ποιο ευκολο δλδ...
Εμείς νομίζω έχουμε 6 ώρες αρχαία… :/ και είναι χαλιά!! :sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HALOS

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
εμεις 6 ωρες αρχαια,3 γεωμετρια και 2 αλγεβρα...στο επομενο τετραμηνο θα εχουμε 3 αλγεβρα και 2 γεωμετρια...Αλγεβρα 4 ever:P!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kass0la

Νεοφερμένος

Η Kassy Christina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Δεν υπαρχουν δυσκολα ή ευκολα αρχαια..!Αν διαβαζεις αρκετα και σωστα τα αρχαια τοτε σου ειναι ευκολα.. Αν ομως...δεν διαβαζεις ή καποια δεν εχεις διαβασει παραδειγμα δεν ξερεις ευκτικη δεν θα μπορεις στο τελος να κλινεις κατι στη ευκτικη! ;) Μονο η γραμματικη θα σε δυσκολευει...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mike19930

Νεοφερμένος

Ο mike19930 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Eμεις εχουμε μια πολυ καθιγιτρια και ειναι παιχνιδακι τα αρχαια με λιγο διαβασμα..
Εγω ας πουμε απο το γυμνασιο δεν ειξερα τιποτα απολυτως ενω τωρα εχω μαθει για πρωτο βημα το ρημα "ειμι" σε ολες τις εγγλισεις σε ολους τους χρονουν σε ολους τους αριθμους και προσοπα μονο μεσα σε 10 λεπτα διαβασμα .. (Βεβεα καθε ωρα το κανω μια επαναλιψη για να μην το ξεχασω :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
εμενα μου ειπε αυτη στο ιδιαιτερο οτι ειναι δυσκολα και εχουν δυσκολη μεταφραση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top