Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά Προσανατολισμού

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Για δες κι εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
Γεια σας,

1) Στις πανελλήνιες: αν μας ζητήσουν τους χρόνους ενός ρήματος και ένα ρήμα δεν έχει υπερσυντέλικο (ή έχει και δε χρησιμοποιείται ή είναι μεταγενέστερος τύπος), εγώ όμως τον γράψω στην απάντηση πώς θα βαθμολογηθώ;

2) Ποιο σύμφωνα με τη γνώμη σας είναι το καλύτερο και το πιο κατανοητό και εύχρηστο λεξικό ρημάτων Αρχαίας Ελληνικής;

1. αν δεν έχει κάποιο χρόνο το ρήμα που σου ζητείται βάζεις μια παύλα, εάν έχει και δε χρησιμοποιείται ή είναι μεταγενέστερος μπορείς να το βάλεις και σε παρένθεση
2. σε αντίστοιχο θέμα για βοηθήματα έχω αναφέρει του Γιωργοπαπαδάκου που είναι πολύ καλό, αλλά εμένα με βόλεψε του Πατάκη περισσότερο, γιατί τα βασικά ρήματα τα έχει σε πίνακες και είναι λίγο μεγαλύτερα τα γράμματα (έχω αστιγματισμό και στου Γεωργοπαπαδάκου δε ξεχώριζα εύκολα τα πνεύματα και τις υπογεγραμμένες...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annouskagia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Γεια σας,

1) Στις πανελλήνιες: αν μας ζητήσουν τους χρόνους ενός ρήματος και ένα ρήμα δεν έχει υπερσυντέλικο (ή έχει και δε χρησιμοποιείται ή είναι μεταγενέστερος τύπος), εγώ όμως τον γράψω στην απάντηση πώς θα βαθμολογηθώ;

2) Ποιο σύμφωνα με τη γνώμη σας είναι το καλύτερο και το πιο κατανοητό και εύχρηστο λεξικό ρημάτων Αρχαίας Ελληνικής;

για το πρωτο δεν ξερω


για το δευτερο πατακη με χιλια...ολοι οι φιλολογοι αυτο προτεινουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
ερώτηση μήπως μπορεί να μου κλείσει κάποιος το στησας εχω σε όλες τις εγκλήσεις? (είναι ο παρακείμενος του ίστημι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
μπορει καποιος να με βοηθησει στην χρονικη αντικατασταση του πραχθηναι ? ξερω οτι ειναι παθητικος αοριστος αλλα απο ποιο ρημα? πραττω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
λοιπόν όπως σωστά είπες είναι απαρέμφατο παθητικού αορίστου του ρήματος πράττω.

συνεπώς η Χ.Α του απαρεμφάτου έχει ως εξής:

Ενεστώτας: πράττεσθαι
Μέλλοντας: πράξεσθαι (πραχθήσεσθαι ο παθητικός)
Αόριστος: πράξασθαι (πραχθηναι ο παθητικός)
Παρακείμενος: πεπραχθαι (περισπάται στην παραλήγουσα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ τζωρτζιαα !!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
ερώτηση μήπως μπορεί να μου κλείσει κάποιος το στησας εχω σε όλες τις εγκλήσεις? (είναι ο παρακείμενος του ίστημι)
Ομαλά κλίνεται βρε συ...:) Στησας/ασα/αν εχω, εχεις, εχει, στησαντες/σασαι/αντα εχομεν, εχετε, εχουσι. Μετά απλά κλίνεις το "εχω" στις υπολοιπες εγκλισεις του χωρις μεταβολες στη μετοχη. And that's it!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Ομαλά κλίνεται βρε συ...:) Στησας/ασα/αν εχω, εχεις, εχει, στησαντες/σασαι/αντα εχομεν, εχετε, εχουσι. Μετά απλά κλίνεις το "εχω" στις υπολοιπες εγκλισεις του χωρις μεταβολες στη μετοχη. And that's it!

ααα καταλαβα!!! ευχαριστω πολυ!!!:):):):):):):):):):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantina1994

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
παιδια εχω ενα τυπο το εδηου με υπογεγραμμενη στο η .... μπορειτε να μου πειτε πιο ρημα ειναι και τους αρχικους χρονους γιατι δεν μπορω να το βρς ...........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
λοιπόν, είναι γ' ενικό παρατατικού Ε.Φ του ρήματος δηόω-ω(= λεηλατώ, ερημώνω).

Αρχικοί Χρόνοι:

δηόω-ω
εδήουν
δηώσω
εδήωσα
δεδήωκα (ΥΓ. η υπογεγραμμένη στο "η" διατηρείται σε όλους τους χρόνους.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantina1994

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ ..............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwannak

Νεοφερμένος

Η Ιωαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
παιδια γεια σας θα ήθελα την βοήθεια σας ξέρετε που μπορώ να βρω την κλίση των παραθετικών ομαλών και ανωμάλων γτ μ εβαλε να κλινω το¨: πασα κτισις ελαττων πλανη, ελλιπεσ φως ,μεγας βασιλευες .αθανατοσ ψυχη ,εγκρατης ανηρ και δεν ξερω πως ν τα κλινω..!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

biou-tsiou

Νεοφερμένος

Η biou-tsiou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Δεν σου έχουν δώσει βιβλίο γραμματικής των αρχαίων; Θα σε βοηθήσει πολύ....αν δεν έχεις ζήτα να σου δώσουν ή αγόρασε μια...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
Γεια σας, :)

Πόσο στα 40 πιάνετε εσείς στο άγνωστο; Η αλήθεια είναι ότι με δυσκολεύει αρκετά γι' αυτό θέλω και τη γνώμη σας..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annouskagia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 358 μηνύματα.
κοιτα μονο ενα διαγωνισμα εχουμε γραψει στο σχολειο κ εκει πηρα 18 στα 20....δηλαδη 36 στα 40
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HumaneTouch

Νεοφερμένος

Ο HumaneTouch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Καλησπερα στην κοινότητα !
Σήμερα στις εξετάσεις στα Αρχαία Κατεύθυνσης ώς άγνωστο κείμενο ΄μας έτυχε αυτό που έχω γράψει στον τίτλο του θέματος.. Γνωρίζει κανείς που μπορώ να το βρώ στο διαδίκτυο ; Ιδιαιτέρως την μετάφραση του..
Ευχαριστώ εκ των προτέρων !
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
Καλησπερα στην κοινότητα !
Σήμερα στις εξετάσεις στα Αρχαία Κατεύθυνσης ώς άγνωστο κείμενο ΄μας έτυχε αυτό που έχω γράψει στον τίτλο του θέματος.. Γνωρίζει κανείς που μπορώ να το βρώ στο διαδίκτυο ; Ιδιαιτέρως την μετάφραση του..
Ευχαριστώ εκ των προτέρων !
:)
Ομοιοπαθής ;)

Δες εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HumaneTouch

Νεοφερμένος

Ο HumaneTouch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Από ό,τι βλέπω δεν συμπεριλαμβάνεται το απόσπασμα που ανέφερα ..
Ήταν σχετικά δυσκολότερο από εκείνα που κάναμε στην τάξη και έχω περιέργεια να δώ την μετάφραση γιατί μου φαίνεται πως θα τρίζουν τα κόκαλα του Ξενοφώντα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
ρε παιδια...ξέρετε πως μπορώ να γίνω καλύτερη στη μεταφραση???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top