Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά Προσανατολισμού

Chavez

Νεοφερμένος

Ο Chavez αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Δεν κάνει τίποτα :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ninoulinaki

Νεοφερμένος

Η Νίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδιά θέλω βοήθεια.....έχω
1) χρονική αντικατάσταση στο οράτε
2) εγκλιτική αντικατάσταση πάλι στο οράτε στον ενεστώτα στο β και γ πληθυντικό
3)εγκλιτική αντικατάσταση στο οράτε σε αόριστο β' στο πρόσωπο που είναι...

βοηθήστε please γιατί είμαι τελείως άσχετη ακόμα!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Παιδιά θέλω βοήθεια.....έχω
1) χρονική αντικατάσταση στο οράτε
2) εγκλιτική αντικατάσταση πάλι στο οράτε στον ενεστώτα στο β και γ πληθυντικό
3)εγκλιτική αντικατάσταση στο οράτε σε αόριστο β' στο πρόσωπο που είναι...

βοηθήστε please γιατί είμαι τελείως άσχετη ακόμα!!!!!

1)ενεστώτας:οράτε
παρατατικός:εωράτε
μέλλοντας:όψεσθε
αόριστος:είδετε
παρακείμενος:εωράκατε
υπερσυντέλικος:εωράκετε


2)οριστική:οράτε
υποτακτική:οράτε
ευκτική:ορώτε
προστακτική:οράτε

οριστική:ορώσι
υποτακτική:ορώσι
ευκτική:ορώεν
προστακτική:ορώντων/οράτωσαν


3)οριστική:είδετε
υποτακτική:ίδητε
ευκτική:ίδοιτε
προστακτική:ίδετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mr.thewritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Ρε παιδιά το έρχομαι στον παρατατικό δεν κάνει ήειν ή ήα με υπογεγραμμένη και τα δυο, σορι για τους τόνους κιόλας..Νομίζω ότι το συνηρχόμην είναι λάθος...Όπως και το σύνειμι που κάνει και συνελεύσομαι..Μπορεί να κάνω και λάθος δεν κόβω το κεφάλι μου.....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
και οι 2 τύποι ισχύουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ninoulinaki

Νεοφερμένος

Η Νίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Μαράκι σ'ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!!!!Να 'σαι καλά!!!!!!!!:thanks:
-----------------------------------------
Μαράκι σ'ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!!Να 'σαι καλά!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

magda_6

Νεοφερμένος

Η magda_6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά μην γελάσετε αλλα πως ακριβώς βρίσκουμε αρχικούς χρόνους;:what::what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Τους μαθαίνεις από το λεξικό ανωμάλων ρημάτων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mkerr

Νεοφερμένος

Η mkerr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
μπορει καποιος να μου πει πως γινεται ?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Αν είναι ουσιαστικό: γένος,αριθμό,πτώση,του ουσιαστικου ...ταδε
Αν είναι ρήμα: πρόσωπο,χρόνο,έγκλιση,φωνή, του ρήματος...τάδε
Αν είναι επίθετο:γένος,αριθμό,πτώση, του επιθέτου...τάδε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Μαράκι μην δίνεις τόση βοήθεια θα πάθεις κάτι :P
Λοιπόν.
Τους αρχικούς χρόνους τους βρίσκεις από το α' ενικό πρόσωπο σε όλους τους χρόνους της οριστικής.

Πχ. το λύω

Ενεστώτας λύω
Παρατατικός έλυον
Μέλλοντας λύσω
Αόριστος έλυσα
Παρακείμενος λέλυκα
Υπερσυντέλικος ελελύκειν

Τα ανώμαλα ρήματα από την αλλη θα τα μάθεις από τα λεξικά ανωμάλων ρημάτων που κυκλοφορούν στα βιβλιοπωλεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Μήπως θα σας ήταν εύκολο να μου πείτε πώς θα γίνει το καταφρονούντες στον Παρατατικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Θα μπορούσε κάποιος να μου κλίσει σε όλες τις εγκλίσεις του ενεστώτα ( + μτχ και απαρέμφατο ) το οίδα και το φημί ή απλά να μου σκανάρει τις σελίδες 234 έως 236 της γραμματικής; Είναι επείγον :emm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Αμα σου πω ότι δεν επιτρέπεται?
Καλά δεν έχεις γραμματική?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Σε άλλο σπίτι την έχω αφήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dancing_spirit

Νεοφερμένος

Η dancing_spirit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
επισης θα πρεπει να μαθεις να κλινεις το βασικο ρημα λυω το οποιο θα σε βοηθησει για ολα τα υπολοιπα σχεδον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arti

Νεοφερμένος

Η arti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
το καταφρονουντες ειναι μτχ που δεν εχει παρατατικο...παντως σαν ρημα ειναι κατεφρονουμην,κατεφρονου,κατεφρονειτο,κατεφρονουμεθα,κατεφρονεισθε,κατεφρονουντο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

c0z

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γειά σε όλους καταρχάς.
Εχουμε στα ρητορικα μια ασκηση :συνήδη,μετέσχον :α) το πρώτο να κλιθεί και το δεύτερο να αντικατασταθεί εγκλιτικά στο β' ενικό και γ' πληθυντικό πρόσωπο.
Κάθε βοήθεια δεκτή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Είναι οριστική παρατατικού του ρήματος συνοίδα..άρα
συνήδη και συνήδειν
συνήδησθα και συνήδεις και συνήδεισθα
συνήδει και συνήδειν και συνήδη
συνήδεμεν και συνήσμεν και συνήδειμεν
συνήδετε και συνήστε και συνήδειτε
συνήδεσαν και συνήσαν

οριστικη:μετέσχες/μετέσχον
υποτακτική:μετασχής/μετσχώσι
ευκτική:μετασχοίης/μετασχοίεν
προστακτική:μετασχές/μετασχόντων και μετασχέτωσαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top