Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά Προσανατολισμού

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Aμέ, σ' ευχαριστώ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofiaaa

Νεοφερμένος

Η σόφη! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
να'σαι καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katigko

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
μπορεί κάποιος, αν δεν βαριέται, να μου γράψει όλο τον πίνακα του ρήματος λύω; όλα ενεργητική - μεση φωνή μτχς απαραμφ... τα πάντα.. θα του είμαι ευγνώμων... ευχαριστω.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
δεν εχεις γραμματικη?:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
https://en.wiktionary.org/wiki/λύω

No need to worry.

By the way, ωραίο nickname :P:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
καλό θα ήταν να πάρεις ένα λεξικό. δες και εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Πήρα το Σάββατο, έχει και ετυμολογία μέσα, απ' όλα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

martha17

Νεοφερμένος

Η martha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
γεια σας παιδιά!!! κάνω κάτι ασκήσεις και χρειάζομαι κάποιες λέξεις...
Μπορείτε όσοι ξέρετε να μου πείτε τι σημαίνουν τα εξής? έκσπονδοι, πειράσομαι τα επιτήδεια,διασπασθέντες,αποκτενώ
Σας ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasMetalhead

Νεοφερμένος

Ο KostasMetalhead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
1.Έκσπονδος(επιθ.):αποκλεισμένος απο τις συνθήκες, αντίθετος με την ανακωχή, ο έξω από τις σπονδές.

2.Πειράσομαι τα επιτήδια: Το ρήμα πειράσομαι(μελλ.) σημαίνει θα δοκιμάσω, τα επιτήδια είναι τα απαραίητα(συνήθως οι αρχαίοι εννοούσαν τα τρόφιμα).

3.Η παθητική μετοχή διασπασθέντες ( χρόνου παθητικού αορίστου) σημαίνει αυτοί οι οποίοι έχουν καταστραφεί ή αυτοί οι οποίοι έχουν απομονωθεί.

4.Το ρήμα είναι αποκτείνω.Το αποκτενώ είναι ο μέλλων και έχει την σημασία του σκοτώνω,θανατώνω,καταδικάζω σε θάνατο(επειδή όμως το αποκτενώ είναι χρονου μέλλοντος θα το μεταφράσεις , Θα σκοτώσω κτλ.)

Ελπίζω να βοήθησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

martha17

Νεοφερμένος

Η martha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
ευχαριστώ πάαααρα πολυ!!!:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Μήπως ξέρει κάποιος να μου κλίνει το ρήμα ζω στον παρατατικό οριστικής ενεργητικής φωνής?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!sunny!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Συνηρημένο σε -έω, ω
Παρατατικός:
έζων
έζην
έζη
εζωμεν
εζητε
έζων

όλα με ψιλή και όπου δεν έχω τόνο είναι περισπωμένη αλλά κωλύομαι να τη βρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3l3n@

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βασιλικά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Καλησπέρα. Επειδή αυτήν την στιγμή δεν μπορώ να θυμηθώ,
σε μια περίοδο σε κάποιο άγνωστο κείμενο, δεδομένου ότι προηγείται μια κύρια πρόταση στη συνέχεια λέει: "και οίτινες ταύτην.."

Οπότε απο τη μιά έχουμε το σύνδεσμο "και" που συνδέει όμοιες προτάσεις και απο την άλλη μια αναφορική αντωνυμία. Τί γίνεται στην προκειμένη περίπτωση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arti

Νεοφερμένος

Η arti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
επειδη υπαρχει το 'και' ανεξαρτητα απο την αντωνυμια προειγηται.αρα η προταση ειναι ιδια με την προηγουμενη!!!αλλα δεν μπορω να ειμαι απολυτα σιγουρη,γιατι δεν εχω το κειμενο μπροστα μου!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3l3n@

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βασιλικά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
χμ..ναι κάτι μου λέει αυτό. Ότι δηλαδή το "και" υπερισχύει οπότε θα είναι και αυτή κύρια. Σ'ευχαριστώ πολύ arti! :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Για να την βρεις πρέπει να βάλεις Greek Polytonic από τις ρυθμίσεις γλώσσας :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Συνηρημένο σε -έω, ω
Παρατατικός:
έζων
έζην
έζη
εζωμεν
εζητε
έζων

όλα με ψιλή και όπου δεν έχω τόνο είναι περισπωμένη αλλά κωλύομαι να τη βρω.


Δεν είναι σε εω-ω. Είναι σε ηω -ω.
Τα ζηω-ω, πεινήω-ω, διψηω-ω και χρήομαι-ωμαι είναι εξαιρέσεις και κλίνονται κατα τα ρ. σε -άω ω αλλά έχουν η/η υπογεγρ. όπου τα σε -αω έχουν α/ α υπογεγρ.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chavez

Νεοφερμένος

Ο Chavez αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Θέλω όποιος μπορεί να μου γράψει την χρονική και την εγκλητική των:συνήλθον,εξέλοιμεν,εποίησαν και ποθείν.
Δεν έχει έρθει ακόμα το λεξικό και δεν βγάζω άκρη με την γραμματική.
Σας ευχαριστώ πολύ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
πρεπει να ειναι τ εξης ρηματα:συνερχομαι,εκλυω, ποιω ,ποθω

λεω πρεπει γτ ημουν τεχνολογικη.. το ποθειν πρεπει να ειναι απαρεμαφατο,αλλα γτ δεν προσπαθεις εσυ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Συνήλθον: (α ενικό ή γ πληθυντικό; τεσπα σου γραφω και τα δυο...)
- συνερχομαι, συνηρχομην, σύνειμι [νομιζω], συνηλθον, συνεληλυθα, συνεληλυθειν.
- συνερχονται, συνηρχοντο, συνίασι, συνηλθον, συνεληλυθασι, συνεληλυθεσαν.

Εξέλοιμεν:
- εξαιροιμεν, εξαιρησοιμεν, εξελοιμεν, εξηρηκοτες ειμεν.

Εποίησαν:
- ποιουσι, εποιουν, ποιησουσι, εποιησαν, πεποιηκασι, επεποιηκεσαν.

Ποθείν:
- ποθειν, ποθησειν, ποθησαι, πεποθηκεναι.

&εγκλιτικες

1)συνηλθον-συνελθω-συνελθοιμι
2)συνηλθον-συνελθωσι-συνελθοιεν-συνελθοντων

εξειλομεν-εξελωμεν-εξελοιμεν

εποιησαν-ποιησωσι-ποιησαιεν-ποιησαντων

καιιι...

ουπς. Ναι. Παρασύρθηκα.

Αυτά. :P Σου κάνουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top