Βοήθεια/Απορίες για πανελλήνιες και απολυτήριο

GreekPilot18

Νεοφερμένος

Ο Hλιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
κανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Τι εννοεις πως βγαινει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GreekPilot18

Νεοφερμένος

Ο Hλιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
O μεσος ορος...τελικη βαθμολογια....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Νομίζω κανονικά, όπως βγαίνει και στη Β'Λυκείου.. με τον προφορικό βαθμό και τον γραπτό δια 2, για κατεύθυνση και γενικής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

musicrain1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
1) Για να πάρεις απολυτήριο πρέπει να συμμετέχεις στις πανελλήνιες εξετάσεις και να συγκεντρώσεις από 10.000 μόρια και πάνω.

2)Κατά τ'άλλα, το απολυτήριο βγαίνει όπως και στην Β' Λυκείου:
-Σε κάθε μάθημα βγαίνει ο μέσος όρος των δύο τετραμήνων (προφορικός βαθμός).
-Υπολογίζεται ο μέσος όρος του προφορικού βαθμού και του βαθμού των εξετάσεων.
-Ο βαθμός του απολυτηρίου είναι το άθροισμα των μέσων όρων προς τον αριθμό των μαθημάτων:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GreekPilot18

Νεοφερμένος

Ο Hλιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ!:)
Αν καποιος δεν συγκεντρωσει πανω απο 10000?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

musicrain1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ!:)
Αν καποιος δεν συγκεντρωσει πανω απο 10000?

Νομίζω ότι δεν παίρνει απολυτήριο, χωρίς να είμαι 100% σίγουρος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mazin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mazin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Νομίζω ότι δεν παίρνει απολυτήριο, χωρίς να είμαι 100% σίγουρος...

για το απολυτηριο πρεπει να βγαλει τουλαχιστον 9.5 βαθμο απολυτηριου !!!!!!
δλδ μο ολων των μαθηματων (προφορικο + γραπτο )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

musicrain1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
για το απολυτηριο πρεπει να βγαλει τουλαχιστον 9.5 βαθμο απολυτηριου !!!!!!
δλδ μο ολων των μαθηματων (προφορικο + γραπτο )

Πολύ σωστός, δεν ξέρω πως μπερδεύτικα και το έγραψα αυτό:D!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πετρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Εάν έχεις κάτω απο το 9,5 δεν το παίρνεις εγώ το έχασα πέρυσι για 0,8 .Είχα 9,42!!!!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Για να πάρεις απολυτήριο Γενικού Ενιαίου Λυκείου πρέπει να εξεταστείς σε όλα τα μαθήματα. Αν δεν επιθυμείς να δώσεις πανελλήνιες εξετάσεις για εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση και θεσ μόνο να πάρεις το απολυτήριο λυκείου, τότε εξετάζεσαι σε όλα τα μαθήματα σε ενδοσχολικό επίπεδο. Ο προφορικός βαθμός ενός μαθήματος βγαίνει ως μέσος όρος των βαθμών στα 2 τετράμηνα και ο τελικός βαθμός του μαθήματος ως ο μέσος όρος προφορικού και γραπτού βαθμού. Δεν γίνεται αναπροσαρμογή του προφορικού όπως στις πανελλήνιες. Ο βαθμός του απολυτηρίου είναι ο μέσος όρος των τελικών βαθμών των μαθημάτων και πρέπει να είναι τουλάχιστον 9,5 αλλιώς δεν παίρνεις απολυτήριο.

Όσοι δίνουν πανελλήνιες εξετάσεις, δεν εξετάζονται ενδοσχολικά στα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα για να πάρουν απολυτήριο. Στα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα θεωρείται ως γραπτός βαθμός ο βαθμός που πήραν στις πανελλήνιες εξετάσεις. Στα υπόλοιπα μαθήματα που δεν εξετάζονται πανελλαδικά, δίνουν ενδοσχολικές εξετάσεις για το απολυτήριο. Στα πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα και ΜΟΝΟ για τον βαθμό του απολυτηρίου δεν γίνεται αναπροσαρμογή του προφορικού βαθμού (αν είναι μεγαλύτερος κατά 3 μονάδες από τον γραπτό) αλλά λαμβάνεται ο μέσος όρος όπως και στα ενδοσχολικά εξεταζόμενα μαθήματα.

Αν δεν δώσεις πανελλήνιες και πας μόνο για το απολυτήριο δεν μπορείς να μπεις σε ΑΕΙ, ΤΕΙ, ΑΣΠΑΙΤΕ, Στρατιωτικές-Αστυνομικές σχολές, Εκκλησιαστικές ακαδημίες και γενικά σε σχολή ή τμήμα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Μπορείς να πας σε κάποιο τμήμα Μεταδευτεροβάθμιας εκπαίδευσης με το απολυτήριο λυκείου όπως ΙΕΚ, ΚΕΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manaliss

Νεοφερμένος

Ο Μανώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 62 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Πανικός. Να βάλουμε τα πράματα σε μια σειρά.
Απολυτήριο παίρνετε εφόσον έχετε μέσο όρο πάνω από 9,5 σε όλα τα γραπτά εξεταζόμενα μαθήματα, ανεξάρτητα από το τι γράφετε στις εξετάσεις τις πανελλαδικές.
Ο βαθμός βγαίνει ως εξής :
(Μέσος όρος προφορικών + γραπτά ) /2 (χωρίς καμία προσαρμογή στο προφορικό από τα γραπτά στις πανελλαδικές)
Μετά βγαίνει ο μέσος όρος όλων των βαθμών όπως όλα τα προηγούμενα χρόνια.
Για τα μόρια η διαδικασία είναι η ίδια ΑΛΛΑ γίνεται προσαρμογή του προφορικού με βάση το γραπτό στα μαθήματα που εξεταστήκατε Πανελλαδικά. Αυτή είναι η διαφορά. Αν δεν έχετε 10.000 μόρια δεν παίρνετε βεβαίωση πρόσβασης, όχι απολυτήριο.
Για να μη πάρετε απολυτήριο πρέπει να γράψετε σε όλα τα μαθήματα 5άρια και 6άρια. (με δεδομένο ότι έχετε ένα προφορικό 14-15).
Προσέξτε όμως γιατί το απολυτήριο εκδίδεται μόνο μια φορά και αυτό θα σας ζητήσουν σε οποιοδήποτε πανεπιστήμιο εξωτερικού. Γιατί το λέω αυτό. Μην "γονατίσετε" όλα τα μαθήματα στο 10 εκτός από αυτά που μετράνε στις εξετάσεις, γιατί τότε θα έχετε απολυτήριο με μικρό βαθμό που - πιθανόν - να σας δημιουργήσει πρόβλημα στο μέλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antonis_patra

Νεοφερμένος

Ο Antonis_patra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ρε παιδια δηλαδη υπαρχη περίπτωση καποιος να μεινει και στην ιδια ταξι απο αυτο βασικα δεν εχο καταλαβει τι παιζετε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Takis_Kal

Νεοφερμένος

Ο Takis_Kal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 63 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Θελει σοβαρη προσπαθεια για να μεινεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Θα ηθελα να ρωστησω μερικα πραγματα που με απασχολουν .
1. Οι μεταπτυχιακοι και οι διδακτορικοι φοιτητες δικαιουνται να δωσουν πανελληνιες ;
2. Μεχρι ποια ηλικια μπορει καποιος να δωσει πανελληνιες ;
3. Ποσες φορες μπορει καποιος να δωσει ;
4. Γινεται μεταπτυχιακο και διδακτορικο μαζι ( για σχολη φιλοσοφικης ) ;
παρακαλω αν γινεται να μου δωσετε καποια απαντηση ...


αμα εχω και αλλες αποριες θα ρωτησω παλι .:P


1. Φυσικά. ΟΛΟΙ μπορούν να δώσουν πανελλήνιες εξετάσεις. Όλοι ανεξαιρέτως αρκεί να είναι απόφοιτοι ή τελειόφοιτοι ΓΕΛ (πλέον και ΕΠΑΛ Β). Και οι προπτυχιακοί φοιτητές έχουν δικαίωμα να δώσουν πανελλήνιες και να υποβάλλουν μηχανογραφικό, αλλά δεν μπορούν να είναι εγγεγραμμένοι σε δύο προπτυχιακά προγράμματα σπουδών ταυτόχρονα. Μπορούν να δώσουν πανελλήνιες και αν μέχρι τον Σεπτέμβρη έχουν αποφοιτήσει εγγράφονται στην σχολή που θα περάσουν ή διαγράφονται από την παλιά χωρία να αποφοιτήσουν.

2. Δεν υπάρχει όριο. Και 100 χρονών να 'σαι μπορείς να δώσεις πανελλήνιες εξετάσεις.

3 Όσες θέλεις. Δεν υπάρχει όριο.

4. ΟΧΙ. Γενικά, οι απόφοιτοι ΑΕΙ 4ετούς φοιτήσεως για να κάνουν διδακτορικό επιβάλλεται πρώτα να κάνουν μεταπτυχιακό, άρα πρακτικά δεν γίνεται στην περίπτωσή σου. Οι απόφοιτοι ΑΕΙ 5ετούς ή 6ετούς φοιτήσεως αν κι έχουν το δικαίωμα να κάνουν διδακτορικό χωρίς να έχουν μεταπτυχιακό, δεν μπορούν να κάνουν διδιακτορικό και μεταπτυχιακό ταυτόχρονα. Οπότε όχι. Και πρακτικά, το μεταπτυχιακό ή το διδακτορικό θέλει τόσο χρόνο που δεν συνδυάζεται με τίποτα άλλο.

Αυτό που επιτρέπεται από το νόμο είναι να είσαι ταυτόχρονα προπτυχιακός φοιτητής σε ένα τμήμα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης και μεταπτυχιακός φοιτητής ή υποψήφιος διδάκτωρ σε άλλο τμήμα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GFrag17

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά...

Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση γιατί δεν έχω πάρει ακόμα σίγουρη απάντηση από όποιον και αν ρωτήσω.

Τελειώνω τώρα την Γ` αλλά δεν με ενδιαφέρουν οι πανελλήνιες. Εννοώ δε με ενδιαφέρει να μπω κάπου. Θελω ένα πολύ καλό απολυτήριο (17+) για να πάω εξωτερικό.

Αναρωτιέμαι λοιπόν: Ότι γράψουμε στις πανελλήνιες, έχει επίδραση στο μέσο όρο του απολυτηρίου; Η θα μετρήσουν μόνο οι τα δύο τετράμηνα; Γιατί δεν έχω γράψει και πολύ καλά και αναρωτιέμαι αν πρέπει να ξεσκιστώ στα ενδοσχολικά για να το ισορροπήσω!

Παρακαλώ απαντήστε μόνο αν είστε σίγουροι..
Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefa_1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Και εγω εξωτερικο θελω.Εσυ που σκεφτεσαι να πας και για τι ?
Αν κρινω απο το 17 + για κυπρο μηπως σκεφτεσαι σε ιδιωτικο πανεπιστημιο ?
Και γω στις πανελληνιες για να περναει η ωρα παω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GFrag17

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Εμ...Δεν έχω σκεφτεί ακόμα, αλλά άλλο ρώτησα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefa_1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Ξερω ναι εγω λεω να παω Σερβια για παιδαγωγικο αν δεν εχεις καμια αλλη χωρα στο μυαλο σου....ελα μαζι μου !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά...

Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση γιατί δεν έχω πάρει ακόμα σίγουρη απάντηση από όποιον και αν ρωτήσω.

Τελειώνω τώρα την Γ` αλλά δεν με ενδιαφέρουν οι πανελλήνιες. Εννοώ δε με ενδιαφέρει να μπω κάπου. Θελω ένα πολύ καλό απολυτήριο (17+) για να πάω εξωτερικό.

Αναρωτιέμαι λοιπόν: Ότι γράψουμε στις πανελλήνιες, έχει επίδραση στο μέσο όρο του απολυτηρίου; Η θα μετρήσουν μόνο οι τα δύο τετράμηνα; Γιατί δεν έχω γράψει και πολύ καλά και αναρωτιέμαι αν πρέπει να ξεσκιστώ στα ενδοσχολικά για να το ισορροπήσω!

Παρακαλώ απαντήστε μόνο αν είστε σίγουροι..
Ευχαριστώ!


Όποιος δεν επιθυμεί να εισαχθεί σε σχολή ή τμήμα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στην Ελλάδα ή στην Κύπρο δεν είναι υποχρεωμένος να δώσει πανελλήνιες αλλά εξετάζεται ενδοσχολικά σε ΟΛΑ τα μαθήματα για να πάρει το απολυτήριο λυκείο. Αυτό ισχύει για όλα τα λύκεια (είτε για Επαγγελματικό Λύκειο Ομάδας Α, είτε για Επαγγελματικό Λύκειο Ομάδας Β είτε για Γενικό Ενιαίο Λύκειο).

Αν έχεις κάνει δήλωση ότι θα δώσεις πανελλήνιες εξετάσεις (νομίζω ότι έγινε τον Φεβρουάριο) τότε θα δώσεις πανελλήνιες εξετάσεις υποχρεωτικά είτε υποβάλλεις μηχανογραφικό δελτίο είτε όχι. Οι γραπτοί βαθμοί των πανελλαδικά εξεταζόμενων μαθημάτων είναι εκείνοι που λαμβάνονται υπόψη στο απολυτήριο για αυτά τα μαθήματα για τους υποψηφίους που έδωσαν πανελλήνιες εξετάσεις. Αν ο υποψήφιος εξετάστηκε σε ειδικά μαθήματα, αυτά δεν λαμβάνονται υπόψη στο απολυτήριο.


Οι υποψήφιοι που έδωσαν πανελλήνιες εξετάσεις, δίνουν στα υπόλοιπα μαθήματα (μη πανελλαδικά εξεταζόμενα) γραπτές ενδοσχολικές εξετάσεις μετά από τις πανελλήνιες για να βγει βαθμός στο απολυτήριο.

Σε όλα τα μαθήματα που λαμβάνονται υπόψη για να διαμορφωθεί ο βαθμός του απολυτηρίου (είτε δίνουν πανελλήνιες είτε ενδοσχολικές εξετάσεις) ως προφορικός βαθμός του μαθήματος ορίζεται ο μέσος όρος των βαθμών των δύο τετραμήνων αυτού του μαθήματος. Ο γραπτός βαθμός είναι ο βαθμός που πήρε ο τελειόφοιτος στις γραπτές εξετάσεις (είτε είναι πανελλήνιες είτε ενδοσχολικές).

Ο βαθμός απολυτηρίου κάθε μαθήματος είναι ο μέσος όρος προφορικού και γραπτού βαθμού. Ο τελικός βαθμός απολυτηρίου είναι ο μέσος όρος των βαθμών απολυτηρίου των μαθημάτων.

Αν δεν πήγες καλά στις πανελλήνιες πρέπει να ξεσκιστείς στα ενδοσχολικά για να ισορροπήσεις, γιατί από την στιγμή που δίνεις πανελλήνιες, οι βαθμοί τους θα μετρήσουν είτε σε ενδιαφέρει είτε δεν σε ενδιαφέρει να μπεις στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top