Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά Προσανατολισμού

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
Σας ευχαριστω παρα πολυ και τους 2! μου φανηκε και μενα λιγο περιεργο γιατι οντως αναφερεται στην 7η ενοτητα ενω χρειαζεται στοιχεια και απο τις αλλες!!ευχαριστω πολυ παντως!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διώνη

Νεοφερμένος

Η Διώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Για το πρώτο που ρωτάς, είναι το φαινόμενο της αντίστροφης έλξης του αναφορικού , όταν παραλείπεται το ρήμα ἐστί , με τις φράσεις θαυμαστὸς ὅσος, θαυμαστοῦ ὅσου, θαυμασίως ὡς κ.λπ. αντί του θαυμαστόν ἔστιν, ὅσος, ὅσου, θαυμάσιόν ἐστιν, ὡς κ.λπ.:


(Από το greek-language.gr):
Στο φαινόμενο της αντίστροφης έλξης ανήκουν και οι φράσεις θαυμαστὸς ὅσος, θαυμαστοῦ ὅσου, θαυμασίως ὡς κ.λπ. αντί του θαυμαστόν ἔστιν, ὅσος, ὅσου, θαυμάσιόν ἐστιν, ὡς κ.λπ.:
ΠΛ Πολ 350c-d ὁ Θρασύμαχος ὡμολόγησε πάντα ταῦτα[…] οὐχ ῥᾳδίως, ἀλλ' ἑλκόμενος καὶ μόγις, μετὰ ἱδρῶτος θαυμαστοῦ ὅσου, ἅτε και θέρους ὄντος [αντί: θαυμαστόν ἐστι, μεθ' ὅσου] || ο Θρασύμαχος τα ομολόγησε όλα αυτά όχι έτσι εύκολα, αλλά με δυσκολία και συρόμενος, χύνοντας ποτάμι τον ιδρώτα, γιατί είναι και καλοκαίρι.
ΠΛ Πολ 331a εὖ οὖν λέγει θαυμαστῶς ὡς σφόδρα [αντί: θαυμαστόν ἐστι, ὡς] καλά τα λέει, με πολύ αξιοθαύμαστο τρόπο.
ΠΛ Συμπ 220b εἴ τις ἐξίοι, ἠμφιεσμένων τε θαυμαστὰ δὴ ὅσα [αντί: θαυμαστὸν ἦν, ὅσα ἠμφιεσμένοι ἐξῇσαν] || αν έβγαινε κανείς έξω, φορούσαν όλοι περίεργα χοντρά [ή: ένα σωρό πρόσθετα] ρούχα.
ΠΛ Γοργ 471a [Ἀρχέλαος] θαυμασίως ὡς ἄθλιος γέγονεν [αντί: θαυμάσιόν ἐστι, ὡς ἄθλιος γέγονε] || έγινε με πολύ παράξενο τρόπο δυστυχισμένος.


Για μείζονα λανθάνοντα υποθετικό λόγο πρώτη φορά ακούω. Μπορείς να μας πεις με αφορμή ποιο κείμενο ρωτήθηκες;

Συγγνώμη, αλλά επειδή με αγχώσατε, αυτό το συντακτικό φαινόμενο είναι απαραίτητο να το γνωρίζει μαθητής Λυκείου -μπορεί να μπει σε πανελλήνιες-?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athene

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Νηπιαγωγών Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Κοίτα..Αν υποθέσεις ότι μέχρι και πέρσι βάζανε απλούς πλαγίους λόγους και υποθετικές προτάσεις,τότε θα είμαστε πολύ γκαντέμηδες αν μπει κάτι τόσο δύσκολο φέτος ή του χρόνου..:P Αν και νομίζω ότι το αναφορικό δεν είναι και τόσο απίθανο όσο ο μείζων υποθετικός λόγος!!Αν θέλουν να ανεβάσουν το επίπεδο δυσκολίας,ίσως και να το προτιμήσουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasoula!

Νεοφερμένος

Η vasoula! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
θα μπορούσατε να μου πείτε σε ποιο συντακτικό βρήκατε αυτή τη παρατήρηση για το μείζονα (λανθάνοντα) υποθετικό λόγο??? σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diana123

Νεοφερμένος

Η diana123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Eίμαι τρίτη λυκείου και έχω τεράστιο πρόβλημα στην αποστήθιση της εισαγωγής !!
άμα το αφήσω τώρα που είναι καλοκαίρι την έχω βάψει :S
μήπως έχετε να μου προτείνεται κάποιους τρόπους συγκέντρωσης η χρήσιμα tips για να θυμάμαι αυτά που διαβάζω και μετά το διάβασμα ??!!
SOS!!:redface::redface::redface::redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Έχω φάει τον τόπο να βρώ κάτι πολύ ωραία σχεδιαγράμματα που μας είχε δώσει η καθηγήτρια μας πέρυσι για τις εισαγωγές και δεν μπορώ να τα βρώ. -.-

Με είχαν βοηθήσει πάρα πολύ.
Λοιπόν κοίταξε αν δυσκολεύεσαι,πες τη καθηγήτρια σου αν μπορεί να σου δώσει ένα σχεδιάγραμμα.
Θα διαβάσεις λοιπόν,πρώτα από εκεί,θα δείς ποια είναι τα πιο σημαντικά πράγματα και μετά θα αρχίσεις το διάβασμα από το βιβλίο.
Πολλές φορές μέχρι να τα μάθεις.
Από ότι είδα έχεις συνειδητοποιήσει ότι χρειάζεται τρελή αποστήθιση.
Δεν θα μιλήσω για την εκπαίδευση και τον τρόπο που πρέπει να διαβάζεις για να πετύχεις στις Πανελλήνιες στην Ελλάδα,γιατί θα φανώ πολύ κακιά. :D

Τρόποι συγκέντρωσης?

Κοίταξε εγώ έκλεινα pc,κινητό και γενικά οτιδήποτε μπορούσε να μου αποσπάσει την προσοχή.

Όσο για το πως θα τα θυμάσαι,κοίταξε,εγώ τουλάχιστον τα διάβαζα πολλές φορές ξανά και ξανά. =/
Επίσης μπορείς σε κάποια πολύ σημαντικά πράγματα να κρατάς κάποιες σημειώσεις or sth. =/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diana123

Νεοφερμένος

Η diana123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
σε ευχαριστς παρα πολυυυ :):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Υπομονή θέλει... θα τα διαβάσεις τώρα, θα ξεχάσεις κάποια, θα τα ξαναδιαβάσεις, θα τα ξαναξεχάσεις, αλλά τόσες φορές που θα τύχει να τα διαβάσεις (Τεστ, διαγωνισματα, σχολείο, διαγωνίσματα στο σχολείο, χριστούγεννα κτλ) στο τέλος θα σου μείνουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas0505

Νεοφερμένος

Ο kostas0505 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
παιδια μην την αφησετε την εισαγωγη!!!εγω την αφησα για το τελος με αποτελεσμα να χασω τουλαχιστον τα δυο τριτα απο την εισαγωγη στις εξετασεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
παιδιά γίνεται κάποιος να μου σκανάρει την εισαγωγή και να μου τη στείλει, γιατί θέλω να αρχίσω σιγά σιγά να τη διαβάζω μη μου έρθει μαζεμένη. έχω ψάξει παντού σε βιβλιοπωλεία, στο net και δε βρίσκω το βιβλίο πουθενά!! :/

θα το εκτιμούσα πάρα πολύ αν με βοηθούσατε!!

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Edit από συντονιστή: αφαιρέθηκε η διεύθυνση email. Μπορείτε να στείλετε pm στην tzwrtzia.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Για να μην αφησω τη θεωρητικη παραπονεμενη μιας και τα βρηκα:)

Θεματα Πανελλαδικων στα αρχαια,2000-2010.Τα τελευταια δεν ξερω αν δινουν λυσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 1629_arxaia_ell.zip
    2.5 MB · Εμφανίσεις: 1,110
  • 1661_arxaia_201.zip
    112.6 KB · Εμφανίσεις: 501

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
μπραβο Γιαννη! καλη κινηση!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Υπάρχουν και οι απαντήσεις τους εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick.V

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
ερμηνευτικα σχολια αρχαιων κατευθυνσησ γ λυκειου .:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Στη δεύτερη σελίδα δες.
Kλικ me.

Βέβαια παίζει να μην κατάλαβα τι είπες. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Για να μην αφησω τη θεωρητικη παραπονεμενη μιας και τα βρηκα:)

Θεματα Πανελλαδικων στα αρχαια,2000-2010.Τα τελευταια δεν ξερω αν δινουν λυσεις.

Τι καλός που είσαι!!!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fraoula!

Νεοφερμένος

Η Fraoula! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Μήπως θα ήταν εύκολο σε κάποιον να μου γράψει μια μετάφραση στο απόσπασμα: Ισοκράτους, Περί Αντιδόσεως 180-182....???:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
αν μας δωσεις το πρωτοτυπο μπορω να κανω μια προσπαθεια.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fraoula!

Νεοφερμένος

Η Fraoula! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Έχεις δίκιο!!! :redface:
είναι στο παρακάτω λινκ:

https://tinypic.com/r/9utd10/4

επίσης, το παρακάτω...

https://tinypic.com/r/2ecg094/4
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
για ποτε το θες;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top