Βοήθεια/Απορίες για πανελλήνιες και απολυτήριο

Yamcha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παυλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Δευτερη ευκαιρια?μα αφου εχετε απολυτηριο λυκειου.Λοιπον,ποιος ειναι ο λογος να επανεκδοθει το απολυτηριο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Προφανώς, όποιος επιθυμεί επανέκδοση του απολυτηρίου στοχεύει στο να αποκτήσει ένα καλύτερο βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proxy

Νεοφερμένος

Ο Proxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Πριν κάνω ερωτήσεις πιστεύω πως θα βοηθόυσε αν εξηγούσα την κατάσταση που βρίσκομαι τώρα.
Λοιπόν, φοίτησα την 3η λυκείου το 2012-2013 και επέλεξα ΑΟΘ ως ειδικό μάθημα και τεχνολογική κατεύθυνση.
Όταν ρωτηθήκα από το σχολείο αν θέλω να δώσω πανελλήνιες απάντησα αρνητικά, δηλαδή επέλεξα να δώσω ενδοσχολικές.Στις ενδοσχολικές όμως δεν παρουσιάστηκα,για προσωπικούς λόγους, μετά απο κάποιο σημείο με αποτελέσμα να μην έχω απολυτήριο(ναι το ξέρω, έχω κάνει λανθασμένες και "αστείες" επιλογές).

Μετά απο αυτήν την ανόητη ιστορία έχω αποφασίσει πως θέλω να δώσω πανελλαδικές, αλλά αφου πια δεν βρίσκομαι σε κάποιο σχολείο δεν ξέρω πως να το κάνω.Επίσης το να μην έχω απολυτήριο τα περιπλέκει.
Επίσης ο στόχος μου είναι σχολές που δεν είναι στο επιστημονικό μου πεδίο (5ο -> 2ο),γίνεται να το "αλλάξω" ή να περάσω από το 5ο σε σχολή 2ου πεδίου;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο που θα διαθέσετε.
Έχω ήδη ψάξει στο google αλλά δεν βρήκα κάτι που έλυσε τις απορίες μου.

Σημείωση συντονιστή: Τα μηνύματα 345-352 προήλθαν από νήμα με άλλο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Με αλλά λόγια έχεις κοπεί και πρέπει να ξανακάνεις τη Γ λυκείου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proxy

Νεοφερμένος

Ο Proxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Με αλλά λόγια έχεις κοπεί και πρέπει να ξανακάνεις τη Γ λυκείου

Εκτός αν με απατά η μνήμη μου, η Γ' λυκείου δεν επαναλαμβάνεται.
Δηλαδή μόνο ξαναδίνεις εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τζινατζ

Νεοφερμένος

Η τζινατζ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
εχω την εντυπωση πως αν κοπεις στην τριτη τοτε ειτε πας να παρακολουθησεις ξανα τα μαθηματα ειτε μενεις σπιτι και πας μετα να δωσεις πανελληνιες και ενδοσχολικες.Απλα πηγαινε και ρωτησε στο σχολειο που ησουν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Πριν κάνω ερωτήσεις πιστεύω πως θα βοηθόυσε αν εξηγούσα την κατάσταση που βρίσκομαι τώρα.
Λοιπόν, φοίτησα την 3η λυκείου το 2012-2013 και επέλεξα ΑΟΘ ως ειδικό μάθημα και τεχνολογική κατεύθυνση.
Όταν ρωτηθήκα από το σχολείο αν θέλω να δώσω πανελλήνιες απάντησα αρνητικά, δηλαδή επέλεξα να δώσω ενδοσχολικές.Στις ενδοσχολικές όμως δεν παρουσιάστηκα,για προσωπικούς λόγους, μετά απο κάποιο σημείο με αποτελέσμα να μην έχω απολυτήριο(ναι το ξέρω, έχω κάνει λανθασμένες και "αστείες" επιλογές).

Μετά απο αυτήν την ανόητη ιστορία έχω αποφασίσει πως θέλω να δώσω πανελλαδικές, αλλά αφου πια δεν βρίσκομαι σε κάποιο σχολείο δεν ξέρω πως να το κάνω.Επίσης το να μην έχω απολυτήριο τα περιπλέκει.
Επίσης ο στόχος μου είναι σχολές που δεν είναι στο επιστημονικό μου πεδίο (5ο -> 2ο),γίνεται να το "αλλάξω" ή να περάσω από το 5ο σε σχολή 2ου πεδίου;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο που θα διαθέσετε.
Έχω ήδη ψάξει στο google αλλά δεν βρήκα κάτι που έλυσε τις απορίες μου.

Από ότι κατάλαβα ήσουν μαθητής της Γ΄ Τάξης ημερησίου ΓΕΛ την οποία δεν ολοκλήρωσες. Χωρίς απολυτήριο λυκείου δεν έχεις δικαίωμα να δώσεις πανελλήνιες εξετάσεις. Εφόσον έχεις επιτυχώς ολοκληρώσει την Β΄ Τάξη ημερησίου ΓΕΛ, τότε θα εγγραφείς στη Γ΄ Τάξη ημερησίου ΓΕΛ ξανά από την αρχή. Οι υποχρεώσεις σου θα είναι ακριβώς οι ίδιες με τους μαθητές της Γ΄ Τάξης ημερησίου ΓΕΛ που φοιτούν για πρώτη φορά (σα να κάνεις την τάξη για πρώτη φορά).

Μπορείς να δώσεις πανελλήνιες εξετάσεις το ίδιο σχολικό έτος με αυτό που φοιτάς στη Γ΄ Τάξη ημερησίου ΓΕΛ αρκεί στο τέλος να πάρεις απολυτήριο. Επίσης έχεις την δυνατότητα να πάρεις απολυτήριο χωρίς να δώσεις πανελλήνιες εξετάσεις και να εξεταστείς πανελλαδικά σε μεταγενέστερο έτος.

Αν δεν σκοπεύεις να δηλώσεις στο μηχανογραφικό ΚΑΝΕΝΑ τμήμα από το 5ο πεδίο, δεν χρειάζεται να εξεταστείς στο μάθημα επιλογής ΑΟΘ. Από θετική και τεχνολογική κατεύθυνση ξεκλειδώνεις τα τμήματα του 2ου και του 4ου πεδίου χωρίς μείωση μορίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proxy

Νεοφερμένος

Ο Proxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Από ότι κατάλαβα ήσουν μαθητής της Γ΄ Τάξης ημερησίου ΓΕΛ την οποία δεν ολοκλήρωσες. Χωρίς απολυτήριο λυκείου δεν έχεις δικαίωμα να δώσεις πανελλήνιες εξετάσεις. Εφόσον έχεις επιτυχώς ολοκληρώσει την Β΄ Τάξη ημερησίου ΓΕΛ, τότε θα εγγραφείς στη Γ΄ Τάξη ημερησίου ΓΕΛ ξανά από την αρχή. Οι υποχρεώσεις σου θα είναι ακριβώς οι ίδιες με τους μαθητές της Γ΄ Τάξης ημερησίου ΓΕΛ που φοιτούν για πρώτη φορά (σα να κάνεις την τάξη για πρώτη φορά).

Μπορείς να δώσεις πανελλήνιες εξετάσεις το ίδιο σχολικό έτος με αυτό που φοιτάς στη Γ΄ Τάξη ημερησίου ΓΕΛ αρκεί στο τέλος να πάρεις απολυτήριο. Επίσης έχεις την δυνατότητα να πάρεις απολυτήριο χωρίς να δώσεις πανελλήνιες εξετάσεις και να εξεταστείς πανελλαδικά σε μεταγενέστερο έτος.

Αν δεν σκοπεύεις να δηλώσεις στο μηχανογραφικό ΚΑΝΕΝΑ τμήμα από το 5ο πεδίο, δεν χρειάζεται να εξεταστείς στο μάθημα επιλογής ΑΟΘ. Από θετική και τεχνολογική κατεύθυνση ξεκλειδώνεις τα τμήματα του 2ου και του 4ου πεδίου χωρίς μείωση μορίων.


Απο ότι έχω καταλάβει φέτος δεν μπορώ να δώσω πανελλήνιες , οπότε πρέπει να περιμένω τον επόμενο χρόνο.
Τουλάχιστον θα έχω περισσότερο χρόνο να προετοιμαστώ :whistle: .
Ευχαριστώ για την απάντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Αυτο το συμπερασμα απο που το εβγαλες, οτι μπορεις να δωσεις μετα απο 1 χρονο πανελληνιες?? Με λιγα λογια βρε παιδακι μου σου λεμε οτι πρεπεις να επαναλαβεις τη Γ' λυκειου, καθως δεν την εχεις περασει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proxy

Νεοφερμένος

Ο Proxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Αυτο το συμπερασμα απο που το εβγαλες, οτι μπορεις να δωσεις μετα απο 1 χρονο πανελληνιες?? Με λιγα λογια βρε παιδακι μου σου λεμε οτι πρεπεις να επαναλαβεις τη Γ' λυκειου, καθως δεν την εχεις περασει!!

Δεν είπα κάτι διαφορετικό, απλά δεν γίνεται να επαναλάβω την Γ' Λυκείου τώρα, στα μέσα της χρονιάς.
Οπότε πρέπει να περιμένω μέχρι τον επόμενο χρόνο, να ολοκληρώσω την Γ' και παράλληλα να δώσω παννελήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ahab

Νεοφερμένος

Ο Ahab αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια. Δίνω πανελληνιες μετα απο 7 χρόνια. Θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα γιατι εχω χαθει λιγο.

1) Στην Γ Λυκειου ημουν Τεχνολογικη (και στην Β Θετικη). Μπορω τωρα να δωσω στην Θετικη;
2) Εχει αλλαξει η υλη καθολου απο την περσινη;
3) Ισχυουν τα μαθηματα : Φυσικη Κτ - Μαθηματικα Κτ - Χημεια Κτ - Βιολογια Κτ - Εκθεση και Επιλογης ακομα για την Θετικη;;
4) Είδα στο σαιτ των σχολικων βιβλιων (https://ebooks.edu.gr/) το μαθημα Βιοχημεια ως επιλογης. Αυτο ισχυει απο φετος η με το καινουργιο συστημα;
5) Ποτε πρεπει να δηλωσω συμμετοχη στο σχολειο μου, και τι χαρτια/ διαδικασιες πρεπει να κανω;

Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ahab

Νεοφερμένος

Ο Ahab αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Κανεις εδω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορείς να δώσεις σε όποια κατεύθυνση θέλεις. Τα εξεταζόμενα μαθήματα είναι αυτά που αναφέρεις. Για όλα τα υπόλοιπα πήγαινε όσο το δυνατόν συντομότερα ( οι διαδικασίες γίνονται κατά το Φεβρουάριο) στο λύκειο που αποφοίτησες να σε ενημερώσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ahab

Νεοφερμένος

Ο Ahab αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Σε ευχαριστω παρα πολυ! :) Και κατι τελευταιο που με εχει αγχωσει. Αμα δεν ανοιξουν φετος καθολου τα πανεπιστημια, η αμα δεν ανοιξουν ουτε του χρονου, η αμα τα κλεισουν μονιμα, εμεις που θα περασουμε στην Άλφα σχολη, χανουμε το δικαιωμα να γραφτουμε μετα; (Για το ΕΚΠΑ πχ που ειναι ακομα κλειστο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΟΧΙ. Γράφεσαι κανονικά μόλις ανοίξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

βαγγελης αθηνα

Νεοφερμένος

Ο βαγγελης αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ειναι η δευτερη φορα που δινω πανελληνιες και δεν πηγα να βγαλω το password για το μηχανογραφικο και αποτι ειδα και εδω αλλα και σε ενα αλλο σιτε ηταν μεχρι τον απρηλιο...(στην ουσια ο διευθηντης μουπε οτι θα με ενημερωση αλλα δεν εγινε κατι τετοιο και τοχα ξεχασει και εγω)

Σημερα εγραψα νεοελληνικη γλωσσα (επαλ) κανονικα ομως με το καρτελακι και ολα καλα....:worry:


ΕΧΩ ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΘΕΙ !!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Ειναι η δευτερη φορα που δινω πανελληνιες και δεν πηγα να βγαλω το password για το μηχανογραφικο και αποτι ειδα και εδω αλλα και σε ενα αλλο σιτε ηταν μεχρι τον απρηλιο...(στην ουσια ο διευθηντης μουπε οτι θα με ενημερωση αλλα δεν εγινε κατι τετοιο και τοχα ξεχασει και εγω)

Σημερα εγραψα νεοελληνικη γλωσσα (επαλ) κανονικα ομως με το καρτελακι και ολα καλα....:worry:


ΕΧΩ ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΘΕΙ !!!!!!!!!

ηρεμησε. η ανακοινωση αν θυμαμαι καλα ελεγε μετα απο 15 ιουνιου.

παρε: https://www.minedu.gov.gr/themata-eksetaseon/82-anakoinwseis-eksetasewn/11023-15-04-14-2014.html

Στα μέσα Ιουνίου, όλοι οι υποψήφιοι για τις πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ, στο Λύκειο στο οποίο υπέβαλαν την Αίτηση-Δήλωση του Φεβρουαρίου, θα προσέλθουν για να αποκτήσουν προσωπικό κωδικό ασφαλείας (password), για να τον χρησιμοποιήσουν κατά την ηλεκτρονική υποβολή του μηχανογραφικού τους δελτίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

βαγγελης αθηνα

Νεοφερμένος

Ο βαγγελης αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ηρεμησε. η ανακοινωση αν θυμαμαι καλα ελεγε μετα απο 15 ιουνιου.

παρε: https://www.minedu.gov.gr/themata-eksetaseon/82-anakoinwseis-eksetasewn/11023-15-04-14-2014.html

Στα μέσα Ιουνίου, όλοι οι υποψήφιοι για τις πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ, στο Λύκειο στο οποίο υπέβαλαν την Αίτηση-Δήλωση του Φεβρουαρίου, θα προσέλθουν για να αποκτήσουν προσωπικό κωδικό ασφαλείας (password), για να τον χρησιμοποιήσουν κατά την ηλεκτρονική υποβολή του μηχανογραφικού τους δελτίου.

πωωωω

τελεια...και ειχα αρχησει να σχηματιζω τα πιο τρελα σεναρια :P



:clapup::clapup::clapup::clapup: ευχαριστωωωωωω:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
αντε καλο διαβασμα και καλα αποτελεσματα χωρις αγχος!:D;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mitsocc

Νεοφερμένος

Ο Mitsocc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Χαιρετε ειμαι αποφοιτος και θελω να δωσω πανελληνιες ομως για καποιους προσωπικους μου λογους δεν θελω να δωσω στο σχολειο απο το οποιο αποφοιτησα; Μου δινει ο νομος το δικαιωμα να δωσω σε οποιοδηποτε σχολειο της επιλογης μου ; εχει δικαιωμα ο διευθυντης του εκαστοτε σχολειο να μην με δεχθει ως υποψηφιο ; Ευχαριστω εκ των προτερων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top