Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά Προσανατολισμού

p0p@k!

Νεοφερμένος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
την ταχίστην δηλαδή η ταχίστη κλείνεται όπως ένα θηλυκό της α' κλίσης πάρε για παράδειγμα το ουσιαστικό κώμη που έχει και η γραμματική στην σελ. 47 αλλά και σύμφωνα με το επίθετο πολλή να το κλίνεις δεν είναι λάθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p0p@k!

Νεοφερμένος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
* ή το επίθετο μεγάλη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
πφφ..ρε παιδιά στο σχολείο είμαστε στην 3η ενότητα του πρωταγόρα και έχουμε την εξής ερώτηση: Ποια επιτεύγματα-ανακαλύψεις προέκυψαν για τον άνθρωπο και την κοινωνία του μετά την ανακάλυψη της φωτιάς;

Όποιος μπορεί να βοηθήσει θα του είμαι πραγματικά ευγνώμων!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p0p@k!

Νεοφερμένος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
στο λέω κάπως γενικά: με την ανακάλυψη της φωτιάς ο άνθρωπος μπόρεσε να εξασφαλίσει όλα τα εφόδια που θα του εξασφάλιζαν την επιβίωση. Δημιούργησε δηλαδή ρούχα, υποδήματα, κατοικία και έβρισκε μόνος του την τροφή του. Ακόμα ανάπτυξε τις τέχνες, έφτιαξε εργαλεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ!!! :) πάνω κάτω αυτά είχα σκεφτεί και εγώ, αλλά μου φάνηκε κάπως κουφό να θέλει αυτή την απάντηση. νόμιζα ότι ήθελε κάτι πιο περίπλοκο.. και πάλι ευχαριστώ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p0p@k!

Νεοφερμένος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
παρακαλώ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makis07

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο makis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
πφφ..ρε παιδιά στο σχολείο είμαστε στην 3η ενότητα του πρωταγόρα και έχουμε την εξής ερώτηση: Ποια επιτεύγματα-ανακαλύψεις προέκυψαν για τον άνθρωπο και την κοινωνία του μετά την ανακάλυψη της φωτιάς;

Όποιος μπορεί να βοηθήσει θα του είμαι πραγματικά ευγνώμων!!

ακομα 3η ενοτητα ειστε?εμεις κοντευουμε να τελειωσουμε την πολιτεια του πλατωνα στο σχολειο!στο φροντιστηριο εχω κανει και κομματια απο αριστοτελη.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
στο φροντιστήριο και εγώ έχω μπει αριστοτέλη.. ναι, 3η ενότητα είμαστε, για 2 λόγους. 1ον, γιατί μας έκανε αναλυτικά όλη την εισαγωγή και όχι μόνο όσα είναι εντός ύλης και 2ον, γιατί κάνει πραγματικά πολύ ανάλυση πάνω στο κείμενο. είναι σα να κάνει φροντιστηριακό μάθημα. παρ' όλα αυτά δε με αγχώνει καθόλου το ότι είμαστε σε σχέση με άλλα σχολεία πίσω, γιατί ούτως ή άλλως, καλώς ή κακώς η ύλη βγαίνει από το φροντ. , αλλά και η ίδια διδάσκει το συγκεκριμένο αντικείμενο τόσα χρόνια και για να έχει αυτούς τους ρυθμούς θα έχει τους λόγους της. παρ' όλ' αυτά στα αρχαία αισθάνομαι μεγάλη σιγουριά, γιατί και στο σχολείο και στο φροντ. οι καθηγητές μου είναι εξαιρετικοί στο αντικείμενό τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makis07

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο makis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
στο φροντιστήριο και εγώ έχω μπει αριστοτέλη.. ναι, 3η ενότητα είμαστε, για 2 λόγους. 1ον, γιατί μας έκανε αναλυτικά όλη την εισαγωγή και όχι μόνο όσα είναι εντός ύλης και 2ον, γιατί κάνει πραγματικά πολύ ανάλυση πάνω στο κείμενο. είναι σα να κάνει φροντιστηριακό μάθημα. παρ' όλα αυτά δε με αγχώνει καθόλου το ότι είμαστε σε σχέση με άλλα σχολεία πίσω, γιατί ούτως ή άλλως, καλώς ή κακώς η ύλη βγαίνει από το φροντ. , αλλά και η ίδια διδάσκει το συγκεκριμένο αντικείμενο τόσα χρόνια και για να έχει αυτούς τους ρυθμούς θα έχει τους λόγους της. παρ' όλ' αυτά στα αρχαία αισθάνομαι μεγάλη σιγουριά, γιατί και στο σχολείο και στο φροντ. οι καθηγητές μου είναι εξαιρετικοί στο αντικείμενό τους!

ενταξει ο πρωταγορας δεν χρειαζεται τοσο πολυ αναλυση.σαν παραμυθακι ειναι!ο αριστοτελης θελει πολυ(ειδικα τα πολιτικα) και η πολιτεια σε κανα 2 ενοτητες.την εισαγωγη γιατι την κανετε τοσο αναλυτικα?την μαθαινεις και τελειωσε!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
μέχρι τώρα πέρα από την ερμηνεία της κάθε ενότητας μας βάζει να εντοπίζουμε στοιχεία που αφορούν στο Σωκράτη, τον ίδιο τον Πλάτωνα, τον Πρωταγόρα κτλ. Τα εκτός ύλης στην εισαγωγή μας τα έκανε για να μπορούμε να αντλούμε στοιχεία σε ερωτήσεις που πιθανόν μας ζητηθούν. για παράδειγμα στη 2 ενότητα που λέει ότι οι θεοί χρησιμοποίησαν χώμα και φωτιά και όσα αναμειγνύονται με αυτά, σε μία ερώτηση που πρέπει να γράψεις ποια είναι τα υλικά κατασκευής των θνητών όντων, μπορείς να προσθέσεις ότι ο Πρωταγόρας φαίνεται να επηρεάζεται από τους φυσικούς φιλοσόφους και κυρίως από τον εμπεδοκλή, που σύμφωνα με αυτόν πρωταρχικά στοιχεία της ύλης είναι η γη, το νερό, η φωτιά και ο αέρας. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makis07

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο makis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
μέχρι τώρα πέρα από την ερμηνεία της κάθε ενότητας μας βάζει να εντοπίζουμε στοιχεία που αφορούν στο Σωκράτη, τον ίδιο τον Πλάτωνα, τον Πρωταγόρα κτλ. Τα εκτός ύλης στην εισαγωγή μας τα έκανε για να μπορούμε να αντλούμε στοιχεία σε ερωτήσεις που πιθανόν μας ζητηθούν. για παράδειγμα στη 2 ενότητα που λέει ότι οι θεοί χρησιμοποίησαν χώμα και φωτιά και όσα αναμειγνύονται με αυτά, σε μία ερώτηση που πρέπει να γράψεις ποια είναι τα υλικά κατασκευής των θνητών όντων, μπορείς να προσθέσεις ότι ο Πρωταγόρας φαίνεται να επηρεάζεται από τους φυσικούς φιλοσόφους και κυρίως από τον εμπεδοκλή, που σύμφωνα με αυτόν πρωταρχικά στοιχεία της ύλης είναι η γη, το νερό, η φωτιά και ο αέρας. ;)

α αυτο το τελευταιο μας το εχει δωσει ως σχολιο για το κειμενο....τεσπα οτι διαβαζεις καλο ειναι καπου μπορει να σου χρειαστει.....παντως στα εργα του αριστοτελη χρειαζεται περισσοτερη αναλυση μιας απο καθε ενοτητα του μπορουν να μπουν δεκαδες ερωτησεις ενω και η μεταφραση ειναι λιγακι περιπλοκη....αν κι εγω πιστευω οτι θα πεσει πολιτεια πλατωνα φετος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
κοίτα αριστοτέλη έχω κάνει ένα μάθημα μόνο στο φροντ. και δεν προλάβαμε ερμηνευτικά, γιατί τη μετάφραση τη βγάζουμε μόνοι μας εκεί. οπότε για τα σχόλια δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. πάντως σα μετάφραση δε μου φάνηκε δύσκολη(τουλάχιστον η 1η ενότητα που έχω κάνει). πιο περίπλοκη μετάφραση μου φαίνεται ότι έχει η πολιτεία. παρ' όλ' αυτά μακάρι να πέσει η πολιτεία! και δεν είναι δυσνόητη αν καταλάβεις τους συμβολισμούς και έχεις πολλά πράγματα να πεις αν σε ρωτήσουν! δε ξέρω, πάντως πιστεύω ότι και ο πρωταγόρας είναι επικίνδυνος για φέτος,γιατί αν δεν κάνω λάθος έχει πολλά χρόνια να μπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr strange

Δραστήριο μέλος

Ο Mr strange αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
παιδιά από ποιό ρήμα είναι το αλγήσειε...ας μου γραψει κάποιος τους αρχικούς χρόνους... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toufita

Νεοφερμένος

Η maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
αλγεω-ω
ήλγουν
αλγήσω
ήλγησα
ήλγηκα
ηλγήκειν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gouts

Νεοφερμένος

Ο Gouts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας παιδια χρειαζομαι μια βοηθεια.Εχω χρονικη αντικατασταση των τυπων: παραιρειν,καταλελοιπασιν,ειληφασιν.Οποιος μπορει ας στειλει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
κοίτα αριστοτέλη έχω κάνει ένα μάθημα μόνο στο φροντ. και δεν προλάβαμε ερμηνευτικά, γιατί τη μετάφραση τη βγάζουμε μόνοι μας εκεί. οπότε για τα σχόλια δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. πάντως σα μετάφραση δε μου φάνηκε δύσκολη(τουλάχιστον η 1η ενότητα που έχω κάνει). πιο περίπλοκη μετάφραση μου φαίνεται ότι έχει η πολιτεία. παρ' όλ' αυτά μακάρι να πέσει η πολιτεία! και δεν είναι δυσνόητη αν καταλάβεις τους συμβολισμούς και έχεις πολλά πράγματα να πεις αν σε ρωτήσουν! δε ξέρω, πάντως πιστεύω ότι και ο πρωταγόρας είναι επικίνδυνος για φέτος,γιατί αν δεν κάνω λάθος έχει πολλά χρόνια να μπει.



Μακάρι να μπει πρωταγόρας ή πολιτεία! Τα ξέρω τέλεια. Ο Αριστοτέλης δεν μου αρέσει καθόλου -είμαστε 5η ενότητα ηθικών- και έχει δύσκολες μεταφράσεις. Θέλω Πρωταγόρα ενότητα 4:P ή Πολιτεία όποιο να ναι, δεν με χαλάει κανένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

V@silis

Νεοφερμένος

Ο V@silis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Μακάρι να μπει πρωταγόρας ή πολιτεία! Τα ξέρω τέλεια. Ο Αριστοτέλης δεν μου αρέσει καθόλου -είμαστε 5η ενότητα ηθικών- και έχει δύσκολες μεταφράσεις. Θέλω Πρωταγόρα ενότητα 4:P ή Πολιτεία όποιο να ναι, δεν με χαλάει κανένα.

συμφωνω! Η πολιτεια ειναι πολυ ενδιαφερον εργο... και Πρωταγορα ,εκτοσ απο ενοτητα 4, ειναι ωραια και η 6 (και sos επισης). Κατι αλλο: Δεν ειναι ελεεινη η εισαγωγη του Αριστοτελη? Προσωπικα, τη θεωρω την πιο δυσκολη, γιατι εχει καποιεσ χρονολογιεσ σε σημειο που να μοιαζει με ιστορια! Ασε που εχει και αρκετα χωρια που πρεπει να μαθεισ στα Αρχαια (οπως π.χ. με τουσ ορισμουσ που εδωσε ο καθενασ στην ευδαιμονια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makis07

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο makis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
συμφωνω! Η πολιτεια ειναι πολυ ενδιαφερον εργο... και Πρωταγορα ,εκτοσ απο ενοτητα 4, ειναι ωραια και η 6 (και sos επισης). Κατι αλλο: Δεν ειναι ελεεινη η εισαγωγη του Αριστοτελη? Προσωπικα, τη θεωρω την πιο δυσκολη, γιατι εχει καποιεσ χρονολογιεσ σε σημειο που να μοιαζει με ιστορια! Ασε που εχει και αρκετα χωρια που πρεπει να μαθεισ στα Αρχαια (οπως π.χ. με τουσ ορισμουσ που εδωσε ο καθενασ στην ευδαιμονια).

οντως ναι.εκτος απο την δυσκολη εισαγωγη και τη δυσκολη μεταφραση ο αριστοτελης ειναι και δυσκολος ερμηνευτικα.απο καθε ενοτητα του μπορει να πεσουν δεκαδες ερωτησεις παρολο που ειναι μικρουλες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

παναγιωτης_21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο παναγιωτης_21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Γεια σας παιδια χρειαζομαι μια βοηθεια.Εχω χρονικη αντικατασταση των τυπων: παραιρειν,καταλελοιπασιν,ειληφασιν.Οποιος μπορει ας στειλει!

αιρω
ηρον
αρω
ηρα
ηρκα
ηρκειν
Ειναι απαρεμφατο ενεστωτα κ στην αρχη θα βαλεις την αυξηση παρ-

λειπω
ελειπον
λειψω
ελιπον
λελοιπα
ελελοιπειν

λαμβανω
ελαμβανον
ληψομαι
ελαβον
ειληφα
ειληφειν

^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michaelgr2009

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Michaelgr2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Ρε παιδιά μπορεί κανείς να μου εξηγήσει τι σημαίνει αυ΄τη η πρόταση απο Αριστοτέλη πολιτικά...την έχει και μέσα στο βιβλίο "τι η πολιτισμένη ζωή δεν αποτελεί παρακμή σε σχέση με τη ζωή ενός υποθετικού ευγενούς αγρίου"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top