Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά Προσανατολισμού

παναγιωτης_21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο παναγιωτης_21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Ποια ενοτητα?? Εψαξα τα Πολιτικα αλλα δεν μπορεσα να βρω αυτη την προταση!

Ποτε κιολας μπηκατε στα Πολιτικα :worry: γιατι εμεις ειμαστε Νικομαχεια στην 7 ενοτητα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p0p@k!

Νεοφερμένος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Μπορείτε να με βοηθήσετε σε αυτή την ερώτηση: Ποιες σκοπιμότητες πιστεύετε ότι υπηρετούν οι πολιτικές επιλογές στις οποίες αναφέρονται οι συγγραφείς στην έκτη παράγραφο (<<Τέλος, η ανάπτυ*ξη του φανατισμού... φανατική προσκόλληση σε μια ομάδα») του κειμένου;
το κείμενο είναι αυτό: https://laventer.blogspot.com/2009/09/blog-post_5049.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
στο περικλεους επιταφιος στο κεφαλαιο 36 εχει τη λεξη ''αυταρκεστατην''. Μηπως ξερετε τι δηλωνει αυτη τη λεξη, δηλαδη τα σχολια ? Θα μας το βαλει ερωτηση στο διαγωνισμα αυριο και δεν το ξερω.
ευχαριστω εκ των προτερων.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
στο περικλεους επιταφιος στο κεφαλαιο 36 εχει τη λεξη ''αυταρκεστατην''. Μηπως ξερετε τι δηλωνει αυτη τη λεξη, δηλαδη τα σχολια ? Θα μας το βαλει ερωτηση στο διαγωνισμα αυριο και δεν το ξερω.
ευχαριστω εκ των προτερων.:)
Λολ, γενική και κατεύθυνση μαζί. :P

Δες εδώ https://www.ekivolos.gr/epitafios-analisi.pdf και εδώ View attachment 35408
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

p0p@k!

Νεοφερμένος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος σε αυτήν την ερώτηση. Κάνω επανάληψη στην Πολιτεία και δεν είμαι σίγουρη για την απάντηση αυτής της ερώτησης: Πιστεύετε ότι ο ηθικός εξαναγκασμός των φιλοσόφων παρουσιάζει αναλογίες με τις απόψεις που διατυπώνονται σήμερα για το χρέος των πνευματικών ανθρώπων; Να εξηγήσετε με συντομία την απάντησή σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Αύριο γράφω διαγώνισμα αρχαία κατεύθυνση και σήμερα μας έδωσε μια φωτοτυπία με αναφορικές παραβολικές και ελλειπτικές εκφράσεις. Δεν εξήγησε όμως τίποτα με αποτέλεσμα να έχω μπερδευτεί εντελώς!
Λέει : ελλειπτικές προτάσεις σχηματίστηκαν με την παράληψη των τύπων εστί και ήν (με περισπωμένη και δασεία), με τις αναφορικές αντωνυμίες ος και όστις και τα αναφορικά επιρρήματα. Ισοδυναμούν με αοριστολογική αντωνυμία ή επίρρημα.

Αναφέρει και μερικές όπως το έστι δέ όσ , έστιν όστις, έστιν ότε, έστιν ου
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι , αν αυτές οι εκφράσεις εισάγουν πρόταση , δηλαδή αν εγώ δω στο άγνωστο ένα έστι όστις τι θα πω ότι είναι ?

ευχαριστώ πολύ πολύ εκ των προτέρων! αύριο γράφω και είμαι πολύ αγχωμένη !:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
Αύριο γράφω διαγώνισμα αρχαία κατεύθυνση και σήμερα μας έδωσε μια φωτοτυπία με αναφορικές παραβολικές και ελλειπτικές εκφράσεις. Δεν εξήγησε όμως τίποτα με αποτέλεσμα να έχω μπερδευτεί εντελώς!
Λέει : ελλειπτικές προτάσεις σχηματίστηκαν με την παράληψη των τύπων εστί και ήν (με περισπωμένη και δασεία), με τις αναφορικές αντωνυμίες ος και όστις και τα αναφορικά επιρρήματα. Ισοδυναμούν με αοριστολογική αντωνυμία ή επίρρημα.

Αναφέρει και μερικές όπως το έστι δέ όσ , έστιν όστις, έστιν ότε, έστιν ου
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι , αν αυτές οι εκφράσεις εισάγουν πρόταση , δηλαδή αν εγώ δω στο άγνωστο ένα έστι όστις τι θα πω ότι είναι ?

ευχαριστώ πολύ πολύ εκ των προτέρων! αύριο γράφω και είμαι πολύ αγχωμένη !:worry:

για ρίξε μια μικρή ματιά εδώ--> https://www.google.gr/url?sa=t&sourc...mczmAg&usg=AFQjCNGJn2Z5onRH-qsqNoNJ0huk2HLa8A

ελπίζω να βοήθησα κάπως! αα!! και καλή επιτυχία για αύριο!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Αύριο γράφω διαγώνισμα αρχαία κατεύθυνση και σήμερα μας έδωσε μια φωτοτυπία με αναφορικές παραβολικές και ελλειπτικές εκφράσεις. Δεν εξήγησε όμως τίποτα με αποτέλεσμα να έχω μπερδευτεί εντελώς!
Λέει : ελλειπτικές προτάσεις σχηματίστηκαν με την παράληψη των τύπων εστί και ήν (με περισπωμένη και δασεία), με τις αναφορικές αντωνυμίες ος και όστις και τα αναφορικά επιρρήματα. Ισοδυναμούν με αοριστολογική αντωνυμία ή επίρρημα.

Αναφέρει και μερικές όπως το έστι δέ όσ , έστιν όστις, έστιν ότε, έστιν ου
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι , αν αυτές οι εκφράσεις εισάγουν πρόταση , δηλαδή αν εγώ δω στο άγνωστο ένα έστι όστις τι θα πω ότι είναι ?

ευχαριστώ πολύ πολύ εκ των προτέρων! αύριο γράφω και είμαι πολύ αγχωμένη !:worry:

To είχα συναντήσει αυτό σ' ένα άγνωστο, καλά το θυμόμουν. Για να μην πω βλακεία το βρήκα και στο συντακτικό και αντιγράφω:

Οι αναφορικές αντωνυμίες ος, όστις και πολλά αναφορικά επιρρήματα με το εστί και το ην αποτελλούν ελλειπτικές αναφορικές εκφράσεις που λειτουργούν ως αόριστες αντωνυμίες ή επιρρήματα και επομένως δεν εισάγουν αναφορικές προτάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝΙΚΟΛΕΤΑ~

Νεοφερμένος

Η ΝΙΚΟΛΕΤΑ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στη μετάφραση του αρχαίου κειμένου: https://www.scribd.com/doc/14740513/-

Είχα βρει ένα site που είχε μεταφράσεις αρχαίων κειμένων αλλά την συγκεκριμένη δεν την έχει. :worry::worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
μπορει καποιος να με βοηθησει στην χρονικη αντικατασταση του πραχθηναι ? ξερω οτι ειναι παθητικος αοριστος αλλα απο ποιο ρημα? πραττω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Yep, you got it.

Πάει ως εξής:

Ενεστώτας - πραττεσθαι
Μέλλοντας - πραξεσθαι κ' πραχθησεσθαι
Αορ. - πραξασθαι κ' πραχθηναι
Πρκ. πεπραχθαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr strange

Δραστήριο μέλος

Ο Mr strange αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Παιδιά θέλω μια χάρη...Δεν μπορώ να κάνω τον παρακάτω πλάγιο λόγο.... Καί εγώ ήκω προς σέ ,ω Ηράκλεις, ειδυία τούς γεννήσαντας σέ καί τήν φύσιν τήν σήν εν τή παιδεία καταμαθούσα.εξ' ων ελπίζω,ει τήν πρός εμέ οδόν τράποιο,σφόδρ'άν σε των καλών και σεμνών εργάτην αγαθόν γενέσθαι και εμέ έτι πολύ εντιμοτέραν και επ'αγαθοίς διαπρεπεστέραν φανήναι. Η εξάρηση είναι: Η γυνή είπε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
(Γνωστό)

Παράγωγα στη Νέα Ελληνική "ειμι" και "ιημι"? Πως μπορώ να τα ξεχωρίζω?? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Γαμημένες λεξιλογικές. Είναι η αιτία που έχω χάσει 3 φορές το 60άρι στο γνωστό.

Βασικά ποιο ρήμα λες; Το ειμί (=είμαι, υπάρχω) ή το είμι, που περισπάται (=έρχομαι); Επειδή λες "ξεχωρίζω", εννοείς αν σου δώσουν πχ. το ιταμός να βρεις από ποιο από τα 2 είναι; Τα παραμπέρδεψα; :D
Τα παράγωγα τα βρίσκουμε πάντως από τους αρχικούς χρόνους. Εγώ στο ειμί συνήθως προτιμώ τα ουσία/παρουσία/παρόν, που είναι απόρροια των μετοχών. Από το ίημι κάτι κάθετος, εφέτης κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Χαχα. Εννοούσα το "είμι" (περισπάται βέβαια όπως λες, μα τέλος πάντων..) Ναι βρε συ! Με μπερδεύουν αυτά τα 2 ρήματα (είμι + ίημι) γιατί έχουν παρόμοια παράγωγα.. *sigh* Νομίζω όμως ότι με το παράδειγμά σου κατάλαβα περίπου τί παίζει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Ρίξε μια ματιά εδώ https://users.sch.gr/papangel/sch/anc/ph.g9.rmt_mi.htm τώρα το πέτυχα, δίνει αρκετά παράγωγα. Όσον αφορά το εἶμι αν δεν κάνω λάθος έχω στις σημειώσεις για τον Επιτάφιο τα θέματα του ρήματος και τις παράγωγες λέξεις που δίνει. Αλλά αφήνω τα βιβλία στο σχολείο, οπότε θα επανέλθω αύριο αν είναι. :D

Πού είστε στην ύλη; (Όλοι, ανεξαιρέτως οι θεωρητικοί του φόρουμ :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για το link! Πραγματικά με σώζεις :P

Στο σχολείο? Πλάκα πλάκα, είμαστε πολύ μπροστά... σε 2-3 μαθήματα θα έχουμε τελειώσει την ύλη σε όλα :) Στο φροντ., φυσικά, τώρα κάνουμε την πρώτη επανάληψη ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Λοιπόν, το εἶμι (=έρχομαι) δίνει τα εξής θέματα:

ερχ- (<ερχομός)
ηλθ- (<παρελθόν)
εληλυθ (<έλευση, προσηλυτισμός)
ι- (<ισθμός, ιταμός).

Να προσέχετε πάντα μα πάντα αν σας ζητάνε ομόρριζα ή παράγωγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NemesisDivina

Νεοφερμένος

Η Θωμα&#039;ί&#039;ς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει με δύο λόγια τι εννοεί ο Αριστοτέλης όταν λέει οτι η γένεση και φθορά έχουν την ίδια αρχή? Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top