Βοήθεια/Απορίες για πανελλήνιες και απολυτήριο

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
φιλε ιορδανη εγω θελω να ξαναδωσω για να ωγαλω περισσοτερα μορια απτα φετινα..αυτο δεν με κανει να δωσω με το 10%?

με το 90% θα δώσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Πέρυσι εξαιτίας κάποιου προβλήματος δεν έδωσα Πανελλήνιες και πήρα απολυτήριο Λυκείου μέσω των ενδοσχολικών αφού είχα συμπληρώσει την δήλωση ότι δεν θα έδινα.

Φέτος σκέφτομαι να δώσω, μπορώ ή υπάρχει κάποιο πρόβλημα; :redface::redface::redface:

Ευχαριστώ πολύ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Φέτος σκέφτομαι να δώσω, μπορώ ή υπάρχει κάποιο πρόβλημα;
Κανένα πρόβλημα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Πέρυσι εξαιτίας κάποιου προβλήματος δεν έδωσα Πανελλήνιες και πήρα απολυτήριο Λυκείου μέσω των ενδοσχολικών αφού είχα συμπληρώσει την δήλωση ότι δεν θα έδινα.

Φέτος σκέφτομαι να δώσω, μπορώ ή υπάρχει κάποιο πρόβλημα; :redface::redface::redface:

Ευχαριστώ πολύ!!

Φυσικά και μπορείς να δώσεις πανελλήνιες εξετάσεις το 2013 ως απόφοιτος προγενέστερου έτους. Τον Φεβρουάριο, κατόπιν σχετικής προκήρυξης από το υπουργείο παιδείας, θα πας σε οποιοδήποτε λύκειο (σε οποιοδήποτε ημερήσιο ενιαίο λύκειο αν είσαι απόφοιτος ημερησίου ενιαίου λυκείου-όχι απαραίτητα σε αυτό από το οποίο αποφοίτησες) και θα υποβάλλεις αίτηση συμμετοχής στις πανελλήνιες εξετάσεις όπως και οι υποψήφιοι που δίνουν πανελλήνιες εξετάσεις το ίδιο έτος που παίρνουν απολυτήριο. Στην αίτηση αυτή δηλώνεις την κατεύθυνση στα μαθήματα της οποίας θα εξεταστείς, το μάθημα γενικής παιδείας που επιθυμείς να εξεταστείς, αν επιθυμείς να εξεταστείς στο μάθημα επιλογής "Αρχές Οικονομικής Θεωρίας" καθώς και τα ειδικά μαθήματα στα οποία ενδεχομένως επιθυμείς να εξεταστείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Να 'στε καλά παιδιά! Σας ευχαριστώ!

Βρήκα τον σχετικό νόμο, τον διάβασα μόλις και όλα Ο.k. :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

klblitssssss

Νεοφερμένος

Ο klblitssssss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ακούω από φίλους που δίνουν πανελλήνιες ότι οι καθηγητές τους στα φροντιστήρια και στα ιδιαίτερα του λένε ότι έχει περάσει καινούργιος νόμος, ο οποίος λέει ότι αν έχεις δώσει ήδη δύο φορές πανελλήνιες (ας πούμε για παράδειγμα ότι κάποιος έχει δώσει πρώτη φορά το 2011, δεύτερη φορά το 2012 και θέλει να δώσει ξανά το 2013), αν δώσεις και τρίτη φορά, μετά έχεις κάτι σαν ποινή, αποκλεισμό για δύο χρόνια. Δηλαδή απαγορεύεται να δώσεις πανελλήνιες για τα επόμενα δύο χρόνια (μιλάω για τις κανονικές πανελλήνιες, όχι το 10%). Ισχύει αυτό; Το έχω ακούσει ως τώρα μόνο από στόμα σε στόμα, δεν το έχω ακούσει από επίσημη πηγή. Τι γνωρίζετε για αυτό το θέμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
εγώ ξέρω πάντως ένα παιδί που μια χαρά έδωσε 3 φορές πανελλήνιες και δεν του είπαν τίποτα. ίσως εννοούσαν ότι μετά την 3η φορα δεν μετράνε οι βαθμοί τουαπολυτηρίου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

klblitssssss

Νεοφερμένος

Ο klblitssssss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Αυτό που μου είπαν εμένα δεν είναι ακριβώς αυτό. Αυτό που ακούγεται είναι ότι δίνεις τις τρεις φορές πανελλήνιες, και μετά από τις τρεις φορές έχεις, λέει, αποκλεισμό δύο χρόνων. Δίνει πανελλήνιες τρίτη φορά η φίλη μου, και τώρα κοντεύει να τρελαθεί, και δεν θέλει να δώσει, γιατί φοβάται ότι αν δώσει τρίτη φορά φέτος και δεν περάσει, θα πρέπει να περιμένει να περάσουν δύο ολόκληρα χρόνια για να δώσει την τέταρτη φορά. Δηλαδή, αν δώσει φέτος το 2013 και δεν περάσει, θα της απαγορεύουν να δώσει ξανά μέχρι το 2016. Αυτό έχουν σπεύσει διάφοροι καλοθελητές να μας το πληροφορήσουν, με υπέρ το δέον υστερία και βεβαιότητα, και τώρα καθόμαστε και ψαχνόμαστε τι πρέπει να κάνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Takis_Kal

Νεοφερμένος

Ο Takis_Kal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 63 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Οποιοε εχει απολυτηριο λυκειου μπορει να δωσει ακομα και εγω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
ο προφορικος μετραει σε πολυ μικρο ποσοστο στα μαθηματα,ακομα και να μην παρεις καλο βαθμο στο τετραμηνο α)εχεις αλλο 1 τετραμηνο να το βελτιωσεις 2)δεν παιζει ιδιεταιρο ρολο στα τελικα μορια ,μιας και ο βαθμος προσαρμοζεται +\- 2μοναδες σε σχεση με το γραπτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
ο προφορικος μετραει σε πολυ μικρο ποσοστο στα μαθηματα,ακομα και να μην παρεις καλο βαθμο στο τετραμηνο α)εχεις αλλο 1 τετραμηνο να το βελτιωσεις 2)δεν παιζει ιδιεταιρο ρολο στα τελικα μορια ,μιας και ο βαθμος προσαρμοζεται +\- 2μοναδες σε σχεση με το γραπτο
σε υπολογιστη μοριων παντως ειχα καταλαβει οτι επιρρεαζεται πολυ ο τελικος γραπτος βαθμος.
ο γραπτος προσαρμοζεται βασικα ή ο προφορικος?:P:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
σε υπολογιστη μοριων παντως ειχα καταλαβει οτι επιρρεαζεται πολυ ο τελικος γραπτος βαθμος.
ο γραπτος προσαρμοζεται βασικα ή ο προφορικος?:P:redface:

ο προφορικος προσαρμοζεται στον γραπτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
ο προφορικος προσαρμοζεται στον γραπτο
οποτε αν θεωρητικα εχω 15 μεσο ορο προφορικων και γραψω γραπτα 19, ειμαι οκ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DruidAlex

Νεοφερμένος

Ο DruidAlex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Γεια σε όλους!Είμαι μαθητής της Β'Λυκείου και πηγαίνω στην τεχνολογική κατεύθυνση.Το επίπεδο μπορώ να πω ότι είναι πάρα πολύ χαμηλό:( .Πάντα ήμουν μαθητής του 19,στο λύκειο χαλάρωσα ελαφρώς στην Α'τάξη και λίγο στην Β αλλά ξαναπήρα τα πάνω μου και μπήκα δυναμικά στο παιχνίδι.Λοιπόν,ήθελα να ρωτήσω τι πιστεύετε για της πανελλήνιες;Είναι δύσκολες;εννοώ τα θέματα είναι πρωτότυπα ή τα δουλεύουν στο φροντιστήριο;Επίσης...με ποιο αντικείμενο ασχολούνται τα μαθηματικά της Γ';Αν πάρω ιστορία ως μάθημα επιλογής χάνω μόρια στο 2ο και 4ο πεδίο ;Πάρτε μια ανάσα και απαντήστε! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Τα μαθηματικα κατευθυνσης της γ ασχολουνται με μιγαδικους,συναρτησεις,διαφορικο λογισμο,παραγωγους και ολοκληρωματα.Τα μαθηματικα γενικης εχουν συναρτησεις,πιθανοτητες και στατιστικη.Αν εισαι θετικη ή τεχνολογικη κατευθυνση δεν χανεις καθολου μορια στο 2ο και 4ο πεδιο οτι μαθημα γενικης και να διαλεξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
ο προφορικος προσαρμοζεται στον γραπτο
οποτε αν θεωρητικα εχω 15 μεσο ορο προφορικων και γραψω γραπτα 19, ειμαι οκ?
Αν έχεις προφορικό 15 και γράψεις 19, ο βαθμός σου θα γίνει 18.4.
Με την προσαρμογή ο προφορικός μπορεί θεωρητικά να ανεβάσει ή να κατεβάσει τον γραπτό ΤΟ ΠΟΛΥ κατά ±0,6. Στην πράξη σχεδόν πάντα (οι εξαιρέσεις είναι ελάχιστες) ο προφορικός είναι μεγαλύτερος και ανεβάζει τον γραπτό. Δηλαδή (κατά κανόνα) ο προφορικός πριμοδοτεί τον γραπτό οπότε μεγαλώνει ο βαθμός πρόσβασης του μαθήματος, άρα και τα συνολικά μόρια. (Αδικημένος είναι όποιος έχει προφορικά 20 και γράφει 20, οπότε δεν έχει κανένα απολύτως πριμ).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DruidAlex

Νεοφερμένος

Ο DruidAlex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Κατ'αρχην γεια σε ολους.Θελω να ρωτησω κατι σχετικα με τις πανελληνιες.Ειναι αληθεια πως το 1ο θεμα ειναι δωρεαν 25 μοναδες για καποιον που διαβασε αποδειξεις και θεωρια γενικα?Επισης ειναι αληθεια οτι στο γ και δ θεμα οι πρωτες 2-3 ερωτησεις εινα σχετικα απλες κ εφαρμογες στον τυπο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lucas D.Hagg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lucas D.Hagg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
ένας πολύ καλός φίλος μου έκανε ένα τηλ σήμερα και μου είπε ότι εν τελει θέλει να δηλώσει στρατιωτικές,παρ όλα αυτά στο χαρτί που έπρεπε να συμπληρώσουν οι υποψήφιοι πανελληνιων για το 2013 δεν τις είχε δηλώσει...θα ρωτήσει βεβαια και τη διεύθυνση του σχολειου αλλα ήθελε γρηγορη απάντηση οποτε σκέφτηκα εσάς...αν γνωρίζετε οτιδήποτε πάνω στο θέμα μοιραστειτε το παρακαλω.

Επισήμανση: Τα μυνήματα 320-323 μεταφέρθηκαν απο thread με παραπλήσιο περιεχόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Δεν γίνεται να το δηλώσει τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Paides kat arxas siggnomi gia ta greeklish,grafw apo tablet pou irthe apo ekswteriko.
Telos pantwn...enas poli kalos filos mou ekane ena thl simera kai mou eipe oti en telei thelei n dilwsei stratiwtikes,par ola auta sto xarti pou eprepe na simplirosoun oi ypopsifioi panelliniwn gia to 2013 dn tis eixe dilwsei...tha rotisei vevaia kai tn dieuthinsi t sxoleiou alla hthele grigori apadisi opote skeftika esas...an gnwrizete otidipote panw sto thema moirasreite toparakalw
Νομίζω ότι μπορεί να δηλώσει αρκεί όταν βγεί η προθεσμία να μαζέψει ότι χαρτιά θέλει.
Αν εννοείς το χαρτί που σας έδωσαν τον Φεβρουάριο, νομίζω ότι χρησιμεύει κυρίως για στατιστικά στοιχεία και δεν είναι τόσο σημαντικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top