Βοήθεια/Απορίες για πανελλήνιες και απολυτήριο

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μ πει πού ακριβώς θα χρειστεί το απολυτήριο Λυκείου??Γιατί να κάτσω να διαβάσω για τις ενδοσχολικές που όλοι με έχουν πρήξει,δεν μας αφήνουν και να αντιγράψουμε γμτ έλεος.Σας παρακαλώ ας απαντήσει κάποιος που πραγματικά ξέρει γιατι έχω ακούσει 1002 βλακείες ως τωρα..Ευχαριστώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

olga

Νεοφερμένος

Η olga αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
βασικά σε τπτ δεν πρόκειται να σου χρειαζτεί......
το θέμα είναι οτι αν πάς για μεταπτυχιακό έξω το ζητάνε αλλά οχι οτι θα σε παρούν μόνο απο αυτό..... δν έχει κ ιδιαίτερη σημασία......μην αγχώνεσαι το θέμα είναι να έχεις περάσει εκεί που θές......:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Μέχρι να πάρεις το πτυχίο από το πανεπιστήμιο, αν θέλεις να δουλέψεις, θα χρησιμοποιήσεις το απολυτήριο. Δεν πρέπει να έχει έναν αξιοπρεπή βαθμό;

Επίσης το χρησιμοποιείς για πρόσβαση σε ΙΕΚ, πανεπιστήμια του εξωτερικού, ΕΑΠ, οποιοδήποτε ιδιωτικό ίδρυμα εκπαίδευσης εσωτερικού ή εξωτερικού...

Μη ξεχνάς ότι ο βαθμός των πανελληνίων διορθώνεται με επανεξέταση, αλλά ο βαθμός του απολυτηρίου είναι μόνιμος...

Αυτοί νομίζω είναι καλοί λόγοι, για να κάνεις το καλύτερο δυνατό και στα ενδοσχολικά μαθήματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Απλά αυτό που με αποτρέπει είναι ότι σε άλλα σχολεία τους δίνουν τα θέματα,σε άλλα τους αφήνουν να αντιγράψουν και σε άλλα (όπως το δικό μας) το παίζουν αυστηροί και γράφουμε σκατα....αυτή η αδικία είναι που σιχαίνομαι κ δν μπορώ να διαβάσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riasam

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Από που είσαι Fosa?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Κάνοντας δύο φορές Del Hospital, το όριο του απολυτηρίου μου προκύπτει μείον άπειρο.



Δε ξέρω αν χρειάζεται πουθενά πάντως.





Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Εγώ με 16,5 πήρα το απολυτήριο. Θεωρείται ok; :what:




-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Κάνοντας δύο φορές Del Hospital, το όριο του απολυτηρίου μου προκύπτει μείον άπειρο.



Δε ξέρω αν χρειάζεται πουθενά πάντως.





Στέλιος
To θέμα είναι αν θα κάνεις Del hospital με μεταβλητή το διάβασμα ή το βαθμό...Τσπ εσύ mostel τα διαβάζεις φουλ δλδ τα ενδοσχολικά?Αν και γενικά έχω ακούσει ότι βάζουν βαθμό στο τέλος κ ας μην γράψεις κ τόσο καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria122132

Νεοφερμένος

Η maria122132 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Να ρωτήσω,αν καποιος στα μαθηματα της γ λυκειου τα χει ολα 20 τα ενδοσχολικα και αυτα που εξεταζονται σε εθνικο επιπεδο και στις πανελληνιες για χ,ψ σοβαρους λογους δεν τα παει τοσο καλα αλλα στα ενδοσχολικα γραψει τελεια,ο βαθμος του απολυτηριου πως βγαινει?
δλδ μπορει να βγαλω φετος πχ 18 στο απολυτηριο και στις πανελληνιες γραψω χαλια,υπολογιζεται στο απολυτηριο οτι γραφεις στις πανελληνιες?(πχ 20 φυσικη προφορικο και 14 γραπτο,παει ο προφορικος στο 16 και στο απολυτηριο?)
επισης αν ξαναδωσεις πανελληνιες αλλαζει μετα ο βαθμος του απολυτηριου στα συγκεκριμενα μαθηματα?
Σας μπερδεψα λιγο,ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kavazis

Νεοφερμένος

Ο kavazis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Nομίζω ότι ο βαθμός των γραπτών των πανελλαδικών μαθημάτων μετράει στο απολυτηριο.(με τον τρόπο που είπες)
Αν ξαναδώσεις πανελλαδικές δεν αλλάζει ο βαθμός του απολυτηρίου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Στο απολυτήριο υπολογίζονται όλα τα μαθήματα με τον κλασσικό τρόπο. Χωρίς αναπροσαρμογές, χωρίς συντελεστές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Θα ηθελα να ρωστησω μερικα πραγματα που με απασχολουν .
1. Οι μεταπτυχιακοι και οι διδακτορικοι φοιτητες δικαιουνται να δωσουν πανελληνιες ;
2. Μεχρι ποια ηλικια μπορει καποιος να δωσει πανελληνιες ;
3. Ποσες φορες μπορει καποιος να δωσει ;
4. Γινεται μεταπτυχιακο και διδακτορικο μαζι ( για σχολη φιλοσοφικης ) ;
παρακαλω αν γινεται να μου δωσετε καποια απαντηση ...


αμα εχω και αλλες αποριες θα ρωτησω παλι .:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
2. Απόσο ξέρω δεν υπάρχει όριο
3. Όσες θέλει
1. Δεν ειμαι σιγουρη αλλα λογικα μπορει, αφου οποιοσδηποτε φοιτητης μπορει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Θα ηθελα να ρωστησω μερικα πραγματα που με απασχολουν .
1. Οι μεταπτυχιακοι και οι διδακτορικοι φοιτητες δικαιουνται να δωσουν πανελληνιες ;
2. Μεχρι ποια ηλικια μπορει καποιος να δωσει πανελληνιες ;
3. Ποσες φορες μπορει καποιος να δωσει ;
4. Γινεται μεταπτυχιακο και διδακτορικο μαζι ( για σχολη φιλοσοφικης ) ;
παρακαλω αν γινεται να μου δωσετε καποια απαντηση ...


αμα εχω και αλλες αποριες θα ρωτησω παλι .:P
1.Φυσικα.
2.Μεχρι 117.
3.Μεχρι 86(87 για συγκεκριμενες περιπτωσεις)
4.Νομιζω οτι για να κανεις διδακτορικο πρεπει να εχεις ενα τουλαχιστον μεταπτυχιακο.Συνεπως οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Θεωρητικά μπορείς να κανεις διδακτορικό χωρίς μεταπτυχιακό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
1. Ναι μπορούν. Ο Νόμος σε περιορίζει να είσαι ταυτόχρονα σε δύο προπτυχιακά προγράμματα. Όντας λοιπόν Μεταπτυχιακός/Διδακτορικός μπορείς να δώσεις Πανελλήνιες και αν εισαχθείς με το καλό σε μία σχολή της αρεσκείας σου να έχεις την ιδιότητα του προπτυχιακού φοιτητή στη Χ σχολή και του Μεταπτυχιακού/Διδακτορικού στη Υ σχολή (τα Χ και Υ μπορεί και να ταυτίζονται)!
2. Δεν είναι Σώματα Ασφαλείας οι Πανελλήνιες. Μέχρι όποια ηλικία σε βαστάνε τα κοκκαλά σου. Κάποια φορά θα έχεις δει στην τηλεόραση κάποιο μεσήλικα που πέτυχε σε κάποια σχολή μέσω Πανελληνίων...
3. Όσες φορές θες. Το διακίωμα όμως της διατήρηση του προφορικού βαθμού είναι πεπερασμένο και η επιλογή κατάθεσης μηχανογραφικού με το 10% περιορίστηκε πρόσφατα στις 2 το πολύ χρονιές (επιτέλους)!
4. Ως συνέχεια και της πρώτης ερώτησης/απάντησης πρέπει να παραθέσεις κάποιες ακόμα λεπτομέρειες για το τί ακριβώς έχεις στο μυαλό σου. Για παράδειγμα, πρόκειται για το ίδιο ή διαφορετικό ΠΜΣ? Εντάσσονται και το Διδακτορικό και το Μεταπτυχιακο σε ΠΜΣ? Στην Ελλάδα πρόκειται να εκπληρωθούν και τα δύο (μην απορήσετε, αν π.χ. το Διδακτορικό είναι βιβλιογραφικής φύσεως δεν είναι απαραίτητη η καθημερινή παρουσία στο γεωγραφικό χώρο ενός Πανεπιστημιου)? Το "Φιλοσοφική σχολή" είναι γενικόλογο. Δηλαδή Μεταπτυχιακός στο Ιστορίας-Αρχαιολογίας και Διδακτορικό στο Τμήμα Φιλολογίας? κτλ κτλ

Δράττοντας την ευκαιρία και από τις προηγούμενες απαντήσεις των άλλων μελών, ούτε είναι πανάκεια να έχεις Μεταπτυχιακό για να ξεκινήσεις Διδακτορικό και, αντιστρόφως, δεν είναι «θεωρητικά» να κάνεις Διδακτορικό χωρίς μεταπτυχιακό!
Ας περιοριστούμε για την ώρα στην Ελλάδα: Ο Νόμος ορίζει ότι για να ξεκινήσεις Διδακτορική Διατριβή (Υποψήφιος Διδάκτωρ) χωρίς την κατοχή Μεταπτυχιακού τίτλου (MΔΕ, MSc, MPhil, MRES, DEA, MBA, MA κτλ κτλ) θα πρέπει η έδρα που θα εκπονηθεί η μελέτη να μην εντάσσεται σε οργανωμένο ΠΜΣ (Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών). «Οργανωμένο» ΠΜΣ νοείται ο Α κύκλος που οδηγεί στη λήψη ΜΔΕ (Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης) και ο Β κύκλος που οδηγεί στη λήψη ΔΔ (Διδακτορική Διατριβή). Σε περίπτωση ύπαρξης οργανωμένου ΠΜΣ λοιπόν ο Νόμος ορίζει ότι η κατοχή ΜΔΕ είναι υποχρεωτική για την έναρξη Διδακτορικής Διατριβής. Αλλιώς όχι! Εξαίρεση αποτελεί το ΔΠΜΣ (Διατμηματικό/Διεπιστημονικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών). Στην περίπτωση αυτή τα Τμήματα/Σχολές δεν εντάσσονται αυτοτελώς σε ένα ΠΜΣ, αλλά συνεργάζονται μεταξύ τους με τελικό αποτέλεσμα το ΔΠΜΣ! Σε αυτή την περίπτωση δεν είναι «υποχρεωτική» η κατοχή ΜΔΕ για να ξεκινήσεις Διδακτορική Διατριβή, παρόλο που υφίσταται το (Δ)ΠΜΣ. Παράδειγμα: Στο ΕΜΠ (5ετης προπτυχιακός κύκλος σπουδών, εξού και το «υποχρεωτική») έχει κυρίως ΔΠΜΣ. Έτσι, δεν είναι απαραίτητη η κατοχή ΜΔΕ για ένα Μηχανικό (απόφοιτος 5τους διάρκειας προπτυχιακών σπουδών) για να αποδεχθεί η ΓΣΕΣ (Γενική Συνέλευση Ειδικής Σύνθεσης του Δ-ΠΜΣ) την αίτησή του στο ΕΜΠ για να ξεκινήσει Διδακτορική Διατριβή!

Όπως κατάλαβες υπάρχουν πολλές περιπτώσεις. Περισσότερες λεπτομέρειες περί δυνατότητας ή μη του ερωτήματός σου αναφέρουν και οι Εσωτερικοί Κανονισμοί που έχουν εγκριθεί απο το ΥΠΕΠΘ για κάθε ΠΜΣ και υπάρχουν, επίσης, μικροδιαφορές μεταξύ των Σχολών/Τμημάτων/Πανεπιστημίων.

Εν κατακλείδι, για να μπορέσω να απαντήσω ακριβώς στο 4ο ερώτημά σου πρέπει να μου/μας παραθέσεις περισσότερες λεπτομέρειες.

Και άμα έχεις απορίες, ξαναρώτα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
εχαριστω πολυ τα παιδια για τις απαντησεις τους !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GreekPilot18

Νεοφερμένος

Ο Hλιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γεια σας,
Ειμαι νεο μελος και θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα σχετικα με το απολυτηριο...Μπορει καποιος να μου πει αναλυτικα πως βγαινει το απολυτηριο λυκειου?Θελω να παω εξωτερικο για να σπουδασω και οχι εδω γιατι δεν με ενδιαφερει καμια σχολη...
Ευχαριστω.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p@g

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
θα ενδιαφερομουν και γω να μαθω γιατι και γω εχω ακουσει πολλα αλλα στη πραγματικοτητα τι ισχυει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top