Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά

Αδάμ

Νεοφερμένος

Ο Αδάμ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ Νατάσα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Επιτέλους βρήκα μετάφραση Θούκυ!

Την μετάφραση τη βρήκα εδώ
Το link σας παραπέμπει σε σελίδα που υπάρχει αρκετό βοηθητικό υλικό σε φιλολογικά μαθήματα όχι μόνο για την Α' Λυκείου.

(Παρεμβάλλονται κάποια ερμηνευτικά σχόλια και επιπλέον ερωτήσεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
ευχααριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Προτείνω σ'αυτό το topic να ρωτάμε ότι απορίες έχουμε που αφορούν τα αρχαία.:xixi:

Το επίθετο προσιτός βγαίνει από το αρχ. ρήμα πρόσειμι.
Το πρόσειμι βγαίνει από το εμι ή από το εμί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Προτείνω σ'αυτό το topic να ρωτάμε ότι απορίες έχουμε που αφορούν τα αρχαία.:xixi:

Το επίθετο προσιτός βγαίνει από το αρχ. ρήμα πρόσειμι.
Το πρόσειμι βγαίνει από το εμι ή από το εμί;


Το πρόσειμι έχει ως β' συνθετικό το ρήμα ειμί (=είμαι), δηλαδή αυτό που έχω με bold :)

(δεν μπορώ να βάλω την ψιλή στο ε :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia_orestiada

Νεοφερμένος

Η sofia_orestiada αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
στους υποθετικούς λόγους στα είδη που στην υπόθεση παίρνουν εάν-άν-ήν+Υποτακτική μπορώ να βάλω οποιονδήποτε χρόνο της υποτακτικής ;; τι θα έπρεπε να πρόσέξω στις ασκήσεις στις οποίες ζητήτε να βρεθεί η υπόθεση,η απόδοση και το είδος του υποθετικού λόγου ;;:) συγνώμη για τα ορθογραφικά μου,αλλά έχω μόνο 3 χρόνια που γύρισα από γερμανία και δεν έχω εξασκηθεί αρκετά ακόμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

staticstasy

Νεοφερμένος

Η Αναστασια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Αν θελετε μεταφραση πηγαινετε σε αυτο το σιτε:

www.greek-language.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.

staticstasy

Νεοφερμένος

Η Αναστασια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
εδώ για θουκυδιδη... απλα ψαξε το βιβλιο και το κεφαλαιο που σε ενδιαφερει απ τη λιστα!

https://www.greek-language.gr/greekL...s/corpora/anthology/contents.html?author_id=6
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
δεν τον βάζεις κατά κανόνα εσύ τον χρόνο,στο δίνει η άσκηση,αλλά ναι,υποτακτική να είναι,δε μας νοιάζει σε αυτό το σημείο ο χρόνος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι στο συντακτικο τα εξης;
->γενική υποκειμενική
->γενική αντικειμενική
->πότε μια μετοχή είναι επιθτική; (αν ΔΕΝ εχει αρθρο)
->ποιοι ειναι οι κατηγορηματικοι προσδιορισμοι;

virginia την υποθεση και την αποδοση τις χωριζει το κομμα (,) .
για να βρεις πιο ειδος ειναι θα κοιτας στην υποθεση τον συνδεσμο με τον οποιο εισαγεται,το ρημα (εγκλιση + χρονο) και στην αποδοση το ρημα (εγκλιση+χρονο) ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
ρώτησε εάν μπορεί να βάλει ότι χρόνο θέλει στην υποτακτική..Και του απαντάω οτι μπορεί..όταν έχεις πχ το προσδοκώμενο ή την αόριστη επανάληψη,στην υπόθεση ΔΕ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΧΡΟΝΟ..σου λέει πχ εαν,αν,ην +ΥΠΟΤΑΚΤΙΚΗ και στην απόδοση σου δίνει χρόνο και έγκλιση.. εκεί είναι η διαφορά ;) κατά τ΄`αλλα το κόμμα δεν είναι υποχρεωτικό ;)

όσο για τις ερωτήσεις συντακτικού θα σου απαντήσω με όσα θυμάμαι,γιατί δεν έχω μαζί μου τα βιβλία μου :( θα συμπληρώσω όμως αργότερα που θα μου τα φέρουν πίσω

Κατηγορηματικός προσδιορισμός είναι το επίθετο ή άλλη λέξη που χρησιμοποιείται ως επίθετο που όμως δεν αποτελεί με το προσδιοριζόμενο ουσιαστικο μια έννοια.και του δίνει μια παροδική ιδιότητα..δεν είναι ποτέ έναρθρο..Λέξεις που είναι κατηορηματικοί προσ. είναι αν δε ξεχνάω κάποια το πας,απας,συμπας,όλος,μόνος,άκρος,μέσος,έσχατος,αυτός,έκαστος,εκάτερος,ουδέτερος κσι μηδέτερος.

γενική υποκειμενική είναι η γενική που προσδιορίζει το ρηματικό σύνολο και δηλώνει ποιό είναι το υποκείμενο της πράξης..αν τρέψεις τη λέξη απο την οποία εξαρτάται σε ρήμα ενεργητικής ή μέσης φωνής η γενική γίνεται υποκείμενο..

γενική αντικειμενική είναι η γενική που προσδιορίζει το ρηματικό όνομα και δείχνει το αντικείμενο της ενέργειας..αν τρέψεις τη λέξη απο την οποία εξαρτάται το ομόρριζο ή το συνώνυμο ρήμα αυτή γίνεται αντικείμενο..συνήθως τα ρήμαα μνήμης,λήθης,αμελειας,επιμέλειας,επιτυχίας,αποτυχίας,αρχής,εξουσίας,στέρησης,απομάκρυνσης ,χωρισμού κλπ (δε θυμάμαι τα άλλα :( ) δέχονται γενική αντικειμενική ΠΑΝΤΑ.

επιθετική μετοχή τώρα..ΕΧΕΙ ΣΥΝΗΘΩΣ άρθρο και τοτε το άρθρο είναι το υποκείμενο της.ισοδυναμεί με αναφορική πρόταση,λειτουργεί όπως τα επίθετα (πχ επιθετικός προσδιορισμός,υποκείμενο,αντικείμενο,κατηγορούμενο,γενική κάτι,δοτική κάτι,αιτιατική κάτι) και μεταφράζεται αν δε κάνω λάθος μ το που ή το οποίος..στην ανάλυση της,η δευτερεύουσα αναφορική εισάγεται με αναφορική αντωνυμία (ος,η,ο) και εκφέρεται με οριστική αν είναι αρκτικός χρ΄νοος ή ευκτική πλαγίου λόγου αν είναι ιστορικού

δε ξέρω τι άλλο θες να μάθεις,ότι θες πες μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
ουπς ! Βιργινια συγνωμη ριιι εννοουσα την αλλη κοπελα που εκανε τις ερωτησεις και μπερδευτηκα ! :what::D

ευχαριστω ! με βοηθησες πλ πλ πλ ! =] ο,τι αλλο θελω εσενα θα ρωτησω ! χουχου :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
δε πειράζει,μην ζητάς συγγνώμη :)

ο,τι θες εδώ είμαστε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bessy

Νεοφερμένος

Η bessy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Έχω δύο απορίες..

Έχουμε χρονική το "λαθόντες" και δεν ξέρω καν από ποιο ρήμα βγαίνει. Υπάρχει ρήμα λαθόω; Αν ναι πως κλίνεται;

Έχω για κλίση το "η πάσα πόλις". Δεν ξέρω πως κλίνεται η πάσα.

Και κάτι ακόμα, υπάρχει ρήμα παύσομαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophaki983

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
1. Γραμματική πρέπει να σας έχουν δώσει ένα μικρό άσπρο βιβλιαράκι????

2. Η μετοχή αυτή είναι από το ρήμα λανθάνω

3. Το πάσα βρίσκεται στη σελίδα 104 στη γραμματή

4. Παύσομαι είναι μέλλοντας του παύομαι....!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bessy

Νεοφερμένος

Η bessy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολυ για την βοηθεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
εμείς δεν έχουμε γραμματική ΚΑΝ :p

τέτοια ώρα τέτοια λόγια..αλλά συμφωνώ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophaki983

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
καλά το άσπρο βιβλιαράκι δεν σας το είχαν δώσει.... εμάς μας το δώσαν πέρσυ... Καλά όμως έπρεπε να το δίνουν από το γυμνάσιο.... το βιβλίο λέει απάνω . γραμματική της αρχαίας ελληνικής.... γυμνασίου λυκείου... αλλά τι να κάνουμε...!!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
άλλα παιδιά,που το έχουν απο πέρσι, (άλλαξα σχολείο,και στο νέο σχολείο το έχουν) δε λέει γυμνάσιο..τώρα το πρόσθεσαν.. να το βρω,δε μπορώ..πήγα σε 3 βιβλιοπωλεία,και όλα το έδωσαν πίσω :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top