Βοήθεια/Απορίες/Ιδέες στην Έκθεση

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Δεν προσμετρουνται στην αναπτυξη παραγραφου.Η παραθεση ως προκειμενη,της προτασης που σου δινεται να αναπτυξεις,αποτελει μια τυποποιημενη διαδικασια,γιαυτο.

Κανονικά δεν πρέπει να χρησιμοποιείται η πρόταση που δίνεται αυτούσια ως θεματική. Και αν το σκεφτείς είναι χαζό να μην τις μετράνε. Δηλαδή τα άτομα που την χρησιμοποιούν ως έχει την πρόταση για θεματική έχουν μεγαλύτερο περιθώριο λέξεων συγκριτικά με αυτούς που την αναδιατυπώνουν; Ή μήπως δεν μετράνε σε κανένα απ'τους δύο την θ.π.; Δεν παίζει. Έτσι κι αλλιώς όπως λέει και ο HeRpesG3nitalis (πιο αηδία όνομα δεν έβρισκες;:p) υπάρχει περιθώριο λέξεων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Κανονικά δεν πρέπει να χρησιμοποιείται η πρόταση που δίνεται αυτούσια

Στην αναπτυξη παραγραφου,πρεπει.Στο σχολιασμο,δεν πρεπει.
Εδω,μιλαμε για αναπτυξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
Στην αναπτυξη παραγραφου,πρεπει.Στο σχολιασμο,δεν πρεπει.
Εδω,μιλαμε για αναπτυξη.
δηλαδη η διαφορα εγκειται στο πως θα διατυπωθει η ερωτηση?
γτ σε καθε περιπτωση για την β1 δε μιλαμε?
εγω ξερω πως δεν πρεπει να χρησιμοποιεις τη δοθεισα φραση , εκτος αν ζητειται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Και πάλι, για να χρησιμοποίησεις την δοσμένη πρόταση ως θεματική, πρέπει να λέει ξεκάθαρα αναπτύξτε την παραπάνω άποψη χρησιμοποιώντας τη ταδε πρόταση ως θεματική. Τουλάχιστον αυτό έχω μάθει και απ'το φροντ. κι απ'το σχολείο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Και αν το σκεφτείς είναι χαζό να μην τις μετράνε. Δηλαδή τα άτομα που την χρησιμοποιούν ως έχει την πρόταση για θεματική έχουν μεγαλύτερο περιθώριο λέξεων συγκριτικά με αυτούς που την αναδιατυπώνουν; Ή μήπως δεν μετράνε σε κανένα απ'τους δύο την θ.π.; Δεν παίζει. Έτσι κι αλλιώς όπως λέει και ο HeRpesG3nitalis (πιο αηδία όνομα δεν έβρισκες;:p) υπάρχει περιθώριο λέξεων

Τι σημαινει ειναι χαζο?Δεν υπαρχει περιθωριο επιλογης,οταν σου ζητειται αναπτυξη παραγραφου,οπως προαναφερα,αποτελει τυποποιημενη διαδικασια η παραθεση του ζητουμενου ως προκειμενη.Αμα δεν πραξει ετσι ο μαθητης,θα χασει καποιες μοναδες.Στην συγκεκριμενη περιπτωση,δεν μετραει η παραθεση της δοθεισας προτασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Αυτό που ξέρω είναι ότι πρέπει να σου το λέει ξεκάθαρα για να την χρησιμοποιήσεις αυτούσια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ποτε δεν εχει υπαρξει ασκηση να σου πει να την χρησιμοποιησεις αυτουσια,διοτι ειναι αυτονοητο στην αναπτυξη παραγραφου.


Αντιθετα,αμα ζητειται ανασκευη επιχειρηματος,τοτε,δεν αρχιζουμε φυσικα με την προταση που μας δινεται,και δεν ακολουθουμε αυτο που υποστηριζει ο συγγραφεας,αλλα το αντιθετο.Το ανασκευαζουμε δηλαδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Τι να σου πω, εγώ άλλα ξέρω :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Μακάρι να μην πέσει τουρισμός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
ΧΑΟΣ,θελω την προφητεια σου για τους Εισακτεους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
ΧΑΟΣ,θελω την προφητεια σου για τους Εισακτεους.

Απο εβδομάδα θα βγουν επίσημα.
Τα έχω όμως εγώ. Πες μου σχολή να σου πω πόσους παίρνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
:hehe: :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στεφανία Ζγ

Νεοφερμένος

Η Στεφανία Ζγ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
παιδιά μια ερώτηση, στο στοχαστικό δοκίμιο λέμε ότι ο συγγραφέας περιδιαβάζει ή περιδιαβαίνει ελεύθερα στο χώρο των ιδεών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
παιδιά μια ερώτηση, στο στοχαστικό δοκίμιο λέμε ότι ο συγγραφέας περιδιαβάζει ή περιδιαβαίνει ελεύθερα στο χώρο των ιδεών;
Καταρχην συγχαρηρια για την φωτο σου,κατα δευτερον περιδιαβαίνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στεφανία Ζγ

Νεοφερμένος

Η Στεφανία Ζγ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Καταρχην συγχαρηρια για την φωτο σου,κατα δευτερον περιδιαβαίνει

ευχαριστώ :happy:
απλά στο βιβλίο σελ.132 λέει περιδιαβάζει και προβληματίζομαι, παραθέτω λοιπόν
αλλά γιατί όμως; αφού λέμε περιδιάβαση στο χώρο των ιδεών και όχι περιδιάβασμα
περιδιάβασμα<περί+δια+βιβάζω
περιδιάβαση<περί+δια+βαίνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Χωρίς τίτλο.png
    Χωρίς τίτλο.png
    654.4 KB · Εμφανίσεις: 153

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
ευχαριστώ :happy:
απλά στο βιβλίο σελ.132 λέει περιδιαβάζει και προβληματίζομαι, παραθέτω λοιπόν
αλλά γιατί όμως; αφού λέμε περιδιάβαση στο χώρο των ιδεών και όχι περιδιάβασμα
περιδιάβασμα<περί+δια+βιβάζω
περιδιάβαση<περί+δια+βαίνω
Όταν είναι στοχαστικό «ο συγγραφέας περιδιαβαίνει ελεύθερα στο χώρο των ιδεών»
ετσι το εχω δει εγω,τι να πω μπορει και τα 2 να ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στεφανία Ζγ

Νεοφερμένος

Η Στεφανία Ζγ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Όταν είναι στοχαστικό «ο συγγραφέας περιδιαβαίνει ελεύθερα στο χώρο των ιδεών»
ετσι το εχω δει εγω,τι να πω μπορει και τα 2 να ειναι

προφανώς υπάρχει κάποιο λάθος στο βιβλίο γιατί κι εγώ περιδιαβαίνει το βλέπω σε όλα τα φυλλάδια, και ο καθηγητής μου αυτό μου λέει
βάσει λογικής άλλωστε αυτό φαίνεται σωστότερο, ας με φωτίσει κάποιος αν ξέρει σίγουρα παρακαλώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
λαθος στο βιβλιο? προσεχε τα λογια σου!
αυτο με τις λεξεις στο Β1 μπορουμε να το ρωτησουμε ως διευκρινιση αυριο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniavas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
λαθος στο βιβλιο? προσεχε τα λογια σου!
αυτο με τις λεξεις στο Β1 μπορουμε να το ρωτησουμε ως διευκρινιση αυριο?

Για 10 λέξεις θα ζητήσεις διευκρίνηση;
Το όριο των λέξεων στην ανάπτυξη παραγράφου δεν είναι τόσο αυστηρό μόνο στην περίληψη πρέπει να προσέχεις το όριο των λέξεων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Solmyr

Δραστήριο μέλος

Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 595 μηνύματα.
Τα πράγματα είναι αυστηρά όσον αφορά την ανάπτυξη παραγράφου και την περίληψη.Έχουμε δικαίωμα για 10 λέξεις παραπάνω.Αν κάνουμε πάνω από τις extra θα χάσουμε μόρια.Περιττό να πω ότι ισχύει και για 10 λέξεις λιγότερες.Οι βαθμολογητές είναι ελαστικοί μόνο στην έκταση της έκθεσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top