Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά Γενικής Παιδείας

taratata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηρώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 159 μηνύματα.

Flower princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Flower princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Εγω γραφω δευτερα απο 1-99 στιχους παρολο που διαβαζα λιγο μεταφραση δεν τα θημαμαι καλα και δεν νομιζω να τα προλαβω ολα ( ειμαι θετικη και δεν πιανει το μυαλο μου γρηγηρα τις μεταφρασεις) ξερει κανεις τα sos και η δικια μου καθηγητρια εχει πολλες απαιτησεις απο μενα γιατι περσυ εκανα ψυχολογια μαζι της και εγραφα 18-19 δεν φτανει που φετος οταν γραφουμε καθεται παντα πανω απο το κεφαλι μου και με χωριζει απο την φιλη μου ενω οι αλλοι μου συμμαθητες καθονται δυο-δυο.Εσενα taratata ποιους στιχους σου εβαλε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taratata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηρώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Εγω γραφω δευτερα απο 1-99 στιχους παρολο που διαβαζα λιγο μεταφραση δεν τα θημαμαι καλα και δεν νομιζω να τα προλαβω ολα ( ειμαι θετικη και δεν πιανει το μυαλο μου γρηγηρα τις μεταφρασεις) ξερει κανεις τα sos και η δικια μου καθηγητρια εχει πολλες απαιτησεις απο μενα γιατι περσυ εκανα ψυχολογια μαζι της και εγραφα 18-19 δεν φτανει που φετος οταν γραφουμε καθεται παντα πανω απο το κεφαλι μου και με χωριζει απο την φιλη μου ενω οι αλλοι μου συμμαθητες καθονται δυο-δυο.Εσενα taratata ποιους στιχους σου εβαλε?


μασ εβαλε ν μαθουμε τουσ στιχουσ απο κει π μιλαει η αντιγονη 7η φορα απ τ τελοσ(ουτε θ σε παρακαλεσω ουτε θα συνεργαζοσουν μαζι μ ευχαριστα...) ωσ τ τελοσ...κ μασ εβαλε μεταφραση στ διαγωνισμα εκει π μιλαει η αντιγονη πριν τν στιχομυθια...
αλλ εμεισ ειχαμε πολυ λιγοτερουσ στιχουσ...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flower princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Flower princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
μασ εβαλε ν μαθουμε τουσ στιχουσ απο κει π μιλαει η αντιγονη 7η φορα απ τ τελοσ(ουτε θ σε παρακαλεσω ουτε θα συνεργαζοσουν μαζι μ ευχαριστα...) ωσ τ τελοσ...κ μασ εβαλε μεταφραση στ διαγωνισμα εκει π μιλαει η αντιγονη πριν τν στιχομυθια...
αλλ εμεισ ειχαμε πολυ λιγοτερουσ στιχουσ...:(

Καλα το εμαθα αυτο αλλα εχω αλλους 60τοσο στιχους και δεν θα προλαβω.Εμας μας ειπε να διαβασουμε και εισαγωγη!:mad:Και αοριστο β ,συνηρημενα,λυω,εγλισεις,συντακτικο κ.λ.π Παλουκι μας εβαλε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taratata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηρώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Καλα το εμαθα αυτο αλλα εχω αλλους 60τοσο στιχους και δεν θα προλαβω.Εμας μας ειπε να διαβασουμε και εισαγωγη!:mad:Και αοριστο β ,συνηρημενα,λυω,εγλισεις,συντακτικο κ.λ.π Παλουκι μας εβαλε...


ιου...καλα, χαμενη ειν;
εμασ οι καθηγητεσ βοηθανε οσο μπορουν στ μαθηματα γενικησ τωρα π υπαρχουν κατευθυνσεισ...ξερουν οτι οσο κ ν μασ πιεσουν δν προλαβαινουμε ν διαβασουμε κ μασ βοηθανε(εμασ οι φιλολογοι κ τουσ θεωρητικουσ οι μαθηματικοι,χημικοι,φυσικοι-εκτοσ απ εναν π ειν μλκασ...)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirini_92

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Εμένα αυτό που με δυσκολεύει ιδιαίτερα είναι το συντακτικό στην Αντιγονη...και δν θα έπρεπε να μας το ζητούν καν, όμως εγώ προσωπικά εξετάστηκα κ σε αυτο... εύκολο είναι αλλά θέλει διαβασματάκι να μην αφήνεις κενά γιατί μετα αποκλείεται να βρεις άκρη με τις μεταφράσεις... :s:s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vardis

Νεοφερμένος

Ο ΒΑΡΔΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Θα ηθελα να με βοηθησετε αν μπορειτε στην εγκλιτικη αντικατασταση του ρηματος τελει,ειναι επειγον καθως το εχω για αυριο!!!!!!Σας παρακαλω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prisila

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Το τελέω-ω παει σαν τον ποιέω-ω!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Θέλω την βοήθειά σας στην παρακάτω άσκηση:
σελ.42σχολ. στ.6 (τόγάρ περισσά πράσσειν οὐκ ἔχει νοῡν οὐδένα.)

Μου ζητάει ανάλυση...
Εγώ βρήκα για να γράψω μόνο αυτό:
Φράση διαδεδομένη στις πόλεις κράτη της κλασικής αρχαιότητας.
Σύμφωνα με την παραπάνω φράση, ο άνθρωπος δεν πρέπει να ξεπερνά το μέτρο, το οποίο προκαθορίζεται από τις δυνατότητες του και τη θέση του.

Τίποτα άλλο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Μπορείς να παραθέσεις και το δικό σου σχόλιο ή να κάνεις και αντίθεση με τη συμπεριφορά και τα σχέδια της Αντιγόνης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Όχι μας ζήτησε καθαρή ανάλυση της φράσης, όχι δικά μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ε ουσιαστικά μόνο αυτό είναι , εκτός αν κάνεις μια αντίθεση αυτής της φράσης με τα σχέδια τις Αντιγόνης !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
(Να ψαξω να δω στο βοηθημα μπας και εχει καμια ερμηνευτικη αναλυση γι'αυτο...)
-----------------------------------------
Το βοηθημα λεει:

Με το γνωμικο αυτο εκφραζεται η αρχαια ελληνικη αντιληψη του μετρου: Ο ανθρωπος δεν πρεπει να ξεπερναει τις δυνατοτητες του, τα μετρα του. Ειναι περα απο τη λογικη η επιδιωξη καθετι που ξεπερνα τις δυναμεις του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
(Να ψαξω να δω στο βοηθημα μπας και εχει καμια ερμηνευτικη αναλυση γι'αυτο...)
-----------------------------------------
Το βοηθημα λεει:

Με το γνωμικο αυτο εκφραζεται η αρχαια ελληνικη αντιληψη του μετρου: Ο ανθρωπος δεν πρεπει να ξεπερναει τις δυνατοτητες του, τα μετρα του. Ειναι περα απο τη λογικη η επιδιωξη καθετι που ξεπερνα τις δυναμεις του.

Πλούσιο το περιεχόμενο και σε αυτό το βοήθημα..:D

Thanks!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
:bye:Παιδια βοηθηστε με. Χρειαζομαι επειγοντος τη χρονικη αντικατασταση στα ρηματα: παρήνει, εκπλειν,ορθουσθαι,εφίεσθαι.

καθως και τις πλαγιες πτωσεις των συνεκφορων στον αντιθετο αριθμο:
προφασει βραχεια και ευπρεπει, μεγαλων πραγματων. Σας παρακαλω βοηθηστε με. Θα σας ημουν υποχρεη.:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiger

Νεοφερμένος

Η tiger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
:bye:Παιδια βοηθηστε με. Χρειαζομαι επειγοντος τη χρονικη αντικατασταση στα ρηματα: παρήνει, εκπλειν,ορθουσθαι,εφίεσθαι.

καθως και τις πλαγιες πτωσεις των συνεκφορων στον αντιθετο αριθμο:
προφασει βραχεια και ευπρεπει, μεγαλων πραγματων. Σας παρακαλω βοηθηστε με. Θα σας ημουν υποχρεη.:thanks:

παραινει(με περισπωμενη)
παρήνει
παραινέσεται
παρένεσε
παρένεκε
παρηνέκει

εκπλειν
-
εκπλεύσεσθαι/εκπλεισείσθε
εκπλεύσαι(περισπωμενη)
εκπεπλευκέναι
-


ορθουσθαι
-
ορθώσεσθαι
ορθώσασθαι
ωρθώσθαι
-


εφίεσθαι
-
εφήσεσθαι/εφηθήσεσθαι
εφέσθαι/εφεθήναι
εφείσθαι
-

προφάσεων βραχεων ευπρεπεων μεγαλου πραγματος
προφάσεσι βραχειαις ευπρεπεσι μεγαλω πραγματι
προφάσεις βραχειας ευπρεπεις μεγαν πραγμα

Αν εχω κανει καποιο λαθος διορθωστε με!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariLena PeLetie

Νεοφερμένος

Η MariLena PeLetie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
παιδιάαα γεια σας ..
τώρα έκανα εγγραφή στο iSchool και θέλω μια βοήθειαα..:)
Λοιπόν ακούστεε..:
θέλω την χρονική αντικατάσταση του ιππεύειν και σκοπείν
και την εγκλητική του κατήλθετε γιατί δεν μπορώ να τα βρώ.....:'(
ευχαριστώωω..
-----------------------------------------
emm..
an t0 vri kapi0C sass parakaL00 na m0u ta pitee..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3leni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
παιδιάαα γεια σας ..
τώρα έκανα εγγραφή στο iSchool και θέλω μια βοήθειαα..:)
Λοιπόν ακούστεε..:
θέλω την χρονική αντικατάσταση του ιππεύειν και σκοπείν
και την εγκλητική του κατήλθετε γιατί δεν μπορώ να τα βρώ.....:'(
ευχαριστώωω..
-----------------------------------------
emm..
an t0 vri kapi0C sass parakaL00 na m0u ta pitee..:)

συγνωμη αλλα που να τα βρεις? γτ δε τα κανεις μονη σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariLena PeLetie

Νεοφερμένος

Η MariLena PeLetie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
εμμ παιδιάα..
αν τα ωρει κάποιος σας παρακαλώ να μου τα πίτεε..:)
-----------------------------------------
δεν τα βρίσκω..
έψαξα παντού..
αλλά δεν τα βρίσκω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
εμμ παιδιάα..
αν τα ωρει κάποιος σας παρακαλώ να μου τα πίτεε..:)
-----------------------------------------
δεν τα βρίσκω..
έψαξα παντού..
αλλά δεν τα βρίσκω..

μισο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top