Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά Προσανατολισμού

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Γεια σας, πηγαινω Γ λυκείου και προκειμένου να κατανοήσω καλύτερα την ενότητα της Πλάτωνος Πολιτείας, ενότητα Λαχέσεως Λόγος, διάβασα το πρωτότυπο κείμενο κι έφτιαξα ένα σκίτσο αρκετά κατατοπιστικό, το οποιο έχω αναρτήσει στο blog μου. Θα μπορούσα να αφήσω κάποιο link για να το δείτε κι εσεις ή αντικειται στους ορους χρησης του site?
Στους ορους χρησης του site αναφερεται αυτο:

Διαφήμιση χωρίς την απαραίτητη άδεια.

Ποινή:Σβήσιμο του μηνύματος και αύξηση του ποσοστού αθετήσεων απο 40 εως 100%
Απαγορεύεται η διαφήμιση από μέλος του iSchool.gr, χωρίς την έγκριση των υπευθύνων, είτε αυτή αφορά κάποιο site, είτε οποιοδήποτε προϊόν, είτε αυτή γίνεται δημόσια σε οποιοδήποτε σημείο του site είτε μέσω προσωπικών μηνυμάτων σε άλλους χρήστες του φόρουμ. Εξαιρείται η περίπτωση ο χρήστης να έχει στην υπογραφή του link προς κάποιο νόμιμο και μη πορνογραφικό site.

Εσυ σκιτσο εχεις κανει,δεν διαφημιζεις τιποτα,οποτε βαλε το link να το δουμε.

Πολλοι χρηστες ετσι κι αλλιως εχουν στην υπογραφη τους το link απο το blog τους,οποτε no problem.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gi-manos

Νεοφερμένος

Ο gi-manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
καλα με την ατρακτο ολοι εχουν προβλημα.εμας η φιλολογος μας μας ειχε φερει μια φωτογραφια απο το διαδικτυο αλλα μας ειπε πως εχει αρκετα λαθη.οποτε προσπαθηστε απλα να την φανταστειτε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lsofos

Νεοφερμένος

Ο lsofos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μήπως γνωρίζει κανείς κάποια εικόνα που παρουσιάζει πιο κατανοητά το σχήμα τπου περιγραφεται στο σχολικό βιβλίο της γ' Λυκείου, δηλαδή το Μύθο του Ηρον από την πολιτεία του Πλάτωνα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3leni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
Μήπως γνωρίζει κανείς κάποια εικόνα που παρουσιάζει πιο κατανοητά το σχήμα τπου περιγραφεται στο σχολικό βιβλίο της γ' Λυκείου, δηλαδή το Μύθο του Ηρον από την πολιτεία του Πλάτωνα;


https://3.bp.blogspot.com/_gUkF8kRlS6A/SJtQEQz4L_I/AAAAAAAAABs/DzDRu2NVXtI/s400/spilaio_s.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ταξιάρχης42940

Νεοφερμένος

Ο Ταξιάρχης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.

3leni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
α ναι..τα εχω ξεχασει ηδη.:P
κ γτ στα αγγλικα? :what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωνσταντινα Β

Νεοφερμένος

Η κωνσταντινα Β αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Α καλα η ατρακτος ειναι μεγαλη ******και να την μαθεις και να την κατανοησεις....εγω ημουν τυχερη δεν μας επεσε....τωρα αν γινει τιποτα και πεσει.....ωχ....παιδια μονο με συχνη επαναληψη αλλιως ξεχαστε εισαγωγη....και γενικα οι πανελληνιες ειναι επαναληψη.....βαρετη μεν σωτηρια δε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
Α καλα η ατρακτος ειναι μεγαλη ******και να την μαθεις και να την κατανοησεις....εγω ημουν τυχερη δεν μας επεσε....τωρα αν γινει τιποτα και πεσει.....ωχ....παιδια μονο με συχνη επαναληψη αλλιως ξεχαστε εισαγωγη....και γενικα οι πανελληνιες ειναι επαναληψη.....βαρετη μεν σωτηρια δε
συμφωνώ απόλυτα!!!:):no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ταξιάρχης42940

Νεοφερμένος

Ο Ταξιάρχης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
α ναι..τα εχω ξεχασει ηδη.:P
κ γτ στα αγγλικα? :what:
my keyboard do not write in greek and i can t write in greeklish
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A9ina

Νεοφερμένος

Η A9ina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
ρε παιδια μηπως ξερει κανεις απο που μπορω να κατεβασω κανα βοηθημα για τον επιταφιο(αρχαια γενικης)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
καλα με την ατρακτο ολοι εχουν προβλημα.εμας η φιλολογος μας μας ειχε φερει μια φωτογραφια απο το διαδικτυο αλλα μας ειπε πως εχει αρκετα λαθη.οποτε προσπαθηστε απλα να την φανταστειτε!!!

Α καλα η ατρακτος ειναι μεγαλη ******και να την μαθεις και να την κατανοησεις....εγω ημουν τυχερη δεν μας επεσε....τωρα αν γινει τιποτα και πεσει.....ωχ....παιδια μονο με συχνη επαναληψη αλλιως ξεχαστε εισαγωγη....και γενικα οι πανελληνιες ειναι επαναληψη.....βαρετη μεν σωτηρια δε
Καλα,αυτη η ατρακτος μου'χει βγαλει την πιστη πραγματικα ομως. -.-

Δεν ξερω ποσες φορες εχω διαβασει τις σημειωσεις για να καταλαβω τι στο καλο γινεται.

Ελπιζω να μην πεσει στο τελος.

Στηριζομαι πολυ στο Γνωστο για να γραψω καλα στα Αρχαια,οποτε ευελπιστω να μην πεσει. :(
ρε παιδια μηπως ξερει κανεις απο που μπορω να κατεβασω κανα βοηθημα για τον επιταφιο(αρχαια γενικης)?
Κατευθυνση here. :P

Για αυτο που ρωτας παντως,δυστυχως δεν ξερω καποιο καλο site.=/

Οτι αλλο θελεις για τα Αρχαια Γενικης,μπορεις να ρωτησεις εδω:

https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=54161
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athanasoulini:)

Νεοφερμένος

Η Athanasoulini:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Παιδιά, καλησπέρα! Μπορεί να μου γράψει κάποιος τους αρχικούς χρόνους του ρήματος: ΕΡΩΤΑΩ-Ω? (Ενεργητική και Μέση Φωνή) Σας ευχαριστώ προκαταβολικά !!!...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Fay_

Νεοφερμένος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ερωτάω : πρτ . ηρώτων , μελλ. ερωτήσω , αορ. ηρώτησα , πρκ. ηρώτηκα

αυτά είναι νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
ερωτάω : πρτ . ηρώτων , μελλ. ερωτήσω , αορ. ηρώτησα , πρκ. ηρώτηκα

αυτά είναι νομίζω.

υπάρχει και μέσος μέλλοντας : ερήσομαι
και αόριστος β' :ηρόμην
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athanasoulini:)

Νεοφερμένος

Η Athanasoulini:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Έτσι πρέπει να ειναι !!! Σε ευχαριστώ πολύ!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
υπάρχει και μέσος μέλλοντας : ερήσομαι
και αόριστος β' :ηρόμην
και αυτοι μαλιστα χρησιμοποιουνται παραπανω απο οτι το ερωτησω και το ηρωτησα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athanasoulini:)

Νεοφερμένος

Η Athanasoulini:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Eυχαριστώ, ευχαριστώ...!!!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ταξιάρχης42940

Νεοφερμένος

Ο Ταξιάρχης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
παιδιά μήπως μπορεί κάποιος να μου κάνει τη σύνταξη από το διοπερ και... μέχρι ...εξαιρείσθε. είναι από aisxinou,κατά κτησιφώντος,6-7.σας παρακαλώ κάποιος αν μπορεί γιατί διαβάζω ιστορία και δεν έχω χρόνο για την σύνταξη...:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athanasoulini:)

Νεοφερμένος

Η Athanasoulini:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Συγγνώμη Ταξιάρχη που δεν είμαι σε φάση αυτή τη στιγμή να σου απαντήσω:(!! Έχω και γω πολύ διάβασμα... Την ιστορία την έβγαλες έστω?


Τεσπα, ρωτώ: συνημμένες ποιες μετοχές θεωρούνται ?
  1. οι επιθετικές (κλασικά)
  2. οι κατηγορηματικές
  3. οι τροπικές
  4. οι τελικές και...?
Παιδιά, ας βρεθεί κάποιος που να έχει το χρόνο να απαντήσει και στον Ταξιάρχη...;)
-----------------------------------------
Tωρα που το σκέφτομαι, όλες οι ειρρηματικές δεν είναι συνημμένες? ?
Τζαμπα κόλλησα!...:xixi: η οχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top