Βοήθεια/Απορίες/Ιδέες στην Έκθεση

Πανσέληνος

Δραστήριο μέλος

Η Πανσέληνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου (Χίος) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 609 μηνύματα.
Αν όμως η έκθεση έχει τη μορφή ομιλίας ή επιστολής, νομίζω είναι απαραίτητο και αναπόφευκτο να χρησιμοποιήσουμε 1-2 φορές το δεύτερο πρόσωπο, στα πλαίσια του επικοινωνιακού χαρακτήρα. Θεωρώ πως δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι στο τι επιτρέπεται και τι όχι, απλά ανάλογα με το θέμα και το είδος (επιστολή, δοκίμιο, άρθρο, ομιλία) να προσαρμόζουμε και το λόγο μας.

Κοίτα εμάς η καθηγήτριά μας οσον αφορά το β πρόσωπο μας ειπε να ξεχάσουμε πως υπαρχει για την έκθεση.Πρεπει να χρησιμοποιούμε μονο απρόσωπο ύφος(γ΄ πρόσωπο,το γράφω μήπως και καποιος δε το θυμάται) και κατ'εξαίρεση στις περιπτώσεις που αναφερεις (εισηγηση,ομιλια,φιλικη επιστολή) επιτρέπεται με μέτρο η χρήση α΄ προσώπου..Είναι λίγο απόλυτη για να είμαστε ''καλυμένοι'' στη περιπτωση που μας τύχει ο πιο περίεργος διορθωτής.Αλλά η έκθεση ειναι υποκειμενική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Ω δηλαδή και τα άστοχα ερωτήματα απαγορεύονται; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πανσέληνος

Δραστήριο μέλος

Η Πανσέληνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου (Χίος) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 609 μηνύματα.
Ω δηλαδή και τα άστοχα ερωτήματα απαγορεύονται; :(

Άστοχα;Μήπως εννοείς ρητορικά;Αν όχι δε ξέρω να σου απαντήσω,γιατί δεν έχω ιδέα ποια είναι τα άστοχα ερωτήματα...Ας δωσει καποιος άλλος/η τα φώτα του.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Κοίτα εμάς η καθηγήτριά μας οσον αφορά το β πρόσωπο μας ειπε να ξεχάσουμε πως υπαρχει για την έκθεση.Πρεπει να χρησιμοποιούμε μονο απρόσωπο ύφος(γ΄ πρόσωπο,το γράφω μήπως και καποιος δε το θυμάται) και κατ'εξαίρεση στις περιπτώσεις που αναφερεις (εισηγηση,ομιλια,φιλικη επιστολή) επιτρέπεται με μέτρο η χρήση α΄ προσώπου..Είναι λίγο απόλυτη για να είμαστε ''καλυμένοι'' στη περιπτωση που μας τύχει ο πιο περίεργος διορθωτής.Αλλά η έκθεση ειναι υποκειμενική.

Εγώ εξακολουθώ να διαφωνώ όσον αφορά το β' πρόσωπο. Έχουμε για παράδειγμα μια επιστολή. Στον πρόλογο και τον επίλογο, κατά τη γνώμη μου πάντα, και το έκανα σε όλες τις εκθέσεις που είχαν τέτοια μορφή, χρησιμοποιούσα β' πρόσωπο (πχ πήρα το θάρρος να σας στείλω αυτή την επιστολή πιστεύοντας ότι μπορείτε να βοηθήσετε...., γνωρίζοντας την προσφορά σας στο χώρο θεωρώ ότι θα λάβατε σοβαρά υπόψιν σας τις προτάσεις μας και θα βάλετε τα δυνατά σας... ή πιστεύω ότι το τάδε είναι ένα πρόβλημα που απασχολεί έντονα τόσο εσάς όσο και εμάς κλπ). Νομίζω πως ζωντανεύει το λόγο, σπάει τη μονοτονία και δημιουργεί επικοινωνιακό κλίμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Άστοχα;Μήπως εννοείς ρητορικά;Αν όχι δε ξέρω να σου απαντήσω,γιατί δεν έχω ιδέα ποια είναι τα άστοχα ερωτήματα...Ας δωσει καποιος άλλος/η τα φώτα του.....

Nαι, ρητορικά εννοώ.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πανσέληνος

Δραστήριο μέλος

Η Πανσέληνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου (Χίος) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 609 μηνύματα.
Nαι, ρητορικά εννοώ.:redface:

Ναι κι αυτά απαγορεύονται....θα μου πεις και τί επιτρεπεται...ελα ντε!!!:DΑπρόσωπο ύφος να θυμάσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Γαμώτο... >.< Και μου αρέσει να τα χρησιμοποιώ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πανσέληνος

Δραστήριο μέλος

Η Πανσέληνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου (Χίος) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 609 μηνύματα.
Νομίζω πως ζωντανεύει το λόγο, σπάει τη μονοτονία και δημιουργεί επικοινωνιακό κλίμα.

Αυτά ακριβώς μας είπε για τη χρήση του α΄ προσώπου...Δε ξέρω ρε συ,ο καθένας έχει την άποψή του.Κι εμένα μου κακοφάνηκαν αυτοι οι περιορισμοί αλλά έτσι μας είπε...Μπορεί να λέει και ασυναρτησίες,μπορεί να έχει και δίκαιο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πανσέληνος

Δραστήριο μέλος

Η Πανσέληνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου (Χίος) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 609 μηνύματα.
Γαμώτο... >.< Και μου αρέσει να τα χρησιμοποιώ :P

Αν υπάρχουν ρητορικά ερωτήματα στο κειμενο μπορείς να τα μετατρέψεις σε θέσεις και να τα χρησιμοποιήσεις ως επιχειρήματα στην έκθεσή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Αυτα ακριβώς μας ειπε για τη χρηση του α΄ προσώπου...Δε ξέρω ρε συ,ο καθένας έχει την αποψη του.Κι εμενα μου κακοφάνηκαν αυτοι οι περιορισμοί αλλά ετσι μας ειπε...Μπορεί να λέει και ασυναρτησίες,μπορεί να έχει και δίκαιο....

Κοίτα, όπως είπες η έκθεση είναι υποκειμενική. Νομίζω όμως ότι αν ο διορθωτής δει ένα γραπτό που δεν είναι κουραστικό και ξεφεύγει λίγο από τα υπόλοιπα και από τις κοινοτοπίες που συναντάμε στο συγκεκριμένο μάθημα, θα το εκτιμήσει θετικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πανσέληνος

Δραστήριο μέλος

Η Πανσέληνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου (Χίος) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 609 μηνύματα.
Κοίτα, όπως είπες η έκθεση είναι υποκειμενική. Νομίζω όμως ότι αν ο διορθωτής δει ένα γραπτό που δεν είναι κουραστικό και ξεφεύγει λίγο από τα υπόλοιπα και από τις κοινοτοπίες που συναντάμε στο συγκεκριμένο μάθημα, θα το εκτιμήσει θετικά.

Σίγουρα!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NoName

Νεοφερμένος

Ο NoName αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Παιδια οποιος μπορει ας μου δωσει ιδεα για να αναπτυξω μια παραγραφο με θεματικη προταση ''Ειναι αδυνατο η απεριοριστη επιδιωξη του ατομικου συμφεροντος να μην ερχεται σε συγκρουση με το συμφερον του κοινωνικου συνολου΄'' Ειχα να κανω δυο εκθεσεις και τωρα δεν μου ερχονται και πολλα για αυτο :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Παιδια οποιος μπορει ας μου δωσει ιδεα για να αναπτυξω μια παραγραφο με θεματικη προταση ''Ειναι αδυνατο η απεριοριστη επιδιωξη του ατομικου συμφεροντος να μην ερχεται σε συγκρουση με το συμφερον του κοινωνικου συνολου΄'' Ειχα να κανω δυο εκθεσεις και τωρα δεν μου ερχονται και πολλα για αυτο :hmm:

1. Κάθε κοινωνία αποτελείται από ανθρώπους με διαφορετικές φιλοδοξίες, οπότε κάτι που επιθυμεί ένα άτομο ενδεχομένως να είναι ανεπιθύμητο για όλους τους άλλους.
2. Στις περιπτώσεις που το ατομικό συμφέρον μεταφράζεται σε οικονομικό κέρδος, αυτό συνήθως και σχεδόν απαραιτήτως -με το σύστημα που λειτουργούν οι σημερινές κοινωνίες- προκύπτει σε βάρος των άλλων και προϋποθέτει εκμετάλλευση. Για παράδειγμα, ένας εργοδότης θα έχει μεγαλύτερο κέρδος αν απασχολεί όσο το δυνατόν λιγότερους υπαλλήλους με όσο το δυνατόν χαμηλότερους μισθούς.
3. Το κοινωνικό συμφέρον απαιτεί ατομικές θυσίες και συμβιβασμούς, που προφανώς δεν γίνονται όταν ο καθένας θέτει ως προτεραιότητα το ατομικό του συμφέρον και συμπεριφέρεται με απληστία.

Ελπίζω να βοήθησα κάπως !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NoName

Νεοφερμένος

Ο NoName αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
1. Κάθε κοινωνία αποτελείται από ανθρώπους με διαφορετικές φιλοδοξίες, οπότε κάτι που επιθυμεί ένα άτομο ενδεχομένως να είναι ανεπιθύμητο για όλους τους άλλους.
2. Στις περιπτώσεις που το ατομικό συμφέρον μεταφράζεται σε οικονομικό κέρδος, αυτό συνήθως και σχεδόν απαραιτήτως -με το σύστημα που λειτουργούν οι σημερινές κοινωνίες- προκύπτει σε βάρος των άλλων και προϋποθέτει εκμετάλλευση. Για παράδειγμα, ένας εργοδότης θα έχει μεγαλύτερο κέρδος αν απασχολεί όσο το δυνατόν λιγότερους υπαλλήλους με όσο το δυνατόν χαμηλότερους μισθούς.
3. Το κοινωνικό συμφέρον απαιτεί ατομικές θυσίες και συμβιβασμούς, που προφανώς δεν γίνονται όταν ο καθένας θέτει ως προτεραιότητα το ατομικό του συμφέρον και συμπεριφέρεται με απληστία.

Ελπίζω να βοήθησα κάπως !

Σε ευχαριστω πολυ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Παιδιά μπορεί να δώσει κανείς καμιά ιδέα για το παρακάτω θέμα έκθεσης;
Σε άρθρο να αναφερθείτε στον ρόλο των σχολικών ποινών για την ομαλή λειτουργία του σχολείου.
Πείτε τίποτα γιατί μέχρι στιγμής μόνο 200 λέξεις έχω γράψει και πρέπει να φτάσω τις 400...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,509 μηνύματα.
Παιδιά μπορεί να δώσει κανείς καμιά ιδέα για το παρακάτω θέμα έκθεσης;
Σε άρθρο να αναφερθείτε στον ρόλο των σχολικών ποινών για την ομαλή λειτουργία του σχολείου.
Πείτε τίποτα γιατί μέχρι στιγμής μόνο 200 λέξεις έχω γράψει και πρέπει να φτάσω τις 400...

Τα παρακάτω μπορεί να μην έχουν σχέση(δηλαδή να λειτουργούν μόνο ως πρόλογος) για το θέμα, ωστόσο μπορεί να σε βοηθήσουν για νέες ιδέες και για τον επίλογο:

*παίζουν σημαντικό ρόλο/διαπαιδαγωγούν τα παιδιά/εφήβους στην πιο κατάλληλη στιγμή της ζωής τους
*συνδράμουν στην διαδικασία κοινωνικοποίησης των νεαρών
*βοηθούν στην κατανόηση της κοινωνίας στην οποία θα ζήσουν οι μαθητές
*αναπτύσσουν κοινωνικές αρετές(υποταγή στους νόμους κτλ.)
*καλλιεργούν την ισότητα μεταξή των μαθητών(όλοι το ίδιο μπροστά στους κανόνες και νόμους)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Λίγο πολύ τα έχω βάλει όλα αυτά στον πρόλογο αλλά μάλλον πρέπει να δημιουργήσω μεγαλύτερες παραγράφους με τον ρόλο στο κύριο μέρος γιατί μετά δεν μένει κάτι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βασίλης Δ.

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης Δ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Καλησπέρα..μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σε έναν σχολιασμό με θέμα " Η κατανάλωση δεν είναι τρόπος διαβίωσης ή επιβίωσης αλλά ιδεολογίας "
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Καλησπέρα..μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σε έναν σχολιασμό με θέμα " Η κατανάλωση δεν είναι τρόπος διαβίωσης ή επιβίωσης αλλά ιδεολογίας "

Καλησπέρα και σε εσένα! :)
Όταν εννοείς σχολιασμό σε τι ακριβώς αναφερέσαι?:hmm:
Εννοείς να σου δώσουμε αναλυμένες θεματικές προτάσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βασίλης Δ.

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης Δ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Καλησπέρα και σε εσένα! :)
Όταν εννοείς σχολιασμό σε τι ακριβώς αναφερέσαι?:hmm:
Εννοείς να σου δώσουμε αναλυμένες θεματικές προτάσεις?

ναι μας είπε να αναλύσουμε αυτήν την πρόταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top