Βοήθεια/Απορίες/Ιδέες στην Έκθεση

Ταξιάρχης42940

Νεοφερμένος

Ο Ταξιάρχης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
αν μπορειτε και εχετε σαρωτη, βαλτε το για να μπορεσω να σας βοηθησω. δεν εχω το βιβλίο...

Παιδια μπορει καποιος να με βοηθήσει και να μου πει ποια ειναι η γλώσσα του κειμενου Ηρθεν η ώρα και ο καιρος...εκτος απο το οτι ειναι απλη οικεια παραστατικη θέλει λεει η καθηγητρια μας να τις πουμε ανα στιχους πως βρισκουμε τη γλώσσα......:( Μπορειτε να με βοηθήσετε Σας παρακαλώ αν ξέρετε και εχετε κανει αυτο το κειμενο δ΄ωστε μου μερικες ιδεες....
Και ακομη θελω να μου πειτε και ποιο ρόλο παιζει η φύση στο ιδιο παλι κειμενο.......
Σας παρακαλωωωωω....................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:thanks: :thanks: :thanks: :thanks:
-----------------------------------------
ξέχασα να πώ οτι το κειμενο ειναι απο το βιβλιο στα κειμενα λογοτεχνιας στη σελιδα 109

Αχ ναι και εγώ τις ιδιες απαντησεις ψαχνω...δεν υπαρχει κανεις να βοηθήσει?????? Παιδια???????????

Η γλώσσα είναι δημοτική και έχουμε ιαμβικό 15σύλλαβο ζευγαρωτή ομοιοκαταληξία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

A_myrto

Νεοφερμένος

Η A_myrto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
ηρθεν η ωρα και ο καιρος

γλωσσα
:το εργο ειναι γραμμενο στο κρητικο ιδιωμα.η γλωσσα του ειναι πλουσια και διαθετει φυσικοτητα,ζωντανια,εκφραστικοτητα και ακριβεια.

υφος:γλαφυρο,με παραστατικοτητα και ζωντανια{εικονες,χρηση δραματικου ενεστωτα}στο α' μερος ειναι εντονα λυρικο χωρις ωστοσο να γινεταιαισθηματικο

ελπιζω να βοηθησα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ekfrasi

Νεοφερμένος

Η vaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
μηπως μπορειτε να μου πειτε που μπορς να βρω εκθεσεις για τον αναφαλβητισμο στην ελλαδα γιατι αυριο γραφω και θελω να παρς καμμια ιδεα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DoukiMan

Νεοφερμένος

Ο DoukiMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
παιδια θελω βοηθεια
θεμα
σε ενα αρθρο για την σχολικη σας εγημεριδα να αναπτυξετε τις αποψεις σας για τη σημασια της γλωσσομαθειας στη διαμορφωση της προσωπικοτητας των νεων και στην μελλοντικη τους επαγγελματικη σταδιοδρομια.

παιδια παρακαλω πολυ απαωτειστε μου το συντομοτερο γιατι την χρειαζομαι για βαθμο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A_myrto

Νεοφερμένος

Η A_myrto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
θετικα αποτελεσματα γλωσσομαθειας

-τις γνωσεις,καλλιεργουμε την περιεργεια και διευρυνουμε το πνευμα,αναπτυσσουμε την κριτικη ικανοτητα και τον προβληματισμο

-εμβαθυνση των σπουδων με την ικανοτητα παρακολουθησης σεμιναριων και αναδρομη σε ξενη βιβλιογραφια

-αναγκη για πολυπλευρη,σφαιρικη ενημερωση για τα γεγονοτα

-επιβιωση στο συγχρονο τροπο ζωης

-επαγγελματικος τομεας---->επικοινωνια με αλλογλωσσους λαους-αναπτυξη εμπορικων σχεσεων
νεα επαγγελματα,μεταφραστης,διερμηνεας....


-μαθαινουμε καλυτερα τη δικη μας γλωσσα και αποκτουμε εθνικη ταυτοτητα

-επικοινωνια λαων

-απορριψη προκαταληψεων και στερεοτυπων

-αναπτυσσονται τα γραμματα,λαμβανονται ερεθισματα για προτωτυπια στην τεχνη;););););););)

ελπιζω να βοηθησα:jumpy:βαλε λιγη σαλτσα και καλη τυχη:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
1) εξέλιξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Και εγω θέλω βοηθεια...Παιδια ποια ειναι τα 10 μεγαλύτερα καθήκοντα του δημοσιογράφου????????????????? ειναι ασκηση για αυριο...και δεν μου ερχονται ωραιες ιδεες ...Παντως σε ενα θα μπορουσαμε να πουμε οτι μας ενημερώνει και μας ψυχαγωγει..Αλλα τι αλλο???? δεν μου ερχεται κατι...Σας παρακαλώ βοηθηστε λιγο...............................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Παιδιά έχω να γράψω ένα άρθρο για το σχολικό περιοδικό(μιας σελίδας Α4 περίπου), στο οποίο πρέπει να σχολιάσω την εξής φράση του Μακρυγιάννη : "Το παιδί όταν γεννιέται, δεν γεννιέται με γνώση· οι προκομμένοι άνθρωποι το αναστήνουν και το προκόβουν."

Θα εκτιμούσα αν μου παραθέτατε τις σκέψεις πάνω στη φράση αυτή ώστε να μαζέψω υλικό και να γράψω το άρθρο. :jumpy:

Cheers!:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis dog

Νεοφερμένος

Ο giannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
τωρα τι να σου πω...για ποτε την εχεισ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
*Αφού είναι άρθρο, μην ξεχάσεις να βάλεις τίτλο!


Θα υποστηρίξεις ότι ένα παιδί όταν γεννιέται δεν έχει εκ γενετής μια διαμορφωμένη προσωπικότητα (βασικά καθόλου), αλλά αυτή αρχίζει να διαπλάθεται επηρεαζόμενο (το παιδί) από τους διάφορους φορείς κοινωνικοποίησης και κυρίως από την οικογένεια και το σχολείο. Όσο πιο μορφωμένα/καλλιεργημένα είναι τα άτομα με τα οποία συναναστρέφεται τόσο πιο γερά θεμέλια θα αποκτήσει, όπως ιδανικά, αξίες κτλ.

Σκέψου πως θα μεγάλωνε ένα παιδί αν οι γονείς του ήταν στην φυλακή και πως θα μεγάλωνες εσύ για παράδειγμα.

Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Παιδιά έχω να γράψω ένα άρθρο για το σχολικό περιοδικό(μιας σελίδας Α4 περίπου), στο οποίο πρέπει να σχολιάσω την εξής φράση του Μακρυγιάννη : "Το παιδί όταν γεννιέται, δεν γεννιέται με γνώση· οι προκομμένοι άνθρωποι το αναστήνουν και το προκόβουν."

Θα εκτιμούσα αν μου παραθέτατε τις σκέψεις πάνω στη φράση αυτή ώστε να μαζέψω υλικό και να γράψω το άρθρο. :jumpy:

Cheers!:thanks:

Και τι ΔΕΝ μπορεις να πεις για αυτο το θεμα:P
Να αναφερεις την κρισιμοτητα του ρολου ολων των φορεων κοινωνικοποιησης ενος ατομου, οπως πχ τα ΜΜΕ. Ενα παιδι που βλεπει 20 ωρες το 24ωρο τηλεοραση πως θα εξελιχτει σε σχεση με ενα φυσιολογικο παιδι;
Μιας και το ανεφερα, βαζε και τετοια ερωτηματακια ρητορικου υφους, ταιριαζουν σε αρθρο. Επισης ο ειρωνικος τονος εξασφαλιζει την επιτυχια του γραπτου σου.
Καλη επιτυχια:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariannaki!

Νεοφερμένος

Η mariannaki! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λαγκαδά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Και εγω θέλω βοηθεια...Παιδια ποια ειναι τα 10 μεγαλύτερα καθήκοντα του δημοσιογράφου????????????????? ειναι ασκηση για αυριο...και δεν μου ερχονται ωραιες ιδεες ...Παντως σε ενα θα μπορουσαμε να πουμε οτι μας ενημερώνει και μας ψυχαγωγει..Αλλα τι αλλο???? δεν μου ερχεται κατι...Σας παρακαλώ βοηθηστε λιγο...............................



να ειναι αντικειμενικος ( να μην παιρνει συγκεκριμενη θεση στα γεγονοτα)
να ενημερωνει
να ψυχαγωγει
να παιρνει πληροφοριες απο εγκυρες πηγες
να κανει ο ιδιος ερευνες για να εξακριβωνει αυτα που λεει
να ασχολείται με την συλλογή και τη διάδοση πληροφοριών προς το κοινό σχετικά με την επικαιρότητα, τα προβλήματα που υπάρχουν,τους ανθρώπους, τα θέματα που τους απασχολούν

σορρυ αλλα δεν μου ερχονται αλλα.. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evooni

Νεοφερμένος

Η evooni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Καμιά ιδέα για τρόπους αντιμετώπισης της υποβάθμισης του διαλόγου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgio-PD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης Καλλιατζής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Αύριο γράφω έκθεση με θέμα τον αναλφαβητισμό.
Έχετε μήπως καμιά ιδέα για το πως μπορώ να βάλω στον πρόλογο τον ορισμό και τις διακρίσεις του (Λειτουργικος, οργανικός, ολικός, μερικός αναλφαβητισμός) χωρίς όμως να μου πιάσει πάνω από 10 σειρές.
Θα με βοηθούσατε πολύ αν μου λέγατε μερικές ιδέες.

Δεν εννοώ φυσικά να μου γράψετε όλο τον πρόλογο εσείς. Μαι βοήθεια ζητάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Βασικα ο προλογος παει αναλογα με το ζητουμενο της εκθεσης, οποτε απεφυγε να ετοιμζεις κατι απο πριν.

Ενδεικτικα για αυτο που ζητας:
Ειναι κοινα αποδεκτο πως στις μερες μας ενα μεγαλο τμημα του πληθυσμου χαρακτηριζεται απο το φαινομενο του αναλφαβιτισμου. Και μετα θα αναφερεις τα ειδη, λεγοντας πως καποιοι γνωριζουν αναγνωση αλλα αδυνατουν να κατανοησουν το νοημα ενος κειμενου, αυτοι καλουνται λειτουργικα μπλα μπλα...

καπως ετσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsakd

Νεοφερμένος

Η tsakd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
τι ειναι αγαπη;;;;;
γραψτε ο,τι ιδεα σας ερχεται.....
διαθεματικη για εκθεση εκφραση!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Ε.... Δύσκολη ερώτηση.:stars: Είναι ένα συναίσθημα που διαφέρει, ανάλογα με το πρόσωπο στο οποίο απευθύνεται, και αυτό κάνει ακόμα πιο σύσκολο το να βρει κανείς ακριβή ορισμό της αγάπης. :heart::hug::inlove::friends:

Ίσως ένα λεξικό να σου έδινε κάποιες ιδέες.:read:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsakd

Νεοφερμένος

Η tsakd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ναι θα το κοιταξω αλλα αυτο που με ενδιαφερει και που ζηταει η ασκηση ειναι να πει αγαπη ειναι.... π.χ. η φιλια , η ειρηνη κ.ά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λύσανδρος δε....

Νεοφερμένος

Ο Λύσανδρος δε.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παιδιά αύριο γράφω έκθεση σχετικά με την εφηβεία.Μήπως μπορείτε να μου δώσετε καμία ιδέα γύρω απο το θέμα και τί ακριβώς μπορεί να ζητήσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evooni

Νεοφερμένος

Η evooni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top